• چهارشنبه / ۱۷ مهر ۱۳۹۲ / ۰۹:۵۰
  • دسته‌بندی: دولت
  • کد خبر: 92071711094
  • خبرنگار : 71480

با تاکید بر ضرورت اصلاح هدفمندی یارانه‌ها

نهاوندیان: مخالفان رفع تحریم، دلالان تحریم هستند/انحرافاتی در خصوصی‌سازی رخ داده است

نهاوندیان: مخالفان رفع تحریم، دلالان تحریم هستند/انحرافاتی در خصوصی‌سازی رخ داده است

رییس دفتر رییس‌جمهور، مهمترین اقدامات و دستاوردهای اقتصادی دولت را تشریح کرد و با انتقاد از نحوه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، بر ضرورت اصلاح آن با هماهنگی مجلس تاکید کرد.

رییس دفتر رییس‌جمهور، مهمترین اقدامات و دستاوردهای اقتصادی دولت را تشریح کرد و با انتقاد از نحوه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، بر ضرورت اصلاح آن با هماهنگی مجلس تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، محمد نهاوندیان در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه "مردم و فعالان اقتصادی موتور اصلی ایجاد رونق اقتصادی هستند"، خاطرنشان کرد: دولت در این زمینه خدمتگزار مردم است و وسیله تسهیل فعالیت اقتصادی را فراهم می‌کند و موانع را از سر راه برمی‌دارد.

وی با اشاره به مصوبه 35 بندی که در جلسات هیأت دولت تصویب و ابلاغ شده است، اظهار کرد: یکی از مشکلاتی که واحدهای تولیدی داشتند، در ارتباط با کمرگ بود. با التهابات ارزی قدرت خرید پول ملی کاهش یافت و بین مشتری، بانک و بانک مرکزی در تعیین نرخ ارز اختلاف ایجاد شد؛ بنابراین کالاها در کمرگ باقی مانده بود.

دولت به دنبال بروکراسی‌زدایی است

رییس دفتر رییس‌جمهور افزود: در این مصوبه تصمیم گرفته شد که کالاهای اساسی از کمرگ ترخیص شود و دارو هم جزو همین کالاها بود. همچنین در برخی موارد مغایرت اسنادی نیز وجود داشت و مصوبه دولت بیان کرد که در مغایرت‌های اسنادی تا 10 درصد، کالاها ترخیص شود. در واقع دولت به دنبال بروکراسی‌زدایی است.

نهاوندیان در ادامه با اشاره به اینکه "سرویس ارزیابی ویژه در کمرگ برای واحدهای تولیدی در نظر گرفته شده است"، اظهار کرد: برای تشویق سرمایه‌گذاری، صندوق توسعه ملی موظف شده است در طول یک ماه پاسخ متقاضیان را بدهد و به آنها تسهیلات اعطا کند.

وی همچنین گفت: در این مصوبه آمده که شرکت توانیر، پژوهشگاه نیرو و شرکت آب و فاضلاب کشور تا 40 درصد در تجهیزات آب و برق یا نفت یا گاز یا پتروشیمی سرمایه‌گذاری کنند و 60 درصد دیگر سرمایه‌گذاری توسط بخش خصوصی صورت بگیرد.

نهاوندیان با بیان اینکه "در این مصوبه بخش گردشگری به عنوان یک صنعت در نظر گرفته شده است"، تصریح کرد: دولت بانک مرکزی را موظف کرده است که در زمینه سپرده ارزی مقررات را اصلاح کند.

مخالفان رفع تحریم، دلالان تحریم هستند

وی افزود: رویکرد اصلی دولت این بوده است که از حداکثر ظرفیت موجود استفاده کند؛ البته از محدودیت‌ها هم غافل نبوده و با دیپلماسی فعال به دنبال رفع این محدودیت‌ها است. مخالفان رفع تحریم، در واقع دلالان تحریم هستند. آنها کسانی هستند که از شرایط تحریم سود می‌برند، بنابراین در زمینه رفع تحریم‌ها سنگ‌اندازی می‌کنند اما باید با قدرت پیش رفت تا بتوانیم منافع ملی را تأمین کنیم.

رییس دفتر رییس‌جمهور در ادامه این گفت‌وگوی خبری درباره نحوه تأمین منابع یارانه‌ای نیز گفت: دولت خود را موظف می‌داند که قانون مصوبه مجلس را اجرا کند اما بودجه امسال واقع‌بینانه نیست و بیش از یک‌سوم درآمدهای آن قابل تحقق نخواهد بود. در حال حاضر دولت با بدهکاری زیادی مواجه است، بنابراین قرار شد بودجه اصلاح شود. در حال حاضر منابع حاصل از حامل‌های سوخت کفایت پرداخت یارانه‌ به خانواده‌ها را نمی‌دهد چه برسد به بخش تولید و سلامت.

اگر قرار بود به همه یارانه بدهیم، چرا هدفمندی انجام شد؟

نهاوندیان همچنین با طزح این پرسش که "اگر قرار بود یارانه به همه بدهیم، به چه دلیلی هدفمندی انجام گرفت؟" تاکید کرد: باید اقشار هدف را در جامعه شناسایی و از آنها مراقبت کنیم؛ البته تصمیم‌گیری اصلی در این زمینه مجلس شورای اسلامی است ولی من معتقدم با یک اجماع می‌توانیم به معنای دقیق هدفمندی نزدیک شویم. باید به سمتی بریم که یارانه‌ها را به بخش تولید اختصاص دهیم و همزمان از اقشار نیازمند هم حمایت کنیم.

وی همچنین با بیان اینکه "در دولت گذشته مبنای نرخ ارز افزایش یافت، یادآور شد: در دولت قبل همچنین نرخ ارز مرجع تغییر یافت؛ بنابراین تبعات این تغییر بر محصولات وارداتی نشان داده شد.

رشد نقدینگی که عامل تورم بوده به نصف رسیده است

رییس دفتر رییس‌جمهور ادامه داد: یک تورم 40 درصدی به این دولت به ارث رسیده است که باید مهار شود. البته مردم هم آمادگی دارند که از التهابات گذشته فاصله بگیرند. هدف اول دولت که ایجاد آرامش در بازار بوده، بدست آمده است و در گام دوم باید تورم کنترل شود. رشد نقدینگی که عامل تورم بوده به نصف رسیده است و اکنون باید عرضه بالا برود تا رکود تورمی کنترل شود.

انحرافاتی در خصوصی‌سازی رخ داده است

نهاوندیان درباره تصمیم دولت درباره خصوصی‌سازی نیز گفت: انحرافاتی در خصوصی‌سازی رخ داده است که در روند اجرای آن باید اصلاحاتی انجام شود. خصوصی‌سازی این نیست که مدیریت شرکت‌ها شبه‌دولتی باقی بمانند. خصوصی‌سازی واقعی در دستور کار دولت قرار گرفته و در واقع معنای آن این است که بخش خصوصی بدون دغدغه بتواند سرمایه‌گذاری کند.

بسیاری از اقداماتی که در زمینه فروش نفت انجام شده مورد تایید نیست

وی در ادامه افزود: مقابله با تحریم، نباید پوششی شود که سرمایه ملی به صورت نامطمئنی در معرض آسیب قرار گیرد. کمک بخش خصوصی به شرکت نفت تصمیم درستی است اما بسیاری از اقداماتی که در زمینه فروش نفت انجام شده مورد تایید نیست و در این زمینه به انضباط جدی مالی نیازمندیم. وزارت نفت اعلام کرده است که از هر نوع همکاری در این زمینه استقبال می‌کند و در واقع رویکرد دولت، حمایت از بخش خصوصی است.

اولین دستاورد سفر نیویورک، شکسته شدن تحریم‌ها بود

به گزارش ایسنا، رییس دفتر رییس‌جمهور درباره مهمترین دستاوردهای اقتصادی دولت در سفر به نیویورک نیز گفت: اولین دستاورد سفر به نیویورک این بود که تحریم‌ها شکسته شد و ما شاهد بودیم که محتوای ملاقات‌ها با هیات ایرانی، ابراز علاقه برای همکاری اقتصادی با ایران و اعتراف به غیرعاقلانه بودن تحریم‌ها بود. در کشوری که 35 سال ایران را تحریم کرده جلسه خصوصی برگزار شده که موضوع این جلسه همکاری اقتصادی با ایران بوده است. آنها اظهار نگرانی کردند که از ظرفیت‌های ایران فقط چین و اروپا استفاده می‌کند و آنها متوجه شده‌اند که دوران تحریم‌ها به پایان رسیده است.

نهاوندیان در ادامه با بیان اینکه در همین سفر، تصمیم کنگره آمریکا برای تشدید تحریم‌ها به تعویق افتاد، خاطرنشان کرد: مراجعات دولتی و خصوصی خارجی با هیات ایرانی قابل مقایسه با گذشته نیست.

صف براندازها و کسانی را که فقط در زمینه هسته‌یی نگرانی دارند، از هم جدا کنیم

وی در ادامه تاکید کرد: باید صف آنهایی که به دنبال براندازی نظام هستند و آنهایی که این هدف را دنبال نمی‌کنند و فقط در زمینه هسته‌یی نگرانی دارند را از هم جدا کنیم.

نهاوندیان با بیان اینکه "امیدواریم تامین مالی پروژه‌هایی در داخل کشور توسط شرکت‌های خارجی صورت بگیرد"، اظهار کرد: هم‌اکنون برخی از کشورها پیشنهاد کرده‌اند تامین مالی پروژه‌هایی را به عهده بگیرند. در صورت وقوع این اتفاق، فرصت‌های شغلی زیادی در کشور ایجاد می‌شود و حماسه اقتصادی محقق خواهد شد.

رییس دفتر رییس‌جمهور در رابطه با اقدامات دولت در بخش کشاورزی نیز گفت: دولت قبل از آغاز فصل پاییز قیمت محصولات کشاورزی اعلام کرده است تا کشاورزان با خیال راحت نهاده‌های خود را تهیه کنند.

سعی دولت این است که حرف مردم را بشنود

وی همچنین درباره اقدامات دولت درباره استفاده از نخبگان اظهار کرد: حمایت واقعی از نخبگان این است که از افکار آنها حمایت شود و در جلسات هیات دولت هم مطرح می‌شود که چگونه از افکار نخبگان استفاده شود. سعی دولت این است که حرف مردم را بشنود و حرف‌های خود را صادقانه به مردم بگوید.

نهاوندیان در ادامه افزود: جلسات شورای گفت‌وگو که در آن، هشت مسئول اقتصادی دولت، هشت مدیر اقتصادی بخش خصوصی و نمایندگانی از قوه مقننه و قضاییه حضور دارند، برگزار می‌شود که در این جلسات از نظرات نخبگان بهره می‌بریم. جلسه بعدی این شورا، هفته بعد تشکیل می‌شود.

رییس دفتر رییس‌جمهور در پایان تاکید کرد: ما باید مجموعه‌های تحقیقاتی را مورد حمایت قرار دهیم و باید بین دستگاه‌های اجرایی و دستگاه‌های فکری ارتباط موثری برقرار کنیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.