• شنبه / ۲ شهریور ۱۳۹۸ / ۱۳:۵۰
  • دسته‌بندی: خبر بازار
  • کد خبر: 98060200578
  • خبرنگار : 30054

خلاصه‎ای از نتایج آمارگیر از گردشگران ملی بهار ۱۳۹۶

خلاصه‎ای از نتایج آمارگیر از گردشگران ملی بهار ۱۳۹۶

این گزارش خلاصه‎ای از نتایج بدست آمده از گردشگران داخلی است که توسط سازمان برنامه و بودجه (مرکز ملی آمار ایران) منتشر شده است.

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام جاده، به منظور گردآوری اطلاعات گردشگری خانوارهای کشور این آمار در چند سال متوالی انجام گرفته است. در سال ۱۳۸۷، طرح اصلی در چهار مرحله، طی ماه‎های تیر، مهر و دی. سال ۱۳۸۷ و فروردین، در سال‎های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۳ در دو مرحله در طی ماه‌های تیر و مهر و در سال‌های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ در یک مرحله در تیرماه به اجرا در آمد و در هر مرحله اطلاعات گردشگری خانوارها در فصل قبل مورد پرسش قرار گرفت.  خلاصه حاضر حاوی نتایج طرح مزبور در فصل بهار سال ۱۳۹۶ می‌‎باشد.

· در فصل بهار سال ۱۳۹۶،حدود ۶۸ درصد خانوارهای کشور کـه معـادل ۱۶،۹۰۱،۰۸۶ خـانوار مـی‎باشـند، حـداقل یـک سـفر داشته‎اند. در مقابل حدود ۳۲ درصد یعنی ۷،۷۷۷،۲۴۸ خانوار در این فصل سفری نداشته‎اند.

· نتایج نشان می‎دهد که تعداد سفرهای داخلی در فصل بهار، ۱۰۲،۵۹۳،۹۳۲ سفر بوده است. ۴۷ درصد از سـفرهای داخلـی در فصل بهار، با اقامت شبانه و ۵۳ درصد بدون اقامت شبانه بوده است.

· بیشترین سفرهای با اقامت شبانه فصل بهار در سال ۱۳۹۶، با هدف دیـدار دوسـتان و بسـتگان (۵۶ درصـد) و سـپس بـا هدف‎های گردش و تفریح (۲۶ درصد)، زیارت (۸ درصد) و درمان ( ۸ درصد) انجام پذیرفته است. سفرهای با اهـداف فـوق در مجموع ۹۶ درصد از سفرها را تشکیل داده است. حدود ۴ درصد از سفرها در فصل بهار با اهدافی نظیر آموزش، خرید و کسب و کار صورت گرفته است.

· الگوی سفر به لحاظ هدف اصلی سفر، در سفرهای بدون اقامت شبانه متفاوت از سفرهای با اقامت شـبانه اسـت. در فصـل بهار، بیشترین هدف اصلی از سفرهای بدون اقامت شبانه، گردش و تفریح عنوان شده است در حالی که بیشتـر سـفرهای بـا اقامت شبانه در این فصل، با هدف دیدار دوستان و بستگان بوده است. در فصل بهار، ۳۳ درصد از سفرهای بدون اقامت شبانه با هدف گردش و تفریح، ۳۰ درصد با هدف دیدار دوستان و بستگان، ۱۸ درصد با هدف درمـان و ۵ درصـد بـا هـدف زیـارت انجام شده است. ۱۴ درصد سفرهای بدون اقامت شبانه، با اهدافی نظیر آموزش، خرید و کسب و کار صورت گرفته است.

· نتایج نشان می‌‎دهد که بیشترین اقامتگاه اصلی مورد استفاده در سفرهای داخلی با اقامت شـبانه خانوارهـا در فصـل بهـار سال۱۳۹۶، خانه آشنایان و بستگان با ۷۲ درصد، ویلا و آپارتمان اجاره‎ای (رزرو ویلا یا رزرو سوئیت اعم از رزو ویلا اینترنتی و رزرو در محل) با ۹ درصد و ویلا و آپارتمـان شخصـی بـا ۶ درصـد بوده است.

· بررسی تعداد ۲۰ شهرستان مهم کشور به لحاظ تعداد سفر انجام شده در فصل بهار ۱۳۹۶، نشان می‎دهد که شهرستان‌های تهران، مشهد، رشت، شیراز، اصفهان و قم دارای بیشترین تعداد سفر بوده‎اند. اما توجه به این نکته ضروریست که الگـوی گردشـگری از لحـاظ نوع سفر، در این شهرستان‎ها با هم متفاوت است. عمده سفرها در شهرستان‎های تهران، مشهد، شیراز و اصفهان از نوع سفرهای با اقامت شبانه و عمده سفرها در شهرستان‎های رشت و قم از نوع سفرهای بدون اقامت شبانه بوده است.

انتهای رپرتاژ آگهی

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.