• جمعه / ۲۵ تیر ۱۴۰۰ / ۰۹:۵۲
  • دسته‌بندی: جهاد دانشگاهی
  • کد خبر: 1400042517858
  • خبرنگار : 71603

باز نشر سخنان رهبر معظم انقلاب به بهانه یک بازدید تاریخی؛

پژوهشکده رویان؛ نتیجه ای درخشان از ترکیب «علم، ایمان و تلاش»

پژوهشکده رویان؛ نتیجه ای درخشان از ترکیب «علم، ایمان و تلاش»

رهبر معظم انقلاب در ۲۵ تیرماه سال ۱۳۸۶ و چند ماه پس از تولد رویانا، نخستین حیوان شبیه‌سازی شده خاورمیانه از پژوهشگاه رویان بازدید کردند و سپس در جمع مسئولان، دانشمندان و محققان پژوهشکده رویان و مراکز جهاد دانشگاهی سراسر کشور؛ هدف از حضور در پژوهشکده رویان را اقدامی نمادین به منظور تجلیل از حرکت علمی عظیم و گسترده جاری در کشور و قدردانی از همه محققان و دانشمندان ، به ویژه محققان پژوهشکده رویان و جهاد دانشگاهی دانستند.

به گزارش ایسنا، روابط عمومی جهاددانشگاهی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، سخنان رهبر معظم انقلاب را در سالگرد این بازدید تاریخی، بازخوانی کرده است. حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ۲۵ تیرماه سال ۱۳۸۶ از پژوهشکده رویان و نمایشگاه دستاوردهای جهاددانشگاهی دیدن کردند و از نزدیک با دستاوردهای دانشمندان و محققان رویان و جهاد دانشگاهی آشنا شدند.

ایشان در ابتدای این بازدید که بیش از دو ساعت و نیم به طول انجامید، با حضور در محل یادمان شهدای جهاددانشگاهی، یاد و خاطره این شهدا و همچنین مرحوم دکتر سعید کاظمی آشتیانی، رییس سابق پژوهشکده رویان را گرامی داشتند و خانواده آن مرحوم را مورد تفقد قرار دادند.

رهبر انقلاب اسلامی در بازدید از پژوهشکده رویان، از قسمت‌های مختلف معاونت پژوهشی رویان شامل آزمایشگاه های «سلولهای بنیادی از جمله رده ها، تمایز، ترانس ژن، تعیین نقشه پروتئین و زیست شناسی مولکولی، آزمایشگاه پیوند» و بخش جنین شناسی تجربی دیدن و در هریک از این قسمت ها، دانشمندان، متخصصان و محققان توضیحات لازم را بیان کردند.

تلاش برای تبدیل کردن سلول‌های معمولی به سلول‌های بنیادی، تمایز سلول‌های بنیادی به سلول‌های «انسولین ساز، کبدی و سلولهای عصبی»، تمایز سلول های بنیادی مغز استخوان افراد بزرگسال به سلول های استخوانی و غضروفی با هدف نهایی درمان ضایعات استخوان و غضروف (از جمله بیماری آرتروز)، شبیه سازی با استفاده از سلولهای غیرجنینی که در عمل با شبیه سازی گوسفند رویانا با موفقیت توأم شده است، تلاش برای استفاده از شبیه سازی در درمان بیماری هایی که ناشی از عملکرد بد سلولی است و تولید شیر حاوی پروتئین های مورد نیاز انسانی مانند انسولین از جمله طرح هایی است که در بخش پژوهشی پژوهشکده رویان اجرا شده یا در دست اجراست.

در این بازدید درباره «بانک خون بند ناف» نیز که از بخش‌های مهم پژوهشکده رویان جهاد دانشگاهی است توضیحات لازم بیان شد.
خون بند ناف نوزاد یکی از منابع غنی سلول های بنیادی است و نگهداری آن می تواند به درمان بیماریهای صعب العلاجی که ممکن است نوزاد یا خانواده اش یا افراد دیگری در جهان در آینده به آن مبتلا شوند و با سلولهای بنیادی خون بند ناف قابل علاج است کمک کند.

بازدید از نمایشگاه دستاوردهای جهاد دانشگاهی بخش دیگری از دیدار آن روز رهبر انقلاب اسلامی از پژوهشکده رویان بود. در این نمایشگاه طرح ها، عملکرد و دستاوردهای جهاد دانشگاهی در گروه های تخصصیِ فنی مهندسی، علوم پزشکی، علوم پایه، کشاورزی و علوم انسانی ارائه شده است.

طراحی و ساخت سیستم دستگاه‌های مهار کننده‌ی آلاینده‌های هوا در کارخانه‌های صنعتی، طراحی و ساخت سیستم برق و کنترل سکوهای حفاری، ساخت فرستنده های رادیویی پرقدرت MWو FM که در برخی موارد ایران را به دومین کشور سازنده این نوع فرستنده ها تبدیل کرده است، پژوهشهای فیزیک و فناوری خلاء، اصلاح ساختار تولید و عرضه محصولات کشاورزی و مهندسی محیط زیست، از جمله طرح‌ها و پژوهش‌های ارائه شده در این نمایشگاه بود.

رهبر انقلاب اسلامی سپس در جمع مسئولان، دانشمندان و محققان پژوهشکده رویان و مراکز جهاددانشگاهی سراسر کشور با اشاره به حرکت علمی مبارکی که در چند سال اخیر در کشور آغاز شده و در میان اهل علم گسترش یافته است، خاطرنشان کردند: هدف از حضور در پژوهشکده رویان اقدامی نمادین به منظور تجلیل از حرکت علمی عظیم و گسترده جاری در کشور و قدردانی از همه محققان و دانشمندان ، به ویژه محققان پژوهشکده رویان و جهاد دانشگاهی است.

ایشان پژوهشکده رویان را مرکزی موفق و نتیجه‌ای درخشان از ترکیب «علم، ایمان و تلاش» دانستند و با گرامیداشت یادو خاطره مرحوم دکتر سعید کاظمی آشتیانی افزودند: این مرحوم ، با ایمان، تلاش پیگیر و خستگی ناپذیر و مدیریت موفق خود توانست مؤسسه ای علمی به وجود آورد که در بافت آن، «تحقیق علمی جدی همراه با ایمان و تقوا» مورد توجه کامل قرار گرفته است.

حضرت آیت الله خامنه‌ای تأکید کردند: پژوهشکده رویان زمینه ها و قابلیت های فراوانی برای پیشرفت بیشتر دارد و این مرکز در واقع سلول بنیادی حرکت علمی کشور است همان گونه که هر دانشمند و محقق معتقد به ترکیب «علم و ایمان» نیز چنین ظرفیتی را دارد.

رهبر انقلاب اسلامی، جهاد دانشگاهی را مولود مبارک انقلاب اسلامی و جزو معدود رویش های اصلی انقلاب دانستند و با اشاره به ترکیب جهاد و دانشگاه در نام این مرکز تأکید کردند: جهاد دانشگاهی یعنی جهاد و مبارزه هدفمند، هوشمندانه، عاقلانه و دشمن شکن در مسیر آرمانها، آن هم در برترین و والاترین سطوح یعنی علم و دانشگاه.

ایشان خاطرنشان کردند: جهاد دانشگاهی از ابتدا براساس دین و تقوا شکل گرفت و باید هویت جهادی و ایمانی و انقلابی آن همچنان حفظ و تقویت شود.

رهبر انقلاب اسلامی علم و تحقیق را رمز واقعی و کلید قطعی پیشرفت و رسیدن کشور به نقطه مطلوب خواندند و افزودند: فراگیری علوم و دانسته های دیگر کشورها و ملت ها، مقدمه حرکت در عرصه بسیار وسیع علم و تحقیق است و به هیچ وجه نباید در این حد متوقف شد.

حضرت آیت الله خامنه ای با انتقاد از نظام سلطه حاکم بر جهان افزودند: جایگاه و نقش کشورها و ملتها در نظام بین الملل باید براساس استعداد و ظرفیت علمی آنها باشد، اما در وضع کنونی، به علت تلاش برخی قدرتها برای انحصاری کردن علم ، و نیز زورگویی مستکبران، جهان به دو بخش «پیشرفته و عقب مانده» و «سلطه گر و سلطه پذیر» تقسیم شده است که این وضع باید تغییر یابد.

رهبر انقلاب اسلامی، مهم ترین عامل را در تغییر نظام سلطه حاکم بر جهان، حرکت و تلاش علمی ملتها دانستند و افزودند: در این مسیر، ملت ایران می تواند با توجه به تاریخ، فرهنگ و سابقه علمی خود و استعداد درخشانش، نقش ویژه ای ایفا کند.

ایشان کمک به مراکز و «طرح های علمی، تحقیقاتی و فناوری» را وظیفه دولت و دستگاه های مسوول برشمردند و افزودند: باید میل و اشتیاق به تحقیق و پژوهش در محیط های علمی، موج بزند که البته تحقق این مهم با توصیه و دستور ممکن نیست، بلکه تدبیر و کمک وزارتخانه های مربوط، بخش های مسئول در برنامه ریزی فرهنگی کشور و تلاش صاحبان فکر و اندیشه را می طلبد.

حضرت آیت الله خامنه ای با تاکید بر توام بودن علم و دین افزودند: علم جدا از دین، همانگونه که در رفتار برخی کشورها آشکار است، در نهایت به ساخت جنگ افزارهایی مانند بمب اتم، و به وسیله ای برای زورگویی تبدیل می شود اما با علم توام با دین و «تلاش علمی برای خدا و در راه خدا»، می توان به توفیقات پایداری دست یافت که دستاوردهای جهاددانشگاهی نمونه ای از آن است.

ایشان در پایان این بازدید بار دیگر از همه دانشمندان و محققانی که در هر نقطه از کشور برای پیشرفت و توسعه علمی، جهاد و تلاش می کنند، قدردانی کردند.

انتهای پیام 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.