• دوشنبه / ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ / ۰۹:۵۸
 • دسته‌بندی: خبر بازار
 • کد خبر: 1400062921358
 • خبرنگار : 30054

برج خنک کننده در صنعت چیست و چه کاربردی دارد؟

برج خنک کننده در صنعت چیست و چه کاربردی دارد؟

برج خنک کننده در صنعت خنک کاری و کاهش دمای تاسسات صنعتی در کارخانجات را با تولید آب سرد انجام می‌دهد.

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام دماگستر، برج خنک کننده در صنایعی همچون پتروشیمی، فولاد، سیمان و چوب کاربرد فراوانی دارد. عملکرد این دستگاه در بسیاری از صنایع بزرگ اندازه تولید شبانه روزی به شکل دائمی و بدون توقف انجام می‌شود. به همین دلیل همواره در صنایع مختلف برج خنک کننده‌ای کاربرد دارد که به همراه استاندارد های لازم به خنک کاری سایر تجهیزات بپردازد. برای دستیابی به اطلاعات بیشتر، استعلام قیمت، طراحی و تولید انواع برج خنک کننده در صنعت می‌توانید با گروه کارخانجات دماگستر تماس حاصل فرمائید. این شرکت با بیش از یک دهه سابقه درخشان در خصوص تولید برج های خنک کن در صنعت مفتخر به ارائه محصولات خود به صنایع مختلف می‌باشد.

چرا استفاده از کولینگ تاور در صنعت ذهن بسیاری از مخاطبان را مشغول کرده است؟

این سوال پاسخ های متعددی دارد که اولین و مهمترین آن بحث کاهش یافتن هزینه های اولیه طراحی سیستم برودتی در صنعت بحساب می‌آید. دومین دلیل کاربرد برج خنک کننده در صنعت اندازه استفاده از انرژی آب و برق می‌باشد. ایران در بسیاری از مناطق اقلیمی خود در تامین آب و برق برای استفاده دستگاه هایی همانند برج خنک کننده با مشکل رو به رو است.  در اینگونه شرایط استفاده از چیلر به هر میزان با مصرف انرژی بالاتر تنها راهکار جایگزین قلمداد می‌شود. کولینگ تاور با هدف تقلیل دمای تاسیسات صنعتی کارخانجات متعدد طراحی و تولید می‌شود. کولینگ تاور فایبرگلاس از پرکاربردترین گروه این محصول در صنعت بشمار می‌رود.

انواع کاربرد برج خنک کننده در صنایع مختلف

 • همانطور که گفته شد برج خنک کننده کاربردهای مختلفی در صنایع گوناگون دارند. در این بخش به بررسی انواع کاربردهای برج خنک کننده در صنعت می‌پردازیم.
 • برج خنک کننده در صنعت تزریق پلاستیک سردکاری قسمت قالب یا روغن ماشین تزریق پلاستیک روغنی استفاده می‌شود.
 • خنک کاری قسمت قالب دستگاه تزریق پلاستیک بادی
 • پایین آوردن دمای دائمی چیلرهای جذبی یا آبی در تمامی کارخانجات بزرگ با تهویه مرکزی
 • تنظیم دمای کوره القایی در فرآیند ذوب فلزات در بخش های مختلف بوته، تابلو و سایر تجهیزات جانبی کوره
 • تنظیم دمای روغن هیدرولیک در گیربکس‌های صنعتی در کلیه صنایع سنگین و ماشین سازی 
 • کاهش یافتن دمای روغن های حرارتی، مانند روغن ترانس و یا حتی روغن های مینرال در کاربری خنک سازی ماینرهای بیت کوین و غیره...
 • پایین آمدن دمای هوای داغ تولید شده در کمپرسورهای هوا در نیروگاه های مولد برق و نیروگاه های توزیع انرژی الکتریسیته

۱.کاربرد برج خنک کننده در صنعت نفت و پتروشیمی

در پالایشگاه های نفت خام و یا نفت کوره خنک سازی نفت بطور طبقه طبقه و در برج تقطیر انجام می‌شود ترتیب این عمل از دماهای پایین تر می‌باشد. دمای نفت خام گاهی اوقات به بالاتر از ۴۰۰ درجه سانتی گراد نیز افزایش پیدا می‌کند. در صورت بالا رفتن دمای نفت خام از آب برایخنک کردن نفت در برج تقطیر استفاده می‌شود. از طرفی آب خنک مورد استفاده در برج تقطیر به وسیله ی برج خنک کننده تامین می‌شود. امروزه کاربرد برج خنک کننده در صنعت پتروشیمی بسیار افزایش پیدا کرده است. دلیل این افزایش می‌تواند نیاز روز افزون بشر به تولید نفت و گاز در کشور باشد.

۲.کاربرد برج خنک کن در صنعت تزریق پلاستیک

صنعت تزریق پلاستیک یکی از مهمترین صنایع تولید قطعات پلیمری و پلاستیکی در کشور و حتی در دنیا بحساب می‌آید. دستگاه تزریق پلاستیک در دو مدل بادی و روغنی کار تزریق مواد گرانول را داخل قالب های مخصوص انجام می‌دهد. کاربرد اصلی برج خنک کننده در صنعت تزریق پلاستیک خنک ساختن قالب تزریق مواد به وسیله ی آب می‌باشد. تمامی دستگاه های تزریق پلاستیک به همراه یک ورودی و خروجی با سایز مشخص در جهت گردش آب در مدار برج خنک کننده هستند. البته در دستگاه تزریق پلاستیک روغنی گردش آب در دو ورودی و خروجی صورت می‌گیرند. 

۳.کابرد کولینگ تاور در صنایع فولاد و ذوب فلزات

کشور ایران در تولید صنایع فولاد و همینطور در ذوب فلزات جز بزرگترین کشورها شناخته می‌شود. افزایش یافتن اندازه مصرف تجهیزات آهنی موجب افزایش اندازه فروش و در نتیجه افزایش درصد ذوب گیری در کوره های صنایع ذوب فلزات می‌باشد. کارایی کولینگ تاور در صنعت ذوب فلزات در قسمت کوره های القایی سیستم می‌باشد. هدف خنک شدن و کاهش دمای کوره القایی در هنگام ذوب فلزات برعهده برج خنک کننده می‌باشد. در تعریفی ساده‌تر می‌توان گفت برج خنک کننده، آب خنک مورد نیاز در سیکل گردش آب اصلی کوره القایی و بانک خازن و تابلو کنترل را تامین می‌کند. معمولأ به علت کاهش هزینه های مصرفی آب و همچنین جلوگیری از رسوب گرفتگی از برج خنک کننده مداربسته در این سیکل برودتی استفاده می‌شود.

۴.کاربرد برج خنک کننده در صنعت چوب و نئوپان

استفاده از کولینگ تاور در خنک سازی صنعت تولید نئوپان شاید کمی دور از تصورات باشد اما به این شکل عمل می‌کند. در ابتدا باید بدانیم که چسب یکی از اصلی ترین متریال استفاده شده در تولید نئوپان می‌باشد. این چسب در طی یک فرآیند شیمیایی با افزایش شدید دما روبرو می‌شود که خنک سازی کوره چسب در صنایع نئوپان سازی از مهمترین وظایف برج خنک کن بحساب می‌آید. نکته قابل توجه در طراحی برج خنک کننده در این صنعت ظرفیت این دستگاه می‌باشد که به اندازه تولید چسب و سایز اتصالات کویل اطراف کوره باید محاسبه شوند. جهت دستیابی به اطلاعات بیشتر در خصوص طراحی و تولید برج خنک کننده می‌توانید با مهندسین فنی گروه کارخانجات دماگستر تماس حاصل فرمائید.

انتهای رپرتاژ آگهی