• جمعه / ۹ آبان ۱۳۹۳ / ۱۲:۱۵
  • دسته‌بندی: جهان ورزش
  • کد خبر: 93080904541
  • خبرنگار : 71460

بیستمین سالگرد حضور رائول افسانه‌ای در مادرید

رئال‌مادرید

این هفته بیستمین سالگرد حضور رائول با پیراهن رئال مادرید است، جایی که او توانست به افتخارات زیادی دست یابد.

این هفته بیستمین سالگرد حضور رائول با پیراهن رئال مادرید است، جایی که او توانست به افتخارات زیادی دست یابد.

به گزارش ایسنا، 20 سال قبل در چنین هفته‌ای بود که رائول در بازی رئال‌مادرید و ساراگوسا برای اولین بار با پیراهن مادرید به میدان آمد و اولین حضورش را با این تیم جشن گرفت. پسر مؤدب مادریدی شاید آن روز فکر نمی‌کرد به اسطوره این تیم تبدیل شود ولی بوسیدن حلقه ازدواجش پس از هر گل به صحنه تکراری برای هواداران مادریدی تبدیل شد تا پسر یک دندانپزشک در مادرید به اسطوره این تیم تبدیل شود.

او در 741 بازی که پیراهن رئال را به تن کرد توانست 323 گل به ثمر برساند و در حال حاضر برترین گلزن رئال‌مادرید و لیگ قهرمانان اروپاست.

البته نقش کلیدی او محدود به تیم ملی نمی‌شود. پسر محبوب تیم ملی اسپانیا در 6 قهرمانی رئال‌مادرید نیز نقشی پررنگ و غیرقابل انکار داشت. همراهی با رئال در سه دوره قهرمانی در اروپا در سال‌های 2002 و 2000، 1998 و کسب سه عنوان باشگاهی اسپانیا در سال‌های 2003 و 2001، 1999 از افتخارات دست‌نیافتنی مرد شماره 7 تیم ملی اسپانیا است.

اگرچه رائول هیچ وقت از لحاظ تکنیکی و حرکات فردی به پای برخی از همبازیان خود مثل زیدان، رونالدو، روبینیو نمی‌رسد اما نزد طرفداران دوآتشه رئال، چهره بسیار محبوب‌تری است و گفته می‌شود حتی برنابئو نیز حاضر نیست رائول را با هیچ‌کس دیگری عوض کند!

حتی شادی‌های پس از گل رائول هم نه تنها در اسپانیا بلکه در جهان بسیار معروف است و بازیکنان بسیاری پس از به ثمر رساندن گل به شیوه او خوشحالی می‌کنند. رائول پس از هر گل حلقه ازدواجش را می‌بوسد تا عشق و علاقه زیاد خود را به همسر و 4 فرزند پسرش نشان دهد.

رائول گونسالس بلانکو، همراه رئال مادرید موفق شد شش قهرمانی در لیگا، سه قهرمانی در اروپا را در کارنامه پرافتخارش ثبت کند و باعث شود رئال‌مادرید با گل‌های او به برترین باشگاه قرن تبدیل شود و به قهرمانی‌های متعدد زیادی دست یابد.

رائول گونسالس 20 سال پیش فوتبالش را برای مادرید شروع کرد و از آن زمان به بازیکن بزرگ فوتبال این کشور تبدیل شد.

رائول در تیم ملی اسپانیا نیز مثل رئال مادرید درخشید و در 102 بازی که با پیراهن لاروخا انجام داد 44 گل به‌ثمر رساند ولی خیلی بدشانس بود که خداحافظی‌اش از تیم ملی اسپانیا با شروع دوران درخشان فوتبال ماتادورها همراه بود. رائول بازیهای ملی خود را از رده‌های پایین تیم ملی شروع کرد و در جام جهانی نوجوانان حضور پیدا کرد. وی با زدن ۴۴ گل در ۱۰۲ مسابقه، بهترین گلزن تاریخ اسپانیا است. وی همچنین دارای بیشترین بازی ملی نیز است.

رائول برای یورو ۱۹۹۶ انتخاب نشد و برای اولین بازی ملیش، مجبور بود تا بازی برابر جمهوری چک صبر کند. وی ۳ جام جهانی (۱۹۹۸-۲۰۰۲-۲۰۰۶) و دو جام ملت‌های اروپا (۲۰۰۰-۲۰۰۴)را تجربه کرده‌ است و در هر کدام، حداقل یک گل را به ثمر رسانده‌است. پس از بازنشستگی فرناندو هیرو از تیم ملی، رائول بازوبند کاپیتانی تیم ملی اسپانیا را بر بازو بست. اما او از سپتامبر ۲۰۰۶ به بعد به تیم ملی دعوت نشد و نتوانست دیگر در تیم ملی بازی کند. آراگونس، مربی وقت تیم ملی اسپانیا در یورو ۲۰۰۸ (که تیم ملی اسپانیا موفق شد بعد از ۴۴ سال قهرمان شود)، بجای رائول، از فرناندو تورس و داوید ویا استفاده کرد و در جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی نیز، اینبار دل‌بوسکه، رائول را به تیم ملی دعوت نکرد تا رائول هیچ قهرمانی را در تیم ملی تجربه نکرده باشد. بعد از رائول، کاپیتانی تیم ملی نیز به ایکر کاسیاس رسید.

رائول موفق به انجام دو هت‌تریک در تیم ملی کشورش شده‌ است. اولی برمی‌گردد به سال ۱۹۹۹ که تیم ملی اسپانیا موفق شد با ۹ گل، تیم اتریش را در هم بشکند و دومین هت‌تریک هم تنها ۴ روز بعد در بازی برابر سن‌مارینو اتفاق افتاد.

هنوز هم 71 گلی که رائول در لیگ قهرمانان به ثمر رسانده شده باعث شده او برترین گلزن تاریخ این رقابت‌ها شود؛ رکوردی که به‌زودی توسط رونالدو یا مسی شکسته خواهد شد.

محصول باشگاه آتلتیکومادرید خیلی اتفاقی راهی رئال‌مادرید شد و توانست دوران باشگاه خورخه والدانو را در پایتخت اسپانیا تکرار کند. یک بار سر آلکس فرگوسن، رائول گونسالس را بهترین بازیکن فوتبال جهان توصیف کرد.

هرچند رائول بازیش را در تیم پایه باشگاه رقیب، یعنی اتلتیکو مادرید شروع کرد اما نخستین بازیش را در تیم سوم رئال مادرید و در سال ۱۹۹۴ تجربه کرد؛ جایی که خورخه والدانو با توجه به زدن 16 گل از رائول در ۹ بازی در تیم سوم رئال مادرید، به وی فرصت بازی داد و رائول با زدن گل در داربی با تیم اتلتیکو مادرید به جوانترین بازیکن تاریخ بدل شد که در این بازی گل زده‌است. در کل رائول در فصل اول حضورش در رئال مادرید ۹ گل به ثمر رساند تا شاهد اولین قهرمانیش با این تیم باشد.

در طی هشت سال بعدی بازی وی در رئال، رائول به افتخارات زیادی دست یافت. از جمله ۳ مقام قهرمانی دیگر در لیگ اسپانیا و ۳ عنوان قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا و در اکثر این رقابت‌ها، رائول در کنار زوج مکمل خودش فرناندو مورینتس و بعدها رونالدو نقش زیادی در پیروزی و گل‌های تیمش داشت. پس از رفتن فرناندو هیرو از تیم رئال، بازوبند کاپیتانی به رائولی رسید که هرگز نتوانست جام حذفی اسپانیا را بالای سر ببرد.

در سپتامبر ۲۰۰۵ و بازی در برابر تیم المپیاکوس، رائول به اولین بازیکن تاریخ تبدیل شد که موفق شده ۵۰ گل در رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا به ثمر برساند. بعدها نیز رائول با زدن ۶۶ گل به عنوان بهترین گلزن تاریخ این رقابت‌ها دست یافت و اکنون با ۱۲۸ بازی، از نظر تعداد بازی نیز در این رقابت‌ها، حرف اول را می‌زند. رائول همچنین به نخستین بازیکنی تبدیل شد که در دو فینال لیگ قهرمانان اروپا، گل زده‌است. وی ابتدا در بازی برابر تیم والنسیا که با برد ۳-۰ تیم رئال همراه بود، موفق به گلزنی شد و سپس در بازی برابر تیم بایرلورکوزن، رئال موفق شد تا با گل‌های رائول و زین الدین زیدان آخرین قهرمانی خود را در لیگ قهرمانان اروپا را بدست بیاورد. تنها ساموئل اتوئو است که توانسته به مانند رائول، در دو فینال گلزنی کند.

یکی از نکات عالی کارنامه رائول این است که وی در طی ۱۵ سال بازی، هرگز از داوران کارت قرمز نگرفت. در نوامبر ۲۰۰۸، رائول با هت‌تریک خود برابر تیم رئال یونیون موفق شد سیصدمین گل خود را برای رئال مادرید به ثمر برساند. وی با گلی که در فوریه سال ۲۰۰۹ به ثمر رساند، توانست به رکورد طولانی بیشترین گل زده رئال، توسط اسطوره باشگاه رئال مادرید، یعنی آلفردو دی استفانو برسد و خودش را ۳۲۲ گله کند. وی همچنین با ۲۲۷ گل زده، سومین گلزن تاریخ لالیگا محسوب می‌شود. رائول همچنین با زدن ۲۲۷ گل در لالیگا برای رئال مادرید، بهترین گلزن تاریخ رئال مادرید از این نظر هم است.

رائول به همراه دیگر بازیکن با سابقه تیم رئال، یعنی ایکر کاسیاس در سال ۲۰۰۸ قراردادی با رئال مادرید بست که بر اساس آن، در هر لیگی که رائول بیش از ۳۰ بازی انجام دهد، قراردادش برای فصل بعد بصورت خودکار تمدید می‌شود. در سپتامبر ۲۰۰۹ رائول توانست به رکورد بیشترین بازی برای رئال مادرید نیز برسد و اکنون در تمام لالیگا، تنها زوبیزارتا را بالای سر خود می‌بیند.

بخاطر این رکورد شکنی‌ها، رائول معروف شده‌است به "مرد رکوردها".

سرانجام پس از ۱۶ سال، رائول در تاریخ ۲۸ ژوئیه ۲۰۱۰، از رئال مادرید جدا شد و با عقد قرار دادی ۲ ساله به تیم آلمانی شالکه ۰۴ پیوست تا فصلی جدید از زندگی باشگاهی خود را رقم بزند. رفتن رائول از رئال مادرید، از آن دسته اخباری بود که تعداد زیادی از افراد سرشناس را به واکنش و اظهار نظر وادار کرد، تا جایی که حتی پادشاه اسپانیا نیز بطور شخصی از رائول برای تلاشش در فوتبال اسپانیا، تقدیر کرد.

رائول گونسالس پس از افتخارات ریز و درشت زیادی که با رئال‌مادرید به‌دست آورد سرانجام با تصمیم ژوزه مورینیو، از رئال‌مادرید جدا شد و به شالکه رفت. رائول توانست در دومین بازی خود با لباس باشگاه جدیدش، در یک بازی دوستانه برابر تیم بایرن مونیخ، ۲ گل بزند تا یک شروع رویایی در تیم جدیدش داشته باشد. درست است که پیراهن او در رئال مادرید بایگانی نشد و این اتفاق به شکل طعنه‌آمیزی در شالکه آلمان برایش رخ داد، ولی هواداران مادرید هنوز هم او را اسطوره تیمشان می‌دانند که در روزهای سخت این تیم را ترک نکرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.