• شنبه / ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ / ۱۰:۱۲
  • دسته‌بندی: علم و فناوری ایران
  • کد خبر: 98121007362
  • خبرنگار : 30057

بررسی رخدادهای لرزه‌ای در هفته گذشته؛

ادامه‌دار بودن فوج‌لرزه‌های قطور استان آذربایجان غربی/قشم با زلزله ۳.۹ لرزید

ادامه‌دار بودن فوج‌لرزه‌های قطور استان آذربایجان غربی/قشم با زلزله ۳.۹ لرزید

در هفته گذشته رخداد یک زلزله به بزرگای ۵.۸ در قطور استان آذربایجان غربی موجب شد که زلزله‌های متعددی در این منطقه رخ دهد، ضمن آنکه قشم استان هرمزگان نیز با زمین‌لرزه‌ ۳.۹ لرزید.

به گزارش ایسنا، در بازه زمانی حدود ۱۰ ساعت دو زمین‌لرزه بزرگ در بخش قطور منطقه مرزی دو کشور ایران و ترکیه رخ داد. زمین‌لرزه اول در ساعت ۹ و ۲۳ دقیقه روز یکشنبه ۴ اسفندماه جاری با بزرگای ۵.۸ و زمین‌لرزه دوم در ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه و ۳۴ ثانیه روز یکشنبه، ۴ اسفندماه در خور استان آذربایجان غربی با بزرگای ۵.۹ رخ داد. این دو زمین‌لرزه موجب رخداد فوج‌لرزه‌هایی در قطور این استان شده است.

علاوه بر آن زلزله‌هایی در لافت استان هرمزگان به بزرگای ۴.۱، در قشم استان هرمزگان به بزرگای ۳.۹ و در محمله استان فارس به بزرگای ۳.۱ به ثبت رسیدند. جزئیات زلزله‌های هفته گذشته به این شرح است: 

شنبه ۳ اسفند

زلزله‌ای به بزرگای ۳.۹ در حاجی‌آباد استان خراسان رضوی در عمق ۷ کیلومتری رخ داد. کانون این زمین‌لرزه در ۴۶ کیلومتری حاجی آباد، ۴۷ کیلومتری سنگان و ۵۱ کیلومتری نشتیفان این استان بوده است.

یکشنبه ۴ اسفند

فاریاب استان کرمان با زلزله‌ای به بزرگای ۴ در عمق ۲۱ کیلومتری لرزید و کانون آن در ۱۳ کیلومتری فاریاب استان کرمان و ۳۲ کیلومتری زیارتعلی و ۴۶ کیلومتری سرگز استان هرمزگان گزارش شد.

در خوی استان آذربایجان غربی زلزله‌ای به بزرگای ۳.۸ در ۱۱ کیلومتری خاور قطور شهرستان خوی و ۳۵ کیلومتری شمال باختری سلماس در استان آذربایجان غربی رخ داد.

قطور استان آذربایجان غربی زمین‌ لرزه‌ای به بزرگای ۵.۷ را تجربه کرد که کانون آن در ۱۷ کیلومتری قطور، ۳۱ کیلومتری خوی و ۳۲ کیلومتری زرآباد این استان به ثبت رسید. چهار زلزله ۳.۸ در عمق ۷ کیلومتری، ۳.۶ در عمق ۶ کیلومتری، ۴.۱ در عمق ۱۳ کیلومتری، دو زلزله ۳.۷ در عمق ۱۰ کیلومتری، ۵.۹ در عمق ۱۲ کیلومتری، ۴ در عمق ۱۰ کیلومتری، ۳.۵ در عمق ۱۰ کیلومتری و دو زلزله ۳.۹ در عمق ۱۰ کیلومتری از دیگر رخدادهای لرزه‌ای این منطقه است.

در زرآباد استان آذربایجان غربی نیز زلزله‌ای به بزرگای ۵.۷ در عمق ۲۸ کیلومتری به ثبت رسید و کانون آن در ۲۱ کیلومتری زرآباد، ۲۵ کیلومتری خوی و ۳۱ کیلومتری قره ضیاءالدین استان آذربایجان غربی گزارش شد.

راور استان کرمان زلزله‌ای به بزرگای ۴.۹ در عمق ۱۰ کیلومتری را تجربه کرد و کانون آن در ۱۹ کیلومتری راور، ۲۳ کیلومتری کیانشهر و ۳۴ کیلومتری کوهبنان این استان بوده است.

در کوخرد استان هرمزگان زلزله‌ای به بزرگای ۳.۵ در عمق ۹ کیلومتری رخ داد و کانون آن در ۴۳ کیلومتری کوخرد، ۴۸ کیلومتری بستک و ۵۹ کیلومتری رویدر این استان به ثبت رسید. زلزله ۳.۶ در عمق ۵ کیلومتری از دیگر رخدادهای لرزه‌ای این منطقه بوده است.

دوشنبه ۵ اسفند

در قطور استان آذربایجان غربی دو زلزله ۳.۱ در عمق ۱۰ و ۶ کیلومتری، ۳.۳ در عمق ۱۰ کیلومتری، چهار زلزله ۳ در عمق ۶ کیلومتری، ۳.۶ در عمق ۱۰ کیلومتری، ۳.۲ در عمق ۶ کیلومتری، ۳.۷ در عمق ۶ کیلومتری،  ۴.۲ در عمق ۱۰ کیلومتری، سه زلزله ۲.۶، دو زلزله ۲.۵، دو زلزله ۲.۹، ۲.۸ به ثبت رسید.

در سرگز استان هرمزگان زلزله ۲.۵، در اشنویه استان آذربایجان غربی زلزله ۲.۹، در فیروزکوه استان خراسان رضوی زلزله ۲.۶، در ترکمانچای استان آذربایجان شرقی زلزله ۲.۹، در سمنان استان سمنان زلزله ۲.۷ و در سنگان استان خراسان رضوی زلزله ۲.۸ رخ داد.

تخت استان هرمزگان زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۳.۲ در عمق ۱۰ کیلومتری را تجربه کرد و کانون آن در ۱۶ کیلومتری تخت، ۲۷ کیلومتری قلعه‌قاضی و ۴۱ کیلومتری سرگز بوده است.

در کوخرد استان هرمزگان زلزله‌ای به بزرگای ۳.۵ در عمق ۹ کیلومتری به ثبت رسید و کانون آن در ۴۳ کیلومتری کوخرد، ۴۹ کیلومتری بستک و ۵۹ کیلومتری رویدر این استان گزارش شد. زلزله ۳.۶ در عمق ۵ کیلومتری و ۳.۳ در عمق ۱۸ کیلومتری از دیگر رخدادهای لرزه‌ای این منطقه است.

خوی استان آذربایجان غربی با زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۳ در عمق ۵ کیلومتری لرزید و کانون آن در ۱۶ کیلومتری خوی، ۳۳ کیلومتری زرآباد و ۳۴ کیلومتری قطور این استان بوده است.

سه‌شنبه ۶ اسفند

در قطور استان آذربایجان غربی پنج زلزله ۲.۵، سه زلزله ۲.۶، هفت زلزله ۲.۸، ۲.۷، ۲.۹،۴.۲ در عمق ۶ کیلومتری، ۳.۲ در عمق ۶ کیلومتری، ۳.۳ در عمق ۱۰ کیلومتری، دو زمین‌لرزه به بزرگای ۳.۴ در عمق‌ ۶ کیلومتری به ثبت رسید.

در لیکک استان کهگیلویه‌و بویراحمد زلزله ۲.۶، در کوخرد استان هرمزگان زلزله ۲.۷، در نیشابور استان خراسان رضوی زلزله ۲.۵، در رحیم‌آباد استان گیلان زلزله ۲.۷ و در تسوج استان آذربایجان غربی زلزله ۲.۵ رخ داد.

محمله استان فارس با زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۳.۱ در عمق ۴ کیلومتری لرزید و کانون آن در ۲۹ کیلومتری محمله،۳۷  کیلومتری افزر و ۴۱ کیلومتری اسیر این استان بوده است.

لافت استان هرمزگان با زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۴.۱ در عمق ۹ کیلومتری لرزید و کانون آن در ۱۶ کیلومتری لافت، ۲۴ کیلومتری سوزا و ۳۱ کیلومتری بندر خمیر این استان گزارش شد.

سنگان استان خراسان رضوی زلزله‌ای به بزرگای ۳.۲ در عمق ۸ کیلومتری را تجربه کرد و کانون این رخداد لرزه‌ای در ۴۸ کیلومتری سنگان، ۵۳ کیلومتری نشتیفان استان خراسان رضوی و ۵۱ کیلومتری حاجی‌آباد استان خراسان جنوبی گزارش شد.

سیه‌چشمه استان آذربایجان غربی نیز با زلزله‌ای به بزرگای ۳.۴ در عمق ۸ کیلومتری لرزید و کانون آن در ۱۴ کیلومتری سیه‌چشمه، ۲۲ کیلومتری زرآباد و ۴۱ کیلومتری ماکو بوده است.

در خوی استان آذربایجان غربی پس از یک زلزله ۲.۵، زلزله دیگری به بزرگای ۴.۳ در عمق ۴ کیلومتری رخ داد و کانون این زمین‌لرزه در ۱۸ کیلومتری خوی، ۳۱ کیلومتری زرآباد و ۳۳ کیلومتری قطور این استان بوده است.

چهارشنبه ۷ اسفند

قطور استان آذربایجان غربی با زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۴.۲ در عمق ۷ کیلومتری لرزید. زلزله ۳.۵ در عمق ۱۰ کیلومتری، ۲.۶و دو زلزله ۲.۵ در این منطقه رخ داد.

شوقان استان خراسان شمالی زلزله‌ای به بزرگای ۳.۴ در عمق ۱۰ کیلومتری را تجربه کرد و کانون آن در ۱۷ کیلومتری شوقان، ۱۹ کیلومتری قاضی و ۲۹ کیلومتری سنخواست این استان بوده است.

در خوی استان آذربایجان غربی زلزله ۳.۴ در عمق ۶ کیلومتری رخ داد و کانون آن در ۲۴ کیلومتری خوی، ۲۵ کیلومتری قطور و ۳۳ کیلومتری سلماس این استان بوده است.

کامیاران استان کردستان زلزله‌ای به بزرگای ۳ در عمق ۶ کیلومتری را تجربه کرد و کانون آن در ۱۲ کیلومتری کامیاران استان کردستان و ۱۹ کیلومتری روانسر و ۳۳ کیلومتری کوزران استان کرمانشاه گزارش شد.

پنج‌شنبه ۸ اسفند

در قشم استان هرمزگان زلزله‌ای به بزرگای ۳.۹ رخ داد که عمق آن در ۶ کیلومتری و کانون آن در ۱۳ کیلومتری قشم، ۱۴ کیلومتری بندرعباس و ۲۱ کیلومتری جزیره هرمز بوده است.

برازجان استان بوشهر با زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۳.۸ در عمق ۸ کیلومتری لرزید و کانون آن در ۴ کیلومتری طرازجان، ۲۲ کیلومتری تنگ ارم و ۳۰ کیلومتری کلمه این استان گزارش شد.

در قطور استان آذربایجان غربی دو زلزله ۲.۸، زلزله‌های ۲.۹و ۲.۷، دو زلزله ۲.۵، دو زلزله ۳ در عمق ۷ و زلزله ۳.۵ در عمق ۱۰ کیلومتری به ثبت رسید.

در پیشین استان سیستان و بلوچستان زلزله ۲.۷، در سلماس استان آذربایجان غربی زلزله ۲.۵، در مزدآوند استان خراسان رضوی دو زلزله ۲.۶، در سرمست استان کرمانشاه زلزله ۲.۵، در خانوک استان کرمان زلزله ۲.۷ و در افرز استان فارس زلزله ۲.۹ گزارش شد.

در نهبندان استان خراسان جنوبی زلزله‌ای به بزرگای ۳.۱ در عمق ۲۵ کیلومتری رخ داد و کانون آن در ۱۰۷ کیلومتری نهبندان و ۱۲۷ کیلومتری شوسف استان خراسان جنوبی و ۱۲۴ کیلومتری سفیدآبه استان سیستان و بلوچستان گزارش شد.

سرپل استان کرمانشاه زلزله‌ای به بزرگای ۳.۶ در عمق ۲۸ کیلومتری را تجربه کرد و کانون آن در ۱۸ کیلومتری سرپل ذهاب و ۱۹ کیلومتری قصر شیرین این استان بوده است.

در سلماس استان آذربایجان غربی زلزله‌ای به بزرگای ۳ در عمق ۵ کیلومتری رخ داد و کانون آن در ۲۰ کیلومتری سلماس،۲۴ کیلومتری خوی و ۲۴ کیلومتری تازه شهر این استان گزارش شد.

جمعه ۹ اسفند

در نهبندان استان خراسان جنوبی زلزله ۲.۵، در دوگنبدان استان کهگیلویه و بویراحمد زلزله‌های ۲.۹ و ۲.۷ رخ داد.

قصرشیرین استان کرمانشاه با زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۳.۴ در عمق ۱۲ کیلومتری لرزید و کانون آن در ۱۶ کیلومتری قصر شیرین، ۳۲ کیلومتری ازگله و ۳۵ کیلومتری سرپل ذهاب این استان بوده است. زلزله ۲.۸ از دیگر رخدادهای لرزه‌ای این منطقه بوده است.

در قطور استان آذربایجان غربی زلزله ۲.۸، دو زلزله ۲.۹، دو زلزله ۲.۶ زلزله‌های۲.۷ و ۳ در عمق ۶ کیلومتری به ثبت رسید.

کوهبنان استان کرمان با زلزله‌ای به بزرگای ۳.۲ در عمق ۸ کیلومتری لرزید و کانون آن در ۲۳ کیلومتری کوهبنان و ۵۳ کیلومتری کیانشهر استان کرمان و ۳۴  کیلومتری بهاباد استان یزد بوده است.

در خانه زنیان استان فارس زلزله ۲.۸، در دوزین استان گلستان زلزله ۲.۹ و در تازه آباد استان کرمانشاه زلزله ۲.۶ به ثبت رسید.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.