• چهارشنبه / ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۱:۴۳
  • دسته‌بندی: سایر ورزش‌ها
  • کد خبر: 1400021510048
  • خبرنگار : 71468

باقرزاده: کسانی که تشویش اذهان عمومی کردند باید پاسخگو باشند/ به یعقوبیان حق نمی‌دهم

باقرزاده: کسانی که تشویش اذهان عمومی کردند باید پاسخگو باشند/ به یعقوبیان حق نمی‌دهم

رییس فدراسیون شمشیربازی گفت: با کسانی که در این مدت تشویش اذهان عمومی کرده اند برخورد می شود و باید پاسخگوی مسائلی که مطرح کردند، باشند.

به گزارش ایسنا، فضل الله باقرزاده، رییس فدراسیون شمشیربازی در نشست خبری در مورد اختلافات بین اسلحه های سابر، اپه و فلوره بیان کرد: در سال ۸۲ که سرپرست فدراسیون شدم، قرار بود به تیم به قهرمانی آسیا اعزام شود. یک نفر از هلند با من تماس گرفت که چرا تیم را به هلند می برید اما من داخل تیم نیستم و من پاسخ دادم که تیم به قهرمانی آسیا می رود و آنجا فهمیدیم تعدادی را به اسم شمشیرباز از ایران خارج می کنند تا پناهنده شوند و داخل فرودگاه جلوی آنها را گرفتیم. بعد از دوحه ۲۰۰۶ مدتی من را از شمشیربازی خارج کردند و من از این رشته رفتم. زمانی که من برگشتم نزدیک بازی های گوانگژو بود که البته شمشیربازی را نمی خواستند اعزام کنند و با صحبت کردن توانستیم قانع کنیم که تیم اعزام شود.

او ادامه داد: پس از آن  در تمام مسابقات قهرمانی آسیا تمام تیم های ما حضور داشتند و در یکی از این مسابقات، چین را شکست دادیم و جرقه موفقیت از همانجا خورد. وقتی خانواده ای یک فرزند دارد که پزشک می شود نباید امکانات به اوداد؟ وقتی در مسابقات جهانی سابریست ها به جمع ۶۴ نفر رفتند، اپه و فلوره همان زمان نتوانستند این عملکرد را داشته باشند و آنجا متوجه رشد سابر شدم.

مربیان زیادی از اپه به کلاس درجه یک  مربیگری اعزام کردیم

باقرزاده در مورد اعزام مربیان به کلاس مربیگری جهانی گفت: ما یک کلاس بین المللی داریم که در دنیا بی نظیر است. سه ماه مربیان خود را در آن کلاس شرکت دادیم و در پایان ۵۰۰ یورو معادل بلیت هواپیما به آنها داده می شد من هم ۳۰۰ یورو پول تو جیبی دادم. علی یعقوبیان، عبدالله سراجیان، سیامک فیض و مهدی فرجی از اسلحه اپه در این دوره حاضر شدند.

دوره های کوتاه مدت ۱۱تا ۱۸ روزه نیز برگزار شد که فرهاد رضایی، صادق آرامش و باغبانپور از اپه در آن شرکت کردند.

پیمان فخری،  طاهرخانی و حمید شیر از سابر هم در این دوره شرکت کردند. شما خودتان ببینید سنگینی بیشتر به سمت سابر بوده یا اپه؟

کل بودجه کمیته ملی المپیک خرج اپه و فلوره شد

رییس فدراسیون در مورد ادعای نابرابری امکانات گفت: ما چند سال است تیغه برای سابر نمی خریم چون الان به حدی پیشرفت کرده اند که ال استار آلمان اسپانسر آنها شده و به حدی رسیده اند که اسپانسر دارند. کل بودجه کمیته ملی المپیک در سال ۹۹ مبلغ ۹۰۰ میلیون بوده که کل  آن هزینه قهرمانی جوانان جهان مصر و زون آسیا شد پس بودجه ای که از کمیته ملی المپیک گرفتم خرج اپه و فلوره شد. رضایی یک استعداد است و در انتخابی تیم ملی درخشید و به مصر اعزام شد. زمانی که خواست به ازبکستان برود به او گفتم فقط از بازی لذت ببر. من از آنها توقع سهمیه نداشتم ولی حداقل بعد از باخت مانند پریا ماهرخ عرق داشتند که اشک بریزند.

او ادامه داد: ما تدارک زیادی برای المپیک لندن حاضر کردیم و یعقوبیان که در اپه شانس ۱۰۰ درصد بود اما در بازی اول باخت اما عابدینی در المپیک لندن سهمیه گرفت و در المپیک ریو کاری کرد کارستان. حالا من نباید از او حمایت کنم؟ علیرضا ادهمی که در فلوره مدعی نابرابری شرایط است، به خاطر کاری که در قهرمانی آسیا کرد، مدتی کنار کشید و بعد در اوایل سال ۹۹ خودش آمد که می خواهد در انتخابی شرکت کند و ما هم موافقت کردیم. شب اعزام به زون آسیا نیز  به من گفت دو تیغه می خواهم که تقدیمش کردم. حالا در مسابقه باخت به جای اینکه من معترض باشم او معترض است. مربی اش از دست او سردرد گرفته بود.

سابر موفق شده و سهمیه انفرادی و تیمی گرفته و شانس مدال المپیک است. حالا نباید از سابر حمایت کنم؟ اپه دو اردو در مشهد داشت که در هتل اسکان داشتند در حالی که ملی پوشان سابر در خوابگاه بودند.

رییس فدراسیون با اشاره به استعفای سرمربی اپه تاکید کرد: یعقوبیان در رسانه ها استعفا داد و من هم شفاهی استعفای او می پذیرم و تا یک هفته دیگر با مشورت با مربیان اپه، سرمربی جدید را انتخاب می کنم. مربی خارجی هم نمی توانم بیاورم چون آوردن مربی خوب خارجی از بلوک شرقی اروپا هزینه زیادی می خواهد.

یعقوبیان نتیجه نگرفت، استعفا کرد

او در پاسخ به این پرسش که چرا یعقوبیان چنین حرفهایی مطرح کرد؟ گفت: من احساس می کنم چون نتیجه نگرفته استعفا کرد البته نیامد پیش من که استعفا کند و استعفای خود را به دوستان داد. هر موقع اپه اراده می کرد ما اردوهای آنها را در آکادمی ملی المپیک برگزار می کردیم. این حرف‌ها که شمشیر نداریم، همه فرافکنی است. این حرف ها از کسی که تحصیلات عالیه دارد و قهرمان بوده درست نیست. اینکه می بازند و می گویند گوشه ساک ما پاره بوده درست نیست. در این شرایط پس عرق کجا است؟ من اصلا به یعقوبیان حق نمی دهم.

در مقابل اعتصاب شش شمشیر باز اپه از یعقوبیان دفاع کردم

باقرزاده با اشاره به اعتراض شمشیربازان اپه به یعقوبیان تصریح کرد: شش شمشیر باز اعتصاب کردند اما از آقای یعقوبیان دفاع کردم چون معتقدم کار او خوب است. پس از آن یعقوبیان خواست بقیه نباشند و تیم زیر ۲۳ سال باشد که باز هم از او دفاع کردم.  

رییس فدراسیون در مورد اینکه گفته شده فخری چهار برابر بنا حقوق می گیرد، تاکید کرد: من نمی دانم حقوق بنا چقدر است اگر حقوق بنا ۷ میلیون باشد، مربیان ما اندازه او می گیرند و فخری حدود دو برابر او می گیرد.

او در مورد اینکه چرا اپه و فلوره مانند سابر موفق نیستند، گفت: شناسایی استعداد خیلی مهم است. نیما زاهدی در جام جهانی مجارستان جزو ۳۲ نفر برتر آمد در خالی که جایی قبلا اعزام نشده بود. ادهمی کاپیتان فلوره در انتخابی تیم ملی جلوی یک جوان ۱۵ بر ۵ باخت و بعد به من گفت پای من درد می کند.
یعقوبیان مگر رییس هیات خراسان رضوی نیست پس چرا یک استعداد معرفی نکرده است؟

برخورد با کسانی که تشویش ایجاد کردند

او در پاسخ به این پرسش با کسانی که در این مدت حاشیه درست کرده اند برخوردی می شود یا خیر، گفت:  از این به بعد هر کسی تشویش اذهان عمومی کند و برای گفته هایش سند و مدرک نداشته باشد فدراسیون با او برخورد می کند. اگر کسی تشویش اذهان عمومی کند به مراجع قضایی شکایت می کنیم. اگر هم سندی برای گفته هایشان نداشته باشد باید در فدراسیون پاسخگو باشند و آنها را احضار می کنم. در این مدت هر کسی حرفی زده که مستند نیست باید ثابت کند. اگر باختند باید پاسخگو باشند. چرا به تیم موفق حمله می کنند؟ در سابر محمد فتوحی، محمد رهبری، فرزاد باهر و امین قربانی باید پاسخگو باشند که به آنها چه ربطی داشت که پاسخ دادند مگر فدراسیون نیست که آنها حرف زدند.

فخری در کاری من دخالت نمی کند

او در مورد اینکه گفته شده فخری  نفوذ زیادی پیدا کرده است گفت: اصلا چنین چیزی نیست. او حتی سر سوزنی در کارهای ما دخالت نمی کند.

مگر می شود سهمیه المپیک  را جابجا کنم؟

باقرزاده در مورد اینکه گفته شده سهمیه المپیک جوانان برای اپه بوده اما فخری جابجا کرده و به سابر داده است، تصریح کرد: اصلا چنین چیزی نیست. مگر می شود من یک سابریست را جای اپه‌ایست اعزام کنم. سهمیه ها به نام بوده و امکان تغییر نداشت.

او در پایان گفت: شمشیربازی به کار خود ادامه می دهد. کسانی که صحبت کرده اند باید بیایند و پاسخ بدهند اما کسی را که مستعد نیست نمی توانم میلیاردها خرجش کنم چون جواب نمی دهد. از فخری تشکر می کنم و از یعقوبیان هم تشکر می کنم، زحمت کشید.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۵ ۱۱:۵۸

ازبکستان و ترکیه در جهانی جوانان مدال گرفتند. آذربایجان مدال تاریخی در دختران گرفت. تیم ما ناقص با 3 نفر شرکت کرد. سه دوره زیر 23 سال آسیا شرکت نکردیم. در نوجوانان جوانان آسیا مدالهای زیادی داشتیم که به تک برنز سابر تیمی در سالهای اخیر نزول کرده. بانوان از 2010 تا 2021 هیچ پیشرفتی نداشتند و حتی یک مدال آسیایی نداریم.

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۵ ۱۲:۰۴

فدراسیون طی ده سال اخیر که ارز ده برابر شده باید دنبال اسپانسر برود. بانوان اگر سالی ده بار اعزام شوند پیشرفت می کنند. چرا تیم بانوان هیچ وقت به جهانی اعزام نمی شود؟ می گویند هزینه دارد پس کجا باید تجربه کسب کند؟ به ورلدکاپ‌ها هم اعزام نمی شود. سابر دختران نزدیک سکوی آسیا است چرا سالی یک اعزام ندارد؟ ارز ده برابر شده و باید سالی 25 میلیارد تومان هزینه کرد تا مثل کره در تمام 6 ماده بتوان مدال گرفت نه فقط در تک ماده سابر مردان.

avatar
۱۴۰۰-۰۲-۱۵ ۲۳:۴۴

آقای باقرزاده این‌ها همه توجیه بود. مدیریت ضعیفی داشته‌اید.