• یکشنبه / ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ / ۱۲:۵۴
  • دسته‌بندی: رسانه دیگر
  • کد خبر: 94022715655
  • منبع : فضای مجازی

نامه سرگشاده صادق زیباکلام به علی مطهری

نامه سرگشاده صادق زیباکلام به علی مطهری

صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در نامه‌ای خطاب به علی مطهری بودجه فرهنگی کشور را با بودجه سازمان محیط‌زیست مقایسه کرد.

صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در نامه‌ای خطاب به علی مطهری بودجه فرهنگی کشور را با بودجه سازمان محیط‌زیست مقایسه کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از «خبرآنلاین»، متن این نامه به شرح زیر است:

«بسمه‌تعالی

جناب آقای دکتر علی مطهری

نماینده محترم مردم تهران و عضو کمسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی

با سلام و تحیات و طلب مغفرت برای روح پر فتوح ابوی ارجمندتان، اخیرا بودجه سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی کشور در سال جاری را مطالعه می‌کردم و از آنجا که حضرتعالی عضو کمسیون فرهنگی مجلس هستید، یکی دو پرسش در خصوص این حجم هزینه فرهنگی برایم پیش آمده که ان‌شاءالله ارشاد می‌فرمایید. بنده ارقام را از بالاترین شروع کرده و به تدریج پایین آمده‌ام:

۱- سازمان صدا و سیما ۱۱۴۰ میلیارد تومان

۲- سازمان بسیج مستضعفین ۱۰۳۵

۳- وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ۷۷۰

۴- مرکز خدمات حوزه‌های علمیه قم ۵۲۸

۵- شورایعالی حوزه‌های علمیه ۳۲۹

۶- کمک به بازسازی عتبات عالیات ۳۱۳

۷- کمک به اشخاص حقوقی غیر دولتی (جدول ۱۷) 289

۸- جامعه المصطفی العالمیه ۲۱۸

۹- اجرای منشور توسعه فرهنگ قرآن ۲۰۰

۱۰- شورای سیاستگذاری حوزه‌های علمیه خواهران ۱۹۳

۱۱- سازمان تبلیغات اسلامی ۱۱۵

۱۲- نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها ۱۰۲

۱۳- دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم ۹۲

۱۴- کمک به آستان‌های مقدس تحت نظر مقام معظم رهبری ۸۰

۱۵- کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ۷۸

۱۶- شورای برنامه‌ریزی و مدیریت حوزه‌های علمیه خراسان ۵۷

۱۷- موسسه نشر آثار امام (ره) ۵۷

۱۸- دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در سپاه پاسداران ۵۶

۱۹- شورای عالی انقلاب فرهنگی ۵۰

۲۰- احداث و تکمیل مساجد کشور ۵۰

۲۱- بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس ۳۹

۲۲- شورای سیاستگذاری ائمه جمعه ۳۷

۲۳- مجمع جهانی اهل‌بیت (ع) ۳۶

۲۴- شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی ۳۵

۲۵- سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها ۲۲

۲۶- موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی ۲۰

۲۷- ستاد اقامه نماز ۱۹

۲۸- سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ۱۲

۲۹- بیمه هنرمندان (فعالان قرآنی، مداحان و سایر هنرمندان) ۱۰

۳۰- موسسه پژوهشی و فرهنگی انقلاب اسلامی ۸

۳۱- کتابخانه آیت‌الله مرعشی نجفی ۶

۳۲- بنیاد سعدی ۶

۳۳- وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توسعه بازی‌های رایانه ۴

۳۵- شورایعالی انقلاب فرهنگی بابت تحول علوم انسانی در دانشگاه‌ها ۳

36- دانشگاه اهل‌بیت 3

جمع: 6012 میلیارد تومان

جدول شماره ۱۷ شامل سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی متعددی می‌شود؛ از جمله: موسسه فرهنگی بصیرت، موسسه فرهنگی تبیان، موسسه فرهنگی دارالحدیث، موسسه فرهنگی نسیم نور، کمک به موسسات فرهنگی و دینی همه استان‌ها، کمک به فعالیت‌های فرهنگی مسجد جمکران، پژوهشکده علوم و فرهنگ اسلامی، سازمان مدارس معارف اسلامی، پژوهشکده باقرالعلوم، دانشگاه باقرالعلوم، دانشگاه امام صادق، بسیج دانش‌آموزان، جشنواره عمار، شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، ستاد امر به معروف و نهی از منکر و ... .

همانطور که ملاحظه می‌شود سهم وزارت ارشاد از این ۶۰۰۰ میلیارد تومان کمتر از ۱۳ درصد می‌باشد و ۸۷ درصد مابقی در اختیار نهادها، سازمان‌ها، بنیادها و ارگان‌هایی است که نه‌تنها کاملا مستقل از مجوعه دولت قرار دارند بلکه اساسا هیچ پاسخگویی نیز نه در قبال مجلس دارند و نه در قبال قوه مجریه. مع‌ذلک و علیرغم این واقعیات، منتقدین و مخالفان دولت آقای روحانی علی‌الدوام دولت و بالاخص وزارت ارشاد را مورد مواخذه قرار می‌دهند که چرا وضعیت فرهنگی کشور اینگونه است؟ جالب است که حتی یک بار هم نشده که مخالفان دولت کوچک‌ترین انتقاد و گلایه‌ای نسبت به این سی چهل تشکیلات دیگری که نزدیک به ۹۰ درصد بودجه فرهنگی کشور را به خود اختصاص داده‌اند، بنمایند.

اما غرضم از نگارش این عریضه طرح زاویه دیگری از اختصاص بودجه ۶۰۰۰ میلیاردی برای امور فرهنگی می‌باشد. جنابعالی را نمی‌دانم اما من خودم وقتی ارقام خیلی زیاد می‌شوند ابعاد آن را دیگر درست ملتفت نمی‌شوم. به همین منظور و برای درک اینکه ۶۰۰۰ میلیارد تومان یعنی چقدر پول، آن را با کل بودجه محیط‌زیست کشور برای سال جاری مقایسه نمودم. کل بودجه محیط زیست در سال ۹۴ رقم ۱۷۴ میلیارد تومان می‌باشد. یعنی بودجه فرهنگی‌مان نزدیک به چهل برابر بودجه محیط‌زیستمان است. نمی‌دانم در کشورهای دیگر این نسبت چگونه است اما در ایران با این ۱۷۴ میلیارد تومان خانم ابتکار هم می‌بایستی حقوق بیش از ۶۰۰۰ تن کارکنان محیط‌زیست را بپردازند، هم جلوی ریزگردها که از عراق و عربستان وارد خوزستان و مابقی کشور می‌شوند را بگیرند، هم جلوی خشک‌شدن دریاچه ارومیه را بگیرند، هم تالاب انزلی که لجن‌زار شده را احیاء نمایند، هم یک دو جین تالاب و دریاچه‌های بزرگ و کوچک را که یا از بین رفته‌اند یا در شرف از بین رفتن هستند را نجات بدهند، هم حیات رو به انقراض وحش را جلوگیری کنند، هم جلوی روند انقراض هولناک جنگل‌های کشور را بگیرند، هم فکری برای رودخانه‌های کشور نمایند که خیلی دیگر تفاوتی با فاضلاب ندارند، هم پس‌فردا که باد خنک زد و پاییز شد، مردم تهران و سایر شهرهای بزرگ را از مرگ و میر در نتیجه آلودگی هوا برهانند، هم به منظورآنکه من با این حسرت و عقده از دنیا نروم که محیط زیست گیلان (و سایر استان‌های دیگر کشور که دارای جنگل هستند) یک دستگاه هلی‌کوپتر آبپاش ندارند و هنوز در قرن بیست و یکم آتش‌سوزی جنگل را با بیل و سطل شن مجبورند خاموش کنند، یک دستگاه هلی‌کوپتر آبپاش بخرند، هم ...

البته همکاران جنابعالی در مجلس اگر چه الویتشان در تصویب بودجه سالیانه کشور بیشتر فرهنگ بوده تا محیط‌زیست، در عین حال از حق نمی‌بایستی گذشت و نمایندگان محترم مجلس نهم گام‌های ارزنده‌ای برای بهبود بخشیدن به وضعیت اسفناک محیط‌زیست کشور برداشته‌اند؛ از جمله اینکه وقتی اهواز و سایر شهرهای خوزستان دچار آن وضعیت اسفناک ریزگردها شده بود آنها هم در تهران با زدن ماسک در مجلس حاضر شدند. به علاوه خانم ابتکار را هم با شجاعت و شهامت کم‌نظیری و بدون آنکه ترسی به خودشان راه دهند مورد حمله و انتقادات شدید قرار دادند که چرا به فکر مردم خوزستان نیستند و چرا به اهواز مسافرت نمی‌کنند. مجلس نهم درست می‌بیند: برای بهبود وضعیت ناگوار زیست‌محیطی در ایران می‌بایستی بیشتر به فکر فرهنگ بود تا محیط‌زیست.

ایام بکام باد

صادق زیباکلام

بیست و ششم اردیبهشت یکهزار و سیصد و نود و چهار (و با تهنیت بعثت نبی اکرم (ص))»

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۴-۰۲-۲۷ ۱۵:۲۲

درود بر دکتر زيباکلام که به حق صحبت کردند

avatar
۱۳۹۴-۰۲-۲۷ ۱۶:۲۹

مثل هميشه بسيار رسا و زيبا نوشتيد آقاي زيباكلام. البته اختصاص بودجه به فرهنگ، اگر نتيجه داشته باشد، بسيار عالي است. اما متاسفانه اينجا هم خيلي مسايل ناديده گرفته مي شود. چقدر از اين بودجه ها در تشويق مردم به مهرباني با طبيعت و محيط زيست، و يا ترويج اخلاق حسنه در جامعه موثر بوده است؟ صدا و سيما كه بيشترين بودجه را به خود اختصاص داده است، با پخش سريال هاي ضعيفي مثل شمعدوني حتي حاضر به نگه داشتن مخاطب هم نيست چه برسد به اينكه چيزي به او آموزش دهد. حيف پول بيت المال كه در جيب آقايان مي رود بدون اين كه حاصلي براي «مردم» داشته باشد.

avatar
۱۳۹۴-۰۲-۲۷ ۱۶:۳۵

سلام به عنوان يک ايراني و ايضا يک خوزستاني بسي مسرور گشتم که چقدر نمايندگان مجلس (علي الخصوص نمايندگان استانمان) به فکر مهار ريز گردها که در حال حاضر کل کشور را فرا گرفته هستند احسنت به نمايندگان احسنت راستي صدا و سيما با اين همه تبليغات وقت و بي وقت بازهم رديف بودجه دارد؟؟؟چقدر نهاد متولي فرهنگ داريم؟؟ چقدر حالم بهتر شد از زماني که فهميدم مجلس‌نشينان به فکر ما هستند... خدايا ببخش و بيامرز. آمين

avatar
۱۳۹۴-۰۲-۲۷ ۱۷:۱۱

بنده سوالي دارم، چرا با همين بودجه تا قبل اين دولت مسئول ريزگردهاي حوزه عراق هم دولت بود اما الان که نوبت اينها شد دولت بدليل بودجه کم هيچ مسئوليتي در اين حوزه ندارد . نکته بعدي اينکه چرا نميگيد بودجه فرهنگي چند درصد بودجه کل کشور است؟ و اينکه آيا ميدانيد در امريکا چند درصد بودجه به موضوع فرهنگ اختصاص داده ميشود؟

avatar
۱۳۹۴-۰۲-۲۸ ۱۱:۲۷

دوست ارجمندم جدا از بحث ارقام و درصدبنديهاي بودجه‌اي بد نيست خروجي دستگاههاي مرتبط با فرهنگ را مشاهده کنيم. بودجه‌اي که به دستگاههاي مختلف فرهنگي طبق ليست دکتر تعلق ميگيرد واقعا چه مقدار خروجي ملموس در جامعه دارد؟ آيا مردم ديندارتر شده‌اند؟ آيا مردم آرامش فکري بيشتري دارند؟ آيا مردم کتابخوان‌تر شده‌اند؟ چرا اينهمه سازمان مختلف که در بالا ليست شده نبايد آمار هزينه کرد بدهند و در مقابل مجلس، دولت و مردم پاسخگو باشند؟

avatar
۱۳۹۴-۰۲-۲۷ ۱۷:۳۶

چه بگويم که ناگفتنم بهتر است....

avatar
۱۳۹۴-۰۲-۲۷ ۱۸:۰۵

اگر انسان امروز خودخواهي‌هايش را کنار بگذارد به محيط زيست آسيب نخواهد زد، به جاي بودجه براي پيشگيري به فکر اصلاح رفتار انسان ها باشيد

avatar
۱۳۹۴-۰۲-۲۷ ۲۱:۱۴

زنده باد دکتر زيباکلام هميشه حرف حق را مي زند.

avatar
۱۳۹۴-۰۲-۲۸ ۱۹:۰۰

جناب آقاي دکتر زيباکلام، حتماً توجه داريد که بودجه در قالب لايحه از طرف دولت براي تصويب به مجلس مي‌رود. پس بهتر است اول نامه را خطاب به مسئولان دولتي مربوطه مي‌نوشتيد تا بعد اگر آن‌ها ثابت کردند که اين ارقام را مجلس اضافه کرده، مجلس را مسئول پاسخگويي مي‌دانستيد.

avatar
۱۳۹۴-۰۳-۲۱ ۱۹:۴۵

سركار خانم مسيح حتما شما هم مستحضر هستيد كه بودجه در كميسيون هاي تخصصي مجلس بررسي و ارقام به دلخواه كميسيون مربوطه تغيير و سپس تصويب مي شود