• دوشنبه / ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ / ۱۷:۰۷
  • دسته‌بندی: علم و فناوری ایران
  • کد خبر: 1400032417785
  • منبع : پایگاه استنادی علوم جهان اسلام

مؤسسه استنادی علوم و دانشگاه آزاد در مسیر تعاملات گسترده ملی و بین‌المللی

مؤسسه استنادی علوم و دانشگاه آزاد در مسیر تعاملات گسترده ملی و بین‌المللی

در نشست مشترک موسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری با مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی موضوع همکاری‌های گسترده ملی و بین‌المللی این دو نهاد و امضای تفاهم‌نامه سه جانبه با آسایهل مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش ایسنا، نشست مشترک موسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری با مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی، پیرو عملیاتی‌سازی تفاهم‌نامه امضا شده بین ISC و دانشگاه آزاد اسلامی و با هدف برگزاری چندین کارگاه مختلف ملی و بین المللی در حوزه نشریات و رتبه بندی دانشگاه ها برای دانشگاه های آسایهل و واحدهای دانشگاه‌های آزاد اسلامی و همچنین پیگیری امضای تفاهم نامه سه‌جانبه بین ISC، دانشگاه آزاد و آسایهل برگزار شد.

دکتر محمدجواد دهقانی، رییس موسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری ضمن خوش آمدگویی به حاضرین در این نشست، پیگیری و عملیاتی سازی تفاهم‌نامه ها را بسیار لازم و ضروری برشمرد تا بتوان از نتایج آن گام‌های موثری به منظور اهداف علمی در سطح جامعه برداشت.

در ادامه دکتر محمدرضا فلاحتی قدیمی فومنی، مشاور ریاست موسسه استنادی علوم (ISC)، به معرفی برخی از جدیدترین خدمات ISC پرداخت و گفت: یکی از خدمات جدید ISC به جامعه علمی ایران و همچنین در سطح بین الملل سامانه Digital Object Recognizer (DOR) با آدرس (https://dorl.net) است. DOR به صورت بین‌المللی برای هر مقاله مجله یا کنفرانس، کتاب، پایان‌نامه و غیره نمایش داده می‌شود تا مانند بارکد تشخیص آنها را تسهیل کند. این سامانه در فاز اول برای مقالات نشریات عملیاتی شده و در فاز بعدی به سایر فرآورده‌های علمی نظیر کتاب، طرح‌های پژوهشی، پایان نامه و ... تعمیم می‌یابد. این سرویس جدید در حال حاضر به صورت فراگیر در سطح جامعه علمی توسط نشریات قابل استفاده است و از زمان رونمایی در اسفند ۱۳۹۹ (با حضور مجازی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری) برای حدود ۴۰ هزار مقاله کد DOR به صورت کاملا خودکار تولید شده است.

وی افزود: از مزایای این سامانه در مقایسه با سامانه DOI می‌توان به موارد متعدد اشاره کرد. برای نمونه این سامانه در حال حاضر کاملا با هزینه ISC پشتیبانی می‌شود و برای نشریات هزینه ای ندارد، ضمن آنکه در آینده ای نزدیک سایر فرآورده‌های اطلاعاتی را نیز در بر خواهد گرفت که از مزیت‌های مهم سامانه جدید محسوب می‌شود.

وی در ادامه گفت: موسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری، جهت تسریع فرایند اطلاع رسانی در زمینه یافته‌های جدید علمی در مورد ویروس کووید-۱۹ و کمک به پژوهشگران، سیاست‌گذاران حوزه سلامت و عموم مردم و نیز پاسخ دهی مطلوب به همه گیری جهانی، سامانه نماگر کووید-۱۹ (ISC COVID-۱۹ Visualizer) را از ابتدای بروز بیماری راه اندازی کرده است.

فلاحتی تصریح کرد: اطلاعات این پایگاه شامل جدیدترین مقالات علمی تمام متن منتشر شده و پیش انتشار و نیز آمار مربوط به وضعیت انتشار بیماری بر اساس نقشه جهانی از وضعیت همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ بوده و با جستجو در آن تازه‌ترین آمار مبتلایان، مرگ و میر، درمان‌شدگان و همچنین نسبت های ابتلا به جمعیت به تفکیک هر کشور و مقایسه بر اساس نمودار زمانی-مکانی قابل مشاهده است. آدرس وبگاه این سامانه https://maps.isc.ac/covid19)/ است که از طریق وبگاه اصلی موسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری (https://www.isc.ac) نیز در دسترس است. تاکنون بیش از ۱۸ هزار مدرک علمی در این سامانه برای پژوهشگران در دسترس است.

به نقل از موسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری، این سامانه همچنین به درخواست سازمان همکاری‌های اقتصادی کشورهای عضو دی هشت (D۸) برای بهره برداری کشورهای عضو، در فروردین ماه ۱۳۹۹ با حضور نمایندگان کشورهای عضو این سازمان به دعوت مرکز بهداشت و حمایت اجتماعی سازمان D۸ (D8-HSP) و نیز مرکز بهداشت جهانی(Chatham House) لندن به صورت ویدئو کنفرانس رونمایی شد و در وبگاه آن سازمان به آدرس (http://developing8.org/) قرار گرفت.

وی سپس گفت: یکی از ماموریت‌ها و وظایف اساسی موسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری، ثبت و ارزش گذاری کمّی و کیفی و رتبه بندی نشریات و سایر تولیدات علمی در زیرمجموعه های پایگاه پس از طی مراحل ارزیابی است.

در همین راستا، به منظور غنی‌­تر کردن سطح کمّی و کیفی نشریات نمایه شده در ISC، گروه بررسی‌­های استنادی با شناسایی نشریات معتبر و ثبت آنها در ISC تلاش می‌کند سطح کیفی نشریات نمایه شده خود را ارتقاء دهد.

وی در ادامه افزود: موسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری در راستای کیفی سازی و پوشش بهینه نشریات معتبر علمی، شیوه جدیدی برای سطح بندی و نمایه سازی نشریات طراحی کرده است. در این شیوه از نمایه‌سازی و سطح بندی، نشریات نمایه شده در ISC بر اساس معیارهای ارزیابی ساختاری، محتوایی و مبتنی بر داده‌های علم سنجی در سه مجموعه متفاوت شامل «نشریات اولیه»، «نشریات لیست انتظار» و «نشریات هسته» نمایه می‌شوند (https://jcr.isc.gov.ir/main.aspx).

فلاحتی در ادامه به یکی دیگر از خدمات دیگر سازمان پرداخت که در اختیار قرار دادن مجموعه پایگاه مقالات فارسی به دانشگاه های جهان است که در آنها رشته زبان فارسی تدریس می‌شود و یا منابع فارسی برای آنها قابل استفاده است نظیر مراکز شرق شناسی، ایران شناسی و ... .

وی ادامه داد: کارگاه بین المللی سردبیران نشریات علمی کشورهای اسلامی در ISC هر دو هفته یکبار و به صورت مجازی در حال برگزاری است و از آغاز سال ۱۴۰۰ تاکنون ۷ مورد از این کارگاه‌ها برگزار شده است. لذا سردبیران نشریات واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی نیز می‌توانند با حضور در این کارگاه‌ها به ارتقای کیفی نشریات خود کمک کنند.

وی سپس درخصوص رتبه بندی دانشگاه های کشور و جهان، گفت: رتبه بندی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی ایران یکی از مهمترین مسئولیت‌های ISC محسوب می‌شود. با ابلاغ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از سال ۱۳۸۹ به صورت سالیانه دانشگاه ها و موسسات پژوهشی ایران توسط ISC رتبه بندی شده اند. هم‌اکنون ISC در راستای اهداف و رسالت خود، ضمن فراهم آوردن امکان ارزیابی و رتبه‌گذاری کشورها، دانشگاه‌ها، مجلات علمی و همچنین پژوهشگران ایران و دیگر کشورها، جایگاه تولید علم آنها و نقاط قوت و ضعفشان را درحوزه‌های موضوعی مختلف ترسیم می‌کند.

فلاحتی افزود: یکی از امکاناتی که در این سامانه برای دانشگاه‌ها فراهم شده است، امکان مقایسه دانشگاه‌ها با یکدیگر است که هر دانشگاه می‌تواند وضعیت خود را با هر دانشگاه دیگری در شاخص‌های مختلف ارزیابی کند.

در ادامه این نشست دکتر کوهیان، مدیر کل مطالعات، همکاری‌های بین‌المللی و دیپلماسی علمی دانشگاه آزاد اسلامی ضمن تشکر از خدمات ارزنده ملی و بین المللی ISC گفت: دانشگاه آزاد اسلامی نیز با برنامه ریزی‌های لازم باید بتواند از تمامی این خدمات و ظرفیت‌ها استفاده کند و لازم است تمام این موارد در کارگروه‌های این دانشگاه مطرح شود تا تمام واحدهای این دانشگاه از این امکانات در جهت کیفی سازی دانشگاه و نشریات بهره ببرند.

وی افزود: این دانشگاه تعاملات بین المللی گسترده ای دارد و اطلاعاتی که ISC در اختیار این دانشگاه می‌گذارد، بسیار کاربردی است و باید از موقعیت‌ها و فرصت‌هایی که ISC در اختیار قرار می دهد، به بهترین شکل در مجامع علمی بین المللی استفاده کرد.

دکتر عسکری، مشاور اجرایی معاونت بین الملل و امور دانشجویان غیر ایرانی گفت: به منظور ارتقای تعاملات بین المللی، پیشنهاد می‌شود یک وبینار بین المللی با آسایهل با محوریت ISC برگزار شود تا آسایهل نیز با این خدمات علمی آشنا شود.

دکتر علی جهان، رئیس کتابخانه مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی نیز گفت: این دانشگاه از سامانه DOR استقبال می‌کند و برای آموزش استفاده از این سامانه نیز با واحدهای دانشگاه آزاد برنامه‌ریزی خواهد شد تا هرچه سریعتر نشریات خود را شناسنامه‌دار کنند.

موسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری با شروع پاندمی کووید ۱۹، کارگاه‌های آموزشی و وبینارهای ملی و بین المللی بسیاری را در سطح ملی و بین المللی برای دانشگاه‌ها، محققان، دانشجویان و سردبیران نشریات داخلی و خارجی برگزار کرده است که هدف آن ارتقای کیفی عملکرد جامعه علمی در سطح عام است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.