• سه‌شنبه / ۲۲ تیر ۱۴۰۰ / ۱۲:۴۶
  • دسته‌بندی: فوتبال، فوتسال
  • کد خبر: 00061719582
  • خبرنگار : 71469

وقتی دو باشگاه پرطرفدار با ادبیاتی زننده به جان هم می‌افتند!

معرکه تاسف‌بار بی‌اخلاقی/ سلاخی «فرهنگی» استقلال و پرسپولیس!

معرکه تاسف‌بار بی‌اخلاقی/ سلاخی «فرهنگی» استقلال و پرسپولیس!

باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس که هر دو متعلق به وزارت ورزش و جوانان هستند، این روزها برای یکدیگر شمشیر را از رو بسته و پا را از دعوای رسانه‌ای فراتر برده و کار را به اتهام و تهدید کشانده‌اند.

به گزارش ایسنا، شاید درگیری رسانه‌ای تیم‌های فوتبال در کشورهای مختلف دنیا، مسئله چندان عجیب و غریبی نباشد و در موارد بسیاری شاهد اظهارات مختلف بازیکنان، مربیان و حتی مدیران برخی باشگاه‌ها در فضای رسانه‌ای علیه یکدیگر باشیم، هرچند که این اظهارات عموما چارچوب و عرف مشخصی دارد و نه از دایره ادب به دور است و نه به گونه‌ای است که با بی احترامی و اتهام همراه باشد. اگر هم موضوعی بویی از اتهام و توهین داشته باشد، هیچ‌گونه مماشاتی به خرج داده نمی‌شود و سنگین‌ترین جرایم مالی و شدیدترین محرومیت‌ها را برای افراد یا باشگاه‌هایی که تخلف کرده و یا پا را از آنچه که باید، فراتر گذاشته‌اند در نظر می‌گیرند.

متاسفانه اما در فوتبال ایران که به نظر می‌رسد برخی افراد و باشگاه‌ها برای زدن هر حرف و انجام هر رفتاری مصونیت دارند، همه چیز برعکس است. شاید اظهارات تند عوامل برخی تیم‌های باشگاهی به عنوان رقیب، علیه یکدیگر از حداقل توجیه برخوردار است اما مشخص نیست به چه علت دو باشگاه استقلال و پرسپولیس که هر دو متعلق به وزارت ورزش و جوانان هستند و از جمله باشگاه‌های دولتی به شمار می‌روند، تا این حد باید پرده حیا را دریده و رفتار و گفتاری زشت و زننده را از خود نشان دهند و به جان یکدیگر بیافتند؟

دو باشگاهی که از هواداران چند ده میلیونی برخوردار هستند و کوچکترین حرف یا رفتار بازیکنان، مربیان و مدیران آن‌ها زیر ذره بین قرار دارد و از کودک خردسال، افراد کهنسال و رسانه‌ها به عنوان مخاطب آن ها را دنبال می‌کنند. دو باشگاهی که برچسب "فرهنگی" - ورزشی را یدک می‌کشند و قرار است با صرف هزینه‌های میلیاردی نقش الگو را برای جوانان ایفا کنند و با رفتار و منش اخلاقی به اعتلای فضای فرهنگی ورزش کشور کمک کنند.

استقلال و پرسپولیس این روزها و پیش از یک دیدار بسیار حساس به بدترین شکل ممکن فضای اخلاقی فوتبال ایران را ملتهب کرده اند، این دو تیم قرار است به زودی در مرحله نیمه نهایی جام حذفی مقابل یکدیگر صف آرایی کنند اما ارکان آن‌ها به تندترین و بدترین شکل ممکن علیه یکدیگر حرف می‌زنند و بیانیه صادر می‌کنند، هرچند بیانیه نویسی این دو باشگاه مسئله تازه و جدیدی نیست اما شاید هرگز تا این حد بی پروا احترام را لگدمال نکرده و از خط قرمزها رد نشده بودند، این‌گونه یکدیگر را تهدید نکرده و به یکدیگر اتهام نزده باشند.

صف آرایی زشت خارج از زمین مسابقه!

یکی دیگری را «هوچی‌گر» می‌خواند و با صراحت می‌گوید: "حریف بیش‌ترین هزینه را کرده اما همیشه روی ما فشار است و برای ما سقف قرارداد می‌گذارند. چرا وقتی اسم انتشار قرارداد می‌شود، همه‌شان پا پس می‌کشند؟ به خاطر این است که قرادادهای‌شان سه برابر قراداد ماست ولی هیچ ‌وقت آن را رسانه‌ای نمی‌کنند. این هوچی‌گری است که به خاطر فشار هوادارشان علیه تیم ما صحبت می‌کنند. آن‌ها به جای این که تمرکزشان روی تیم خودشان باشد، تمرکزشان روی تیم ماست".

تیم مقابل در پاسخ می‌گوید، "اعداد و ارقامی که آقای گل‌محمدی درباره تیم استقلال اعلام می‌کند، متصل به کدام مرجع و منبع است؟ اگر ایشان تنها بر روی برخی شنیده‌ها و شایعات حکم می‌کند، آیا به باشگاه استقلال هم این اجازه را می‌دهند که درباره مطالب مطرح شده در ماه‌های گذشته پیرامون ارتباط ایشان با افرادی مثل آقای "م" و آقای "گ" قضاوت کند؟".

در ادامه بیانیه استقلالی‌ها می‌آید، "انتشار قراردادها مقوله‌ای مربوط به بازیکنان است و با توجه به سوابق قبلی باشگاه پرسپولیس، باشگاه استقلال از آقای گل‌محمدی در خواست می‌کند ابتدا ایشان قرارداد شخص خودش و دستیارانش را منتشر کند. در ادامه نیز برای بی حرف و حدیث ماندن مسائل، قراردادها از سوی مراجع ذیربط منتشر شود. این هم از طنز ماجراست که سرمربی پرسپولیس و دستیارش به اندازه یک کتاب علیه استقلال صحبت می‌کنند و در نهایت هم می‌گویند برخلاف حریف تمرکز ما روی کار خودمان است!  ترجیح باشگاه استقلال بر عدم وارد شدن در این مباحث بوده اما بدیهی است که این باشگاه در مقابل ایراد تهمت‌ها و استفاده از واژه‌های غیر اخلاقی همچون "هوچی گری" ساکت نبوده و قاطعانه از منافع ارکان باشگاه حمایت می‌کند".

چند ساعت بعد هم بلافاصله پرسپولیسی‌ها بیانیه می‌دهند و می‌گویند "مدیران باشگاه استقلال با توجه به جایگاه خود از نگاه هواداران فوتبال، بار دیگر با استفاده از ادبیات موهن و دور از شأن فوتبال کشورمان، اقدام به صحبت در خصوص باشگاه بزرگ و پرافتخار پرسپولیس کردند. جدا از اینکه بارها موضوع بی‌احترامی و حملات بی‌دلیل به پرسپولیس از سوی مدیران استقلال را محکوم کرده‌ایم، منطق این اقدامات را درک می‌کنیم".

سرخپوشان در ادامه بیانیه خود آورده‌اند: "انتشار رقم قراردادها، نیازمند منبع و مرجع نیست. سرتان را از برف بیرون بیاورید و به جای پنهان‌کاری و استفاده از ادبیاتی دور از منزلت فوتبال ایران، شجاعانه اقدام به انتشار قراردادها کنید. از چه موضوعی هراس دارید؟ یعنی خواسته باشگاه پرسپولیس برای انتشار قرارداد بازیکنان هر دو تیم، تا این حد نگران‌کننده بود که تلاش می‌کنید هر کاری انجام دهید غیر از انتشار رقم واقعی قراردادها!؟ این همه تهمت زدید، تهدید کردید و لطیفه و گل‌واژه تحویل مردم دادید اما یادتان رفت بگویید چه کسی شروع کننده این جنجال‌ها بود؟ چرا آقای احمد مددی مدیرعامل باشگاه استقلال باید در شرایطی که همه چیز در سکون است، علیه سرمربی محترم و رییس هیات مدیره پیشین پرسپولیس اظهارنظر کند؟ رفتار و گفتار او، چیزی شبیه به پاشیدن بنزین روی آتش بود.

حالا که بازتاب حرف‌هایش را دیده، پای خود را کنار می‌کشد. مددی مشغول سوء استفاده از برند باشگاه استقلال است و به جای صحبت کردن در مورد جنجالی که به پا کرده، از کانال رسمی این باشگاه بهره‌برداری می‌کند تا تقصیرات را با همه استقلالی‌ها تقسیم کند.

شأن و منزلت باشگاه پرسپولیس بالاتر از آن است که از ادبیاتی سخیف برای مجادله با برخی حرافی‌ها سود ببریم. پرسپولیس عادت کرده جواب رقبا را داخل زمین بازی بدهد. مثل شما قشون مجازی و ارتش سایبری نداریم تا با فشار، تهدید، توهین و افترا به دنبال قدرتنمایی باشیم. به جای اقدامات غیراخلاقی و تهدید دیگران، احترام و اخلاق را به مدل مدیریتی‌تان اضافه کنید؛ شاید از این راه مقبول مردم شوید".

چرا اجازه نمی‌هید مردم از فوتبال لذت ببرند؟

میلیاردها تومان دستمزد می‌گیرید نوش جانتان، در بهترین نقطه شهر سکونت دارید و لوکس ترین خودروها را سوار می شوید باز هم نوش جانتان، همزمان با ممنوعیت جذب بازیکنان و مربیان خارجی، در سخت ترین شرایط اقتصادی که با کاهش چشمگیر درآمد مردم از زمان شیوع ویروس کرونا همراه شده، حقوق و دستمزدتان تا سه برابر افزایش پیدا کرد باز هم نوش جانتان، اما لطفا مودب باشید!

احترام نگه دارید و اجازه بدهید مردم در شرایط کنونی که تحت فشار مالی و ذهنی روزهایشان را پشت سر می گذارند و روزانه ۲۰ هزار نفر از عزیزانشان به کرونا مبتلا می شوند و حدود ۲۰۰ نفر از آن ها را به خاک می سپارند، حداقل از فوتبال و تماشای آن لذت ببرند، لطفا کام مردم را با رفتارها و اظهارات زننده، سخیف و غیراخلاقی خود تلخ نکنید!.

براستی آیا نظارت فرهنگی بر روی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس هست؟ چرا باید دو باشگاه متعلق به دولت، اینگونه تازیانه بر زخم خشم هوادارانی بزنند که خود گرفتار دردهای بی‌شماریند؟

چرا استقلال و پرسپولیس شوی بی‌ارزش حاشیه‌سازی برای حریف در پیش از داربی را به معرکه‌ی بی‌اخلاقی و سلاخی فرهنگی استقلال و پرسولیس تبدیل کرده‌اند؟

امید است که با نظارت و درایت دلسوزان استقلال و پرسپولیس و حسن نظارت وزارت ورزش، شاهد چنین بیانیه‌نویسی‌های سخیف، ضدفرهنگی و توهین آمیزی از سوی این دو باشگاه پرطرفدار نباشیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۴۰۰-۰۴-۲۲ ۱۳:۰۰

همه می گویند، "بگم" "بگم" !! آقای "ک" و "م" !! ولی اگر جرات ندارید، حرف نزنید! منتشر کنید همه چیز را!! متاسفانه هر دو طرف درگیر حاشیه شده اند و خودشان نمی دانند که چه کسی این حاشیه ها را به میان انداخته که از آب گل آلود ماهی بگیرد!! هر دو طرف خام هستند. مدیریت و مربیان و هواداران، متوجه نیستند که چه کسانی از این بل بشور حال می کنند!

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۲۲ ۱۳:۲۵

تمام این حاشیه ها از مصاحبه اقای گل محمدی بعد از بازی با المینیوم اراک شروع شد وگر نه -دقیقا چند روز مونده به بازی دربی که معمولا همه تلاش می کنند بازی با کمترین حاشیه شروع بشه - چه لزومی داشت در باره تیم رقیب و موضوع هوچی گر صحبت کنند

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۲۲ ۱۵:۳۴

شما احتمالا یکی دو هفته است فوتبال را تماشا می‌کنی داداش!!

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۲۲ ۱۳:۵۴

من خودم به عنوان هوادار فوتبال این بیانیه ها رو میخونم از خودم خجالت میکشم.

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۲۲ ۱۳:۵۴

بی اخلاقی را شما رسانه ای ها برای جمع کردن مخاطب رواج دادید

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۲۲ ۱۵:۳۰

سه سال است مدیران و مربیان سه تیم استقلال و سپاهان و تراکتور که دستشان از جام کوتاه شده، کار را به جایی رساندند که پرچم ژاپن را به استادیوم آوردند!! آیا اینها را ندیدید؟ وزیر و وکیل و داور و فدراسیون را همگی دزد خائن کردند! اینها را ندیدید؟ چرا هر دو تیم را به یک چوب می‌زنید؟! فحش دادن و اتهام زدن کار ترسوهاست. آیا به نظر شما این پرسپولیس و مربیانش از تیمی در ایران واهمه دارند؟!

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۲۲ ۱۵:۴۵

بی اخلاقی از حرکت گل محمدی شروع شد و قبل از این هم بارها پیروانی آغازگرش بوده.. استقلال اگر دفاع از هوادارش بکنه، میشه بی اخلاقی؟!! باید بی جواب بگذاره و اجازه بده هر کسی برسه و شأن هوادار رو پایین بیاره؟! رسانه باید بی طرف باشه..

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۲۲ ۱۸:۱۰

وای چقد شماها مظلوم و بی نوا هستید. دلم کباب شد. اخه مومن اتهام میزنید بعد انتظار دارید یحیی از تیم دفاع نکنه؟؟

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۲۲ ۱۹:۱۸

چرا میلیاردی حقوق بگیرند و نوش جانشان؟!!! مگر تولید ثروت می کنند؟ تولید علم و تکنولوژی می کنند؟ به جای شادی باعث نفرت بین مردم هستند. چرا وزارت ورزش و جوانان در مقوله ورزش هزینه می کند؟!!! جوانان باید بمیرند از دید وزارت ورزش ؟ وزارت ورزش جز دخل و تصرف در فوتبال کار دیگری ندارد؟ وزیر ورزش و جوانان برای من جوان نوعی چ برنامه ای داشته؟!!! بابا حداقل خودمان گول نزنیم. اسم وزارت ورزش و جوانان را بگذاریم وزارت فوتبال یا اصلا وزارت استقلال و پرسپولیس! این وزارت چ برنامه ای برای کار من جوان، ازدواج من جوان نوعی، معاش من داشته؟! کاش کل فوتبال ایران با آنهمه هزینه سرسام اور تعطیل می‌شد و به جای درویتان دادن ب این میلیاردرها، فکری ب حال این جوانان بیچاره کنند. هوچی گری یعنی دعوای زرگری درست کنی و هوادار از همه چی بی خبر ب جان هم بندازی و حقوق میلیاردی آنها به جا باشد. «و سیعلم الذین ظلمو ای منقلب ینقلبون».

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۲۲ ۱۹:۵۷

جنتلمن مثل آقا فرهاد،هوچی گر مثل یحیی! تمام این حاشیه ها به خاطر هنجارشکنی و مصاحبه های غیرحرفه ای آقای گل محمدی سرمربی تیم پرسپولیس و صحبت کردن در مورد تیم استقلال است. مطمئنا دودش به چشم خودشون خواهد رفت انشالا

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۲۲ ۲۱:۱۰

چقدر نخ‌نما و مضحک شده مقالات اینچنینی که نویسنده شهامت گفتن واقعیت و حقیقت رو نداره و با ادبیات شعاری سعی داره دو طرف ماجرا رو به یه اندازه مقصر جلوه بده. جسارت داشته باشید و بگید چه کسی یا باشگاهی تو این چند سال شروع کننده‌ی داستانهایی از این دست بوده. کدوم باشگاهه که حاضر نیست ضعف فنیش نسبت به حریفش رو قبول کنه ؟ کدوم باشگاه به خاطر کوتاه موندن دستش از جام و دیدن موفقیت‌های حریفش اقدام به اتهام‌زنی و برچسب‌زنی می‌کنه؟

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۲۲ ۲۲:۱۱

استقلال مشکل ندارد استقلال عشق نفس زندگی همینو خلاص

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۲۳ ۱۱:۵۵

پیروزی بدون حمایت داوری جهتدار از رتبه 12 بالاتر نمیاد

avatar
۱۴۰۰-۰۴-۲۳ ۲۱:۳۱

لازم نیست همه بازیکنان استقلال و پرسپولیس قراردادشون رو منتشر کنند بگید یحیی و فرهاد منتشر کنند تا همه چی رو بشه البته دلالی بعضیا که رو شده