• یکشنبه / ۱۶ خرداد ۱۳۹۵ / ۱۵:۰۹
  • دسته‌بندی: فوتبال، فوتسال
  • کد خبر: 95031609481
  • منبع : نمایندگی خراسان رضوی

گزارش ایسنا از وضعیت ورزشگاه امام رضا(ع) در آستانه میزبانی از تیم ملی عراق

گزارش ایسنا از وضعیت ورزشگاه امام رضا(ع) در آستانه میزبانی از تیم ملی عراق

فوتبال ایران و مشهد در انتظار افتتاح اولین استادیوم مسقف ایران و بزرگترین و مجهزترین استادیوم ورزشی کشور است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه خراسان، تربیت بدنی آستان قدس رضوی از سال 80 کارخود را برای مطالعه و طراحی یک استادیوم مجهز ورزشی آغاز کرد، زمان بندی این طرح در ابتدا 5 ساله بسته شده بود اما با توجه به بزرگی و حرفه‌ای بودن طرح، تکمیل کار بیشتر از 5 سال طول کشید.

قرار بود تا پایان سال 93 ورزشگاه امام رضا(ع) تمام شود اما پس از تغییر مدیر تربیت‌بدنی، وعده افتتاح در دهه فجر سال 94 داده شد اما با گذشت این زمان نیز شاهد افتتاح این استادیوم ورزشی نبودیم. حتی تا چند هفته گذشته، این استادیوم با بایکوت خبری از سوی مدیران مجموعه روبرو شده بود اما با موج خبرهای فوتبالی و میزبانی مشهد از بازی های عراق باعث شد تا نام ورزشگاه امام رضا(ع) مشهد بر سر زبان‌ها بیاید.

استادیومی که در فاز نخست خود قرار بود 15 هزارنفری باشد با توجه به ظرفیت استادیوم، این رقم تا 30 هزار نفر افزایش یافت. استادیوم 30500 نفری امام رضا(ع) در زمینی به مساحت 5/4 هکتار در تقاطع بلوار خیام و فردوسی و در ضلع شرقی سایت 12 هکتاری مجموعه ورزشی آستان قدس رضوی احداث شده است.

وجه تمایز اصلی استادیوم بی‌نظیر امام رضا(ع) با سایر استادیوم‌های داخل کشور در سقف آن و نیز شکل گیری سالن‌های ورزشی با عملکردهای متنوع در فضای زیر سکوی تماشاگران فوتبال است که باعث منحصربه فرد بودن پروژه و نیز کارایی بالای آن می‌شود. 14 سالن چندمنظوره مجزا نیز دور تا دور این استادیوم و در زیر سکوی‌ تماشاگران احداث شده که نزدیک به دو سال از افتتاح آن‌ها می‌گذرد و به دلیل ورودی های مجزا، امکان استفاده از آن‌ها به صورت همزمان وجود دارد.

سقف این مجموعه با مساحت 18000 متر مربع از جنس پارچه مخصوص در کشور بی نظیر است که با توجه به طراحی خاص آن شرکتی معتبر از فرانسه نصب این سقف را بر عهده داشت که با تکمیل این سقف، برخی شب‌ها با نورپردازی نمای زیبایی به این ورزشگاه منحصر به فرد در قلب شهر مشهد داده می‌شود. پارکینگ طبقاتی با ظرفیت 5 هزار خودرو در 6 طبقه در حال آماده‌سازی است، همچنین این استادیوم براساس گیت‌های خروجی، دارای عنوان سریع ترین تخلیه در کشور نیز هست.

در کنار زمین اصلی ورزشگاه، یک زمین تمرین درجه یک و چند زمین چمن دیگر قرار گرفته است تا تیم‌ها مشکلی از بابت تمرین نداشته باشند. علاوه بر این استخر مجهزی نیز در کنار این ورزشگاه وجود دارد. سالن اجتماعات، موزه ورزش، جایگاه اختصاصی رسانه‌ها، مکان استراحت مجهز تیم‌ها، استودیو ویژه گزارشگران رادیو و تلویزیون و ... از جمله دیگر امکانات این مجموعه بزرگ ورزشی هستند.

ورزشگاه امام رضا (ع)

یوسفی: عراق اقدامی برای عقد قرارداد تا این لحظه انجام نداده است

حسین یوسفی مدیرعامل تربیت بدنی آستان قدس رضوی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ورزشی ایسنا – منطقه خراسان، در خصوص صحبت‌هایی مبنی بر قطعی بودن برگزاری بازی‌های تیم ملی عراق در ورزشگاه امام رضا(ع) اظهار کرد: دوستانی از کشور عراق که یک تیم کاملا فنی بودند، از ورزشگاه امام رضا(ع) بازدید کردند و شرایط را از نزدیک دیدند که مورد توجه آن‌ها نیز قرار گرفت و تمایل زیادی برای برگزاری دیدارهای تیم کشورشان در این ورزشگاه داشتند.

وی ادامه داد: اما موضوعی که مهم است این بوده که تاکنون قراردادی در این مورد منعقد نشده است. آنها تنها درخواست داشتند که مساعدت شود و تولیت آستان قدس رضوی نیز با موضوع مساعدت موافقت کردند اما قراردادی در این بین بسته نشده است. در قرارداد مباحث و تقاضاهای مختلفی وجود دارد که شامل مسئولیت‌های طرفین، تکالیف، مذاکرات، مباحث مالی و ... خواهد بود.

یوسفی خاطرنشان کرد: تا جایی که ما اطلاع داریم، عراق هم زمان بازی در دو ورزشگاه امام رضا(ع) و ثامن را پیگیری می‌کند. به جز موافقت آستان قدس رضوی موضوعات دیگری نیز برای قطعیت برگزاری دیدارهای عراق در انتخابی جام جهانی وجود دارد که از این میان می‌توان به روابط بین فدراسیون‌های فوتبال دو کشور، شورای تامین، اداره کل ورزش و جوانان و نهادهای ذی‌ربط اشاره کرد.

وی تصریح کرد: ما نیز شرایط لازم برای برگزاری دیدارها را در ورزشگاه امام رضا(ع) داریم، زمین چمن مجموعه بازدید شده و قطعا در مهرماه ظرفیت برگزاری بازی را دارد و امیدواریم عراق بتواند شرایط خود را با ما وفق دهند و ما نیز انگیزه خوبی برای چنین میزبانی داریم.

مدیرعامل تربیت بدنی آستان قدس رضوی همچنین گفت: همه نگاه مثبتی به این موضوع داریم، با توجه به پیشرفت و تکمیل کارهای پایانی ورزشگاه، میزبانی در مهرماه قابل برررسی است اما هنوز با ما قراردادی بسته نشده است. در حالی که در صحبت‌های ابتدایی و بازدید از مجموعه، عراقی ها عنوان کردند که عربستان را ملزم به حضور در ایران می کنند اما گویا عربستان قصد حضور در ایران را ندارد. متاسفانه کشورهای حاشیه خلیج فارس چشم دیدن ایران و ظرفیت‌های آن را ندارند ولی ما احساس وظیفه برای حمایت از عراق را داریم.

وی ادامه داد: با این حال من احساس می کنم کشورهای عربی نسبت به برگزاری بازی‌های عراق در ایران تحرکات و اعتراضاتی انجام دهند و ممکن است امارات نیز واکنش نشان دهد و در کل با میزبانی ایران مخالفت شود. با همه این احتمالات ما قول مساعد داده‌ایم و مساعدت نیز می‌کنیم ولی هنوز چیزی به قطعیت نرسیده است.

ورزشگاه امام رضا (ع)

حقوق معنوی و مادی استادیوم امام رضا(ع) باید حفظ شود

یوسفی در خصوص احتمال برگزاری بازی‌های تیم ملی یا دیدارهای لیگ برتر در ورزشگاه امام رضا(ع) اظهار کرد: پیش از این هم گفته بودیم که 5 هزار نفر از همه امکانات مجموعه تربیت بدنی آستان قدس رضوی استفاده می‌کنند، ورزشگاه امام رضا(ع) نیز شامل این موضوع خواهد شد که در اختیار مردم باشد.

وی افزود: با این حال باید در هر شرایطی اولویت‌ها و اقتضائات بررسی شود و ببینیم به قول معروف ما کجای کار هستیم و طرف مقابل کجای کار. ولی قطعا در این مورد هم با شرط حفظ حقوق معنوی و مادی ورزشگاه امام رضا(ع) مساعدت خواهیم داشت و امیدواریم مردم نیز از این ظرفیت استفاده کنند.

یوسفی یادآور شد: آخرین اقدامات تکمیلی زمین چمن نیز در حال انجام است و طی روزهای آینده کارهای باقی مانده مانند نصب دروازه نیز انجام خواهد شد. با توجه به اینکه این ورزشگاه با استاندارد خاصی ساخته شده باید کمی نیز صبور باشیم. قرار است برای بهره برداری تاریخ اعلام نکنیم اما به محض پایان کارها، اولین تور بازدیدی برای خبرنگاران برگزار خواهیم کرد.

وی ادامه داد: بعضی دلایل تاخیر دست ما نبوده است، به طور مثال یکی از دلایلی که در زمان بهره بردای تاخیر ایجاد کرد کاشت چمن بود که شرایط آب و هوایی منطقه در آن بسیار موثر است. پیست تارتان مجموعه امام رضا(ع) نیز یکی از مجهزترین پیست‌های دوومیدانی خواهد بود که نیاز به اصلاحات میلیمتری داشت و در حال انجام است.

رئیس هیات فوتبال خراسان رضوی: از نظر ما برگزاری دیدار در استادیوم امام رضا(ع) قطعی است

رئیس هیات فوتبال خراسان رضوی نیز در این مورد به خبرنگار ایسنا – منطقه خراسان گفت: در برگزاری دیدارهای تیم ملی عراق در انتخابی جام جهانی، فدراسیون فوتبال عراق و ایران با یکدیگر همکاری خواهند داشت که ما در خراسان رضوی نماینده فدراسیون ایران هستیم. از عراق نیز نمایندگانی از ورزشگاه امام رضا(ع) و ثامن بازدید کردند.

محمدمهدی برادران افزود: با توجه به صحبت‌های انجام شده، میزبانی 4 بازی در مشهد قطعی است، تا جایی که ما با نماینده عرق جلسه داشتیم، می‌دانیم که شرایط مورد تایید آن‌ها بوده و آستان قدس رضوی نیز قول مساعدت داده‌ و من با این شرایط برگزاری دیدارها را در استادیوم امام رضا(ع) قطعی شده می‌دانم.

ماموران AFC به مشهد می‌آیند

وی خاطرنشان کرد: تا کمتر از 10 روز دیگر ماموران AFC به ایران آمده و از ورزشگاه‌های مشهد نیز بازدید خواهند کرد. ولی مکاتبات معمول درخصوص میزبانی مشهد از بازی‌های عراق صورت گرفته است.

برادران گفت: در حال پیگیری هستیم تا تعامل خوبی با آستان قدس صورت گیرد و تیم‌های ملی یا تیم‌های خراسانی از این ظرفیت استفاده کنند که طرح موضوع شده و امیدواریم در فصل جدید شاهد اتفاقات خوبی در این زمینه باشیم.

چندی پیش نیز صحبت از برگزاری دیدار ایران و قطر در روز 11 شهریورماه سال جاری در این ورزشگاه شد. بعد از ناراحتی کارلوس کی‌روش از مسئولان ورزشگاه آزادی تهران برای در اختیار نگذاشتن زمین تمرین به تیم ملی‌، وی پیشنهاد کرد که بازی تیم‌های ایران و قطر در مرحله نهایی مقدماتی جا‌م جها‌نی، در ورزشگاه یادگار امام‌(ره) تبریز برگزار شود. اما شنیده شد مسئولان فدراسیون فوتبال در حال رایزنی با مسئولان آستان قدس رضوی هستند تا این بازی را در ورزشگاه مدرن امام رضا(ع) مشهد برگزار کنند و به این صورت زمینه افتتاح رسمی این ورزشگاه مجهز را نیز رقم بزنند.

با وجود اینکه هیچ یک از این دیدارها و رویدادها به مرحله قطعیت نرسیده‌اند، اما می‌توان امیدوار بود که تا پایان شهریورماه و شروع فصل پاییز شاهد افتتاح و بهره برداری از این طرح ارزشمند ورزشی در مشهد باشیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۵-۰۳-۱۶ ۱۶:۴۴

24 هزار نفر گنجايش تماشاگر براي سکو ها وجود داره

avatar
۱۳۹۵-۰۳-۱۶ ۱۸:۰۰

جدا از برخي بازي‌هاي ملي که در اين استاديوم برگزار خواهد شد - اين استاديوم بايد استاديوم خانگي تيم مشهد ( سياه جامگان ) و استاديوم ثامن ميزبان تيم پديده باشد

avatar
۱۳۹۵-۰۳-۲۵ ۱۲:۲۰

خوبه بازیای تیم ملی اینجا باشه پر میشه حتی اگه با پاکستانم بازی کنیم پر میشه ورزشگاه اینش خوبه

avatar
۱۳۹۵-۰۳-۲۵ ۱۲:۲۰

خوبه بازیای تیم ملی اینجا باشه پر میشه حتی اگه با پاکستانم بازی کنیم پر میشه ورزشگاه اینش خوبه

avatar
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۱۶:۰۸

مدتهاست که منتظر افتتاح این مجموعه هستیم.شخصاَ هر موقع از کنار استادیوم عبور میکنم با حسرت به اون نگاه میکنم و ...