• یکشنبه / ۱۵ دی ۱۳۹۸ / ۰۰:۱۱
  • دسته‌بندی: سایر ورزش‌ها
  • کد خبر: 98101410844
  • خبرنگار : 71469

عضو کمیسیون روانشناسی کمیته ملی المپیک پاسخ داد

کاروان ایران در المپیک ۲۰۲۰ چند روانشناس نیاز دارد؟

کاروان ایران در المپیک ۲۰۲۰ چند روانشناس نیاز دارد؟

عضو کمیسیون روانشناسی کمیته ملی المپیک با اشاره به این‌که حضور پنج روانشناس مجزا برای همراهی رشته‌های مدال‌آور ایران نظیر تکواندو، کشتی آزاد، کشتی فرنگی، وزنه‌برداری و کاراته در المپیک ۲۰۲۰ توکیو ضروری است، گفت: علاوه بر این باید دو روانشناس دیگر به منظور گره‌گشایی لحظه‌ای به المپیک اعزام شوند.

خسرو حمزه در گفت‌وگو با ایسنا، در ارتباط با لزوم حضور روانشناسان در کنار ورزشکاران به منظور حضور هرچه بهتر در رویدادهای بین‌المللی نظیر المپیک، اظهار کرد: به نظر می‌رسد در راستای استفاده از حضور روانشناسان به منظور همراهی کاروان ایران جهت حضور هرچه بهتر در المپیک اشکالاتی داریم که دائما آن را تکرار می‌کنیم و به آماده‌سازی روانی ورزشکاران توجهی نداریم چرا که اهمیت این موضوع توسط مسئولان ورزش کشور به خوبی درک نشده است.

برخی مربیان از حضور روانشناس در کنار ورزشکار واهمه دارند

وی ادامه داد: علاوه بر این برخی از مربیان نسبت به حضور روانشناس در کنار تیم و ورزشکار واهمه دارند و نسبت به این مساله جبهه می‌گیرند، تصور آن‌ها اینگونه است که فرد دیگری غیر از خودشان به ورزشکار نزدیک می‌شود، در حالی که روانشناسان در مورد مهارت‌های ذهنی و رفتاری ورزشکاران فعالیت می‌کنند و سعی آن‌ها بر عملکرد هرچه بهتر در این دو بخش است، هرچند که مربیانی نیز وجود دارند که با نگاه متفاوت‌تری نسبت به این مساله برخورد کرده و پذیرای حضور روانشناسان در کنار ورزشکار هستند.

در المپیک بار روانی ورزشکار بسیار سنگین است

عضو کمیسیون روانشناسی کمیته ملی المپیک با تاکید بر این‌که رویدادی نظیر المپیک از نظر روانی متفاوت از سایر مسابقات جهانی و بین‌المللی است، تصریح کرد: در خصوص المپیک وجه تمایز، بار روانی بسیار سنگینی است که ورزشکار به آن دچار می‌شود و کسب مدال در این رویداد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، به طور مثال در صحبت‌های یوسف کرمی می‌شنوید که حتی شب قبل از مسابقه در المپیک لندن نتوانسته خود را مدیریت کند و بخوابد و اینگونه یک مدال را از دست دادیم. این تکنواندوکار ایرانی اشاره داشت که در المپیک لندن از نبود روانشناس ضربه جدی خورده است در حالی که سال قبل از المپیک همه رقبای خود را شکست داده بود.

حضور یک روانشناس برای کاروان ۶۰ نفره جوابگو نیست

وی با اشاره به این‌که حضور یک روانشناس برای کاروان ۶۰ نفره جوابگو نیست، گفت: حتی اگر این روانشناس تک‌تک این ورزشکاران را بشناسد به طور حتم با چالش زمان و مکان روبرو است و این حجم از کار از عهده یک نفر بر نمی‌آید. بهترین فرمول این است که رشته‌های مدال آور از چند ماه قبل برای خود یک روانشناس داشته باشند و علاوه بر این دو روانشناس دیگر نیز برای گره‌گشایی لحظه‌ای به المپیک اعزام شوند.

حمزه با بیان این‌که نیاز است که روانشناسان از چند ماه قبل در کنار تیم‌ها حضور داشته باشند، خاطر نشان کرد: باید بین روانشناس و ورزشکار فضای مثبتی شکل گرفته و به یکدیگر خو گیرند تا اینگونه شاهد عملکرد هرچه بهتر هر دو نفر باشیم.

عضو کمیسیون روانشناسی کمیته ملی المپیک با تاکید بر این‌که ما نسبت به محدودیت‌ها واقف هستیم، اظهار کرد: زمانی که مشاهده می‌کنیم افراد غیرمرتبط از ادارات کل ورزش و جوانان، هیات‌های تربیت بدنی، نماینده‌های مجلس شورای اسلامی و... به المپیک می‌روند به این نتیجه می‌رسیم که حتما باید افرادی که می‌توانند به ورزشکاران کمک کنند به این رویداد بزرگ جهانی اعزام شوند. تا زمانی که رویکرد و نگرش در این رابطه تغییر نکند مجددا دوره‌ای از المپیک را تجربه می‌کنیم و شاهد تکرار اشتباهات گذشته خواهیم بود.

وی با اشاره به این‌که نمی‌توان عنوان کرد اگر روانشناس در کنار تیم‌ها باشد حتما ورزشکاران موفق خواهند شد و مدال کسب خواهند کرد، گفت: اما به طور حتم اگر شاهد حضور روانشناسان در کنار ورزشکاران باشیم شانس گرفتن مدال افزایش می‌یابد.

روانشناسان باید در تمرین و مسابقه همراه ورزشکار باشند

حمزه در پاسخ به این‌که استاندارد تعداد روانشناسان در کاروان‌های ورزشی حاضر در المپیک چه تعداد است، اعلام کرد: به صورت معمول باید شاهد حضور روانشناسان از آغاز فاز تمرین آماده‌سازی باشیم تا فرصت و زمان کافی به منظور شناخت لازم وجود داشته باشد و آموزش و مشاوره‌های لازم ارائه شود، بنابراین حتما باید روانشناسان هم در تمرین و هم در مسابقه در کنار ورزشکار قرار بگیرند و اینگونه نباشد که صرفا در جلسات گروهی مطالب خود را ارائه کنند، چرا که خیلی اثرگذار نخواهد بود.

تعداد روانشناسان چین و آمریکا در المپیک پکن و لندن

عضو کمیسیون روانشناسی کمیته ملی المپیک ادامه داد: چینی‌ها در المپیک پکن حدود ۸۰۰ ورزشکار داشتند و در نهایت در جدول رده‌بندی به رتبه اول رسیدند، مسئول سازماندهی کمیته روانشناسی چین که در بازی‌های المپیک پکن حضور داشت و به ایران نیز آمد اعلام کرد که در المپیک پکن از ۵۰ روانشناس استفاده کردند، آمریکایی‌ها نیز در المپیک ریو ۲۱ روانشناس داشتند که تعدادی از آن‌ها در دهکده بود و تعدادی نیز در بیرون دهکده حاضر بودند.

وی با اشاره به این‌که کاروان ایران باید برای رشته‌هایی نظیر تکنواندو، کشتی‌ آزاد، کشتی فرنگی، وزنه‌برداری و کاراته روانشناسان مجزا در نظر بگیرد، عنوان کرد: علاوه بر این پنج رشته باید دو روانشناس دیگر نیز برای گره‌گشایی لحظه‌ای در المپیک حضور داشته باشند و به نظر می‌رسد که باید از هفت روانشناس در المپیک ۲۰۲۰ توکیو به منظور عملکرد هرچه بیشتر کاروان ایران بهره‌مند شویم.

حمزه خاطر نشان کرد: افرادی که خارج از دهکده حضور دارند می‌توانند به دهکده وارد شوند اما صرفا شب نمی‌توانند آن‌جا بخوابند و باید محل دهکده را ترک کنند اما به مرور زمان افرادی که کارشان در المپیک تمام می‌شود به کشور خود باز می‌گردند و می‌توان برای سایر افرادی که خارج از دهکده حضور دارند آی‌دی‌کارت گرفت تا بتوانند شب را نیز در دهکده حاضر باشند.

صدور آی‌دی کارت برای دختر یکی از کارمندان کمیته ملی المپیک در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکاراتا

عضو کمیسیون روانشناسی کمیته ملی المپیک با اشاره به این‌که متاسفانه تعداد زیادی از افراد که لزومی ندارد در دهکده حضور پیدا کنند همراه با کاروان ایران در دهکده المپیک حاضر می‌شوند و اقامت دهکده را می‌گیرند، اظهار کرد: متاسفانه شاهد هستیم برخی مربیان، روانشناسان و سایر دست‌اندرکارانی که باید در کنار تیم و ورزشکاران باشند نمی‌توانند حتی به المپیک بروند و یا در دهکده حضور پیدا کنند. جالب است که به اتفاقی عجیب اشاره کنم؛ در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا بود که یکی از کارمندان کمیته ملی المپیک دختر خردسال خود را به دهکده آورده و برای او آی‌دی‌کارت گرفته بود، در حالی که به ازای آن می‌توانستند یک مربی را به دهکده بیاورند. در نهایت هم اعلام کردند کسی نمی‌توانسته دختر این کارمند را در خانه نگهداری کند و به همین دلیل برای او نیز آی‌دی‌کارت گرفته و به دهکده بازی‌های آسیایی آورده بودند.

حمزه که سابقه حضور در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰ و ۲۰۱۸ مسابقات کشورهای اسلامی ۲۰۱۳ و المپیک ۲۰۰۸ پکن را در کارنامه دارد با بیان این‌که در المپیک ۲۰۰۸ پکن تنها دو روانشناس در کنار کاروان بودند که یکی از آن‌ها بنده در کنار تیم ملی کشتی آزاد و  دکتر واعظ موسوی برای گره‌گشایی لحظه‌ای بودیم، گفت: پس از آن در رقابت‌های المپیک لندن و ریو روانشناسی در کنار تیم‌ها نبود و روانشناسی به المپیک اعزام نشد.

نگاه مثبت‌تر کمیته پارالمپیک نسبت به کمیته‌ المپیک

وی با اشاره به این‌که خوشبختانه کمیته ملی پارالمپیک در استفاده از روانشناسان از کمیته ملی المپیک جلوتر است، خاطر نشان کرد: کمیته ملی المپیک همواره یک یا دو روانشناس را به داخل دهکده المپیک برده است و از مصاحبه‌های ورزشکارانی نظیر زهرا نعمتی می‌توانیم تاثیر حضور روانشناس را در موفقیت آن‌ها ارزیابی کنیم.

عضو کمیسیون روانشناسی کمیته ملی المپیک در ادامه با بیان این‌که ورزشکاران همواره از صحبت کردن در مورد نیازشان به حضور روانشناس واهمه دارند، گفت: آن‌ها می‌ترسند که مورد غضب مسئولان واقع شوند و معمولا در دوران بازنشستگی در این خصوص صحبت می‌کنند. تصور بنده بر این است که کمیته ملی المپیک در حال حاضر نگاه مثبت‌تری به حضور روانشناسان در کنار تیم‌ها برای حضور در المپیک دارد و ریاست کمیته ملی المپیک چندین بار به این مساله تاکید کرده است اما باید این مساله را در عمل شاهد باشیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.