• چهارشنبه / ۲۷ فروردین ۱۳۹۹ / ۱۳:۱۶
  • دسته‌بندی: صنفی، فرهنگی
  • کد خبر: 99012716002
  • منبع : شورای عالی انقلاب فرهنگی

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی عنوان کرد

کیفیت برگزاری کلاس‌های درس در فضای سایبری مطلوب نیست/لزوم مطالعات آینده‌نگرانه در مورد کرونا

کیفیت برگزاری کلاس‌های درس در فضای سایبری مطلوب نیست/لزوم مطالعات آینده‌نگرانه در مورد کرونا

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در مورد وضعیت آموزش باید بگوییم برگزاری کلاس‌های درس در فضای سایبری از کیفیت مطلوبی برخوردار نیست.

به گزارش ایسنا، دکتر سعید رضا عاملی در جلسه هم‌اندیشی اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی که با حضور دکتر کبگانیان، دکتر آیت اللهی، دکتر کچوئیان و مهندس ضرغامی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی و حضور مجازی سایر اعضاء شورای عالی انقلاب فرهنگی شامل دکتر نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدیان، دکتر ولایتی، دکتر مخبر دزفولی، دکتر کی‌نژاد، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی عراقی، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر پارسانیا، دکتر واعظ‌زاده و دکتر جاسبی در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد، ضمن تقدیر از زحمات جامعه پزشکی کشور افزود: هم به لحاظ افرادی که از بیماری کرونا بهبود پیدا کردند و هم به لحاظ کنترل شیوع این ویروس کشورمان از جایگاه مطلوبی برخوردار است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: موضوع اصلی این جلسه بررسی پیامدهای فرهنگی و اجتماعی کرونا است که به درخواست اعضای محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شده است.

آمار نشان می‌دهد کشورهای غربی در مهار کرونا موفق نبوده‌اند

دکتر عاملی گفت: بر اساس آخرین آمار حدود 2 میلیون نفر در سطح جهان به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند و حدود  119هزار نفر هم تا کنون جان خود را از دست داده‌اند و حدود 76 درصد از جان‌باختگان در جهان غرب یعنی اروپا و آمریکا، استرالیا و کانادا ساکن هستند، این درحالیست که بیش از 86 درصد جان باختگان نیز در همین منطقه هستند و این نشان می‌دهد آنان در کنترل این بیماری موفق نبوده‌اند.

وی افزود: بیماری کرونا موجب شد فاصله اجتماعی میان انسان‌ها، انسان و طبیعت و اشیاء بسیار زیاد شود و در حالی که جهان، جهان اتصالات نام‌گذاری شده بود این فاصله‌گذاری موجب اختلال در نظام انسانی و اقتصادی شده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: حدود 17 تریلیون دلار سهام بورس‌های جهان کاهش پیدا کرده است و فقط در طول چند هفته حدود نیم تریلیون دلار اعتبارات سرمایه‌ای از چرخه سهام خارج شد و تبدیل به نقدینگی شد که در طول تاریخ سابقه نداشته است.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره به آسیب‌های وارد شده به برخی مشاغل جهان گفت: صنعت گردشگری و توریسم در آسیا، اروپا و آمریکا ضربه‌های زیادی از بیماری کرونا دیده است.

وی افزود: حدود 39 هزار هواپیمای مسافربری در جهان که سالیانه 4 میلیارد جمعیت مسافر را جابجا می‌کردند به علت نبود مسافر دیگر پرواز نمی‌کنند و این موضوع موجب مشکلاتی برای فرودگاه‌های جهان شده است.

دکتر عاملی ادامه داد: برخی پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که بیش از یک میلیون نفر بر اثر بیماری کرونا جان خود را از دست خواهند داد.

لزوم مطالعات آینده‌نگرانه در مورد کرونا

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به لزوم مطالعات آینده‌نگارانه نسبت به بیماری کرونا گفت: رویکرد چند رشته‌ای در این زمینه لازم است و ما باید بدانیم تا کِی با بیماری کرونا درگیر خواهیم بود تا حوزه فرهنگ و علم برنامه‌های خود را در این زمینه داشته باشند.

وی افزود: در مورد وضعیت علم و فناوری و فرهنگ در دوران کرونا باید یک نظام یکپارچه تصمیم‌گیری ایجاد شود.

دکتر عاملی ادامه داد: یکی از پیامدهای فرهنگی و اجتماعی کرونا تعطیلی اجتماعات دینی مانند نمازهای جمعه و جماعت، زیارات حرم مطهر ائمه اطهار (ع) و... است که ادامه‌دار شدن این تعطیلی تعاملات دینی اجتماعی را دچار اختلال و وادادگی می‌کند.

برگزاری کلاس‌های درس در فضای سایبری از کیفیت مطلوبی برخوردار نیست

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران گفت: در مورد وضعیت آموزش باید بگوییم برگزاری کلاس‌های درس در فضای سایبری از کیفیت مطلوبی برخوردار نیست.

وی افزود: هویت انسانی در یک جریان ارتباطی شکل می‌گیرد و هر چند فضای مجازی توانسته ارتباطات را ایجاد کند، ارتباط حضوری هنوز هم از جایگاه خود برخوردار است.

دکتر عاملی ادامه داد: یکی از پیامدهای مثبت کرونا، توجه جدی به مرگ و جهان پس از مرگ است. بیماری کرونا موجب شده تا موج آخرت‌گرایی در جامعه جهانی ایجاد شود و افرادی که اهل تفکر و تدبر هستند نسبت به جریان آخرت‌گرایی و موعودگرایی بیشتر احساس نیاز می کنند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به تقویت فضاهای اجتماعی در دوران کرونا و پساکرونا گفت: تقویت ملی‌گرایی و بازگشت به مفهوم دولت ملت به معنای کلاسیک آن یکی دیگر از پیامدهای همه‌گیری کروناست. مدل های منطقه ای مثل اتحادیه اروپا دچار مشکل جدی و بی اعتمادی اعضاء شده است.

فضای مجازی کشور هنوز از ظرفیت‌های لازم برخوردار نیست

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران ادامه داد: فضای مجازی کشور هنوز از ظرفیت و قابلیت‌های لازم برخوردار نیست و باید در این زمینه یک فضای یکپارچه ایجاد شود.

تجربه متمایز با خانواده بودن در دوران کرونا

وی افزود: تقویت خانواده یکی دیگر از تبعات بیماری کروناست، چون والدین به دلیل کرونا مجبور هستند بیشتر در خانه باشند و این می تواند موجب شود تا نهاد خانواده بیشتر مورد توجه قرار گیرد. حداقل در یک دوره کوتاه خود قرنطینه گی، پدر و مادر و فرزندان بیشتر در کنار هم قرار گرفتند، سخن گفتن داخل خانه افزایش پیدا کرد. پیدا کردن راه حل برای گذران اوقات فراغت بیشتر شد. اگر چه ممکن است طولانی شدن این دوره یک نوع کسلی و ناملایمات درون خانوادگی را نیز بوجود بیآورد.

ویروس کرونا به مانند یک ویروس مهاجم کل دنیا را درگیر کرده است

پس از سخنان دکتر عاملی، دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی سخنانی گفت: ویروس کرونا به مانند یک ویروس مهاجم کل دنیا را درگیر کرده است.
وی افزود: ویروس کرونا برای کل جهان یک ویروس ناشناخته است و دقیقا معلوم نیست این ویروس در آینده چگونه با جهان رفتار خواهد کرد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: این ویروس در کل جهان به مقتضای مکانی خود یک کارکرد خاص دارد و این موجب می شود تا نسبت به آینده یک ابهام وجود داشته باشد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: خوشبختانه امروز آمار جان‌باختگان بر اثر کرونا 98 نفر شد که این یک نکته مثبت است.

وی با تقدیر از حمایت‌های مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» افزود: همه اقشار جامعه اعم از علمای معظم، روحانیت، نیروهای مسلح، دانشگاهیان، هنرمندان و اهالی فرهنگ و... به نحو بسیار خوبی با ما در زمینه مقابله با کرونا همکاری کردند.

دکتر نمکی ادامه داد: از همان روزی که خبر انتشار ویروس کرونا در کشور چین پخش شد همه همکاران ما در نظام سلامت برای مقابله با این ویروس به میدان آمدند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: از همان روزها کیت تشخیص بیماری کرونا در کشور طراحی شد و تست‌های زیادی در این زمینه صورت گرفت.

وی افزود: روز 29 بهمن ماه گزارش ابتلای 2 نفر از هموطنان به بیماری کرونا در کشور به ما گزارش شد و از همان روز نظام بهداشت و درمان بر روی این بیماری متمرکز شد.

بزرگترین سرمایه نظام مدیریت کشور اعتماد مردم است

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: همان موقع موضوع در سطح عموم جامعه نیز مطرح شد چون ما معتقدیم بزرگترین سرمایه نظام مدیریت کشور اعتماد مردم است.
دکتر نمکی با اشاره به ایجاد عزم ملی در زمینه مقابله با کرونا گفت از همان ابتدای کار برنامه‌ریزی برای پیشگیری و درمان کرونا در سطح کشور انجام شد و بر اثر همین برنامه‌ریزی‌ها هیچ بیماری در کشور بدون پزشک نماند.

وی افزود: در روزهای اول ما سیل بیماران را کنترل کردیم و برنامه‌ریزی ما به سمت حمله به ویروس و مدیریت و مهار شیوع بیماری کرونا صورت گرفت.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: برنامه‌ریزی برای همکاری با نیروهای مردمی مانند بسیج و... صورت گرفت که موجب شد تا جلوه‌های زیبایی از مشارکت مردمی در زمینه مقابله با کرونا شکل گیرد.

حدود 75 درصد از بیماران مبتلا به کرونا فاقد نشانه یا دارای نشانه‌های ضعیف هستند

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: حدود 75 درصد از بیماران مبتلا به کرونا فاقد نشانه یا دارای نشانه‌های ضعیف هستند و به همین دلیل شبکه آزمایشگاهی کشور به سرعت گسترش یافت.

وی افزود: نکته مثبت دیگر آن بود که با کاهش ورود بیماران مبتلا به بیمارستان‌ها، مراقبت‌ها از بیماران بستری بهبود پیدا کرد و موجب شد تا آمار جان‌باختگان این بیماری کاهش پیدا کند.

دکتر نمکی ادامه داد: با عنایت خداوند متعال و دعای خیر همه هموطنان موجب شد تا موج اول و سهمگین همه گیری کرونا در کشور مدیریت کشود.

مقابله با کرونا در شرایط سخت تحریم و جنگ اقتصادی صورت گرفت

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: این کار سنگین در شرایط سخت تحریم و جنگ اقتصادی صورت گرفت و در دورانی که کشور از منابع مالی محدودیت شدید دارد این موفقیت حاصل شد.

وی افزود: در آمریکا حدود 2000 میلیارد دلار برای مقابله با کرونا تخصیص یافته و در اروپا هم بودجه های هنگفتی به این موضوع اختصاص یافته است.

دکتر نمکی ادامه داد: در کنار تلاش‌ها برای مدیریت و درمان کرونا، بیماران دیگر مانند بیماران قلبی و... هم از اقدامات مناسبی برخوردار شدند و خدمات رسانی درمانی به تمام بیماران غیرکرونایی نیز با کیفیت خوب انجام شد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: تمام اصحاب فرهنگ، هنر، جامعه‌شناسان، روان‌شناسان و... برای کاهش اثرات و تبعات کرونا در ابعاد فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و... باید به میدان بیایند.

وی افزود: هر چقدر فاصله‌گذاری بیشتر رعایت شود شیوع بیماری کرونا کاهش خواهد یافت.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: ویروس کرونا یک ویروس خاص است که از طریق نقاط ضعف ما ضربه خود را خواهد زد.مهندس ضرغامی نیز طی سخنانی گفت: فعالیت‌های رسانه‌ای نظام سلامت در ایام مبارزه با کرونا مثبت ارزیابی می شود.

معاون وزیر بهداشت: 97 درصد جامعه نسبت به غربالگری اجتماعی صورت گرفته ابراز رضایت کرده‌اند

در ادامه جلسه دکتر رئیسی معاون بهداشتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز طی سخنانی گفت: طرح بسیج ملی و غربالگری مقابله با کرونا از همان ابتدای شیوع کرونا در کشور راه‌اندازی شد و با همکاری سازمان بسیج مستضعفین حدود 250 هزار نفر از بسیجیان عزیز وارد میدان مقابله با کرونا شدند.

وی افزود: بر اساس نظرسنجی‌ها حدود 97 درصد از جامعه نسبت به غربالگری اجتماعی صورت گرفته ابراز رضایت کرده‌اند.

دکتر رئیسی ادامه داد: یکی از اهداف اصلی طرح غربالگری، کاهش ورودی به بیمارستان‌ها بود که خوشبختانه در این زمینه نیز توفیقات خوبی حاصل شد.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: خوشبختانه ورودی بیمارستان‌های کشور به یک سوم کاهش یافته است و این نتیجه انجام طرح بزرگ غربالگری است.

وی افزود: امروز ما به مرحله ای رسیده‌ایم که حدود 500 مرکز نمونه‌گیری در کشور راه‌اندازی شده است که این مراکز مشغول انجام تست و نمونه‌گیری اجتماعی هستند.

ما گرفتار بزرگترین وقفه آموزشی در جهان بر اثر کرونا شدیم

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ادامه جلسه دکتر حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش نیز طی سخنانی گفت: بر اثر کرونا ما گرفتار بزرگترین وقفه آموزشی در جهان شدیم و حدود 1.5میلیارد دانش آموزش و دانشجو از حضور در مراکز آموزشی محروم شدند.

باید برای مواجهه طولانی مدت با بیماری کرونا برنامه‌ریزی کنیم

وی افزود: با توجه به این موضوع و پیش‌بینی‌های صورت گرفته، ما باید برای مواجهه طولانی مدت با بیماری کرونا برنامه‌ریزی کنیم.

وی افزود: با همکاری سازمان صداوسیما برنامه های آموزشی در کشور اجرا شد اما به علت یکطرفه بودن این سیستم ما نتوانستیم نتیجه مطلوبی داشته باشیم.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: خوشبختانه در همین دوره جلوه‌های زیبایی از مسئولیت‌پذیری و تلاش همکاران ما در آموزش و پرورش مشاهده شده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به لزوم استفاده از فضای مجازی گفت: در این زمینه یک شبکه اجتماعی با عنوان شاد از روز نیمه شعبان کار خود را آغاز کرده است.

در شبکه "شاد" همه جوانب امنیتی رعایت شده است

وی افزود: روش کار این شبکه اجتماعی یک روش ساده و آسان است و همه جوانب امنیتی نرم‌افزاری و سخت‌افزاری در این زمینه رعایت شده است.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: یکی از مأموریت‌های تعیین شده در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش استفاده از فضای مجازی برای گسترش آموزش‌های پایه است و ما با استفاده از فرصت ایجاد شده تلاش می‌کنیم تا این وظیفه را به انجام برسانیم.

دکتر حاجی‌میرزایی ادامه داد: در شبکه اجتماعی شاد امکان نظارت و مدیریت فرآیند آموزش کاملاً وجود دارد و امکانات فراوانی در این شبکه اجتماعی ایجاد خواهد شد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: البته ما نسبت به محدودیت‌های رفتاری در میان دانش آموزان آگاه هستیم و در این زمینه تلاش می‌کنیم تا زمینه های دیگری را نیز ایجاد کنیم.

پس از سخنان وزیر آموزش و پرورش، دکتر عاملی نیز طی سخنانی با اشاره به لزوم استفاده از شبکه اجتماعی شاد در پژوهش اجتماعی گفت: می‌توانیم از طریق این شبکه اجتماعی مطالعه دقیقی از وضعیت خانواده‌ها داشته باشیم.

تحقیقات نشان می‌دهد که ویروس کرونا در کشور در حال ضعیف شدن است

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دستور بعدی جلسه هم‌اندیشی اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه گزارش تهیه شده توسط دکتر سید مهدی سیدی مشاور علمی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد ابعاد مختلف بیماری کرونا بود.

وی در این زمینه گفت: در زمینه بررسی علل همه‌گیری و چرایی گسترش ویروس کرونا تحقیقات و پژوهش‌های زیادی صورت گرفت و مشخص شد ویروس کرونا که در سطح جهان منتشر شده است در برخی از نقاط مانند آمریکا از جهش ژنتیکی برخوردار هستند.

دکتر سیدی افزود: خوشبختانه همین تحقیقات نشان می‌دهد که ویروس کرونا در کشور ما در حال ضعیف شدن است.

عوارض و آثار بیماری کرونا بر نظام اجتماعی و فرهنگی در جهان باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد

پس از سخنان دکتر سیدی، حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» در دانشگاه‌ها نیز طی سخنانی گفت: عوارض و آثار بیماری کرونا بر نظام اجتماعی و فرهنگی در جهان باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

وی افزود: در مورد کرونا در رویکرد کوتاه مدت همین اقدامات صورت گرفته در حوزه سلامت باید استمرار پیدا کند.

حضور حوزویان و دانشگاهیان در اقدامات جهادی یک سرمایه ارزشمند است

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: حضور حوزویان و دانشگاهیان در اقدامات جهادی یک سرمایه ارزشمند است که باید استمرار یابد.
حجت‌الاسلام والمسلین رستمی گفت: تولید محتوا و تولید ادبیات مناسب درمورد ناتوانی جهان غرب در مقابله با کرونا یکی از اقداماتی است که باید در دوران پساکرونا مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: تأکیدات رهبر معظم انقلاب «مدظله‌العالی» درمورد لزوم شکل‌گیری نهضت کمک مؤمنانه باید در زمینه تعریف سبک زندگی مؤمنانه که بر کمک به همنوعان تکیه دارد مدنظر قرار گیرد.

بهداشت در خانواده‌های ایرانی از جایگاه مناسبی برخوردار است

دکتر جاسبی هم در این جلسه طی سخنانی گفت: بررسی ابعاد فرهنگی، اجتماعی و... بیماری کرونا از اصلی ترین مواردی است که باید مورد توجه برنامه‌ریزان و سیاستگذاران در حوزه‌های مختلف باشد.

وی افزود: در مورد تبلیغات منفی صورت گرفته علیه جمهوری اسلامی چند نکته باید مورد توجه قرار گیرد، اولین نکته خدشه در آمار رسمی ارائه شده توسط مسئولان بهداشتی کشور در زمینه کرونا است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: اطلاع‌رسانی در زمینه بسیج غربالگری و سنجش میزان ابتلا به کرونا باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

دکتر جاسبی گفت: یکی دیگر از مواردی که باید مورد توجه قرار گیرد جایگاه بهداشت خانوادگی در کشور است که بر اثر تعالیم فرهنگ اسلامی این موضوع در خانواده‌های ایرانی از جایگاه مناسبی برخوردار است.

حرکت‌های جهادی در زمینه مقابله با کرونا در جهان بی‌نظیر است

وی افزود: موضوع دیگری که باید مدنظر قرار گیرد، استفاده از فرصت تحریم است که موجب شد مسئولان و مردم بتوانند درعرصه مدیریت بحران تمرین داشته باشند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: نکته مهم دیگری که باید مدنظر قرار گیرد موضوع حرکت‌های جهادی و داوطلبانه در زمینه مقابله با کرونا است که در جهان بی‌نظیر است.

 نقش خانواده‌ها در مقابله با کرونا باید مورد توجه باشد

در ادامه جلسه دکتر کبگانیان نیز طی سخنانی گفت: نکته مهم که باید مورد توجه باشد نقش خانواده‌ها و استفاده از این ظرفیت بسیار مطلوب در زمینه مقابله با کروناست.
وی افزود: ما مشاهده می‌کنیم هنگامی که یک فرد در یک خانواده مبتلابه کرونا می‌شود در گام اول اعضای همین خانواده هستند که پرستاری از این بیمار را بر عهده می‌گیرند.
دبیر ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: می‌توانیم با برنامه‌ریزی هماهنگ و یکپارچه اثرات بیماری کرونا بر نظام آموزشی کشور را کاهش دهیم.

نتایج اولیه به دست آمده از تزریق پلاسما امید بخش بوده است

در ادامه جلسه دکتر ولایتی هم  با اشاره به تعداد مراجعان سرپایی به بیمارستان(درمانگاه و اورژانس) مسیح دانشوری ظرف مدت 57 روز گذشته که حدود 12000 نفر بوده اند، اظهار داشت: از این تعداد حدود 2500 نفر بستری شده و حدود (600 نفر) در بخش آی سی یو مورد درمان و مراقبت قرار گرفتند.

وی همچنین تعداد فوت شدگان بستری در آی سی یو بیمارستان مسیح دانشوری را کمتر از 8% اعلام کرد و گفت: این آمار کمتر از نصف آمار فوت شدگان در برخی کشورهای دیگر است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: طی این مدت از سوی وزارت بهداشت، مرکز مسیح دانشوری به عنوان یکی از چند مرکز کلینیکال ترایال بوده است که داروهای مرتبط نیز طی مراحل قانونی مورد استفاده قرار گرفته است.

وی همچنین  با اشاره به روش پلاسمادرمانی و دریافت پلاسما از افرادی که بهبود یافتند و میزان آنتی بادی در آنها بالا رفته است و تزریق به افراد مبتلا که وضعیت عمومی آنان وخیم بوده است، گفت: نتایج اولیه به دست آمده امید بخش بوده ولی هنوز تعداد بهبود یافتگان به میزانی نیست که بتوان نتیجه قطعی را اعلام کرد.

دکتر ولایتی با اشاره به ابتلای خود و تعدادی از پرسنل بیمارستان اعم از پزشکان، پرستاران، تکنسین ها و خدمتگزاران در طول این مدت به بیماری کرونا گفت: دکتر جماعتی، دکتر کیانی و دکتر ورهرام نیز از جمله این عزیزان بودند که به مبتلا شدند.

وی افزود: در حال حاضر و کماکان مجموعه پرسنل در حال خدمت رسانی به بیماران هستند که روزانه حدود 30 الی 40 بیمار در مجموعه بستری شده و همین حدود بیمار نیز پس از بهبودی از بیمارستان مرخص می شوند.

کرونا سفرها را در کشورمان در نوروز 99 به طور چشم‌گیری کاهش داد

 به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دستور پایانی جلسه هم‌اندیشی اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، ارائه گزارش دکتر محمد آقاسی دبیر ستاد فرهنگ شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد اثرات فرهنگی اجتماعی کرونا بود.

وی در این زمینه گفت: در نوروز سال های 1397 و 1398 بر اثر تحریم‌ها ما با کاهش 8 درصدی سفرها مواجه بودیم اما کرونا سفرها را در کشورمان در نوروز 99 به طور چشم‌گیری کاهش داد.

وی افزود: با توجه به این موضوع که جامعه ایران یک جامعه مذهبی و دینی است، مباحث مربوط به ارتباط کرونا با مبانی دینی مانند دعا، امتحان و... در جامعه ما بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

جلوه‌های جدیدی در حیات مذهبی جامعه ما در دوران کرونا مشاهده می‌شود

دکتر آقاسی ادامه داد: جلوه‌های جدیدی در حیات مذهبی جامعه ما در دوران کرونا مشاهده می‌شود که مباحثی مانند زیارت از راه دور، هیئت‌های مجازی به عنوان یک نهاد ریشه‌دار و مردمی استفاده از تشکل‌های مذهبی در کمک‌رسانی به محرومان و... از زمره بارزترین جلوه‌های مورد اشاره است.

 دبیر ستاد فرهنگ شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: از دیگر موارد جالب توجه؛ شکل‌گیری پویش‌های توسل و تضرع به درگاه خداوند متعال در ساعت‌های معینی مانند نیمه شعبان و... بود.

وی گفت: توجه به موضوع مرگ و جهان آخر یکی دیگر از اثرات دوران کرونا و همه‌گیری این بیماری در جامعه ما بوده است.

توجه به نقاط ضعف جهان غرب از سایر اثرات همه‌گیری کرونا است

آقای آقاسی افزود: شکل‌گیری یک نگاه مشترک به جهان غرب و توجه به نقاط ضعف جهان غرب در جهان از سایر اثرات همه‌گیری کرونا در جهان بوده است.

دبیر ستاد فرهنگ شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: توجه به ابعاد جدید حکمرانی و شکل‌گیری مفهوم جدید از اعتماد اجتماعی هم از سایر مواردی است که شیوع کرونا باعث شد تا مورد بررسی قرار گیرد.

وی گفت: سنگین شدن مسئولیت خانواده، حکمرانی فرهنگی در عین بازسازی نهادهای معیشتی و توجه به ظرفیت‌های انبوه فضای مجازی هم از مواردی است که باید مورد تحلیل و بررسی کارشناسان و متخصصان فرهنگی و اجتماعی قرار گیرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۹-۰۱-۲۸ ۱۰:۰۹

واقعا این شیوه آموزش مناسب نیست.