• پنجشنبه / ۶ شهریور ۱۳۹۹ / ۰۹:۲۰
  • دسته‌بندی: علم و فناوری جهان
  • کد خبر: 99060605048
  • خبرنگار : 71589

اثر بخشی ماسکهای پارچه ای به نحوه "پوشاندن" آنها بستگی دارد

اثر بخشی ماسکهای پارچه ای به نحوه "پوشاندن" آنها بستگی دارد

اکنون که چندین ماه است درگیر مقابله با بیماری همه گیر کووید-۱۹ هستیم، پوشیدن ماسک به عنوان موثرترین و بهترین راهکار برای عدم شیوع این بیماری توصیه می شود، اما با این حال، بسیاری از مردم هنوز هم در مورد موثر بودن ماسک های مختلف سوال دارند.

به گزارش ایسنا و به نقل از فیز، برای رفع تردیدهای مردم در مورد میزان تاثیر ماسک های مختلف در جلوگیری از شیوع و انتقال بیماری کرونا، "پادمانا بها پراسانا سیمها" از سازمان تحقیقات فضایی هند و "پراسانا سیمها موهان رائو" از انستیتوی علوم و تحقیقات قلبی و عروقی، و "سری جایادوا" در هند به طور تجربی میزان گسترش جریان سرفه ها را در زیر ماسک های مختلف آزمایش کردند و یافته های خود را در مجله Physics of Fluids ارائه دادند.

دکتر "سیمها" در این رابطه گفت: اگر یک شخص آلوده با کاهش انتشار بتواند میزان آلودگی محیط را کاهش دهد، وضعیت برای افراد سالم حاضر در آن محیط به مراتب بهتر می شود.
تراکم و دما به طور کامل با یکدیگر مرتبط هستند و سرفه ها همیشه نسبت به محیط اطراف گرمتر هستند.

"سیمها" و "رائو" با استفاده از این ارتباط و استفاده از روشی به نام "تصویربرداری شلیرن" که تغییرات در چگالی را تصویر می کند، برای گرفتن عکس از سرفه های پنج داوطلب استفاده کردند. 

آنها با پیگیری حرکت جریان هوای حاصل از سرفه در تصاویر پی در پی، سرعت و گسترش قطرات خارج شده از دهان آنها را محاسبه کردند.

جای تعجب نیست که آنها دریافتند که ماسک های N۹۵ موثرترین ماسک در کاهش انتشار افقی سرفه هستند. ماسک های N۹۵ سرعت اولیه سرفه را تا ۱۰ برابر کاهش داده و گسترش آن را بین ۰.۱ تا ۰.۲۵ متر محدود می کنند.

در عوض، سرفه ای که جلوی آن با ماسک گرفته نشود، می تواند تا ۳ متر حرکت کند. اما حتی یک ماسک یک بار مصرف ساده نیز می تواند این حالت را تا ۰.۵ متر پایین بیاورد.

"سیمها" گفت: حتی اگر یک ماسک تمام ذرات را فیلتر نکند، اگر ما بتوانیم از حرکت ابرهایی از این ذرات به فواصل زیاد جلوگیری کنیم، بهتر از این است که هیچ کاری نکنیم. در شرایطی که ماسک های پیشرفته در دسترس نباشند، برای عموم مردم به منظور کاهش سرعت انتقال بیماری، زدن هرگونه ماسکی بهتر از اصلا نزدن ماسک است.

با این حال، برخی از مقایسه های دیگر قابل توجه بود. به عنوان مثال، استفاده از آرنج برای پوشاندن دهان در هنگام سرفه معمولاً جایگزین مناسبی تلقی می شود که با آنچه که این محقق یافتند، مغایر است. آنها می گویند این کار در حالتی موثر خواهد بود که روی آستین لباس سرفه شود و دست برهنه نمی تواند مانع مناسبی برای انسداد جریان هوا باشد و سرفه روی دست برهنه می تواند از جهات مختلف نشت کرده و در محیط اطراف منتشر شود.

"سیمها" و "رائو" امیدوارند که یافته های آنها بر این استدلال که ماسک های پارچه ای معمولی بی اثر هستند، خاتمه دهد و تأکید می کنند که استفاده مداوم از ماسک باید به همراه رعایت فاصله گذاری اجتماعی همچنان مورد توجه قرار گیرد.

"سیمها" می گوید: رعایت فاصله اجتماعی چیزی است که نباید از آن چشم پوشی کرد، زیرا ماسک ها بدون نقص نیستند و نمی توانند ایمنی کاملی ایجاد کنند.


انتهای پیام