• یکشنبه / ۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ / ۱۵:۳۶
  • دسته‌بندی: خبر بازار
  • کد خبر: 99020704997
  • خبرنگار : 30054

۵ دلیل لزوم تعمیر کولر در اردیبهشت ۱۳۹۹ 

۵ دلیل لزوم تعمیر کولر در اردیبهشت ۱۳۹۹ 

تعمیر کولر آبی یکی از دغدغه‌های خانواده‌های ایرانی است که هر سال با شروع فصل گرما دوباره مطرح می‌شود.

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام آچاره، کولر آبی یکی از وسایل سرمایشی است که در اصطلاح فنی با سرمایش تبخیری محیط را خنک می‌کند. کولر آبی به ذات برای سرزمین‌هایی گرم و خشک طراحی شده که استفاده گسترده آن در کشور ما را توجیه می‌کند.

کولر آبی در مقایسه با کولر گازی ۲ ویژگی دارد که آن را برای بیشتر مناطق ایران به انتخاب بهتری بدل می‌کند:

۱- کولرآبی هوای تازه وارد محیط می‌کند و کارایی آن با هوای تازه بیشتر است. بر عکس کولر گازی که همان هوای داخل محیط خانه را خنک می‌کند و بیشترین کارایی‌اش وقتی است که درها بسته باشند.

۲- کولر آبی هوا را مرطوب می‌کند. این امر در بیشتر مناطق کشور ما جز سواحل شمالی و جنوبی بسیار مطلوب است.

سرمایش تبخیری اساس قدیمی‌ترین وسایل سرمایشی مصنوع کشور ما یعنی همان بادگیرها است. از این رو اساس آن با اقلیم ما هماهنگ است. اما متاسفانه بی‌توجهی به تعمیر کولر آبی می‌تواند این هماهنگی اقلیمی را از بین ببرد.

تعمیر کولر آبی و لزوم انجام آن 

هر کولر آبی متوسط روزانه حدودا ۲۵۰ لیتر آب مصرف می‌کند. با توجه به اینکه کشور ما کشوری کم آب است این امر می‌تواند مشکل‌ساز باشد. اما تعمیر کولر آبی می‌تواند تا حدود ۳۰% از این مصرف آب بکاهد. البته مصرف به گرمای هوا، تعداد ساعت استفاده از کولر و این قبیل موارد بستگی دارد. ما برای شرایط معمول و میانگین عددها را بیان می‌کنیم. در راه‌اندازی و تعمیر کولر آبی موارد زیرجزو ضروریات بوده و می‌تواند به کاهش مصرف آب کولر کمک کند.

· تعویض پوشال

· شستشوی کولر

· تنظیم تسمه

· روغن کاری دینام

·و  نصب سایبان کولر

اما تنها فایده تعمیر کولر در کاهش مصرف آب نیست.

فواید تعمیر کولر 

· کاهش مصرف آب

· کاهش مصرف برق: طبیعی است هر چه کولر شما بهتر کار کند، فضای خانه زودتر خنک می‌شود.

· هوای تمیز و مطبوع در داخل خانه: وقتی کولر شما خوب کار کند و پوشال‌ها به درستی تعویض شده باشد هوایی که وارد خانه می‌شود مطبوع‌تر است.

· کاهش سر و صدای کولر

· پیشگیری از ابتلا به بیماری: پوشال کولر جای خوبی برای رشد باکتری‌ها و ویروس هاست. اگر تعمیر و راه‌اندازی کولر به درستی انجام نشده باشد این باکتری‌ها با اولین باد خنک وارد ریه شما می‌شوند.

آیا لازم است حتما از تعمیرکار کولر کمک بگیریم؟ 

این بستگی به مهارت فنی، وقت و حوصله شما دارد. با توجه به اینکه هزینه تعمیر و راه اندازی کولر چندان بالا نیست اغلب افراد ترجیح می‌دهند که از تعمیرکار کولر استفاده کنند. برای این کار می‌توانید از سرویس تعمیر کولر استفاده کنید که این روزها بسیار پرطرفدار است. اپلیکیشن‌های ارائه خدمات در منزل این کار را بسیار راحت کرده‌اند.

اما اگر راه‌اندازی کولر کار خیلی پیچیده‌ای هم نیست و اگر علاقه دارید خودتان می‌توانید آن را انجام دهید. اگر خواستید خودتان آستین بالا بزنید توصیه می‌کنیم حتما قبلش راهنمای راه‌ اندازی کولر را مطالعه فرمایید. این راهنما به شما کمک می‌کند تا مانند یک تعمیرکار حرفه ای به تعمیر کولر خود بپردازید.

سرویس کولر گازی 

تا اینجا عمدتا درباره تعمیر کولر آبی صحبت کردیم. با توجه به اینکه کولرهای گازی مصرف و قیمت بالاتری دارند سرویس کولر گازی نیز از اهمیت فراوانی برخوردار است. در کولرگازی مصرف برق چشمگیرتر است و سرویس کولر گازی می‌تواند در کاهش هزینه های برق شما تاثیر بسزایی داشته باشد.

اساس کار کولر گازی مانند یخچال است. در این روش گاز کولر گرمای محیط داخل را می‌گیرد و سپس در کندانسور گرمایش را به محیط بیرون می‌دهد. دست بر قضا مانند یخچال نیز عملکردش وقتی بهتر می‌شود که در بسته باشد! در سرویس کولر گازی تمرکز بر پاک کردن و تمیزی فین‌ها (همان نقشی که کندانسور یخچال و رادیاتور ماشین بر عهده دارند) است. هر چه کولر گازی تمیزتر باشد انتقال حرارت با بازدهی بیشتری صورت می‌گیرد و در نتیجه عملکرد کل کولر گازی بهتر می‌شود.

برای سرویس و تعمیر کولر گازی نیز می‌توانید از تعمیرکار کولر استفاده کنید. از آنجا که قطعات کولر گازی گران‌تر و حساس‌ترند، استفاده از تعمیرکار کولر بیشتر توصیه می‌شود. بخصوص که در سرویس کامل کولر گازی در بعضی جاها نیاز به استفاده از آمپرمتر و اندازه‌گیری جریان مصرفی کولر نیز پیدا می‌کنید.

اما اگر همچنان تمایل دارید این کار را نیز خودتان انجام دهید توصیه می‌کنیم حتما قبلش درباره نحوه سرویس کولر گازی مطالعه کنید.

توصیه‌های پایانی درباره تعمیر کولر

اگر خودتان مهارت کافی ندارید بهتر است برای تعمیر کولر حتما از تعمیرکار کولر استفاده کنید.

لطفا دقت کنید که ابتدا برق ورودی کولر قطع باشد.

ممکن است امور شما بدون تعمیر کولر نیز بگذرد. اما در دراز مدت تعمیرکولر در کاهش هزینه‌ها و افزایش مطلوبیت شما تاثیر بسزایی دارد.

این کارها را در روشنایی روز و هنگامی انجام دهید که حوصله و انرژی کافی دارید.

کشور ما کشوری کم آب است. میانگین مصرف برق نیز در مقایسه با بقیه کشورها بسیار بالاست. این یعنی ما با شدت منابع زیست محیطی‌مان را مصرف یا تخریب می‌کنیم. تعمیر کولر می‌تواند در حفظ محیط زیست نیز بسیار موثر باشد.

انتهای رپرتاژ آگهی