• جمعه / ۲۵ آبان ۱۳۹۷ / ۰۱:۱۸
  • دسته‌بندی: ورزش بانوان
  • کد خبر: 97082411925
  • خبرنگار : 71613

نایب رئیس بانوان فدراسیون والیبال اعلام کرد

رسیدگی به اتهامات یک مربی والیبال بانوان توسط فدراسیون

صدیقه کعبی زاده

نایب رئیس بانوان فدراسیون والیبال اعلام کرد به اتهامات فریبا سلیمانی مربی والیبال بانوان رسیدگی می‌کنند.

به گزارش ایسنا، پس از آنکه فریبا سلیمانی، مربی والیبال که قرار بود در هفدهمین دوره لیگ برتروالیبال تیم تاره لیگ برتری شده توپکا را هدایت کند، مسائلی را در مورد نقش فدراسیون در انتخاب مربی و هدایت بازیکنان به برخی از تیم‌ها مطرح کرد، حواشی مختلفی ایجاد شد. ورود دوباره توپکا به جدول مسابقات که پیش از آن به دلیل عدم ارائه مدارک مورد نیاز برای حضور در لیگ حذف شده بود، شائبه  نقش داشتن فدراسیون را پررنگ تر کرد بر همین اساس صدیقه کعبی زاده نایب رئیس بانوان فدراسیون والیبال با ایسنا به گفت‌وگو پرداخت و در مورد مشکلات توپکا پیش از آغاز لیگ و علت برگرداندن دوباره این تیم به جدول مسابقات توضیحاتی را ارائه داد. علاوه بر این کعبی زاده از برگزاری جلسه ای برای رسیدگی به اتهامات مطرح شده توسط سلیمانی خبر داد.

مشروح این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

توپکا به دنبال شرکت در لیگ با مربی دیگری بود

در ماجرای توپکا هیچ قراردادی در فدراسیون والیبال و حتی هیات استان مازندران ثبت نشده بود. با این حال پیگر این تیم بودم و بعد از اینکه سلیمانی گفت معلوم نیست در لیگ شرکت کنیم در صحبتم با شفقت، مدیرعامل باشگاه از او خواستم به خاطر  اینکه می‌خواهیم برنامه لیگ را اعلام کنیم، تکلیفشان را مشخص کند. او گفت مشکل مالی نداریم و در لیگ شرکت می‌کنیم اما با یک مربی دیگر. سپس به سلیمانی زنگ زدم تا ببینیم مشکل چیست که او گفت درحال صحبت کردن با مدیرعامل  است. برای اینکه آنها کنار هم بودند و می‌خواستم هر دونفر حرف‌هایم را بشنوند از سلیمانی خواستم تا تلفن را روی بلندگو بگذارد اما از ادبیاتی  که بین‌ آنها رد و بدل شد متوجه شدم ارتباطشان خوب نیست. در نهایت از آنها خواستم که به خاطر بازیکنان تیم مشکل را حل کنند و من هم هر کمکی از دستم بربیاد انجام می‌دهم.

بعد از آن روز دوباره با سلیمانی صحبت کردم که گفت، فدراسیون خواسته عوضش کنند در حالی که وقتی با سلیمانی و شفقت، صحبت می کردم به شفقت گفتم مگر زمانی که از سلیمانی به عنوان یکی از گزینه‌های مربیگری حرف زدید تایید نکردم و نگفتم که اگر قبول کند خیلی گزینه خوبی است؟ حتی به سلیمانی هم با وجود اینکه خارج از کشور بود و با تاخیر آمد کمکش کردیم بازیکن بگیرد. او باید در یک جلسه رسمی به ادعاهایش در مورد دست های پشت پرده و بقیه موارد پاسخ بدهد. چون به فدراسیون والیبال اتهام زده، برای فدراسیون چه فرقی می کند که مربی کجا کار کند؟

سلیمانی قرارداد رسمی نداشت

 وقتی از ادبیاتی مثل عزل کردن و کنار گذاشتن استفاده می‌کند باید توجه داشت که در ورزش حرفه ای کسی را کنار می‌گذارند که قراردادش را فسخ کنند اما هیچ قراردادی رسمی بین سلیمانی و باشگاه توپکا منعقد نشده بود.

فدراسیون نقشی در تعیین مربی نداشت

یک روز قبل از اتمام مهلت ارائه مدارک با مدیرعامل باشگاه صحبت کردم و بیان کرد مشکلشان این است که مربی ندارند. اگر سلیمانی می‌گوید در تعیین مربی دخالت کردیم پس چرا باشگاه مشکل مربی دارد؟ در صورتی که اگر قرار بود کسی جایگزین شود باید بلافاصله جایگزین می‌شد نه اینکه مربی نداشته باشد.
در صحبت‌هایم به مسئولان باشگاه گفتم نسبت به بازیکنانی که ثبت سامانه فدراسیون شدند تعهد دارید بنابراین اگر مدارکتان کامل است فردا وقت دارید آنها را به فدراسیون ارائه دهید. اما نمی‌دانم بحث انحلال باشگاه از کجا آمد در صورتی که آنها تنها از جدول حذف شدند.
 
 دادگاه هم بعد از صدور رای فرصت تجدید نظر می دهد

بعد از کنار گذاشتن توپکا از جدول مسابقات، شفقت چند بار به من زنگ زد و فرصت خواست. البته چند بار درخواستش را رد کردم اما با سازمان لیگ مشورت کردم و مسئولان این سازمان هم نظرشان مثبت بود. حتی گفتند در بخش مردان هم به برخی تیم‌ها که مدارکشان ناقص بوده تا یکی دو روز قبل از مسابقات فرصت تکمیل مدارک داده‌اند.
 سپس در جلسه ای که با حضور ضیایی، رئیس فدراسیون و منظمی، دبیر کل فدراسیون درخواست‌های مکرر این تیم بررسی مجدد شد. زمانی که موضوعی در شورا بررسی می‌شود نظر حداکثری ملاک است و ما هم با نظر حداکثری این درخواست را قبول کردیم ضمن اینکه توپکا قبلا در جدول مسابقات بود. برخی می‌گویند چرا به تیم دیگری اجازه نمی‌دهید؟ تیم دیگر در قرعه کشی نبوده که به او این فرصت را بدهیم .
در نهایت قرار شد که باید یک ضمانت نامه معتبر به فدراسیون بدهند که اگر مشکلی پیش آمد بتوانیم از حق و حقوق بازیکنان دفاع کنیم و 48 ساعت وقت دادیم چون هنوز قراردادهای مهر شده هیات استان مازندران را به فدراسیون نداده بودند. از ساعتی که اعلام کردیم نمایندگان باشگاه روز بعدش با مدارکشان به فدراسیون مراجعه کردند و تعهدشان را انجام دادند. در مورد بازی شان با ذوب آهن هم شرط را بر موافقت ذوب آهن قرار دادیم که در نهایت دو باشگاه برای برگزاری بازی در روز یکشنبه با هم توافق کردند. باید این نکته را اضافه کنم که دادگاه هم وقتی رای صادرمی‌کند فرصت تجدید نظر می‌دهد و این بدیهی است اما نمی‌دانم چرا در ذهن مردم سوال ایجاد شده و برخی این را به عنوان یک مساله مطرح می‌کنند در حالی که این موضوعات حاشیه است.

رسیدگی به اتهامات در یک جلسه رسمی

تاکید می کنم  که نه تنها در مورد این مساله بلکه در مورد هر مساله دیگری اگر کسی ادعا و اتهام کذبی را به فدراسیون  نسبت دهد این فدراسیون به عنوان یک مرجع حقوقی در جلسه‌ای رسمی و براساس ضوابط و مقرارت موضوع را بررسی می‌کند و به زودی هم در مورد ادعای سلیمانی این جلسه را برگزار می‌کنیم.   
وقتی در رسانه های گروهی و خبرگزاری‌ها شائبه ایجاد می‌کنند و اتهام می‌زنند، فدراسیون که بیکار نمی‌نشیند.  ما در حوزه بانوان آنقدر بیکار نیستیم که در این مسائل بسیار حاشیه ای ورود کنیم. چه نفعی برای فدراسیون دارد که در تعیین مربی نقش داشته باشد؟  
این حرف ها فقط بهانه‌های واهی است که چیزی از آن در نمی‌آید و بیشتر از این وقت ندارم که برای چنین حاشیه‌های بی خودی وقت صرف کنم. از نظر من پرونده این مباحث بسته شده و فقط در یک جلسه رسمی به آن رسیدگی می‌کنیم. قرار نیست زمانی که فدراسیون والیبال تلاش می کند قدمی بردارد متهم شود و سکوت کند. من درخواست کتبی‌ام را به ضیایی دادم و او هم دستورش را داده  که به زودی این موضوع را بررسی می‌کنیم.

با کدام بازیکن تماس گرفته شده که به توپکا نرود؟

سلیمانی به فدراسیون آمد تقاضای کمک کرد که خارج از کشور بوده والان بازیکن می‌خواهد به همین دلیل لیست بازیکنان جوانان و امید را به او نشان دادم و گفتم هر کدام را می‌خواهی با مربی شان هماهنگ کن. وقتی این کار را برایش انجام می‌دهم چگونه بازیکن را از بابلسر به جای دیگری می‌برم؟
البته باید بگویم که بازیکنان ملی اگر با من که نایب رئیس بانوان فدراسیون هستم مشورت نکنند با کسانی مشورت کنند؟ به همه بازیکنانی که به من زنگ زدند و گفتند از چند باشگاه پیشنهاد داریم این جمله را گفتم که همه ابعاد را در نظر بگیرید. وضعیت مالی، نوع قرارداد، تحصیل، کار  و سایر مسائل را در نظر بگیرید. به آنها گفتم در حال حاضر همه باشگاه‌ها مربیان با تجربه‌ای دارند و دغدغه‌ای در این مورد نداریم،  فقط دلم می‌خواهد شما به عنوان مهره اصلی بازی کنید. به نظرتان این اشکال دارد؟ با کدام بازیکن تماس گرفته شده که به توپکا نرود؟

در دنیای حرفه ای باید رفتار و تفکر حرفه ای داشت

اگر بنا براین بود که توپکا با این مربی کار نکند چرا باید کمک می‌کردیم بازیکن بگیرد؟ سلیمانی بر چه اساسی به همه بازیکن ها اعلام کرد اگر به توپکا بیایید در شروع کار 30 درصد قراردادتان را پرداخت می‌کنم؟ خیلی از بازیکن‌ها به صرف این حرف این پیشنهاد را قبول کردند. اگر ما ورود نمی کردیم که براساس درخواست های مکرر باشگاه تجدید نظر کنیم آن بازیکنان سرنوشتشان معلوم نبود.
اینکه من تعهدی ایجاد کنم و باشگاه نتواند آن را اجرا کند من تعهد ایجاد کردم نه باشگاه. حتی پیکان و ذوب آهن که قدمتشان از همه بیشتر است چنین قولی ندادند. چگونه باشگاهی که برای اولین بار در لیگ شرکت کرده چنین شرطی را قبول می‌کند؟ در دنیای حرفه ای باید رفتار و تفکر حرفه ای داشت. اگر می‌گوییم به سمت حرفه‌ای شدن پیش می‌رویم، وقتی یک مربی به هر دلیلی نتوانسته کار کند چرا تا این حد جنجال به پا می‌کند؟

قرارداد داخلی یک عرف اشتباه است

قراردا داخلی یعنی چه؟ این متاسفانه عرف اشتباهی است. قرارداد داخلی رسمی نیست و اگر مشکلی پیش بیاید چه کسی از آنها باید حمایت کند؟  فدراسیون می گوید به من ربطی ندارد قراردادتان ثبت رسمی فدراسیون نشده است. گفتیم اگر باشگاهی قرارداد داخلی می‌بندد باید ضمیمه شود و به فدراسیون اعلام کند که کسی اعلام نکرد.

توپکا باید حق الزحمه سلیمانی را بدهد

 از نظر قانونی اگر قراردادی بین سلیمانی و توپکا منعقد شده باشد پیگیری می‌کنیم اما فدراسیون واقف است که این مربی مدتی را در این باشگاه کار کرده در نتیجه باشگاه مکلف است حق الزحمه او را از روزی که به توپکا رفته، مربیگری کرده و زحمت کشیده تا روزی که آنجا را ترک کرده، پرداخت کند. نمی‌شود که کسی خانه، زندگی و وقتش را بگذارد و در نهایت به او بگویند برو. این یک تعهد اخلاقی است که حتما آن را به باشگاه اطلاع می دهم. اگر این موضوع را پیگیری می‌کنم به خاطر اخلاق است وگرنه قرارداد مستندی نیست که بر اساس آن عمل کنیم.
انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.