رئیس دانشگاه شهید بهشتی خبر داد

ساماندهی اساتید حق‌التدریسی دانشگاه‌/لزوم تقویت روحیه امید در جامعه

صدوق رییس دانشگاه شهید بهشتی

رئیس دانشگاه شهید بهشتی از ساماندهی اساتید حق‌التدریسی در این دانشگاه خبر داد و گفت: اجرای این طرح موجب صرفه جویی دو میلیارد تومانی در دانشگاه شهید بهشتی شده است.

به گزارش ایسنا، دکتر سید حسن صدوق به نقش دانشگاه‌ها در رفع نگرانی‌های جامعه و خانواده‌ها اشاره کرد و گفت: یقینا دانشگاه و دانشجویان از این دغدغه‌ها متأثر هستند. بنابراین وظیفۀ ما امسال مشکل‌تر است زیرا هم جامعه و هم دولت از ما متوقع است. آنچه برای ما ایجاد وظیفه بیشتری می‌کند نگاه داشت و تقویت روحیه امید در خودمان و همچنین ایجاد انگیزه و روحیه در دانشجویان، همکاران و کارکنان دانشگاه  می باشد.

وی با اشاره به اینکه کشور ما در یک شرایط سخت و بحرانی قرارداد و عبور از این شرایط، آینده  و افق روشن‌تری برای کشور ما به ارمغان خواهد آورد، تصریح کرد: کشور ما در یک منطقۀ حساس قرارگرفته و کشورهای زیادی امید بسته‌اند به اینکه جمهوری اسلامی ایران چگونه در این شرایط در مقابل آمریکا ایستادگی خواهد کرد و عبور از این شرایط برای آن‌ها هم ایجاد امید خواهد کرد. بنابراین تلاش ما در مواجهه با شرایط کنونی کشور، یک تلاش ملی، دینی و انسانی است که لازمۀ آن این است که بدون هیچ رخوتی درصحنۀ جدید فعال باشیم.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به سخنان اخیر رهبر انقلاب و نقل فرازی از بیانات اخیر ایشان "... آن‌ها که می‌گویند دولت باید برکنار شود در نقشۀ دشمن نقش‌آفرین هستند. دولت باید سرکار بماند و باقدرت، وظایف خود را در حل مشکلات انجام دهد؛ " افزود: رهبری با این جمله آب پاکی را روی دست کسانی‌که امید واهی به برکناری دولت بسته‌اند ریخت.

وی ادامه داد: تکلیف دانشگاه‌ها در وضعیت فعلی جامعه کاملاً روشن است؛ همان‌طور که رهبر  انقلاب اسلامی فرمودند، ما از دولتمان حمایت می‌کنیم؛ ما همچنان ایستاده‌ایم و از دولت دفاع می‌کنیم و با نقش‌آفرینی‌های خودمان در عرصۀ علم فناوری نمی‌گذاریم میدان به دست دشمن یا افراد ناباب و جاهل بیفتد.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی در ادامۀ سخنان خود با اشاره به دیدار رؤسای دانشگاه‌های سطح یک با دکتر ظریف وزیر امور خارجه، گفت: ازجمله مسائل مهمی که در این جلسه مطرح شد نوع برخورد سفارتخانه‌های مقیم در تهران با دانشجویان و همکاران ما برای سفرهای علمی و فرصت مطالعاتی است.

وی افزود: با توجه به برنامۀ بین‌المللی شدن دانشگاه های سطح یک، باید سفارت‌خانه‌های ما در خارج از کشور همکاری لازم را در این خصوص داشته باشند که اگر خلاف این باشد، مراتب باید به مراجع مربوط و ازجمله وزارت امور خارجه گزارش شود.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به اظهارات دکتر ظریف وزیر امور خارجه درخصوص ایستادگی اعضای برجام به جز ایالات متحدۀ آمریکا بر مواضع قبلی، ابراز امیدواری کرد که بتوانیم از تبعات و منافع برجام که دانشگاه‌ها تاکنون از آن بی‌نصیب نبوده‌اند با وجود اعمال فشارهای زیاد همچنان برخوردار باشیم.

وی به جلسه رؤسای دانشگاه‌های سطح یک کشور با دکتر جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور اشاره کرد و افزود: وضع عمومی کشور، نگرانی‌های موجود و تلاش دشمن برای تضعیف روحیۀ مردم ازجمله مباحثی بود که در این جلسه مطرح شد.

دکتر صدوق ادامه داد: وظیفۀ ما دانشگاهیان به‌عنوان بخش نخبۀ اجتماع این است که در حوزۀ شخصی و مدیریتی خودمان به این نکات توجه داشته باشیم و به‌خصوص مواظب دانشجویان و مسئلۀ خروج آن‌ها از کشور باشیم.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی گفت: رؤسای دانشگاه‌های سطح یک دو مکاتبه با معاون اول رئیس‌جمهور داشتند؛ یکی از مکاتبه‌ها در خصوص مسائل ارزی بود و درخواست دانشگاه‌ها برای تأمین ارز موردنیاز با توجه به اهمیت فوق‌العاده مسئلۀ ارز برای تأمین تجهیزات در دانشگاه‌ها، فرصت مطالعاتی و سفرهای علمی بوده است و  دکتر جهانگیری برای رفع این مشکل قول مساعدت دادند. البته  دانشگاه‌ها و وزارت عتف باید برای ارز تدبیری بیندیشند.

وی با بیان اینکه مکاتبۀ دیگر در خصوص بودجۀ تخصیص داده‌شده به دانشگاه‌ها است ،خاطرنشان کرد: بودجه‌ای که تاکنون به دانشگاه تخصیص داده شده حدود ۳۸ درصد است که دانشگاه را با مشکل ۲۴ میلیارد تومانی مواجه کرده است که در این خصوص دولت قول مساعدت و جبران داده که امیدواریم با تخصیص به موقع بودجه، مشکلات موجود به حداقل برسد.

دکتر صدوق در جمع‌بندی سخنان خود در خصوص جلسه‌ای که به دعوت دکتر جهانگیری از رؤسای دانشگاه‌های سطح یک برگزارشده بود افزود: عمق حرکتی که شروع‌شده از جنگ رویارو بدتر است. وظیفۀ ما سنگین است و هر نوع بی‌توجهی یا گله‌مندی، مخلّ شخصیتی است که از ما توقع می‌رود و باوجدان جامعۀ دانشگاهی سازگار نیست.

وی در خصوص برنامۀ وزارت علوم برای سپردن امور دانشگاه‌های سطح یک به خود این دانشگاه‌ها گفت: اگر این موضوع در وزارت علوم نهادینه شود و در صورت همکاری معاونت آموزشی وزارت متبوع، دانشگاه می‌تواند در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در پردیس دانشجو بپذیرد.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی با اطلاع‌رسانی در خصوص تصویب تأسیس پردیس بین‌المللی دانشگاه در هیات امنا ابراز امیدواری کرد که مراحل اجرایی این فرایند هرچه زودتر طی شود تا بتوانیم در سه مقطع تحصیلی در پردیس دانشگاهی پذیرش دانشجو داشته باشیم.

وی با بیان اینکه طرح حذف کامل حق‌التدریس‌ها و حق‌التحقیق‌های دانشگاه‌ها در دستور کار وزارت علوم قرار دارد، افزود: هدفمندسازی و بهینه‌سازی حق‌التدریس‌ها را در دانشگاه شروع کرده بودیم و ساماندهی وضعیت حق‌التدریس‌ها در ترم‌های اخیر منتج به ۲۰۰۰ ساعت صرفه‌جویی شد که معادل ریالی آن ۲ میلیارد تومان صرفه‌جویی برای دانشگاه همراه داشته است.

دکتر صدوق خاطرنشان کرد: طرح فوق در دانشگاه تهران هم از مدت‌ها پیش شروع‌شده است. در جلسۀ مشترکی که با وزارت عتف برگزار شد نیز با اصل موضوع یعنی حذف کامل حق‌التدریس‌ها و رساندن رساله‌ها به دو مورد و اعطای پایۀ تشویقی از صرفه‌جویی که حاصل می‌شود، مخالفتی وجود نداشت؛ اما در خصوص روش و جدول امتیازی که به‌جای آن قرار می‌گیرد و استادانی که وارد این طرح می‌شوند، مقرر شد تصمیم‌گیری به دانشگاه‌ها واگذار شود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم ، وی همچنین ابراز امیدواری کرد که با همکاری دانشکده و پژوهشکده‌ها با معاونت آموزشی دانشگاه، صرفه‌جویی در خصوص موضوع حق‌التدریس‌ها بیشتر از سال قبل اتفاق بیفتد.

رئیس دانشگاه شهیدبهشتی در تشریح اصلاحیۀ آیین‌نامۀ ارتقای اعضای هیات علمی گفت: در این اصلاحیه بر طرح‌های برون‌سازمانی تأکید بیشتری شده است و برای افرادی که نتوانند در این زمینه اقدام کنند جایگزین‌هایی پیش‌بینی شده که اعضا در فرایند ارتقا با مشکل روبرو نشوند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.