• نیروهای سوری در مرز شرقی

  /گزارش/

  چه نیروهایی زودتر به مرزهای شرقی سوریه می‌رسند؟

  تحولات سیاسی سوریه زیر سایه جنگ در شرق این کشور قرار گرفته است. محور روند سیاسی تحولات سوریه بین ایران، روسیه و ترکیه در قالب مذاکرات آستانه اکنون بدون حضور آمریکا پیگیری می‌شود. بر اساس این مذاکرات مناطق "آتش بس" در شمال غربی توسعه می‌یابد و همین امر این امکان را به سوریه و هم پیمانانش می‌دهد تا تکلیف داعش در شرق سوریه را یکسره کنند و مرزهای سوریه و عراق را تحت کنترل خویش در آورند.

تاپ سه گزارش و تحلیل

 • ترامپ در سازمان ملل

  /گزارش/

  سخنرانی آتشین ترامپ در سازمان ملل و تلاش برای بازنگری درباره نقش آمریکا

  "نخستین سخنرانی دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهوری آمریکا در سازمان ملل گرچه با لحن آتشین و تهدید آمیزش به خاطر سپرده خواهد شد اما با این حال تا حدودی بیانگر دکترین او در تغییر جایگاه آمریکا در جهان نیز بود."

 • بارزانی

  /یادداشت/

  بارزانی اعلام استقلال نخواهد کرد

  کنفرانس مطبوعاتی مسعود بارزانی در مجموعه‌ «پیر مام» در اربیل و اعلام نظرش برای برگزاری همه پرسی استقلال، بازتابی وسیع در رسانه‌های کشور ما داشت. خبر و تحلیل‌های گوناگون در صفحات اول نشریات و صدا و سیما نشان از حساسیت موضوع برای افکار عمومی ایران دارد. بسیار نادر است موقعیت‌های که در آن، اتحادیه اروپا، ایالات متحده، ایران، ترکیه و البته سازمان ملل در یک موضوع اینچنین هم نظر باشند، پاسخ تمام این همسایگان و طرف‌های بین‌المللی به خواسته فرزند ارشد مرحوم ژنرال بارزانی یک کلمه بود: خیر!

 • انتخابات

  عجایب انتخابات در نقاط گوناگون جهان

  انتخابات رویدادی است که تقریبا در همه کشورهای جهان برگزار می‌شود. البته انتخابات در نقاط گوناگون دنیا با ویژگی‌هایی منحصر به فرد یا اتفاقات حاشیه‌ای عجیبی همراه است، از ارسال رأی از فضا گرفته تا شمارش آراء با تیله!

 • محمد بن سلمان

  گاردین: محمد بن سلمان در عرش و کشورش در فرش!

  روزنامه گاردین در گزارشی به اشتباهات عربستان سعودی در داخل و خارج کشور پرداخت.

 • نیروهای سوری در مرز شرقی

  /گزارش/

  چه نیروهایی زودتر به مرزهای شرقی سوریه می‌رسند؟

  تحولات سیاسی سوریه زیر سایه جنگ در شرق این کشور قرار گرفته است. محور روند سیاسی تحولات سوریه بین ایران، روسیه و ترکیه در قالب مذاکرات آستانه اکنون بدون حضور آمریکا پیگیری می‌شود. بر اساس این مذاکرات مناطق "آتش بس" در شمال غربی توسعه می‌یابد و همین امر این امکان را به سوریه و هم پیمانانش می‌دهد تا تکلیف داعش در شرق سوریه را یکسره کنند و مرزهای سوریه و عراق را تحت کنترل خویش در آورند.

 • قطر

  /تحلیل - عبدالباری عطوان/

  راهکار نظامی نزدیک‌ترین گزینه برای حل بحران کشورهای عربی و قطر شده است

  پس از به بن بست خوردن "ابتکار عمل" غافلگیرکننده قطر برای گفت‌وگو با کشورهای محاصره کننده دوحه، بحران میان کشورهای عرب حوزه خلیج فارس در حال حاضر شدت یافته است و کمپین‌های رسانه‌ای شدید میان دو قطب اصلی این بحران یعنی عربستان و قطر شدت گرفته است.

 • دیرالزور

  الشرق الاوسط بررسی کرد؛

  توافق آمریکا و روسیه؛ کانتون "جزیره" سوریه در ازای دیرالزور

  رقابت آمریکا و روسیه بر سر میراث داعش در مرزهای سوریه، عراق و ترکیه همچنان ادامه دارد اما با تفاهم‌هایی همراه است که دو طرف برای هم‌پیمانانشان ترسیم می‌کنند. نیروهای "سوریه دموکراتیک" که از سوی واشنگتن حمایت می‌شوند کنترل کانتون "جزیره" سوریه در شرق رود فرات را در دست گرفته و در مقابل نظام سوریه و حزب الله که از سوی مسکو حمایت می‌شوند، بر شهر دیرالزور و فرودگاه آن سیطره دارند.

 • انتخابات آلمان

  نقش و تاثیر "تعیین‌کننده" مهاجران در انتخابات آلمان

  حدود ۵/ ۱۶ میلیون مهاجر بخش بزرگی از جمعیت ۸۱ میلیونی آلمان را تشکیل می‌دهند. آرای مهاجران اهمیتی "تعیین‌کننده" در انتخابات پارلمان آلمان دارد. مشارکت سیاسی مهاجران راه را برای ایجاد ارزش‌های مشترک در جامعه هموار می‌کند.

 • آمریکا در سوریه

  /تحلیل/

  رویارویی با آمریکا در سوریه؛ موازنه نظامی شمال و شرق رود فرات

  جنگ در داخل خاک سوریه و عراق علیه داعش با تفاوت‌هایی در ماهیت این نبردها همچنان ادامه دارد. مهمترین این نبردهای سنگین اکنون در غرب عراق و شرق سوریه با شدت جریان دارد و نقطه اشتراک این جنگ‌ها "نبرد علیه داعش" از یک سو و "تلاقی مشترک نیروهای سوری و عراقی" در مرزهای مشترک از سوی دیگر است؛ امری که در چند ماه اخیر نگرانی‌های شدید پنتاگون را برانگیخته است.

 • ارتش سوریه

  العهد بررسی کرد؛

  ابعاد داخلی و خارجی شکستن محاصره دیرالزور

  پس از سه ماه و نیم از آغاز نبرد بزرگ الفجر که توسط ارتش سوریه و نیروهای هم‌پیمان برای رسیدن به شهر دیرالزور و شکستن محاصره محله‌های آن آغاز شد، ارتش توانست محاصره سه ساله داعش علیه شهر دیرالزور را بشکند.

 • کشورهای تحریم‌کننده قطر

  پیش‌بینی‌ها از تشدید محاصره قطر با پایان حج

  منابع در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس پیش‌بینی کرده‌اند که با پایان مراسم حج، بحران میان برخی از کشورهای عربی حوزه خلیج فارس با قطر از لحاظ سیاسی و رسانه‌ای شدت بگیرد و عربستان که راهبری کشورهای تحریم کننده قطر را برعهده دارد، دست به اقدامات جدید غافلگیرکننده‌ای بزند.

 • ترامپ و رهبر کره شمالی

  /تحلیل- عبدالباری عطوان/

  آیا چهره کودکانه رهبر کره‌شمالی ترامپ و جهان را به جنگ هسته‌ای می‌کشاند؟

  هر کس که به صورت رهبر کره شمالی و چهره "کودکانه" او می‌نگرد، به هیچ وجه باور نمی‌کند که اگر کشور او آماج هرگونه اقدام تحریک آمیز آمریکا قرار بگیرد، وی در اینکه جهان را به جنگ هسته‌ای بکشاند تردیدی به خود راه نمی‌دهد. شاهد مثال این رویکرد دستیابی پیونگ‌یانگ به تکنولوژی لازم برای ساخت کلاهک هسته‌ای قابل نصب روی موشک‌های بالستیک و آزمایش بمب‌ هیدروژنی ۵۰ کیلوتنی بود که زلزله‌ای هسته‌ای به پا کرد.

 • نشست کشورهای موسوم به "بریکس"

  آغاز نشست بریکس؛ تجمع کشورهایی که امیدهاشان بر باد رفته است

  نهمین نشست بریکس در شیامن چین با سخنرانی رئیس‌جمهور این کشور و در میان نگرانی‌ها و محکومیت‌های گسترده آزمایش اتمی کره شمالی کار خود را آغاز کرد.

 • بازدید بشار اسد و همسرش از پروژه‌های توسعه‌ای

  /گزارش-لس‌آنجلس‌تایمز/

  اسد به لحاظ نظامی در جنگ پیروز شده است

  روزنامه لس‌ آنجلس تایمز در گزارشی با عنوان "شاید سوریه ویرانه باشد، اما به نظر می‌رسد اسد به لحاظ نظامی پیروز جنگ شده باشد" نوشت: در حال حاضر، توافق دیپلماتیک رو به رشدی وجود دارد مبنی بر اینکه اسد، چشم پزشک ۵۱ ساله که رهبری سوریه را ۱۷ سال پیش از پدر خود به ارث برد، تقریبا و به طور قطع بر تلاش‌ها با هدف کنار گذاشتن خودش، از نظر نظامی پیروز شده و مخالفانش باید شرایط لازم را برای کنار آمدن با بقای سیاسی او همزمان با اینکه برای یک دوره جدید طرح‌ریزی می‌کنند، ایجاد کنند.

 • روهینجا

  /تحلیل/

  روهینجا اقلیتی نابود شده، تاریخی سراسر فشار و خشونت

  با هیچ توصیفی نمی‌توان وضعیت اقلیت مسلمان روهینجا در میانمار را توصیف کرد، آنها بیشتر از هر اقلیتی در جهان در معرض آزار و اذیت هستند، آنها از کشورشان رانده شده‌اند و بدون برخورداری از تابعیت دهه‌هاست که در حال فرار بوده و ترس، نان هر روز آنهاست.

 • داعش

  /تحلیل - القدس العربی/

  داعش به دنبال ایجاد مخفیگاه‌های امن در شمال آفریقا

  با شکست‌های پی در پی داعش در عراق و سوریه، به نظر می‌رسد پناهگاه‌های احتمالی برای تروریست‌های داعش بسیار اندک هستند و در رأس آن لیبی و مناطق صحرایی در جنوب و غرب در امتداد نیجر و شمال مالی است.

 • حیدر العبادی و ترامپ

  /تحلیل- عبدالباری عطوان/

  آمریکا در پس انتقاد دولت عراق از توافق حزب‌الله و داعش بود

  روزنامه رای الیوم به بررسی دلایل واقعی انتقاد دولت عراق از توافق میان حزب الله و داعش جهت انتقال نیروهای داعش به شهر البوکمال در دیرالزور در مجاورت مرز سوریه با عراق پرداخت.

 • حزب‌الله لبنان

  تحولات پس از آزادی مناطق شرقی لبنان

  مناطق شرقی لبنان در نواحی هم مرز با سوریه در اطراف عرسال طی دو عملیات جداگانه با مرکزیت حزب‌الله آزاد شد: 1- ابتدا حزب‌الله لبنان موفق شد جبهه النصره را شکست داده و مناطق نزدیک به عرسال لبنان در شرق این کشور را آزاد کند. 2- در عملیات دوم، حزب‌الله از داخل خاک سوریه و به همراه ارتش این کشور با هماهنگی کامل با ارتش لبنان عملیاتی وسیع برای اخراج نیروهای داعش از مناطق باقی مانده در شرق کشور را آغاز کرد. ارتش لبنان نیز از داخل خاک این کشور داعش را هدف قرار داد و با تکیه بر سه نیروی حزب‌الله، ارتش سوریه و لبنان این مناطق نیز به شکل کامل پاکسازی شدند.

 • تروریسم

  تروریسم تمام شدنی است؟

  یک استاد روابط بین‌الملل گفت: هر چه نفاق در بین دولت‌ها و کشورها در عصر جهانی‌شدن بیشتر باشد تروریست‌ها از این تفرقه به نفع خودشان نهایت بهره را می‌برند و در صورتی که ریشه‌های ترور خشکانده شود می‌توان امیدوار بود که روزی برسد که ما شاهد اقدامات تروریستی نباشیم.

 • رهبران کره شمالی و آمریکا

  /تحلیل-القدس العربی/

  کره‌شمالی و جهان: چه کسی منطق قدرت را نمی‌فهمد؟

  تهدیدهای صریح آمریکا برای مقابله با کره‌شمالی و تحریم‌های گسترده سازمان ملل علیه پیوینگ یانگ باعث تغییر در رویکرد رهبر کره شمالی نشده است چراکه کره شمالی مجدداً موشک بالستیکی را شلیک کرد که ۱۴ دقیقه مسافت ۲۷۰۰ کیلومتری را طی و از فراز ژاپن عبور کرد. به نظر می‌رسد که حتی پس از اینکه رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا "خویشتن داری" کره‌شمالی و ارجحیت "راه حل سیاسی" به راه حل نظامی را ستود و پس از اینکه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفت که رهبر کره شمالی به "رهبری آمریکا احترام می‌گذارد"، با این حرف‌ها پیوینگ یانگ قصد کوتاه آمدن ندارد.