• جمعه / ۲۱ آذر ۱۳۹۳ / ۱۳:۵۶
  • دسته‌بندی: علم و فناوری ایران
  • کد خبر: 93092112721
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

ستاری: هنوز فرهنگ جامعه پذیرای اقتصاد دانش بنیان نیست

ستاری: هنوز فرهنگ جامعه پذیرای اقتصاد دانش بنیان نیست

معاون علمی، فناوری و پژوهشی رییس جمهور خاطرنشان کرد: هنوز فرهنگ جامعه پذیرای اقتصاد دانش بنیان نیست تلاش ما این است تا آن را اصلاح کنیم.

معاون علمی، فناوری و پژوهشی رییس جمهور خاطرنشان کرد: هنوز فرهنگ جامعه پذیرای اقتصاد دانش بنیان نیست تلاش ما این است تا آن را اصلاح کنیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دنشجویان ایران(ایسنا) منطقه اصفهان، سورنا ستاری صبح امروز (جمعه) در اختتامیه دهمین نمایشگاه پژوهش و فناوی در استان اصفهان با بیان اینکه آینده اصفهان، اشتغال و اقتصاد کشور در گرو اقتصاد دانش بنیان است، اظهار کرد: اقتصاد دانش بنیان از موضوعات جدیدی است که جا انداختن آن برای جامعه سخت است چرا که در این دولت این کار را آغاز کرده‌ایم، اما هنوز فرهنگ جامعه نتوانسته پذیرای آن باشد و تلاش داریم آن را اصلاح کنیم.

معاون علمی، فناوری و پژوهشی رییس جمهور ادامه داد: قطعا برای کشوری که سال ها وابستگی به نفت داشته سخت است بخواهد از طریق فکر، دانش و صبوری درآمد داشته باشد، اما باید پای کار ایستاد و به میدان آمد.

ستاری گفت: تحریم ها اقتصاد کشور و مردم را هدف قرار داده بود، اما تفکر استفاده از اقتصاد دانش بنیان را در کشور تقویت کرد و این یک نشانه خوب برای کشور است.

وی با اشاره به اینکه در بودجه سال 94 یکی از بی نظیر ترین اتفاقات در حوزه اقتصادی رخ داده، تصریح کرد: در بودجه 94 نفت با قیمت 72 دلار در نظر گفته شده است و فقط 30 درصد بودجه به نفت وابسته است که در 100 سال گذشته این حرکت بی سابقه بوده است.

معاون علمی، فناوری و پژوهشی رییس جمهور اظهار کرد: ما اعتقاد داریم که هنوز برای وابسته نبودن به نفت باید کار کنیم چرا که نباید بگذاریم پول درآمد نفتی در راه هزینه های جاری و عمرانی خرج شود بلکه باید از اقتصاد دانش بنیان در این زمینه کمک بگیریم و پول نفت را صرف پیشرفت‌های بیشتر کشور در زمینه‌های رقابتی کنیم.

ستاری گفت: در اقتصاد دانش بنیان و برداشت از آن باید بسیاری از مفاهیم غلط را اصلاح کرد. باید دانشگاه ها را از مقاله نویسی جدا کنیم و دانشگاه نباید برای یک دانشجو پروژه‌ای تعریف کند که دانشجوی این کشور ظرف مدت چهار سال عمر مفید خود را صرف آن پروژه کند و فقط دو مقاله از آن استخراج شود. دانشگاه حق ندارد پژوهش های بدون کاربرد برای دانشجوی این کشور تعریف کند چرا که جوان ایرانی نباید عمرش صرف پژوهش های بی کاربرد شود، بلکه باید وقت خود را صرف پژوهش‌های دانش بنیان کند.

وی به طرح مرز دانش که در معاونت علمی، فناوری و پژوهشی ریاست جمهوری تعریف شده اشاره کرد و افزود: صندوق پژوهشگران و 13 ستاد راهبردی معاونت را در اختیار این طرح گذاشته ایم تا جوانان کشور وارد مرز دانش شوند و به صورت بنیانی در خصوص پژوهش‌هایشان تحقیق کنند.

معاون علمی، فناوری و پژوهشی رییس جمهور با بیان اینکه قرار نیست پژوهش و پژوهشگر به دولت احتیاج داشته باشد یا منتظر دولت بماند، گفت: مگر در کشورهای پیشرفته 70 درصد پژوهش ها توسط بخش خصوصی به سرانجام نمی رسد؟ بخش خصوصی کشور باید وارد میدان شود چراکه آنها باید بدانند که آینده دست شرکت هایی است که ایده های نو بدهند.

ستاری تاکید کرد: ما زمانی در بخش فناوی و پژوهش کشور موفق خواهیم بود که بتوانیم تمام بودجه دولتی و غیردولتی کشور را به این سمت سوق دهیم. امروز فقط یک درصد از بودجه را اشغال کرده‌ایم باید کاری کنیم که 99 درصد دیگر بودجه نیز سهم ما باشد تا اقتصاد دانش بنیان در کشور پیش برود.

وی یادآور شد: معاونت پژوهشی گاهی در برخی گام ها تنها است و گاهی به جایی می رسد که چند صدایی است ما اگر نتوانیم در بخش پژوهش یک حرف را بزنیم اتفاقات 110 سال گذشته برای این کشور تکرار خواهد شد.

معاون علمی، فناوری و پژوهشی رییس جمهور با بیان اینکه هنوز نتوانسته‌ایم درست در راه اقتصاد دانش بنیان گام برداریم و وارد مسیر اصلی شویم، گفت: یکی از بزرگترین گام‌هایی که در حال برداشتن آن هستیم فرهنگ سازی در این زمینه و مذاکره با وزرای کشور است تا بتوانیم گام اصلی که فرهنگ سازی است را سریعتر در کشور جا بیندازیم.

ستاری به دانشگاه‌های کشور توصیه کرد که ننشینند و مدام به دستان دولت برای بودجه خیره شوند آنها باید خود از همین روش استفاده کنند و با فروش و مزایده طرح‌ها و ایده‌های دانش بنیان، دانشگاه را بچرخانند.

وی خطاب به مردم، مسئولان و پژوهشگران اصفهان گفت: مطمئن باشید مشکلات اصفهان را کسی در تهران حل نخواهد کرد مشکلات شما در دانشگاه‌های شما حل می شود. دانشگاه‌های اصفهان باید خود حلال مشکلات باشند نباید کسی چشم انتظار تهران باشد چرا که کسی در تهران برای استان شما فکر نمی‌کند و این دانشگاه شما است که باید به فکر باشد.

معاون علمی، فناوری و پژوهشی رییس جمهور تاکید کرد: مردم باید این تفکر را پاک کنند که هر چهار سال قرار است از صندوق‌های رای غول چراغ جادو بیرون بیاید و همه مشکلات را حل کند امروز این غول چراغ جادو هم اگر از صندوق بیرون بیاید کاری از پیش نمی برد.

ستاری در خصوص تسهیلات به پژوهش و فناوری از طریق بانک‌ها نیز گفت: متاسفانه اقتصاد دانش بنیان و پژوهش برای بانک‌های ما درست جا نیافتاده و آنها هنوز مثل صد سال گذشته فکر می‌کنند و در آن سال ها و روش های آن دوران سیر می‌کنند به همین دلیل معاونت علمی، فناوری و پژوهشی رییس جمهوری صندوق نوآوری و شکوفایی ایجاد کرده تا بتواند به پژوهشگران بیش از پیش کمک کند.

وی در خصوص صندوق نوآوری و شکوفایی اظهار کرد: این صندوق ظرف مدت شش ماه 150 شرکت را برای استفاده از تسهیلات پذیرفته است و با این روند رشدی که شرکت ها دارند تا پایان سال دو برابر این میزان پذیرش صندوق خواهد بود.

معاونت علمی، فناوری و پژوهشی رییس جمهور تاکید کرد: مسئله مالی نداریم دغدغه اول این معاونت مشکلات فرهنگی و تفکرت سنتی است که مانع اصلی پژوهش و فناوری کشور است که باید کنار گذاشته شود.

ستاری تصریح کرد: شرکت های بزرگ باید کمک اقتصاد شرکت های کوچک دانش بنیان باشند و نباید از یکدیگر جدا بمانند و پارک های علمی و فناوری و مراکز نوآوری باید وارد میدان شوند و در شکست های یک جوان در مرحله اولیه کار پشتیبان او باشند.

وی خطاب به پژوهشگران و دانشجویان کشور گفت: در مسیر علمی، فناوری و پژوهشی با مشکلات بجنگید. این مسیر، مشکلات فراوان دارد باید در میدان بمانید و از آنها عبور کنید ما در حال فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان هستیم مشکلات را کنار بزنید و کار کنید.

معاون علمی، فناوری و پژوهشی رییس جمهور خاطرنشان کرد: از امروز بحث کریدور علم و فناوری را با استاندار اصفهان مطرح خواهیم کرد تا فردا بتوانیم عملیات اجرایی آن را در اصفهان آغاز کنیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.