• شنبه / ۳۰ شهریور ۱۳۹۲ / ۰۰:۳۹
  • دسته‌بندی: فوتبال، فوتسال
  • کد خبر: 92063018520
  • خبرنگار : 71486

اینجا آکادمی استقلال است، صدای ما را از مرغوبکار می‌شنوید!

اینجا آکادمی استقلال است، صدای ما را از مرغوبکار می‌شنوید!

آکادمی باشگاه استقلال درحالی به حیات خود ادامه می‌هد که با مشکلات عدیده مالی روبه‌روست و شاید با ادامه این روند، نتواند مجتبی جباری‌ها، آندرانیک تیموریان‌ها، وحید طالب‌لو‌ها، امیرحسین صادقی‌ها و ... را به فوتبال ایران معرفی کند.

آکادمی باشگاه استقلال درحالی به حیات خود ادامه می‌هد که با مشکلات عدیده مالی روبه‌روست و شاید با ادامه این روند، نتواند مجتبی جباری‌ها، آندرانیک تیموریان‌ها، وحید طالب‌لو‌ها، امیرحسین صادقی‌ها و ... را به فوتبال ایران معرفی کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، از نازی آباد که پایین‌تر بروید، از هرکسی آدرس مرغوبکار را بپرسید به شما نشانش می‌دهد. ورزشگاهی که نزدیک دو دهه است متعلق به باشگاه استقلال شده است. جایی که تا همین اواخر محل تمرین تیم بزرگسالان استقلال بود. اما حالا این محل به آکادمی باشگاه استقلال اختصاص یافته است. ورودی را که رد می‌کنید با محوطه روبه‌رویی کمپ مواجه می‌شوید که تبدیل به پارکینگ شده، بطور کلی باشگاه استقلال تمام تلاشش را کرده تا از مرغوبکار درآمدزایی کند. پارکینگ، استخر، سالن بدنسازی و باشگاه بیلیارد مرغوبکار از مکان‌هایی است که با نظر مدیریت استقلال به پیمانکارانی داده شده که به این تیم کرایه می‌دهند و البته آنطور که گفته می‌شود، حق بهره بردای تیم‌های پایه استقلال از این مکان‌ها محفوظ است.

ورودی مرغوبکار

وارد کمپ که شدیم چهره دوست داشتنی عموی استقلالی‌ها، اصغر حاجیلو را دیدیم که منتظر ما روی صندلی نشسته است. عموی آبی‌ها هنوز هم به این تیم تعصب دارد و همین تعصبش او را در سمت رئیس آکادمی استقلال ماندگار کرده است. او که بعد از آن ماجراهای عجیب و غریب آکادمی استقلال که حتی پای بازرسی کشور و دستگاه قضایی را هم به این مرغوبکار باز کرد، ریاست آکادمی استقلال را بر عهده گرفته است. او همه تلاشش را کرده تا خاطره آن روزها را از این تیم دور کند. آکادمی باشگاه استقلال در رده‌های نوباوگان، نونهالان، نوجوانان، جوانان و امید فعالیت دارد. آنطور که حاجیلو گفت، آنها با وجود بی‌پولی خوب کار می‌کنند. خودش از عملکردش راضی است و اعتقاد دارد توانسته به وضعیت مرغوبکار سروسامانی بدهد. البته گوشزد می‌کند که هیچ دلبستگی‌ای به این سمت ندارد و حاضر است آن را به هرکسی که فکر می‌کند می‌تواند کار کند، تحویل دهد.

* نحوه جذب بازیکنان

برای جذب استعدادها، سیستم مشخصی وجود ندارد. عده‌ای از تیم‌های پایه بوده‌اند که به رده‌های بالاتر رسیده‌اند. عده‌ای با شناخت مربیان به تیم‌ها اضافه شده‌اند و سایرین هم در فراخوان عمومی صادر شده از سوی باشگاه استقلال و تست به این تیم اضافه شده‌اند. آکادمی باشگاه استقلال در رد‌ه‌های نونهالان، نوجوانان، جوانان و امید کار می‌کند و در همه این‌رده ها 27 بازیکن حضور دارند. آنطور که حاجیلو می‌گوید به دلیل برخی محدودیت‌ها، تنها در رده جوانان و امید می‌توان بازیکن از شهرستان‌ها جذب کرد و البته این به آن معنا نیست که بازیکنان استقلال، بچه‌های تهران هستند. آنطور که مربی نوجوانان استقلال می‌گفت، از بیست و هفت بازیکنش تنها شش نفر ساکن تهران هستند و سایرین از توابع استان تهران محسوب می‌شوند.

آکادمی استقلال

* وضعیت تیم‌های پایه

تیم نوباوگان (زیر 13 سال)

سرمربی: رامین همتی

وضعیت فعلی تیم: رقابت‌ها هنوز آغاز نشده است.

وضعیت سال گذشته: قهرمان استان تهران

نکته خاص: این تیم متشکل از استعدادهایی است که در مدارس فوتبال کشف شده‌اند. آنها زیربنای اولیه آکادمی استقلال را تشکیل می‌دهند و از میان آنها برای تیم نونهالان که در طرح آسیا ویژن حضور دارد، بازیکنانی جذب می‌شوند.

تیم نونهالان (زیر 14 سال)

سرمربی: حسین صدر محمدی

وضعیت فعلی تیم: دوم جدول

مقام سال گذشته: دوم

نکات خاص: از تیم نونهالان استقلال، سه بازیکن در تیم ملی حضور دارند. حسین صدرایی، امیرحسین شمس و مهرداد زارعی کسانی هستند که بعنوان برترین‌های این رده معرفی می‌شوند. آنها تیم ملی نونهالان را در رقابت‌های اخیر آسیایی در خراسان همراهی کردند.

تیم نوجوانان

سرمربی: محمود انصاری

وضعیت فعلی تیم: دوم جدول

مقام سال گذشته: دوم به دلیل تفاضل گل کمتر

نکات خاص: از این تیم هم بین سه تا پنج بازیکن به تیم ملی راه یافته‌اند. علی نجفی بازیکنی است که گفته می‌شود آینده درخشانی دارد و گویا گلزنی را مادرزادی بلد است. مهدی زعفرانی و امیر سیف جانملکی هم از دیگر بازیکنان ملی پوش این تیم محسوب می‌شوند.

تیم نوجوانان استقلال

جوانان

سرمربی: ایوب اصغرخانی

جایگاه فعلی: سوم

مقام سال گذشته: سوم

نکته خاص: میثم جودکی، کاپیتان فعلی تیم ملی جوانان عضو این تیم است، جودکی از مستعدترین بازیکنان استقلال آینده معرفی می‌شود. او که هر از چندگاهی با تیم بزرگسالان استقلال هم تمرین می‌کند، محصول مستقیم آکادمی استقلال شمرده می‌شود. مجتبی اولیایی و امیدنورافکن هم از ملی‌پوشان این تیم به حساب می‌آیند.

برنامه تمرینی تیم‌های پایه استقلال در مرغوبکار

امید

سرمربی: حسین حنیفی

جایگاه فعلی ششم - هفتم

مقام سال گذشته: هفتم

نکته خاص: آنطور که گفته می‌شود، هیات فوتبال تهران تصمیم به کاهش سن بازیکنان رده امید به مدت یکسال گرفته و به همین دلیل ده بازیکن امید استقلال نتوانستند در این فصل این تیم را همراهی کنند. خروجی‌هایی که حاجیلو می‌گوید نمی‌گذارد به این راحتی‌ها قید استقلال را بزنند و به قول خودش مثل یعقوب کریمی بشوند. بازیکنانی مثل فرهاد قلی‌زاده، محمد حسین پور، سامان میرزایی، مرتضی قدیمی‌پور، سید احمد موسوی و ... در این فصل به تیم‌هایی مثل نفت تهران، راه آهن، صنعت نفت آبادان، پاس همدان و ... پیوستند. اصغر حاجیلو می‌گوید تمام قراردادهای این بازیکنان قرضی است و بعد از با تجربه‌تر شدن این افراد، آنها به استقلال باز می‌گردند.

* هزینه‌های آکادمی

مسئولان آکادمی می‌گویند اکثر بازیکنان حاضر در مرغوبکار از بضاعت مالی خوبی برخودار نیستند و باشگاه استقلال هم پول چندانی را به این تیم‌ها اختصاص نداده و هزینه‌های جاری آکادمی استقلال را اولیای برخی بازیکنان با میل خودشان می‌دهند و بجای آن فاکتوری دریافت می‌کنند که هرگاه پول به حساب آکادمی ریخته شد، این فاکتورها تسویه شود. حاجیلو می‌گوید اگر می‌خواستیم از بازیکنان به زور پول بگیریم، خیلی از این استعدادها به دلیل بی ‌پولی کشف نمی‌شدند.

بودجه تخصیص داده شده به آکادمی استقلال، سالیانه 350 میلیون تومان است که از سال گذشته 200 میلیون تومان آن باقی مانده و از بودجه امسال هم چیزی داده نشده است.

آکادمی استقلال

آنطور که حاجیلو می‌گوید، اول فصل قلعه‌نویی پیشنهاد داده بوده که یک درصد از قرارداد بازیکنان استقلال به آکادمی اختصاص یابد که هنوز عملی نشده است. اتفاقی که اگر رخ دهد، آکادمی استقلال را دچار وضعیتی متفاوت خواهد کرد.

* آینده تیم‌های پایه استقلال

مسئولان و مربیان تیم‌های پایه آبی‌پوشان، امیدوارند نعلچگرها، بیانی‌ها و احدی‌های دیگری در فوتبال معرفی کنند. هرچند مشکل بی‌پولی به این تیم لطمات زیادی را وارد می‌کند. چند بازیکن امید استقلال در مرغوبکار می‌خوابند و آنطور که محود انصاری (سرمربی تیم نوجوانان استقلال) می‌گوید، می‌توان با هزینه در رده پایه، خیلی از هزینه‌های بعدی را از بین برد. او می‌گوید برخی از استعدادهای استقلال، توان رسیدن به تیم ملی را ظرف چند سال آینده را دارند. خودش که سیزده دوره قهرمانی لیگ نوجوانان را بدست آورده اعتقاد دارد، با ادامه روند فعلی، هرکس که پول نداشته باشد، از فوتبال دور می‌شود و فوتبال تنها برای پولدارها می‌ماند و این منجر به از بین رفتن یک نسل پر استعداد می‌شود.

محل خواب چند بازیکن پایه استقلال

محلی که در آن برای بازیکنان شهرستانی غذا می‌پزند

اصغر حاجیلو که از عملکرد خودش در تیم‌های پایه استقلال راضی است، در پاسخ به این سوال که چرا با این مشکلات هنوز در سمتش باقی مانده به ایسنا می‌گوید: آکادمی بخش اصلی استقلال است و در اصل، آبروی این تیم به شمار می‌رود. یک پیشکسوت با غیرت حرف من را می‌فهمد و من همه تلاشم را می‌کنم تا اینجا سرپا بایستد. خروجی‌های تیم من گواه عملکردم هستند و من فقط شرمنده کادر فنی تیم‌هایم هستم که هنوز حق و حقوقشان را نگرفته‌اند و تنها ایراد کار من همین جاست. من دو هفته به آکادمی نیامدم چون از روی این مربیان خجالت می‌کشیدم. ما در هزینه‌های جاریمان هم مشکل داریم اما با غیرت همین کادر فنی آنقدر استوار ایستاده‌ایم که در تیم‌های ملی نقش مهمی داریم. ما در هر چهار رده تیم‌های پایه، تیم‌های پایه پرسپولیس را در دو بازی رفت و برگشتت بردیم اما مشکل مالی داریم. هرچند که وقتی تلاش فتح‌الله زاده و قلعه‌نویی را می‌بینم که چطور در حال تلاش برای جمع کردن تیم هستند، ترجیح می‌دهم گلایه نکنم و امیدوار باشم که وضعیت استقلال دگرگون شود.

* برداشت آزاد

چهار ساعت در مرغوبکار بودیم و حالا دم دمای غروب شده، عموی آبی‌های ما را بدرقه می‌کند و البته که می‌دانیم وضعیت این ورزشگاه در شأن استقلال نیست اما باید انصاف بخرج دهیم و با توجه به داشته‌ها نسبت به آنچه دیده‌ایم قضاوت کنیم. آکادمی استقلال همچنان به حیات خود ادامه می‌دهد و البته ما هم بدنبال قضاوت درباره‌ آن نیستیم. این گزارش شاید تلنگری باشد به آنانی که میلیاردی پول می‌گیرند و از دل مردم حرف می‌زنند. همان‌هایی که نامشان را به قول معروف تریلی هم نمی‌کشد و قرارداد یکسالشان، بودجه یک‌سال کل مجموعه تیم‌های پایه استقلال را تامین می‌کند. دروغ است اگر نگوییم لحظاتی در مرغوبکار از دیدن برخی صحنه‌ها بغضمان نگرفت اما هرچه بود گذشت و ما به رسالت خودمان پایبند بودیم و حالا نوبت آنهایی است که می‌توانند دست استقلال و تیم‌های دیگر را که هنوز در فوتبال پایه کار می‌کنند را بگیرند و نگذارند این شمع درحال خاموشی، فرو بریزد.

آکادمی استقلال

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۲-۰۶-۳۰ ۰۲:۱۵

يادش بخير يه زماني تيم بزرگسالان استقلال توي مرغوبکار با تيمهاي ديگه بازي دوستانه مذاشت چه صفايي داشت اون روزها.

avatar
۱۳۹۲-۰۶-۳۰ ۰۹:۱۷

خداييش فرق باشگاههايي مثل پرسپوليس و استقلال،با باشگاهي مثل فولاد چيه؟چجوري فولاد اون وضعيت رو تونسته درست کنه(به گزارش خود ايسنا رجوع کنيد.زمينهاي تمرين،آکادمي،استاديوم،تجهيزات مدرن و ...)اما پرسپوليس و استقلال با اون سابقه و اينهمه طرفدار و افتخار،نتونستن؟ايراد کجاست؟شان استقلالي که الان بين 4تيم اول آسياست و ايشالا قهرمان هم ميشه،واقعا اينه؟

avatar
۱۳۹۲-۰۶-۳۰ ۱۲:۰۸

ما بهت افتخار ميکنيم حاجيلو ? به داشتن مردي مثل تو ?

avatar
۱۳۹۲-۰۶-۳۰ ۱۳:۱۱

انشالله استقلال قهـرمان آسيا بشــه مقـداراي از جـايـزه نـقديـش هـم خــرح آکادميـش و يه ورزشگاه اختصـاصـي کـنه!

avatar
۱۳۹۲-۰۶-۳۰ ۱۵:۳۷

با سلام . قبل از هر چيز ناراحتي خودم را از صدا و سيما به دليل اين گونه موضع گيري هاي نا معلوم اعلام مي کنم،اولين حربه از انتخاب شخص آقاي خياباني براي گزارش بازي و دومين حرکت زشت در برنامه ورزشي شبکه خبر قبل از اذان ظهر بود که حتي براي وارد حاشيه کردن نماينده ايراني در آسيااز کارشناسي معلوم الحال استفاده نمودند، متاسفم برات اي دل ساده.

avatar
۱۳۹۲-۱۰-۳۰ ۱۴:۴۰

تاريخ بعدي تست گيري جوانان استقلال؟

avatar
۱۳۹۳-۱۲-۱۱ ۲۳:۳۶

تست جوانان کيه ؟