• دوشنبه / ۲۳ بهمن ۱۳۹۱ / ۱۲:۵۸
  • دسته‌بندی: سیاست داخلی
  • کد خبر: 91112313914
  • منبع : خبرگزاری دانشجویان ایران

حسن روحانی: از عملکردم در پرونده هسته‌ای دفاع می‌کنم/مجری فرمان هیچ‌کس نیستم، جز رهبری

حسن روحاني

«میز انتخابات» اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل، در راستای برنامه دیدارهای انتخاباتی خود با حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی - رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام - دیدار کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حسن روحانی در این دیدار با تشکر از دانشجویان و تبریک سالروز پیروزی انقلاب اسلامی گفت: ما هرچه داریم از همان فجر داریم، چراکه برای این انقلاب خیلی زحمت کشیده شد، خیلی‌ها تلاش کردند و زجر کشیدند. باید به روح امام درود بفرستیم که او بنیانگذار این راه و خط بود و اگر ایمان و ایستادگی و مقاوت او نبود، حتماً این انقلاب پیروز نمی‌شد و همین‌طور یارانی که در کنار امام بودند و همچنین ملت بزرگ ما که فداکاری فراوانی کردند. این انقلاب پیروز شد در حالی که نه دنیا باور می‌کرد و نه حتی برخی از یاران امام.

وی با بیان اینکه "امام به این انقلاب و پیروزی این انقلاب ایمان داشت"، افزود: من فکر می‌کنم هرچه ما در این انقلاب داریم برای آدم‌های مخلص است که فقط برای خدا وارد شدند. بعد از پیروزی انقلاب ما حداقل سه پیچ سخت داشتیم که از دوتای آنها عبور کردیم و امروز در پیچ سوم هستیم.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه "پیچ اول در همان سال 58 و بعد از پیروزی انقلاب بود"، یادآور شد: گفتمان آن مقطع، تثبیت و استقرار انقلاب بود یا به تعبیری دوران نظام‌سازی بود. شرایط بسیار سختی را ما در آن زمان داشتیم و توانستیم با رهبری امام آن دوران را بگذرانیم.

روحانی با بیان اینکه "هرجا و در هر پیچی که پیروز شدیم به خاطر جوانهای پاک و مخلصی بود که در صحنه داشتیم و اگر آنها نبودند ما پیروز نمی شدیم"، اظهار کرد: در اینکه ما دشمن داریم، شک نکنید. در این که آمریکا دوست ندارد این انقلاب بماند نیز شک نکنید. در اینکه دشمن روز به روز تلاش می‌کند ریشه این انقلاب را بخشکاند هم تردید نکنید و من فکر می کنم ساده انگار یا ساده لوح است کسی که خلاف این فکر کند.

وی افزود: پیچ دوم، جنگ تحمیلی بود جنگی که بر ما تحمیل کردند که روزگار بسیار سختی برای کشور ما بود ولی باز هم با رشادت های نسل جوان و ایستادگی های ارزشمند آنها توانستیم دشمن را عقب برانیم و جنگ خاتمه یابد هر چند که می شد جنگ به گونه ای بهتر خاتمه پیدا کند اما به هر حال ما عزتمندانه جنگ را سپری کردیم.

اینطور نیست که پیروزی‌ها در مقابل استکبار همیشه در میدان جنگ باشد

روحانی با اشاره به مساله استکبارستیزی که مورد اشاره دانشجویان بود، آن را سخنی منطقی و درست توصیف کرد و افزود: اگر هر مدیر اجرایی کشور که در مسیر سازش است، به این معنا که بخواهد اهداف دشمن را به یک روشی پیاده کند، حتماً سازش یک خیانت است، اما معنایش این نیست که پیروزی‌ها در مقابل استکبار همیشه در میدان جنگ است، چراکه در میدان های دیگر هم ما میتوانیم پیروزی به دست بیاوریم. یعنی همان طور که حرکت امام حسین(ع) یک کار مقدس بود حرکت امام حسن(ع) هم یک کار مقدسی بود، یعنی شهامت پذیرش صلح در شرایطی که به صلاح جامعه اسلامی باشد، آن شهامت کمتر از جنگیدن در میدان جهاد نیست. یعنی همان طور که عاشورا را زیبا می‌بینم مکتب امام صادق و زندان رفتن امام کاظم (ع) را هم زیبا می‌بینم. بنابراین ما همیشه باید با استکبار بجنگیم، این حرف درستی است اما آیا همیشه در میدان جنگ سخت؟ یا گاهی در میدان جنگ نرم؟ در هر دو باید بجنگیم.

در دوره مسئولیتم در پرونده هسته‌ای، هیچ کاری بدون مصوبه سران نظام و شخص رهبری انجام نشد

وی اضافه کرد: پیچ سوم شرایطی است که دشمن احساس می‌کند به خاطر بردن ما به شورای امنیت دست برتر دارد. من به صراحت بگویم هیچ کاری در دوره مسئولیتم در پرونده هسته‌ای بدون مصوبه سران نظام و شخص مقام معظم رهبری انجام نشده است. ما سه کار مهم انجام دادیم؛ اول، مذاکرات تهران، دوم توافق بروکسل و سوم توافق پاریس، که هر سه دارای مصوبه کتبی است و خود رهبری هم در تمام مقاطع کلیت حرکت را تأیید کرده اند. آخرین روزی هم که پس از شانزده سال مسئولیت دبیری شورای عالی امنیت ملی، من برای تودیع، خدمت ایشان رسیدم که اعضای شورای عالی امنیت ملی و سران سیاسی و نظامی کشور هم حضور داشتند، ایشان در آنجا فرمودند که شما و تیم شما در جبهه مقدم در برابر دنیا بود.

روحانی با بیان اینکه من از تمام کارهای خودم دفاع می کنم و همان موقع هم دفاع می کردم، اظهار کرد: رهبری در دیداری که با شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز داشتند، به صراحت فرمودند تمام کارها تصمیم جمعی بوده است. همچنین رهبری در جمع خبرگان هم چنین تعبیری کردند و فرمودند تمام کارها تصمیم جمعی بوده و فلانی (حسن روحانی) زحمت زیادی کشیده و اجرش پیش خداست. بنابراین در بحث هسته ای هدف ما این بود که نگذاریم پرونده به شورای امنیت برود. چرا؟ چون آن شرایط شرایط خاصی بود، ما هنوز آمادگی نداشتیم. آمریکا در شرایط پیروزی در عراق بود و به فکر حمله بود.

در پرونده هسته‌ای، نگذاشتیم جنگ شود و پرونده به شورای امنیت برود

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه می خواستیم فرصت آرامی فراهم کنیم که فناوری هسته ای ما کامل شود، افزود: ما در آن زمان فقط 150 سانتریفیوژ داشتیم ولی در سال بعد حدود سه هزار سانتریفیوژ دایر کردیم و به طور خلاصه ما به بهانه پرونده هسته ای، نگذاشتیم جنگ بشود، نگذاشتیم پرونده به شورای امنیت برود و فناوری هسته‌ای را کامل کردیم. بنابراین این که گفته میشود ما در پرونده هسته ای قضیه را وادادیم و انفعال داشتیم، این ها حرف های بی اساس است. یا اینکه حرفی که آقای احمدی نژاد به دروغ گفت که تدریس درس فیزیک در دانشگاه های ما تحریم شد، که من به ایشان گفتم شما مدرکی برای حرف خود بیاورید که هیچ وقت هم نتوانستند بیاوردند. اتفاقاً مشکلی که برای ما ایجاد شد در همان دولت های نهم و دهم است، در قطعنامه هایی که بر علیه ایران تصویب کردند که ایرانی ها حق شرکت در برخی دروس دانشگاهی دانشگاه های اروپا و آمریکا را ندارند.

روحانی ادامه داد: اینکه می‌فرمایید از چه راهی کشور را اداره کنیم؟ خُب سند چشم انداز 20 ساله که خود آقا فرمودند بعد از قانون اساسی مهمترین سند است، مشخص می سازد که ما باید این سند را اجرا کنیم. بنابراین راه ما من فکر می‌کنم که مشخص است. اما اینکه رئیس جمهور آینده چه کسی باشد به نظر من، اولاً باید آن فرد، فرد مؤمنی به انقلاب باشد.

وی با اشاره به اینکه مرحوم شهید رجایی در مجلس گفت من آمدم آبرویم را برای انقلاب بگذارم، اظهار کرد: چند وقت پیش چند نفر آمدند پیش من و گفتند آیا می خواهی با این مشکلات کاندیدا بشوی؟ چرا آبرویت را خراب می‌کنی؟ من در پاسخ به آنها گفتم اولاً هنوز قصد کاندیدا شدن ندارم، ثانیاً من معتقد نیستم که این مشکلات غیرقابل حل هستند، ثالثاً اگر کسی واقعاً مخلصانه بیاید خودش را فدا کند برای انقلاب و نظام و برای این کشور که پایگاه اول است و ان‌شاءالله این بیداری اسلامی توسعه پیدا کند و بقیه کشورها هم به ما بپیوندند. البته به نظر من در این کشورها که حرکت اسلامی اتفاق افتاده هنوز انقلاب اسلامی اتفاق نیفتاده است که البته بحث آن مفصل است که الان آمریکا دارد سعی می‌کند نگذارد انقلاب شود.

روحانی با بیان اینکه در این پایگاه هر کسی بیاید باید مؤمن به این انقلاب باشد، تاکید کرد: البته باید مشکلات مردم حل بشود اما ذیل آن آرمان بلند که همان استقرار قانون خدا است بر تمام زوایای زندگی، انقلاب اسلامی چیزی غیر این نیست. دومین مساله، علم و دانش لازم برای اداره کشور داشت است و سومین نکته این است که کاندیدای انتخابات دارای تجربه کافی در مدیریت سطح کلان باشد و نمی‌شود صفر کیلومتر باشد. چهارمین ویژگی رئیس جمهور آینده شهامت است به این معنا که آن جایی که منافع ملی و منافع کشور مطرح است خودش را و آبرویش را فدا کند.

هاشمی را یکی از یاران انقلاب و یکی از ارکان انقلاب می‌شناسم

وی در ادامه با اشاره به برخی پرسش‌های دانشجویان درباره هاشمی رفسنجانی، خطاب به آنها گفت: ممکن است تصویر دیگری از آقای هاشمی در ذهن شما باشد. خاطره‌ای خدمت شما می‌گویم؛ در اواخر جنگ که دچار مشکل شدیم در نحوه پایان جنگ، که آقای هاشمی خودشان در یک جلسه خصوصی مطرح کردند که من مسئولیت پایان جنگ را بر عهده می‌گیرم، چراکه امام به هر حال رهبر است و وجهه خوبی ندارد این کار را انجام دهند و بعد امام من را محکوم کنند. بنابراین ایده ایشان این بود که من (هاشمی) فدا بشوم که امام فدا نشود.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: می‌خواهم بگویم این چیزی که در ذهن شماست، واقعیت این نیست. به هر حال اگر آقای هاشمی در این حد که بعضی از دوستان تصویرش را ترسیم کردند هست، پس چرا آقا پیغام می‌دهند که آقای هاشمی در خبرگان حتماً باید شرکت کند، پیغام‌برش هم خود من (روحانی) بودم. ایشان فرمودند مگر می‌شود خبرگان بدون هاشمی؟ این عین تعبیر آقاست. خُب ممکن است تفکر آقای هاشمی را شما نپسندید؛ اشکالی ندارد. ممکن است شما بگویید شیوه‌ای که آقای هاشمی برای اداره کشور دارد مناسب نیست و ما شیوه بهتری داریم و هیچ اشکالی ندارد اما این چنین که شما یک سرش را انقلاب می گذارید و یک سر دیگر را آقای هاشمی، اینچنین نیست. واقعاً این نیست. این ظلم است. اینکه آقا فرمود تاریخ انقلاب را مگر می شود بدون هاشمی نوشت؟ که خُب آقا تعارف که نمی‌کرد. این که ما هر چه یاران انقلاب و آقا را کم کنیم، قطعا به انقلاب و آقا خدمت نکرده ایم.

مجری فرمان هیچ کسی نیستم به جز فرمان آقا

وی تاکید کرد: من آقای هاشمی را یکی از یاران انقلاب و یکی از ارکان انقلاب می شناسم، من به ایشان علاقمند هستم، خیلی کارها را هم با ایشان مشورت می‌کنم و خیلی کارها را ایشان با من مشورت می کنند. البته من آدم مستقلی هستم و مجری فرمان هیچ کسی نیستم به جز فرمان آقا به عنوان ولی امر که سمعاً و طاعتا.

روحانی در پاسخ به پرسش یکی از دانشجویان نیز گفت: یکی از آقایان پرسید که اگر شما کار کارشناسی کردید و آقا نپذیرفتند، چه می‌کنید؟ باید بگویم خُب نظر رهبری همان نظر نظام است، تعارف نداریم که. کشور یک ولی و یک رئیس دارد. من نمی پسندم یک کسی که نظری دارد، این نظر را از رهبری دریغ کند؛ البته این کار باید با حسن نیت و دلسوزی باشد.

وی در ادامه صحبتهای خود در پاسخ به پرسشی درباره حوادث پس از انتخابات 88 اظهار کرد: در سال 88 یکسری مسائلی واقع شد که این مسائل در جمع به ضرر چهره نظام ما در دنیا تمام شد. حالا چه کسی این وسط مقصر بود، خیلی ها مقصر بودند. من کاری به این مقصرین ندارم. شاید آن اولین تظاهراتی که مردم کردند، قصدی نداشتند و واقعاً فکر می کردند در انتخابات دست کاری شده است اما بعد متأسفانه مسیر منحرف شد به خصوص آنجا که رهبری فرمودند که دیگر باید از راه قانونی اعتراضات انجام شود و اردو کشی خیابانی نباشد. خودم در دو - سه مصاحبه ای که کردم گفتم که اردوکشی خیابانی غلط است و باید طبق قانون عمل شود. این که چه کسی در این جریان مقصر بوده، باز هم این به قانون و تصمیمی که قوه قضاییه طبق قانون می‌گیرد بستگی دارد. اگر ما نظام را قبول داشته باشیم باید همه آن را قبول داشته باشیم. نمی شود بگوییم نظام را قبول داریم اما شورای نگهبان را قبول نداریم یا نظام را قبول داریم ولی قانونی که مجلس وضع می کند قبول نداریم.

روحانی اضافه کرد: تأکید می‌کنم که ممکن است با نظرات شما کمی فاصله داشته باشد، من می‌گویم باید به سمت وحدت برویم و جذب حداکثری که آقا مطرح کردند در خصوص آنهایی که واقعا حسن نیت دارند و کسانی که واقعاً آنهایی که اصل انقلاب را قبول دارند، ولایت فقیه را قبول دارند، آقا را قبول دارند، نظام را قبول دارند، قانون اساسی را قبول دارند، اعمال شود. حالا یک کسی هم یک خطایی کرده اشتباهی کرده، واقعاً ما جذب کنیم. چرا؟ چون شرایطِ ما شرایطِ تفرقه نیست. ما نه تنها در مذاکرات بلکه در تمام صحنه ها اگر از درون وحدت بیشتری داشته باشیم قدرت ما بالا می رود و راحت تر می توانیم در مقابل دنیا مقاومت و ایستادگی کنیم.

دولت فراجناحی را می‌پسندم

وی همچنین، درباره دولت وحدت ملی اظهار کرد: البته دولت وحدت ملی معانی مختلفی دارد، اما من دولت فراجناحی را می پسندم. چون در هر دو جناح آدم های خوب، لایق و شایسته و معتقد و مخلص وجود دارد و باید از همه افراد شایسته و هر کسی که انقلاب را قبول دارد استفاده کنیم. آدمهایی باشند که صاحب نظر باشند و متخصص باشند نه اینکه بله قربان‌گوی رییس‌جمهور باشند.

در ادامه، یکی از اعضای میز انتخابات اتحادیه با انتقاد از صحبتهای حسن روحانی درباره عملکردش در پرونده هسته‌ای گفت: در مستند bbc آقای "دُویل پن" می‌گوید "این پیشنهاد را ما دادیم که در ایران فیزیک تدریس نشود". یعنی غربی‌ها این جسارت رو به خودشان دادند که یک همچنین پیشنهادی هم مطرح کنند. از سوی دیگر رهبری نظام در دیدار با مردم کرمانشاه درباره تیم مذاکرات فعلی به این مظمون فرمودند: "ما خیالمان از این تیم راحت است". آقای روحانی شما چگونه این مطلب را تفسیر می‌کنید؟ یعنی آقا از تیم قبلی خیال ناراحت داشتند؟

روحانی در پاسخ به این اظهارات گفت: هیچ وقت طرف غربی همچنین پیشنهادی به ما ندادند. اسناد مذاکرات در دبیرخانه موجود است و همچین پیشنهادی به ما ندادند. آنها می‌گفتند شما حق غنی‌سازی از لحاظ حقوقی دارید، اما حق اعمال ندارید چون تخلف کردید.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.