• دوشنبه / ۲۶ مهر ۱۴۰۰ / ۱۳:۵۴
  • دسته‌بندی: آموزش
  • کد خبر: 1400072618648
  • خبرنگار : 71567

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد

تمام مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی منشاء اثر شده است/نباید مصوبات شورا را نادیده گرفت

تمام مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی منشاء اثر شده است/نباید مصوبات شورا را نادیده گرفت

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه مصوبات این شورا بدون هماهنگی با رهبری اجازه ابلاغ دارند، گفت: این شورا ۸۰ سازمان مهم کشوری را تصویب کرده است که نباید به آسانی آنها را نادیده گرفت.

به گزارش ایسنا، دکتر سعیدرضا عاملی ضمن اشاره به اینکه مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی تا بدنه علم و فناوری کشور پیش روی کرده است، بیان کرد: از شورای گسترش آموزش عالی، معاونت علمی و فناوری، ستاد زیست فناوری تا ستاد گیاهان دارویی همگی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی هستند.  این موضوع حائز اهمیت که در جهش علمی به رتبه چهارم جهان دست یافته‌ایم و مقام معظم رهبری بارها فرمودند من تا زنده هستم در دفاع از علم و فناوری کوتاه نمی‌آیم. باید گفت علم و فناوری پایه‌ بزرگی برای قدرت یک کشور محسوب می‌شود.

این استاد دانشگاه تهران تصریح کرد: به زعم بنده مقام معظم رهبری و امام خمینی(ره) در حوزه فرهنگ و علم و فناوری به دنبال جایگزینی برای شورای انقلاب با آن اختیارات قانونی و اجرایی بودند که شورای عالی انقلاب فرهنگی در آن سطح تشکیل شد. برای فهم و اشراف بیشتر به موضوع چند نکته را عرض می‌کنم شورای عالی امنیت ملی، شورای عالی فضای مجازی و شورای عالی انقلاب فرهنگی منصوب رهبری است البته مجمع تشخیص مصلحت نظام هم منصوب حکیم فرزانه انقلاب اسلامی است اما جنبه مشورتی برای مقام معظم رهبری دارد. مجمع تشخیص مصلحت نظام مصوباتش به عنوان مشورت خدمت رهبری عرضه می‌شود و ایشان در صورتیکه تایید کنند، ابلاغ می‌شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: مصوبات شورای عالی امنیت ملی باید به تایید مقام معظم رهبری برسد. شورای عالی فضای مجازی مصوباتش خدمت رهبری ارایه و اگر ایشان نکته‌ای نداشته باشند و ابلاغ می‌شود اما درحقیقت شورای عالی انقلاب فرهنگی به گونه‌ای دیگر است، درواقع حکیم فرزانه انقلاب اسلامی به شورای عالی انقلاب فرهنگی اذن داده‌اند یعنی در این زمینه تفویض امر کرده‌اند. مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی بدون گردش کار خدمت رهبری معظم انقلاب توسط رییس محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاغ می‌شود بنابراین این شورا از وزانت خاصی برخوردار است.

وی شورای عالی انقلاب فرهنگی را میراث گرانقدری عنوان کرد و گفت: این شورا ساختار ۸۰ سازمان مهم کشوری را تصویب کرده است که نباید به آسانی آنها را نادیده گرفت. مثلا "ستاد توسعه فناوری نانو" با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی شکل گرفت و امروز ایران در تولید علمی نانو در جهان از جایگاه هفتم برخوردار است. هفت کشور استانداردهای نانو در جهان را تایید می‌کنند و اگر امضای این هفت کشورها نباشد، هیچ استانداردی تایید نمی‌شود، جمهوری اسلامی ایران یکی از این هفت کشور است.

دکتر عاملی ضمن اشاره به اینکه مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی تا بدنه علم و فناوری کشور پیش‌روی کرده است، بیان کرد: از شورای گسترش آموزش عالی، معاونت علمی و فناوری، ستاد زیست فناوری تا ستاد گیاهان دارویی همگی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی هستند.  این موضوع حائز اهمیت که در جهش علمی به رتبه چهارم جهان دست یافته‌ایم و مقام معظم رهبری بارها فرمودند من تا زنده هستم در دفاع از علم و فناوری کوتاه نمی‌آیم. باید گفت علم و فناوری پایه‌ بزرگی برای قدرت یک کشور محسوب می‌شود؛  تمام مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی منشاء اثر شده است.

وی اضافه کرد: آیین نامه ارتقای اساتید دانشگاه‌های کشور، محصول شورای عالی انقلاب فرهنگی است و شاید برخی از اعضای هیئت علمی و بنده به این آیین نامه اشکالاتی وارد بدانیم اما ریل گذاری چگونگی فرآیندهای دانشگاه را فراهم کرده است. در واقع جاهایی که شورای عالی انقلاب فرهنگی حضور نداشته است، ببینید چه اتفاق‌هایی افتاده است؟ یک میلیون معلم در کشور داریم، ۴۰۰ هزار نفر از این معلم‌ها با مصوبات غیرکارشناسی برخی نهادها وارد آموزش و پرورش شده‌اند که متوسط معدل آنها ۱۲ است که می‌خواهند به دانش آموزان ما تدریس کنند و ۳۰ درصد از این آمار تناسب رشته‌ای با نوع تدریس در مدارس ندارند. مثلا معلم شیمی، فیزیک درس می‌دهد و بالعکس!

استاد دانشگاه تهران عنوان کرد: در وب سایت دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی به صورت پیشنهادی و تشویقی یک جایگاهی ایجاد کرده‌ایم که اهل نظر در زمینه‌های مختلف نظرات ایجابی، انتقادی و ساختاری خودشان را ارسال کنند. ما معلم‌ها زمانی که به سر کلاس می‌رویم، حاضران را به خاطر نیامدن غایبان دعوا می‌کنیم که چرا بدین گونه است و... بنده در این مدت کوتاه مسئولیتم در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، سفر دومی است که خدمت مدیران فرهنگی استان فارس رسیده‌ام، در این سفرها به دنبال اخذ نظرات مدیران فرهنگی کشور هستیم . اگر در سند مهندسی فرهنگی کشور با نظر مستقیم استان، برش استانی را تدوین می‌کنیم یعنی از بالا به پایین نگاه نمی‌کنیم درواقع به استان گفته‌ایم، شما سند را تدوین کنید.

وی در بخش دیگر سخنانش به ضمانت اجرایی مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره کرد و گفت: در دی ماه سال ۱۳۶۳ مقام معظم رهبری که در آن زمان در جایگاه رییس جمهوری بودند به امام خمینی(ره)  نامه‌ای می‌نویسند که آیا مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در حکم قانون است؟ امام خمینی(ره) می‌فرمایند باید به مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی ترتیب آثار داده شود. در واقع مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی لازم الاجرا است. حکیم فرزانه انقلاب در تعبیری مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی را مُر قانون تعبیر می‌کنند. حال اگر کارگزار اجرایی در زمینه اجرای مصوبات شورا کوتاهی می‌کند، سخنی دیگر است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ابراز کرد: رهبری در حکم سال ۱۳۹۳ از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی و دبیرخانه خواستند که اجرایی سازی مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی را پیگیری کنند که ساز و کار این امر را مهیا کردیم و گزارش‌های متعددی از دستگاه‌های اجرایی ذی ربط تهیه کرده‌ایم . به عنوان دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی دیروز با وزیر کشور برای بار دوم در زمینه سند جامع حجاب و عفاف نامه نگاری کردم. در شهریور سال ۱۳۹۸ سند جلسه ۸۲۰ را تصویب کرده‌ایم و از وزیر سابق کشور آقای رحمانی فضلی چند بار پیگیری کردیم که گزارشی از اجرا ارایه دهند لذا مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی لازم الاجرا و برای اجرائی شدن تحت نظارت و ارزیابی دبیرخانه قرار دارد. اگر با سنت حکیمانه رهبر فرزانه انقلاب اسلامی آشنایی داشته باشید، حتما مطالبات خود را باید براساس تدابیر رهبری دنبال کنید.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی، وی تصریح کرد: مقام معظم رهبری می‌فرمایند زمانی که روسای سه قوه و رییس سازمان برنامه و بودجه و اعضای حقوقی در حوزه علم و فناوری و فرهنگ در جلسه ای حضور دارند تصمیمات آنها اجرایی است. رییس سازمان برنامه بودجه در این شورا قرار دارد تا منابع مالی مصوبه را تامین کند. حال شما در کف میدان شاهد اتفاق خاصی نیستید، خب این موضوع قابل تامل است! باید گفت ما وظیفه داریم در هر مرحله‌ای بلوغ قدرتمندتری از کار شورای عالی انقلاب فرهنگی را تامین کنیم. به رییس سازمان برنامه بودجه اعلام کردم در برنامه پنج ساله باید سه سند راهبردی نقشه جامع علمی کشور، سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و نقشه مهندسی فرهنگی کشور حضور داشته باشد. برنامه پنج ساله کشور باید بر اساس اسناد اولویت‌دار شورای عالی انقلاب فرهنگی تنظیم شود. همچنین بودجه سالیانه فرهنگ باید بر همین اساس تنظیم شود.

دکتر عاملی افزود: دشمن سرمایه گذاری‌های وسیعی علیه جمهوری اسلامی کرده است، هیچ کشوری در دنیا نمی‌توانید بیابید که به اندازه ایران اسلامی دشمن داشته باشد، چرا؟ آنتونی گیدنز یکی از نظریه‌پردازان اجتماعی معاصر می‌گوید انقلاب‌ها عمدتا ریشه سوسیالیستی داشته‌اند و در دوره معاصر هیچ انقلابی نداشته‌ایم که منشاء آن دین باشد، انقلاب اسلامی ایران اولین انقلابی است که منشاء تحول اجتماعی آن دین بوده است. پیروزی انقلاب اسلامی آغاز تحولات بزرگی در جهان بر علیه نظام استکبار بوده است، لذا جهان استکبار بصورت فراگیر با ایران اسلامی مبارزه می کند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.