تاپ سه گزارش

 • ویدئو / وقتی ربات‌ها به مبارزه با کرونا می‌شتابند

  ویدئو / وقتی ربات‌ها به مبارزه با کرونا می‌شتابند

  به غیر از انسان‌ها، ربات‌ها نیز به صحنه نبرد و تلاش برای شکست ویروس کرونا وارد شده‌اند. در این چند ماه که جهان درگیر همه‌گیری ویروس کرونای نوع جدید شده است، برخی کشورها برای امور مختلف از ربات‌ها کمک گرفته‌اند؛ از توزیع غذا و دارو گرفته تا نظارت بر حفظ فاصله اجتماعی. در این ویدئو با پنج رباتی آشنا می‌شویم که در تلاش انسان‌ها برای از بین بردن ویروس کرونا سهیم شده‌اند.

 • ویدئو / از احتمال ساخت واکسن HIV تا ناپدید شدن یک ستاره درخشان

  بسته اخبار علم و فناوری؛

  ویدئو / از احتمال ساخت واکسن HIV تا ناپدید شدن یک ستاره درخشان

  در این شماره از بسته اخبار علم و فناوری ایسنا، خبرهایی درباره ناپدید شدن ستاره‌ای که بیش از پنج میلیون برابر درخشان‌تر از خورشید بوده است، ساخت دستگاهی برای ترجمه زبان اشاره، ثبت روند بین رفتن سلول‌های مرده مغز برای نخستین‌بار و پیشرفت در مسیر ساخت واکسن اچ.آی.وی را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / بخش ویژه کرونا در بیمارستان شهید محمدی بندرعباس

  ویدئو / بخش ویژه کرونا در بیمارستان شهید محمدی بندرعباس

  این روزها استان هرمزگان در وضعیت قرمز از نظر شیوع ویروس کرونا قرار دارد. آمار مبتلایان این استان در وضعیت بحرانی است و تعداد جانبخاتگان کرونا در این استان به عدد ۳۰۰ نزدیک شده است. از ابتدای همه‌گیری کرونا تاکنون بیش از ۴۰ هزار آزمایش تشخیص کرونا در استان انجام شده که بیش از میانگین کشوری است. بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان شهید محمدی بندرعباس در حال حاضر فقط ۲۶ تخت آماده پذیرایی دارد برای بیماران کرونایی دارد.

 • ویدئو / ما، ماسک، کرونا؛ چقدر پروتکل‌ها را رعایت می‌کنیم؟

  ویدئو / ما، ماسک، کرونا؛ چقدر پروتکل‌ها را رعایت می‌کنیم؟

  نگاهی به ترددها نشان می‌دهد که با وجود تداوم شیوع کرونا و افزایش آمار مرگ‌ومیر، هنوز برخی تمایلی به استفاده از ماسک ندارند. دستگاه‌های متولی بهداشت و سلامت بارها تاکید کرده‌اند که استفاده همگانی از ماسک، احتمال ابتلا به ویروس را تا حد بسیار زیادی کاهش می‌دهد. با بازگشایی مترو و اتوبوس، استفاده از ماسک «الزامی» اعلام شد؛ اما بر اجرای آن نظارت نمی‌شود و برخی مسافران رعایت نمی‌کنند. قرار است از ۱۵ تا ۳۱ تیر، استفاده از ماسک در تمام مکان‌های عمومی و محل‌های تجمع افراد اجباری شود. مسئولان کشوری و جهانی بهداشت می‌گویند باید به زندگی با کرونا عادت کنیم؛ اما این به معنی رعایت نکردن اصول بهداشتی نیست.

 • ویدئو / کرونا و آشفته‌بازار پرنده‌فروشان مشهدی

  ویدئو / کرونا و آشفته‌بازار پرنده‌فروشان مشهدی

  بازار پرندگان مشهد که از اسفند ۱۳۹۸ به دلیل شیوع بیماری کرونا تعطیل شده بود، همچنان تعطیل است. با این حال پرنده فروشان این شهر به دلیل مشکلات معیشتی خواهان بازگشایی این بازار هستند. آن‌ها در حال حاضر بساط خود را در کنار بازار تعطیل‌شده پهن کرده‌اند؛ محلی که هیچگونه امکانات بهداشتی و کنترلی ندارد و احتمال ابتلای افراد به ویروس کرونا در آن زیاد است.

 • ویدئو / بدترین بحران انسانی جهان، پیش ‌روی میلیون‌ها کودک یمنی

  ویدئو / بدترین بحران انسانی جهان، پیش ‌روی میلیون‌ها کودک یمنی

  با گذشت پنج سال از زمان شدت گرفتن جنگ در یمن و کاهش شدید کمک‌های بشردوستانه در دوران همه‌گیری کرونا، وضعیت زندگی مردم این کشور، بویژه کودکان، وخیم‌تر شده است. طبق اعلام یونیسف، این احتمال وجود دارد که 30 هزار کودک یمنی در شش ماه آینده دچار سوءتغذیۀ وخیم شوند و این مسأله جان آنها را تهدید می‌کند. این هشداری است که یونیسف در تازه‌ترین گزارش خود منتشر کرده است. کودکان یمنی در آستانه گرسنگی و قحطی قرار دارند و یونیسف می‌گوید آنها برای «بقا» می‌جنگند.

 • ویدئو / ماهیت بیماری‌زایی کرونا در ایران تغییر کرده است؟

  ویدئو / ماهیت بیماری‌زایی کرونا در ایران تغییر کرده است؟

  دکتر حمید سوری، استاد اپیدمیولوژی و عضو ستاد کنترل اپیدمی کرونا می‌گوید: پس از گذشت چهار ماه از آغاز شیوع ویروس کرونا در ایران، الگوی بیماری‌زایی و ماهیت این اپیدمی تغییری نکرده است. او همچنین می‌گوید «اگر حداقل ۴۰ درصد مردم مسائل مربوط به فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت نکنند، بقیه مردم هم قربانی می‌شوند؛ بنابراین باید حداقل ۴۰ درصد مردم نکات توصیه‌شده برای جلوگیری از شیوع کرونا را جدی بگیرند تا بتوانیم اثرات سیاست‌گذاری‌ها را بینیم.»

 • ویدئو / از ارسال جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی تا پیشتازی بایدن در آمریکا

  بسته اخبار بین‌الملل؛

  ویدئو / از ارسال جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی تا پیشتازی بایدن در آمریکا

  در این شماره از بسته اخبار بین‌الملل ایسنا، خبرهایی از ارسال جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی به فرانسه، پیشتازی بایدن از ترامپ در شش ایالت اصلی آمریکا، امتناع مالزی از پذیرش پناهجویان روهینگیا، درخواست رؤسای جمهور فرانسه و روسیه برای آتش‌بس در لیبی و دو خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / ترمیم قلعه و پل تاریخی خرانق با کمک گروه‌های مردمی

  ویدئو / ترمیم قلعه و پل تاریخی خرانق با کمک گروه‌های مردمی

  گروهی از جهادگران و حافظان میراث تاریخی شهرستان اردکان در قالب اردوی جهادی با حضور در دهکده تاریخی خرانق به مرمت چند اثر کهن و حفظ هویت بناها، فرهنگ و تاریخ این منطقه پرداختند. این داوطلبان که متشکل از علاقه‌مندان میراث فرهنگی هستند، در سومین اردوی جهادی خود علاوه بر اینکه مرمت پل تاریخی روستای خرانق را - که دستخوش تغییراتی در طول تاریخ شده و آسیب‌‎های فراوانی در اثر عبور آب دیده است - آغاز کردند، بخشی از قلعه تاریخی این روستای کهن را نیز مورد مرمت قرار دادند.

 • ویدئو / سفرهای استانی کرونا و لزوم جلوگیری از عادی‌سازی کاذب

  کرونا را بیشتر بشناسیم - سری جدید - بخش چهارم

  ویدئو / سفرهای استانی کرونا و لزوم جلوگیری از عادی‌سازی کاذب

  دکتر حمید سوری، استاد اپیدمیولوژی و عضو ستاد کنترل اپیدمی کرونا می‌گوید: درحالیکه ویروس کرونا استان به استان سفر می‌کند و روند کلی شیوع این ویروس در کشور رو به افزایش است، هرگز نباید به عادی‌سازی کاذب دامن زده‌ شود. او معتقد است که «با وجود سیاست‌های متناقض و متضاد در طرح فاصله‌گذاری اجتماعی نمی‌توان انتظار موفقیت در کنترل ویروس کرونا در کشور را داشت.» او در این ویدئو خطرات عادی‌سازی وضعیت اجتماعی را گوشزد می‌کند.

 • ویدئو / از لجن‌زدایی تا لایروبی؛ کمک مردمی به مناطق محروم اهواز

  ویدئو / از لجن‌زدایی تا لایروبی؛ کمک مردمی به مناطق محروم اهواز

  طرح خدمات‌رسانی در روزهای پنجشنبه هر هفته بصورت جهادی در مناطق کم‌برخوردار شهر اهواز اجرا می‌شود. در این طرح، خدمات شهری از جمله پاکسازی معابر، جمع‌آوری نخاله‌ها و پسماندها، لایروبی جوی‌ها، شست‌وشوی تابلوها و تجهیزات شهری و رسیدگی به فضاهای سبز انجام می‌شود. طرح «پنجشنبه‌های جهادی» از دو هفته قبل آغاز شده است. معاون شهردار اهواز گفته این شهر ۷۰ محله کم‌برخوردار دارد که ۱۸ محله وضعیت بسیار بدی دارند. گروه‌های داوطلب مردمی و سازمان‌های مردم‌نهاد می‌توانند برای کمک و حضور در این طرح که با همکاری شهرداری اهواز انجام می‌شود، اعلام آمادگی کنند.

 • ویدئو / تخریب جنگل ابر زیر پای گردشگران

  ویدئو / تخریب جنگل ابر زیر پای گردشگران

  جنگل ابر در سال‌های اخیر به دلیل ورود بیش‌ از حد گردشگران با آسیب‌های زیادی روبرو شده است. رها شدن زباله‌ها، روشن کردن آتش، آسیب رساندن به درختان، حضور خودروهای شخصی، آفرود و موتورسیکلت، احداث جاده‌های فرعی برای خودروها و جاده‌های آسفالت، تنها بخشی از آسیب‌هایی است که به جنگل ابر وارد شده است. این منطقه با ۳۵ هزار هکتار وسعت، بخشی از جنگل‌های هیرکانی است که میلیون‌ها سال قدمت دارد و به عنوان بخشی از میراث طبیعی ایران شناخته می‌شود.

 • ویدئو / از انتخاب فوتبالیست با هوش مصنوعی تا تولید چرم از کاکتوس

  بسته اخبار علم وفناوری؛

  ویدئو / از انتخاب فوتبالیست با هوش مصنوعی تا تولید چرم از کاکتوس

  در حالی که ویروس کرونا همچنان با قدرت به شیوع خود در جهان ادامه می‌دهد، محققان خبرهای امیدوارکننده‌ای درباره واکسن و درمان آن مطرح می‌کنند؛ خبرهایی که فعلا کورسوهای امید هستند، نه بیشتر. در کنار اینها، دنیای علم و فناوری همچنان بی‌وقفه به پیشرفت خود ادامه می‌دهد و این روزها به سمت بهره‌های مفیدتر و تازه‌تر از ربات‌ها و ابرکامپیوترها می‌رود.

 • ویدئو / از رکوردزنی کرونا در جهان تا ادامه جدال لفظی ترامپ و بولتون

  بسته اخبار بین‌الملل؛

  ویدئو / از رکوردزنی کرونا در جهان تا ادامه جدال لفظی ترامپ و بولتون

  در این شماره از بسته اخبار بین‌الملل ایسنا، خبرهایی از تنش‌های تازه میان دو کُره، خونین‌ترین هفته افغانستان در 19 سال گذشته،‌ بالا گرفتن جنگ لفظی دونالد ترامپ و جان بولتون و دو خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / «چمپا»، محصول پررونق بخش پرآب خوزستان

  ویدئو / «چمپا»، محصول پررونق بخش پرآب خوزستان

  دشت سوسن یکی از جاذبه‌های طبیعی استان خوزستان است که در ۳۵ کیلومتری شمال غربی شهرستان ایذه قرار دارد. این دشت منطقه‌ای وسیع و یکی از گذرگاه‌های رود کارون است و توسط آن به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می‌شود. زمین حاصلخیز، آب فراوان و اقلیم مناسب، کشاورزی و باغداری این منطقه را رونق بخشیده و یکی از محصولات زیر کشت آن، برنج است.

 • ویدئو / تهدید طاق بستان بخاطر یک تله‌کابین

  ویدئو / تهدید طاق بستان بخاطر یک تله‌کابین

  احداث تله‌کابین در مجاورت طاق‌بستان، بار دیگر نام این محوطه را بر سر زبان‌ها انداخت؛ طرح اولیه نصب تله‌کابین بر فراز این کوه عظیم، در طول سال‌های گذشته به تصویب رسیده و امضای برخی اعضای شورای فنی سازمان میراث فرهنگی (پیش از تشکیل وزارتخانه) در صورتجلسه حک شده است. این وسیلۀ درآمدزای سرگرم‌کننده، می‌تواند از ثبت جهانی طاق بستان جلوگیری کرده و به مرور این محوطه تاریخی را با آسیب جدی مواجه کند. حالا متولیان شهری و استانی کرمانشاه در حال پینه‌دوزی تکه‌های ناهمخوان در این محوطه‌اند تا تکه آخر طاق‌بستان را زشت‌تر بر تن آن بدوزند و همان پیراهن وصله‌وپینه‌ را به یونسکو بفرستند.

 • ویدئو / کرونا چگونه کشور را فرا گرفت؟

  کرونا را بیشتر بشناسیم - سری جدید - بخش سوم

  ویدئو / کرونا چگونه کشور را فرا گرفت؟

  دکتر حمید سوری، استاد اپیدمیولوژی و عضو ستاد کنترل اپیدمی کرونا، عملکرد کلی ایران در ماجرای شیوع کرونا در جهان را مثبت ارزیابی می‌کند، اما در عین حال معتقد است این به معنای ندیدن ضعف‌ها و سیاست‌های غلط نیست. او می‌گوید: ما از همان ابتدای بیماری باید سیاست قرنطینه را در پیش می‌گرفتیم و بعد سیاست قرنطینه معکوس را انجام می‌دادیم و از شهرهایی که آلوده نبودند محافظت می‌کردیم اما این کار را نکردیم و آلودگی کشور را فرا گرفت. او در این ویدئو درباره مهمترین استراتژی کاهش اپیدمی کرونا در بین گروه‌های پرخطر را توضیح می‌دهد.

 • ویدئو / رصد آخرین خورشیدگرفتگی قرن در ایران

  ویدئو / رصد آخرین خورشیدگرفتگی قرن در ایران

  آخرین خورشید گرفتگی قرن ۱۴ هجری شمسی، یکشنبه (یکم تیر)، از ساعت ۹:۰۵ به وقت تهران آغاز شد. این خورشیدگرفتگی حلقوی بود؛ یعنی در زمان «بیشترین گرفت»، کل خورشید به طور کامل تیره نمی‌شود و حلقه‌ای روشن دور آن قابل مشاهده است. حلقوی بودن این خورشیدگرفتگی موجب شد این نوع پدیده در ایران با درصدهای متفاوتی قابل رؤیت باشد. بیشترین گرفتگی نیز مربوط به شهرهای جنوب شرق کشور به ویژه چابهار بود.

 • ویدئو / از واکنش ایران به آژانس تا پیشتازی بایدن در آمریکا

  بسته اخبار بین‌الملل؛

  ویدئو / از واکنش ایران به آژانس تا پیشتازی بایدن در آمریکا

  در این شماره از بسته اخبار بین‌الملل ایسنا، خبرهایی درباره ادامه واکنش‌های ایران به تصویب قطعنامه شورای حکام آژانس انرژی اتمی، پیشتازی جو بایدن در ایالت‌های تعیین‌کننده در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و دو خبر دیگر را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / کودکان مبتلا به اوتیسم، پشت درهای بسته کرونا

  ویدئو / کودکان مبتلا به اوتیسم، پشت درهای بسته کرونا

  اوتیسم اختلال پیچیدۀ رشدی است که هنوز علت مشخصی برای آن شناسایی نشده و درمان مشخص و قطعی ندارد. بهترین کمک به بیماران مبتلا به اوتیسم، تشخیص زودهنگام و شروع مداخلات منسجم در زمان طلایی است. زمان طلایی، سنین بین سه تا پنج سال است و از دست رفتن این دوران به معنای از دست رفتن راه‌های کنترلِ بیماری تا پایان عمر است.شیوع ویروس کرونا موجب تعطیلی مراکز توانبخشی اوتیسم شد و رسیدگی به وضعیت کودکان مبتلا، مورد غفلت قرار گرفت. کمبود امکانات آموزشیِ مورد نیاز در خانواده‌ها و نیاز به آموزش‌های اصولی از سوی مراکز توانبخشی، آموزش این کودکان را با دشواری روبه‌رو کرد.