• چهارشنبه / ۲۰ مرداد ۱۴۰۰ / ۱۵:۱۶
  • دسته‌بندی: صنفی، فرهنگی
  • کد خبر: 1400052014737
  • خبرنگار : 71603

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی:

با درک تحولات، محیط دانشگاه را به محیط سازنده تبدیل کنیم

با درک تحولات، محیط دانشگاه را به محیط سازنده تبدیل کنیم

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: باید با درک تحولات محیط دانشگاه را تبدیل به یک محیط سازنده کنیم، در چنین فضایی اساتید، دوستان و فضای مجازی از اهمیت بالایی برخوردار است و باید سازوکارهای نوین برای حفظ محیط سازنده داشته باشیم.

به گزارش ایسنا، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در مراسم اختتامیه نخستین جشنواره سراسری رشد، ویژه کانون های فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی که صبح امروز به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، گفت: موضوع فضای مجازی و تحولات اجتماعی فناورانه بسیار مهم است. از آنجایی که واقعیت ها و مسائل فرهنگی دارای ارزشهای پایا و ثابت هستند، اما شرایط بسیار تغییرپذیر شده، بنابراین درک شرایط، نحوه حضور در این شرایط و هضم شدن، یکی از مسائل بسیار مهم تلقی می شود.

دکتر طهرانچی ادامه داد: با تحولاتی که در آغاز قرن پیش آمد، فضایی ساخته و در آن فعالیت شد که مورد غفلت قرار گرفت و آن فضای مجازی بود که با حاکمیت یکپارچه نظام سلطه شکل گرفت. حاکمیت یکپارچه موضوع قابل توجهی است، چرا که آمریکا با سرمایه گذاری برای توسعه فضای مجازی چه در زیر ساخت و چه در نرم افزار و محور قرار دادن آن توانست اتفاقات شتابانی را در دو دهه گذشته به وجود بیاورد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: پروژه بین المللی سازی و مفاهیمی همچون دهکده جهانی که پس از فروپاشی شوروی و جنگ سرد مطرح شد، نتوانست در فاصله سالهای ۱۹۸۹ تا ۲۰۰۱ شکل بگیرد، اما ایالات متحده با یک برگشت رو به عقب و ساختارسازی و همچنین با عاریه گرفتن از فناوریهایی که در اختیار نیروی های نظامی بود و آوردن آن به سطح عمومی، توانست فضایی را ایجاد کند که این فضا متأثر از فضای حقیقی بر مسائل هویتی، اقتصادی و حتی حاکمیتی کشورها از دیدگاه مختلف تأثیر گذاشت.

وی با اشاره به همه گیری ویروس کرونا در دنیا و در اولویت قرار گرفتن فضای مجازی افزود: با حادث شدن کرونا آنچه در یک سال و نیم گذشته اتفاق افتاد، قوت بخشیدن به فعالیت ها در فضای دوم یا فضای سایبر بود که در حقیقت این فضا به جد با فضای اول که فضایی حقیقی است، وابستگی و پیوند دارد، چرا که کرونا منجر به ایجاد محدودیت در فضای حقیقی و تعاملات و در عین حال تقویت حضور در فضای مجازی شد که حاکمیت فضای دوم بر فضای اول را در پی داشت. این اتفاق به صورت وا داشته منجر به کوچ ارتباطات اجتماعی از فضای حقیقی به فضای مجازی بود. 

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه شرایط به وجود آمده در این دوره تجربه بزرگ و در حال رو به جلو رفتن است، گفت:  بسیاری از کشورها از جمله چین، روسیه و فرانسه که زبان و فرهنگ خود را در مقابله با این سیطره فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و فناورانه در معرض تهدید می دیدند، واکنش داشته و به شدت با برنامه در حال پیشرفت هستند. 

دکتر طهرانچی با بیان اینکه آنچه در حال رخ دادن است، مفهومی بسیار گسترده، برنامه های مشخص و یک سیاست از قبل تدبیر شده است، افزود: نظام دانشگاهی به عنوان نقطه حرکت و اتکای هر اهرمی، باید نسبت به این موضوع، تحلیل و نظر داشته و وارد صحنه شود. به نظر می رسد ما در نظام دانشگاهی به صورت جدی نسبت به این تحولات ورود نداشتیم.

وی ادامه داد: تحولات اجتماعی و فناورانه بسیار شتابان، حوزه فرهنگ و علم را در دو دهه اخیر تحت تأثیر قرار داده و برای آنکه بتوانیم در این تحولات حضور معنادار داشته باشیم و هویت خود را حفظ کنیم، لازم است در مرحله اول فضا را به خوبی بشناسیم و به عنوان یک کنشگر فعال در آن حضور داشته باشیم. اصرار بر ماندن در فضای حقیقی و صرفاً دانستن شیوه کار در این فضا، باعث می شود، مسائلی که پشتیبان فضای مجازی و نظام سلامت است و بشر امروز با آن دست و پنجه نرم می کند، موانع جدی در تحول ایجاد کند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه رسالت جدی دانشگاه درک شرایط و اتخاذ راه حل های گسترده است، گفت: تا پیش از این تصور نمی کرد که سه ترم دانشگاه بدون حضور دانشجویان در کلاس های درس طی شود، بنابراین با توجه به تحولات پیش آمده، برای همه ی فعالیت های فرهنگی دانشجویی که مانند اکسیژن ساز برای زنده ماندن فرهنگ عمل می کند، باید تدبیر داشته باشیم. ما به فرهنگ به عنوان فضای تنفسی برای هدایت اجتماع نیاز داریم و باید تغییر شرایط را درک کنیم. کانون های فرهنگی اجتماعی دانشجویی به عنوان کانون های مؤثر در محیط دانشگاه باید در این زمینه نقش آفرینی داشته باشند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه دانشگاه به عنوان سازمانی برآمده از مدرنیته، فضای تربیت مربی محور را به تربیت سازمان محور تبدیل کرد، اظهار داشت: در چنین محیطی، فضای سازمان سازنده است و آنچه باید مورد توجه قرار بگیرد، این است که باید با درک تحولات، محیط دانشگاه را تبدیل به یک محیط سازنده کنیم، بنابراین در چنین فضایی اساتید، دوستان و فضای مجازی از اهمیت بالایی برخوردار هستند و باید سازوکارهای نوین برای حفظ محیط سازنده داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی مفتخر است که با ایده های نو حرکت می کند و امروز باشگاه رشد استعدادهای هنری ادبی جوان با هدف شناسایی استعداد دانشجویان افتتاح می شود تا بتوانیم کانون ها را به عنوان مقوم فرهنگ در دانشگاه داشته باشیم. راه اندازی این باشگاه در کنار حضور و فعالیت دانشجویان در دیگر مجموعه های دانشگاه آزاد اسلامی از جمله باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان، باشگاه خبرنگاران دانشجویی و باشگاه فرهنگی ورزشی دانشگاه می تواند در رشد و تربیت دانشجویان نقش سازنده داشته باشد.

دکتر طهرانچی تأکید کرد: برای مؤثر بودن در فرهنگ باید با هم باشیم، چرا که با هم بودن موید حرکت است و دست خدا با جماعت است. باید به صورت جمعی برای دفاع از فرهنگ مان حرکت کنیم که در این مسیر ادبیات و هنر نقش ویژه ای دارد. 


فعالیت هزار و ۲۵۶ کانون فرهنگی و دانشجویی در دانشگاه آزاد اسلامی

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر فرزاد جهان بین معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی نیز در ابتدای این مراسم گفت: یکی از اصولی که معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی بر آن تأکید دارد، توجه به اصل تنوع در فعالیت هاست، از آنجایی که انتخاب و اختیار در خمیرمایه انسان است، باید به تنوع در فعالیت ها توجه داشته باشیم. معاونت فرهنگی و  دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با توجه به این اصل، اقتضائات حضور همه سلایق و علایق در فعالیت های فرهنگی و دانشجویی را در چارچوب قوانین فراهم می کند. 

وی تأکید کرد: دانشگاه متعلق به یک قشر و سلیقه نیست، بلکه دانشگاه کارخانه برای رشد جوانان و آماده سازی آنها برای نقش آفرینی در اجتماع است. لازمه این کار فراهم کردن فضایی برای کسب تجربه دانشجویان است. اگر دانشگاه به درستی به وظایف خود عمل کند، نسل و مدیران آینده، نسل بهتری خواهند بود. 

دکتر جهان بین با اشاره به توجه معاونت فرهنگی و دانشجویی به فعالیت کانون ها و تشکل ها، گفت: آیین نامه کانون های فرهنگی و دانشجویی اوایل شهریور ماه سال گذشته اصلاح شد و تلاش داشتیم که کانون ها را واقعی سازی کنیم. با این پایش و اصلاحی که انجام شد، اکنون هزار و ۲۵۶ کانون فرهنگی و دانشجویی در دانشگاه آزاد اسلامی فعال است.  

 معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به برگزاری نخستین جشنواره سراسری رشد خاطرنشان کرد: ۸۰۰ اثر به دبیرخانه های استانی ارسال شد که از این تعداد ۴۰۰ اثر به مرحله کشوری راه یافت و پس از داوری ها، ۵۵ اثر موفق به کسب رتبه های اول تا سوم در رشته های مختلف فرهنگی هنری شدند. برگزاری این جشنواره آغاز راه بود و در مرحله بعد با راه اندازی باشگاه رشد استعدادهای هنری و ادبی جوان که از امروز به صورت رسمی آغاز به کار می کند، استعدادهای دانشجویان شناسایی و به مراکز و حوزه های مربوطه متصل خواهند شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.