• جمعه / ۱۷ بهمن ۱۳۹۹ / ۱۲:۲۴
  • دسته‌بندی: جهاد دانشگاهی
  • کد خبر: 99111712549
  • خبرنگار : 99999

جهاد دانشگاهی، مؤسسه رویان و دانشگاه علوم پزشکی تهران میهمانان مخاطبان عرب در بیروت

تبیین احیای روحیه خود باوری جوانان ایرانی در وبینار «ایران و پیشرفت‌های علمی»

تبیین احیای روحیه خود باوری جوانان ایرانی در وبینار «ایران و پیشرفت‌های علمی»

وبیناری با عنوان «ایران و پیشرفت‌های علمی» به مناسبت چهل و دومین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، با حضور دکتر حمیدرضا طیبی ریاست محترم جهاد دانشگاهی، دکتر عبدالحسین شاهوردی، رئیس پژوهشگاه رویان و دکتر مسعود خسروانی عضو هیئت علمی دانشکده فناوری‌های نوین دانشگاه علوم پزشکی تهران با همت رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بیروت برگزار شد.

به گزارش ایسنا، در ابتدا دکتر عباس خامه‌یار رایزن فرهنگی کشورمان ضمن خیر مقدم به میهمانان و حاضران گرامی، به این نکته اشاره کرد که پس از پیروزی انقلاب اسلامی، امام خمینی شعار "ما می‌توانیم" را سرداد و همین امر باعث شد تا پتانسیل موجود در میان آحاد ملت و در تمام عرصه‌ها به حرکت درآید و در نهایت به این پیشرفت کنونی بیانجامد که در تمام ابعاد مختلف علمی و نظامی و نیز در بعد پزشکی و نانو تکنولوژی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشورمان شاهد آن هستیم.

وی افزود: چنین اعتماد به نفسی محصول استقلال همه جانبه‌ای بود که امام راحل آن را به ملت ایران ارزانی داشت.

سپس دکتر حمیدرضا طیبی، رئیس جهاد دانشگاهی، ضمن تبریک به مناسبت ولادت حضرت زهرا علیها السلام و ایام مبارک دهه فجر، به دستاوردهای جهاد دانشگاهی به عنوان یک نهاد علمی تأسیس شده در جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: دستاوردهای به دست آمده، نتیجه خود باوری ملت ما بود که توسط امام خمینی در جسم و جان جوانان کشورمان دمیده شد و به دنبال آن رهبری های حکیمانه امام خامنه ای آن را به ثمر رساند.

وی در ادامه ضمن ارائه آمار مختصری از وضعیت علمی قبل و پس از پیروزی انقلاب گفت: در دوران قبل از انقلاب که دانشجو بودم به این نتیجه رسیدم که عقب ماندگی کشورمان به صورت عمدی از سوی حاکمان کشور و نیز کشورهای پیشرفته صورت گرفته تا همیشه کشورهای جهان سوم محتاج کشورهای مستکبر باشند و از تولیدات آنها استفاده کنند و به عنوان مصرف کننده کالاهای آنان باقی بمانند و اگر نخبگانی در کشور بودند آنها جذب کشورهای استکباری کنند تا نتوانند باعث پیشرفت کشورشان شوند. این ذهنیت همیشه القا می‌شد که شما قادر به حل مشکلات خود نبوده و نیازمند کارشناسان غربی هستید.

رئیس نهاد جهاد دانشگاهی ضمن ارائه آمار مختصری از وضعیت قبل از انقلاب افزود: با پیروزی انقلاب اسلامی ایران روحیه خودباوری در جوانان احیا شد و توانستند اثبات کنند که از عهده کارهای بزرگ علمی و فناوری بر می‌آیند و با ایجاد الگوسازی موفق پایه‌گذار نهضت علمی و فناورانه در کشور شدند. امام خمینی نیز از همان آغاز با ابراز نگرانی از وضعیت دانشگاههای کشور که تنها مصرف کننده علوم بودند و تولید کننده نبودند با تعطیلی موقت دانشگاهها و با انقلاب فرهنگی در مراکز علمی کشور، تحولی بزرگ را در عرصه علمی کشورمان رقم زدند. جهاد دانشگاهی نیز به همین منظور در سال ۱۳۵۹ تأسیس شد و شعبه‌های فراوانی در تمام دانشگاه‌های کشور ایجاد شد. و برای آن علامت اختصاری ACBCR انتخاب شد.

دکتر طیبی در ادامه به آغاز فعالیت جهاددانشگاهی در عرصه‌های، پزشکی، فنی و مهندسی، کشاورزی و علوم انسانی و اجتماعی به عنوان گام اول، اشاره نموده و گفت: در آغاز با تشکیل گروهای پژوهشی این مؤسسه به تحقیقات در زمینه محصولات و خدمات پرداخته و سپس مراکز خدمات تخصصی به صورت حرفه ای ایجاد شد.

وی افزود: در حوزه پزشکی کارمان را با درمان ناباروری آغاز کردیم تا کسانی که برای درمان توانایی مالی جهت رفتن به خارج را ندارند، بتوانند در داخل درمان شوند و نتیجه آن شد که ما امروز شاهد پیشرفته‌ترین مراکز درمان ناباروری کشورمان در منطقه و جزو ۱۰ مرکز معتبر جهان هستیم و دیگر کسی به این منظور به خارج سفر نمی‌کند.

وی همچنین به موفقیت جهاد دانشگاهی در مهار برخی سرطان‌ها و به ویژه سرطان سینه اشاره نمود و گفت: پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی جزو مراکز مهم علمی و درمانی در زمینه سرطان سینه به شمار می‌رود.

دکتر طیبی همچنین به معرفی اقدامات صورت گرفته در حوزه سلول‌های بنیادی و سلول درمانی یا طب باز ساختی، پرداخته و کشورمان را جزو ۱۵ کشور دارنده فناوری"طب بازساختی" در دنیا معرفی کرد و افزود: فناوری سلول درمانی را به صورت بالینی تبدیل نمودیم و در حوزه برخی بیمارهای دیگر مانند پارکینسون نیز از آن بهره برده‌ایم.

وی سپس فعالیت جهاد دانشگاهی در حوزه داروهای نوترکیبی و کیت‌های تشخیص بیماری اشاره کرد و گفت: ما اولین سازنده کیت تشخیص کرونا هستیم، و در حوزه گیاهان دارویی و داروهای گیاهی به پیشرفت‌های قابل توجهی رسیده‌ایم.

طیبی سپس به معرفی فعالیت‌های جهاد دانشگاهی در حوزه فنی و مهندسی پرداخت و گفت: طراحی و ساخت فرستنده‌های رادیویی و تلویزیونی، حمل و نقل ریلی و اجرای خطوط ریلی متروی ۹ کلان شهر کشور، ساخت بدنه واگن‌های مترو، سیستم رانش الکتریکی و کنترل واگن‌های مترو بخشی از موفقیت‌های جهاد دانشگاهی در عرصه فنی و مهندسی می‌باشد. در حوزه نفت و گاز و پتروشیمی نیز جهاد دانشگاهی موفق به طراحی و ساخت دکل‌های حفاری نفت، متدهای حفاری در کانی‌های فلزی و غیرفلزی مانند کارخانجات سیمان، فولاد، مس، آلومینیوم و ذوب آهن و نیز طراحی و ساخت یکی از پیچیده‌ترین قسمت‌های غبارگیری صنعتی شده‌ایم.

وی سپس به موفقیت‌های جهاد دانشگاهی در حوزه کشاورزی اشاره نمود و گفت: ما توانستیم در حوزه اصلاح نژاد دام‌های سبک و سنگین و جایگزینی تدریجی آنها به بهترین نژادهای مرغوب دنیا با مصرف همان علوفه گوشت‌آوری و شیردهی بیشتری را به دست آوریم.

دکتر طیبی در پایان گفت: فرصت کافی برای بیان تمامی دستاوردهای این نهاد وجود ندارد، اما تمام دستاوردهای خود را همواره در قالب مجلات علمی معتبر، کتاب‌ها منتشر و در سمینارها معرفی می‌کنیم.

در ادامه دکتر عبدالحسین شاهوردی، رئیس پژوهشگاه رویان، ضمن تبریک ایام دهه فجر و تشکر از دکتر خامه یار جهت زمینه‌سازی برای برگزاری این وبینار جهت معرفی دستاوردهای علمی کشورمان در حوزه کشورهای عربی، باید بگویم که مؤسسه رویان با هدف رشد علمی و از بین بردن ضعف‌های علمی تأسیس شد و دکتر کاظمی نقش مهمی در تأسیس این مؤسسه داشت. در آغاز هدف ما حل مشکل افراد نابارور برای مسافرت به خارج و تحمل هزینه‌های بالای آن بود که در مؤسسه رویان در اولویت قرار گرفت و هم اکنون ما قطب درمان ناباروری در منطقه هستیم و درخواست های بسیاری در این زمینه از سوی کشورهای اسلامی ارسال می‌شود.

وی افزود: نگاه اولیه ما در رویان پیشرفت علمی کشور در حوزه‌های مختلف و پر کردن خلأها و از جمله ناباروری بوده است. لذا مجموعه‌ای از هدف‌ها و برنامه‌هایی را برای خود ترسیم نمودیم و در حوزه سلول‌های بنیادی و درمان نازایی پیشرفت قابل توجهی به دست آوردیم و امیدواریم این پژوهش‌ها توانسته باشد بسیاری از مشکلات موجود در کشورمان را حل کرده باشد.

در ادامه رئیس مؤسسه رویان گفت: در حال حاضر این مؤسسه دارای سه مرکز پژوهشی درمان ناباروری، تکنولوژی حیاتی و مرکز پژوهش‌های هسته ای. در کنار ما مراکز تخصصی زیادی وجود دارد و همواره با مراکز تخصصی دیگر همکاری می کنیم تا بتوانیم از تجربیات یکدیگر بهره ببریم.

مؤسسه جهاد دانشگاهی با دانشجویان نیز همکاری می‌کند و نتیجه این پژوهش‌هایی که توسط دانشجویان صورت می گیرد در مؤسسه رویان مورد استفاده قرار می گیرد. البته گواهینامه های معتبر و تأییدیه هایی از مؤسسات بزرگ در اختیار داریم.

وی گفت: مرکز رویان با داشتن چهل تن از متخصصان و اعضای هیئت‌های علمی دانشگاهها در حال حاضر ۳۸۰ پروژه علمی را به اتمام رسانده و باید بگویم تاکنون بیش از بیست هزار کودک با روش درمانی این مرکز به دنیا آمده‌اند و توانسته ایم شیوه نامه‌های درمانی ارائه کنیم.

شاهوردی افزود: این مرکز در درمان نازایی از طریق سلول‌های بنیادی، رتبه نهم جهان را به خود اختصاص داده است و پیشرفت قابل توجهی در حوزه تولید و درمان سلول‌های بنیادی به دست آورده ایم و در حدود ۱۹۵ پروژه در این حوزه به اتمام رسیده است. همچنین در خصوص سلول های بنیادی جنین نیز توانسته ایم پیشرفت قابل توجهی به دست آوریم که از طریق بند ناف این امر محقق شده است و مقالات بسیاری در این راستا نیز توسط این مؤسسه منتشر شده است.

وی سپس با نشان دادن برخی از تصاویر مختلف در حوزه درمان با سلول های بنیادی در اعضای مختلف بدن مانند قلب، شبکیه چشم، و برخی آزمایش های انجام شده بر روی نمونه های آزمایشگاهی حیواناتی مانند موش و ماهی، پروژه های در دست اقدام و میزان پیشرفت این پروژه ها را بیان کرد.

رئیس مؤسسه رویان سپس با اشاره به ساخت انبوه تجهیزات با حجم کوچک جهت کاربرد در درمان از طریق سلول های بنیادی و پخش تصاویر آنها، گفت: ما بر روی دستگاه عصبی حیوانات دیگر نیز فعالیت‌هایی انجام داده ایم و نیز در خصوص بیماری "آلزایمر" و "پارکینسون" و افراد قطع نخاعی نیز جهت درمان آنها از طریق همین سلول‌های بنیادی اقدام‌های قابل توجهی انجام داده‌ایم.

در پایان دکتر مسعود خسروانی، عضو هیئت علمی دانشکده فناوری‌های نوین دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران با بیان مقایسه آماری وضعیت ایران قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، به برخی از دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه علوم پزشکی و موفقیت های کشورمان به رغم وجود تحریم های گسترده به رتبه های کشورمان در سطح جهان اشاره نمود وگفت: جمهوری اسلامی ایران با تولید بیش از سه میلیارد دوز واکسن انسانی و دامی در ۶۵ نوع مختلف، رتبه نخست تولید واکسن و سرم در خاورمیانه را به خود اختصاص داده است. و در زمینه فناوری و تحقیقات سلول های بنیادی جزو ۱۰ کشور برتر جهان، و در تزریق سلول های "شو آن" برای ترمیم آسیب های نخاعی، رتبه اول جهان، در پیوند مغز استخوان، با پیوند بیش از  پنج هزار ۳۷۳ مورد پیوند سلولهای بنیادی خون و مغز استخوان پس از ایتالیا دومین کشور دنیا، در تولید دارو رتبه اول منطقه و رتبه هفتم جهان و در تولید داروهای نوترکیب، رتبه چهارم آسیا، و رتبه پنجم تکنولوژی درمان باروری را به خود اختصاص داده است.

دکتر خسروانی در ادامه به دستاوردهای دیگر پزشکی اشاره کرد و افزود: ۹۹ درصد بیماری هایی که نیاز به جراحی دارند در داخل کشور انجام می شود. در خصوص پیوند کبد رتبه نخست در دنیا به ایران اختصاص دارد و چهارمین کشور دارای فناوری ساخت و تولید دستگاه شبیه ساز پزشکی در کشور، و بومی سازی کردن تولید دستگاه نقشه برداری از مغز توسط حس بویایی از دیگر دستاوردهای کشور ماست.

وی در ادامه درباره تولید واکسن کرونا گفت:  در گزارش یونیسف ایران جزو کشورهای تولید کننده واکسن کرونا قرار گرفته است. کشورمان در برنامه تولید این واکسن، بیش از ۲۲۵ میلیون و پانصد هزار دوز واکسن کرونا را در دستور کار خود دارد. وتاکنون بیش از ۱۲ تقاضا از انواع داروهای نوترکیب به سازمان غذا و دارو ارسال شده است.

استاد فناوری های نوین دانشکده پزشکی به تجربه های منحصر به فرد کشورمان در زمینه جنگ های شیمیایی و دستاوردهای پزشکی هوافضا و زیر سطحی اشاره کرده و سپس با بیان شاخص های سلامتی از دیدگاه سازمان جهانی بهداشت جهانی، به مقایسه قبل و بعد از انقلاب پرداخت و رشد پزشکان و متخصصان کشورمان را نشان داد که در حال حاضر از حدود شش هزار پزشک به حدود هشتاد هزار عمومی و سی و شش هزار متخصص رسیده است.

وی همچنین دسترسی مردم به آب بهداشتی سالم اشاره کرد و گفت: پیش از انقلاب تنها چناه و پنج درصد مردم از آب سالم بهره مند بودند اما در حال حاضر بنا بر گزارش سازمان جهانی بهداشت بالای ۹۰ درصد مردم کشورمان از آب بهداشتی سالم برخوردارند.

دکتر خسروانی افزود: اکنون بیش ۱۸ هزار خانه بهداشت در محروم‌ترین نقاط سراسر کشور وجود دارد و سن امید به زندگی پیش از انقلاب ۵۱ سال و پس از انقلاب به ۸۰ سالگی در زنان و ۷۶ سال در مردان رسیده است.

وی همچنین به میزان مرگ و میر در کودکان پیش از انقلاب و پس از آن اشاره کرد و گفت: پیش از انقلاب سالانه ۱۰۲ کودک زیر یکسال در هر هزار کودک جان خود را از دست می‌دادند و میزان مرگ و میر کودکان زیر پنج سال ۱۷۴ نفر بوده اما هم اکنون ۷ نفر در هزار نفر می‌باشد.

این استاد دانشکده علوم پزشکی افزود: تعداد تخت‌های بیمارستان ۵۶ هزار قبل از انقلاب و هم اکنون ۱۴۸ هزار تخت و تعداد بیمارستان‌های فعال قبلا ۵۵۶ بیمارستان و هم اکنون ۹۱۰ بیمارستان فعال در سراسر کشور داریم.

وی سپس به رشد دانشگاههای علوم پزشکی کشور اشاره نموده و گفت: پیش از انقلاب تنها هفت دانشگاه علوم پزشکی و حدود ۶۰۰ نفر ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی بوده، اما هم اکنون پنجاه دانشگاه علوم پزشکی و بالای شش هزار نفر ظرفیت پذیرش دانشجوی رشته پزشکی در کشور وجود دارد. و در حوزه تجهیزات پزشکی و درمانی به خود کفایی لوازم پزشکی رسیده‌ایم و در این میدان ارتقا یافته‌ایم. پیش از انقلاب تنها ۵۰ شرکت مونتاژ کننده تجهیزات وجود داشت اما هم اکنون بیش از ۶۰۰ شرکت تجهیزات پزشکی را تولید و بالای ۸۰ درصد نسارهای کشور را تأمین می کنند.

دکتر خسروانی سپس با اشاره به برخی از داروهای ضد سرطان که با فناوری نانو در کشورمان تولید شده به معرفی دستاوردهای شرکت های دانش بنیان در مقابله با کرونا درحوزه ضدعفونی کننده پرداخت و به برخی تولیدات در این حوزه مانند: دستگاه ضد عفونی کننده مواد پلاسمایی، دستگاه استریل کننده هوا و سطوح با "اُزُن"، دستگاه تصفیه و ضد عفونی کننده هوا و سطوح با فناوری پلاسمای سرد غیر حرارتی و دستگاههای ضد عفونی کننده محیط و دست، و ضد عفونی کننده الکترواپتیکی هوشمند و ضدعفونی کننده های اداره جات و.. اشاره نمود.

همچنین در شرایط کرونا ۱۲۰۰ دستگاه ونتیلاتور در مدت ۴۵ روز تولید و تحویل بیمارستان ها شده است. اضافه بر این که کیت هایی که آنتی بادی علیه ویروس کرونا را در بدن نشان می دهند نیز در کشورمان تولید شده است. تولید لباس های محافظ کادر درمان با قابلیت شستشو و ضدعفونی مجدد با دو فیلتر با کارکرد ۱۵ ساعته تولید شده است.

وی در پایان به برگزاری نخستین نمایشگاه دستاوردهای مقابله با کرونا اشاره نموده و به معرفی تولیدات عرضه شده در این نمایشگاه پرداخت.

شاهوردی درباره درمان بیماران انسولینی، قلبی و بیماری های پوستی و مشکلات استخوانی گفت: مؤسسه رویان موفقیت هایی با همکاری برخی دانشگاهها به دست آورده است. و تمام تلاش ما این است که از کمک های مراکز علمی و دانشجویان کشور بهره ببریم تا آنها نیز در این امر شریک باشند. یکی دیگر از پروژه های در دست اقدام درمان بیماری های ناشی از سرطان است که تاکنون پژوهش های مختلفی در این راستا صورت گرفته است. تمام پژوهش های انجام یافته قابل دسترس مراکز علمی بوده و می توان به آنها مراجعه کرد.

او با نشان دادن تصویر نخستین حیوان شبیه سازی شده افزود: از دیگر موفقیت های چشم گیر رویان، شبیه سازی حیواناتی مانند گوسفند و بُز بوده که مایه افتخار کشورمان و سربلندی جمهوری اسلامی ایران در جهان به شمار می رود.

دکتر شاهوردی در پایان گفت: ما به جز بحث درمان، به مسئله آموزش نیز توجه داریم و توانسته ایم در حوزه آموزش نیز ورود کنیم و دوره هایی را برگزار کنیم. که به صورت سالانه با برگزاری دوره های علمی و با حضور متقاضیانی از کشورهای اسلامی و عربی توانسته ایم گام بلندی را در جهت نشر این علوم برداریم و همچنین با انتشار مقالات و چاپ بروشورها به زبان های مختلف کمک خوبی به متخصصان و علاقمندان بنمائیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.