تاپ سه گزارش

 • ویدئو / پایان تلخ عملیات در معدن طزره؛ پیکرها پیدا شدند

  ویدئو / پایان تلخ عملیات در معدن طزره؛ پیکرها پیدا شدند

  شش روز تلاش شبانه‌روزی برای پیدا کردن اثری از دو کارگر حبس شده به نام های میلاد روشنایی و اصغر افضلی در معدن زغال سنگ طزره دامغان با پیدا کردن پیکر بی جان این دو کارگر پایان یافت. حادثه ریزش معدن ذغال سنگ طزره دامغان ظهر روز ۱۱ اردیبهشت در عمق ۷۰ متری تونل شماره ٤٢ به دلیل ریزش ناگهانی سقف کارگاه رخ داد.

 • ویدئو / از ساخت پهپادِ سنجاقکی تا کشف فسیل یک میلیارد ساله

  بسته اخبار علم و فناوری؛

  ویدئو / از ساخت پهپادِ سنجاقکی تا کشف فسیل یک میلیارد ساله

  در این شماره از بستۀ اخبار علم و فناوری ایسنا، خبرهایی از ساخت پهپاد با الهام از سنجاقک، استفاده از جت‌های پوشیدنی مخصوص در نیروی دریایی بریتانیا، کشف فسیل یک میلیارد ساله از یک ارگانیسم چندسلولی و دو خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / از واکسن اسپوتنیک چه می‌دانیم؟

  آشنایی با واکسن‌های کرونای خارجی موجود در ایران - ۱

  ویدئو / از واکسن اسپوتنیک چه می‌دانیم؟

  یکی از واکسن‌های مورد تایید وزارت بهداشت برای استفاده در ایران، «اسپوتنیک ۵» یا همان «اسپوتنیک V» است. این واکسن متعلق به روسیه است و بهمن ۱۳۹۹ نتایج فاز سوم بالینی آن مورد تایید قرار گرفت. در این ویدئو با مهم‌ترین ویژگی‌های این واکسن بیشتر آشنا می‌شویم.

 • ویدئو / از رد خبر تبادل نازنین زاغری تا حمله موشکی در عراق

  بسته اخبار بین‌الملل؛

  ویدئو / از رد خبر تبادل نازنین زاغری تا حمله موشکی در عراق

  در این شماره از بستۀ اخبار بین الملل ایسنا، خبرهایی از تکذیب توافق میان ایران و بریتانیا بر سر تبادل نازنین زاغری، حمله موشکی به پایگاه هوایی بَلَد در عراق، کشته شدن هفت سرباز افغانستانی به دست طالبان، اعلام پایان ابولا در کنگو و دو خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / واکسیناسیون کرونا برای سالمندان در خراسان رضوی

  ویدئو / واکسیناسیون کرونا برای سالمندان در خراسان رضوی

  طرح واکسیناسیون سراسری علیه ویروس کرونا با اولویت تزریق واکسن به سالمندان بالای ۸۰ سال، از هفته گذشته در مراکز منتخب جامع سلامت استان خراسان رضوی آغاز شده است. واکسیناسیون عمومی بر مبنای سن افراد انجام شده و در اولین گام، سالمندان بالای ۸۰ سال دوز نخست واکسن را دریافت می‌کنند و تا ۲۸ روز پس از دریافت دوز اول، برای دریافت دوز دوم واکسن نیز از طریق پیامک به آن‌ها اطلاع‌رسانی می‌شود.

 • ویدئو / بازار تهران در چهارمین هفتۀ تعطیلی کرونایی

  ویدئو / بازار تهران در چهارمین هفتۀ تعطیلی کرونایی

  با اعلام وضعیت قرمز و نارنجی در ۸۰ درصد شهرهای ایران و شیوع پیک چهارم کرونا، ستاد ملی کرونا از ۲۰ فروردین محدودیت‌هایی را در کل کشور اعلام کرد؛ محدودیت‌هایی که چهارراه اقتصادی کشور یعنی بازار تهران هم از آن مستثنی نبود. هرچند اکنون این محدودیت‌ها به بیش از ۲۳ روز رسیده و وارد هفته چهارم شده است، اما به نظر می‌رسد برای مردم و کسبه، چندان محلی از اعراب ندارد و این روزها دست‌کم نیمی از کسبه، مغازه‌های خود را باز کرده‌اند؛ آن‌هم در شرایطی که سخنگوی ستاد ملی کرونا اعلام می‌کند «شش استان از جمله تهران نیازمند مراقبت بیشتر هستند و به نظر می‌رسد در روزهای آینده احتمالا به اوج بیماری برسند».

 • ویدئو / از درگیریِ تاجیکستان و قرقیزستان تا انفجار خونین در افغانستان

  بسته اخبار بین‌الملل؛

  ویدئو / از درگیریِ تاجیکستان و قرقیزستان تا انفجار خونین در افغانستان

  در این شماره از بستۀ اخبار بین‌الملل ایسنا، خبرهایی از تلاش قدرت‌های جهانی برای احیای برجام تا اواسط ماه می، درگیری‌های خونین مرزی میان دو کشور تاجیکستان و قرقیزستان، انفجار مرگبار خودروی بمب‌گذاری شده در افغانستان و چند خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / سمنان، در وضعیت قرمز مایل به سیاه کرونایی

  ویدئو / سمنان، در وضعیت قرمز مایل به سیاه کرونایی

  روزانه بالغ بر ۴۰۰ نفر مبتلای جدید کرونا در استان سمنان شناسایی می شوند و شمار کل مبتلایان استان به بیماری کووید-۱۹ نیز بالغ بر ۳۶ هزار نفر شده است و از روز گذشته، تعداد کل فوتی های کرونایی در استان سمنان نیز چهار رقمی شد و به عدد ۱۰۲۶ نفر رسیده است. این آمار نشان‌دهنده روند صعودی بیماری کرونا و جولان این ویروس در استان سمنان است.

 • ویدئو / چاپخانه‌ای که قرآن را به بیش از ۱۰ زبان منتشر می‌کند

  ویدئو / چاپخانه‌ای که قرآن را به بیش از ۱۰ زبان منتشر می‌کند

  بزرگترین چاپخانه قرآن کریم در قم که برخی آن را دومین چاپخانه بزرگ جهان اسلام نیز می‌نامند، قرآن را در قطع‌های متنوع و مرسوم و به زبان‌های مختلف چاپ کرده و به کشورهای مسلمان ارسال می‌کند. گفته می‌شود این چاپخانه که رسالت خود را نشر معارف و ترویج قرآن کریم قرار داده، دست‌کم تا قبل از شیوع کووید-۱۹ در کشور، سالانه و در طول سه دهه فعالیت خود، در حدود ۱۸ میلیون جلد کلام‌الله مجید را چاپ می‌کرده است.

 • ویدئو / سرنوشت تلخ یک کارآفرین صنعتی

  ویدئو / سرنوشت تلخ یک کارآفرین صنعتی

  عباس توانگر، یک کار آفرین صنعتی است. او سال‌هاست در کارگاه ساخت ماشین‌های خدماتی پدر که سال ۱۳۴۵ راه‌اندازی کرده، مشغول تولید انواع دستگاه‌ها و ماشین‌های خدماتی مثل قیرپاش، مخازن حمل و نقل آب، لجن‌کش و فاضلاب و ... بوده است. او تا پیش از سال ۱۳۹۵ این کارگاه تولیدی را با بیش از ۲۰ کارگر ماهر صنعتی و چندین کارمند اداره می‌کرد و هزاران ماشین خدماتی ساخت، اما از سال ۱۳۹۵ با افزایش مشکلات اقتصادی، تورم، بی‌ثباتی قیمت‌ها و همچنین نبود حامی و ضعف در برگزاری مناقصه‌های دولتی و در ادامه، سودهای بانکی برای وام‌های دریافتی و همچنین بازنشسته شدن برخی کارگرانش، ورشکسته شده است.

 • ویدئو / از ساخت واکسن مالاریا تا تأثیر کرونا بر زنان باردار

  بسته اخبار علم و فناوری؛

  ویدئو / از ساخت واکسن مالاریا تا تأثیر کرونا بر زنان باردار

  در این شماره از بستۀ اخبار علم و فناوری ایسنا، خبرهایی از اثربخشی قابل توجه یک واکسن برای مقابله با مالاریا، تحقیقی جدید درباره اثرات منفی کرونا بر زنان باردار، احتمال وجود حیات میکروبی در اعماق سیاره سرخ و دو خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / اینجا نفس‌های کودکان به شماره افتاده است

  مرکز طبی کودکان تهران در موج چهارم کرونا

  ویدئو / اینجا نفس‌های کودکان به شماره افتاده است

  حدود ۱۰ اتاق و تقریبا سه برابرِ آن، تختِ بیمارستانی، در طول یک سال و چند ماه گذشته و درست از زمان شیوع کرونا، در خیابان دکتر قریب تهران، میزبان کودکانی است که به‌جای بازی‌های کودکانه در قرنطینه خانگی، با ابتلا به این ویروس چند میکرونی روی تخت‌های مرکز طبی کودکان تهران درد می‌کشند. این مرکز و کادر درمان آن از زمان ایجاد بخش مخصوص عفونی و آی‌سی‌یو کرونا تا امروز، با این حجم از پذیرش کودکان مواجه نشده‌اند. آن‌ها یکی از دلایل اصلی به وجود آمدن این وضعیت برای کودکان را بی‌توجهی و رفت‌وآمد خانواده‌ها و اقوام با یکدیگر می‌دانند؛ اتفاقی که از تست‌های مثبت کودکان و خانواده‌هایشان به وضوح مشخص است.

 • ویدئو / از واکنش آمریکا به مصاحبه ظریف تا اعتراضات دوباره در عراق

  بسته اخبار بین‌الملل؛

  ویدئو / از واکنش آمریکا به مصاحبه ظریف تا اعتراضات دوباره در عراق

  در این شماره از بستۀ اخبار بین‌الملل ایسنا، خبرهایی از واکنش آمریکا به فایل صوتی منتشرشده از محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، آغاز تنش در روابط میان ترکیه و آمریکا، افزایش بی‌سابقه بودجه نظامی کشورهای جهان با وجود همه‌گیری کرونا، شکل‌گیری اعتراضاتِ دوباره در عراق و چند خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / نیمۀ خالیِ دِز

  ویدئو / نیمۀ خالیِ دِز

  با وجود صرفه‌جویی‌هایی که مسئولان «سد دز» بر اجرای آن تاکید دارند، ۲۱ متر از عمق آب پشت سد، یعنی حجمی حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مکعب از ظرفیت آن خالی است. با آغاز پیک تابستانی، خروجی سد دز باید حدود ۲۵۰ متر مکعب بر ثانیه باشد، اما این خروجی اکنون حدود ۹۰ تا ۱۰۰ متر مکعب بر ثانیه است. در شرایط کنونی، سد دز فقط می‌تواند با ۴۰ درصد ظرفیت خود آبرسانی کند؛ آبی که فقط می‌تواند نیاز آب شرب پایین‌دست و باغات را فراهم کند.

 • ویدئو / وضعیت بیمارستان امام؛ مراجعات ۷ برابری و کاهش ظرفیت بستری

  ویدئو / وضعیت بیمارستان امام؛ مراجعات ۷ برابری و کاهش ظرفیت بستری

  بیمارستان امام خمینی(ره) تهران یکی از مراکز ارجاعی بیماران کرونایی و غیر کرونایی است. این بیمارستان با آغاز موج چهارم کرونا با بار مراجعه‌ای حدوداً هفت برابری نسبت به اسفند ۹۹ مواجه شده است؛ اتفاقی که باعث شده ظرفیت بخش زیادی از تخت‌های بستری مخصوص بیماران کرونایی تکمیل شود و بخشی از خدمات درمانی تحت تاثیر قرار گیرد.

 • ویدئو / در چشمه‌علی شهرری چه خبر است؟

  ویدئو / در چشمه‌علی شهرری چه خبر است؟

  داستان چشمه علی شهر ری را شاید بتوان به داستان‌های هزار و یک‌شب تشبیه کرد. از حدود یک دهه گذشته و وقتی عبور خط مترو از زیر چشمه باستانی آن طراحی و اجرایی و در نهایت به کاهش آب آن منجر شد، تا امروز که نشان هشدارهای فعالان میراثی برای لزوم حفاظت از بدنه کتیبه قاجاری چشمه‌علی از رنگ‌هایی که به بدنه آن پاشیده شده، نمودار است. از سوی دیگر با بالا آمدن آب چشمه که برخی آن را به آبی که از آب‌انبار بالای تپه سرازیر می‌شود، نسبت می‌دهند، نوجوانان شهر ری به آب می‌زنند و کرونا برای پیشروی راه را هموار می‌بیند. ایسنا در این گزارش وضعیت چشمه علی شهر ری را در اردیبهشت امسال بررسی می‌کند.

 • ویدئو / روزهای شلوغ بیمارستان صحرایی مسیح دانشوری

  ویدئو / روزهای شلوغ بیمارستان صحرایی مسیح دانشوری

  با آغاز موج چهارم شیوع کرونا در ایران و رشد سریع نرخ ابتلا،‌ بیمارستان‌های کشور با مشکل تکمیل ظرفیت بخش‌های بستری روبرو شده‌اند. بیمارستان مسیح دانشوری به عنوان یکی از مراکز اصلی ارجاع بیماران کرونایی با کمک ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) بخشی جدید راه‌اندازی کرده تا بیماران نیازمند به درمان‌های سرپایی و اکسیژن درمانی از آن استفاده کنند.

 • ویدئو / نبرد با ایدز و سرطان، با استفاده از تجربه کرونا

  تکنولوژی mRNA می‌تواند درمان بیماری‌های مهلک را متحول کند؟

  ویدئو / نبرد با ایدز و سرطان، با استفاده از تجربه کرونا

  دانشمندان سعی دارند با الهام از تکنولوژیِ به کار رفته در ساخت واکسن‌های کووید-۱۹، بیماری‌های مرگباری مثل سرطان و ایدز را درمان کنند. هجوم مرگبار کرونا در سراسر جهان باعث شد دانشمندان برای نخستین‌بار واکسنی با استفاده از تکنولوژی mRNA تولید کنند؛ واکسنی که از پروتئین میخ‌مانندِ سطح ویروس کرونا، برای ایجاد ایمنی در برابر آن استفاده می‌کند. به دنبال نتایج مؤثر آزمایش‌های بالینی و واکسیناسیون موفقیت‌آمیز میلیون‌ها نفر با واکسن‌های کرونای ساخته‌شده بر پایۀ mRNA، محققان به بررسی این موضوع پرداخته‌اند که این کشف، چگونه می‌تواند درمان برخی بیماری‌های علاج‌ناپذیر را دچار تحول کند.

 • ویدئو / تاخت‌وتاز کرونا در سرزمین هفتاد و دو ملت

  ویدئو / تاخت‌وتاز کرونا در سرزمین هفتاد و دو ملت

  پس از آنکه هند موفق شد آمار مبتلایان روزانۀ خود را به کمتر از ۱۰ هزار نفر برساند، به نظر می‌رسید وضعیت همه‌گیری کرونا در این کشور پرجمعیت تحت کنترل قرار گرفته است؛ اما این آمار از حدود یک ماه قبل ناگهان سیر صعودی گرفت و باعث شد هند به رکورددار شناسایی مبتلایان جدید در جهان تبدیل شود.

 • ویدئو / از واکنش به انفجار در اسرائیل تا رکوردشکنی کرونا در جهان

  بسته اخبار بین‌الملل؛

  ویدئو / از واکنش به انفجار در اسرائیل تا رکوردشکنی کرونا در جهان

  در این شماره از بستۀ اخبار بین المللی ایسنا، خبرهایی از زیردریایی ناپدید شده اندونزیایی، عقب‌نشینی ارتش روسیه از مرزهای اوکراین، ادامه واکنش‌ها به انفجار در نزدیکی تأسیسات هسته‌ای دیمونا در سرزمین‌های اشغالی و چند خبر دیگر را مرور می‌کنیم.