• یکشنبه / ۳ آذر ۱۳۹۲ / ۱۱:۳۳
  • دسته‌بندی: دولت
  • کد خبر: 92090301720
  • خبرنگار : 71038

/کامل/

رییس‌جمهور: تحریم‌ها قدم به قدم برداشته خواهد شد/اکنون نوبت فعالان اقتصادی است

رییس‌جمهور: تحریم‌ها قدم به قدم برداشته خواهد شد/اکنون نوبت فعالان اقتصادی است

رئیس‌جمهور با اشاره به توافق ایران و 1+5 اظهار کرد: در مذاکرات، دنیا به این احساس رسید که تکریم ملت ایران پاسخ خواهد داد و تحریم نمی‌تواند کارساز باشد.

رئیس‌جمهور با اشاره به توافق ایران و 1+5 اظهار کرد: در مذاکرات، دنیا به این احساس رسید که تکریم ملت ایران پاسخ خواهد داد و تحریم نمی‌تواند کارساز باشد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در نشست خبری صبح امروز خود با بیان اینکه "گزارش کوتاهی از تلاش‌های پیگیر تیم دیپلماتیک و دوستانمان به عنوان تیم مذاکرات هسته‌ای ارائه خواهم داد"، گفت: دستاورد این تلاش‌ها جلوه بیشتر کرامت و بزرگی ملت ایران بود.

وی با بیان اینکه "ملت ایران همواره در طول تاریخ دارای عظمت و سربلندی‌هایی بوده که توجه جهانیان را به خود جلب کرده است"، افزود: در این مذاکرات دنیا به این احساس رسید که تکریم ملت ایران پاسخ خواهد داد و تحریم نمی‌تواند کارساز باشد.

رییس‌جمهور تاکید کرد: دولت تدبیر و امید به دنبال ایجاد فضای اعتماد بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهایی است که آنها علاقه‌مند به ارتباط دوستانه با این ملت بزرگ هستند.

شعار دولت تعامل سازنده با جهان است

رییس جمهور در ادامه این نشست اظهار کرد: برای ایجاد اعتماد در سایه‌ی تبلیغات ناصحیح، دشمنان چهره‌ای را ترسیم کرده بودند و در واقع می‌خواستند ایران هراسی را در ا فکار عمومی جا بیاندازند.

وی با بیان این‌که منطق و استدلال و مذاکرات منطقی تیم دیپلماتیک ایران در کنار صدها مذاکره‌ی سیاسی دیگر این فضا را به وجود آورد که مسیر اعتماد کشورهای دیگر با ایران در مسیر درست خود قرار بگیرد، تاکید کرد: البته همانطور که بارها گفته شده اعتماد یک جاده‌ی دو طرفه است و ما هم باید نسبت به دیگران و به ویژه کشورهای غربی بتوانیم به اعتماد برسیم. البته برای دستیابی به اعتماد کامل راه طولانی در پیش است، اما قدم‌های اولیه در این زمینه برداشته شده است.

رئیس جمهور ضمن این‌که بحث بعدی را مساله تعامل با جهان عنوان کرد، گفت: شعار این دولت تعامل سازنده با جهان است که در سایه‌ی اعتماد به وجود خواهد آمد و در این راستا قدم‌های اولیه برداشته شد.

وی تصریح کرد:دولت از روز اول در کنار فعالیت‌های اقتصادی و سیاسی به معنای سیاست داخلی و فرهنگی و اجتماعی فعالیت سیاست خارجی خود را نیز آغاز کرد به ویژه از اوایل مهر ماه امسال سفر مقامات سیاسی ایران به بیشکک در شهریور و نیویورک در مهر ماه و شروع مذاکرات 1+5 با ایران در سطح وزیران در قدم اول در نیویورک و قدم‌های بعدی در ژنو برداشته شد.

قدرت‌های جهان حقوق هسته‌ای ایران را به رسمیت شناخته‌اند

رییس‌جمهور در ادامه نشست خبری خود با بیان اینکه "حاصل مذاکرات این است که 1+5 یا به نوعی دیگر قدرت‌های جهان حقوق هسته‌ای ایران را به رسمیت شناخته‌اند"، گفت:‌ البته جمهوری اسلامی ایران این حق را به طور ذاتی دارد. معاهده NPT این حق را به همه کشورهای امضاکننده آن داده است.

حسن روحانی اضافه کرد: اکنون بیش از 40 کشور در دنیا مشغول غنی‌سازی هستند و آژانس هم بر همین مبنا بر کشورهایی که سوخت هسته‌ای تولید می‌کنند، نظارت می‌کند.

وی همچنین اظهار کرد: اذعان قدرت‌های بزرگ به این حق ایران (حقوق هسته‌ای) از دیدگاه سیاسی بسیار ارزشمند است.

رییس‌جمهور در ادامه، دستاورد دوم مذاکرات را «کسب حق غنی‌سازی ایران در خاک خود» دانست و افزود: هرکس هر تفسیری بخواهد می‌تواند از این حق بکند. در متن توافقنامه به صراحت آمده است که ایران غنی‌سازی خود را انجام می‌دهد.

روحانی اضافه کرد: من به ملت ایران اعلام می‌کنم که فعالیت غنی‌سازی ایران بصورت سابق ادامه پیدا می‌کند و نطنز، فردو، اراک، اصفهان و بندرعباس به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

سازمان تحریم با اجرای این توافق شکسته شد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رئیس جمهور در ادامه این نشست خبری با بیان این‌که دستاورد سوم در این توافق این نکته است که قدرت‌های جهانی اعلام کردند با پایان یافتن مذاکرات جامع که بلافاصله از امروز آغاز می‌شود و توافق جامع، تمام تحریم‌ها برداشته خواهد شد از جمله تحریم‌های سازمان ملل ، تحریم‌های یک جانبه از سوی اتحادیه‌ی اروپا و یا آمریکا گفت: در این توافق نامه اعلام شده است که تمام تحریم‌ها قدم به قدم با ادامه مذاکرات برداشته خواهد شد. این نکته‌ی دیگری است که در این توافق بر آن تصریح شده است.

روحانی با اشاره به این که سازمان تحریم با اجرای این توافق شکسته شد چه دیگران از این لفظ خوششان بیاید و چه بدشان بیاید افزود: ترک‌ها در سازمان تحریم‌ از دیشب آغاز شده است و هر چه زمان بگذرد فاصله ترک‌ها بیشتر خواهد شد.

وی با بیان این‌که در اولین قدم برخی تحریم‌ها با اجرای توافق برداشته خواهد شد تصریح کرد: تحریم‌هایی که به صورت فزاینده ادامه می‌یافت از امروز یعنی از شروع اجرای توافق متوقف خواهد شد.

وی افزود: بخشی از تحریم‌های بانکی در اجرای این توافق شکسته خواهد شد و این 6 ماه آغازی برای یک تجربه جدید برای ملت ایران است و اگر طرف‌های توافق ما یعنی 1+5 به این توافق عمل کنند ایران هم به این توافق عمل خواهد کرد و اجرای آن شروع مذاکرات جامع نهایی است.

روحانی با بیان این که این مذاکرات و توافق اولیه در مسیر هسته‌یی بود خاطر نشان کرد: خوشحالیم که بعد از 10 سال یک توافق در این سطح ولو اولیه و برای 6 ماه بین ایران و قدرتهای بزرگ حاصل شد.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد:‌بلافاصله بحث و مذاکره پیرامون توافق جامع و همه جانبه آغاز خواهد شد و این مذاکرات می‌تواند مذاکرات پایانی باشد.

ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نیست

به گزارش ایسنا رییس‌جمهور در ادامه با بیان این‌که از طرف ایران اراده‌ای جدی برای شروع و ادامه مذاکرات وجود دارد، گفت: امیدواریم طرف مقابل نیز این اراده جدی و صادقانه را داشته باشد. وقتی احترام و منافع متقابل باشد و وقتی از موضع برابر با هم سخن می‌گوییم چقدر خوب حرکت به سمت جلو خواهد بود.

وی افزود: امیدواریم با همین اصول بتوانیم مذاکرات بعدی را با توافق کامل ادامه دهیم.

روحانی با تاکید بر این‌که ملت ایران به دنبال سلاح هسته‌یی نیست، گفت: بعد از مذاکرات جامع و توافق نهایی در یک سال دیگر کسی نیاید بگوید که ما مانع شدیم تا ایران به سلاح هسته‌یی دست یابد. این از آن جو‌ک‌های خنده‌دار تاریخی است. ایران هیچ گاه دنبال سلاح هسته‌یی نبوده است و این موضوع را فقط من نمی‌گویم. آژانس هر بار که آمد و بازرسی‌های گسترده انجام داد گفت که فعالیت‌های هسته‌یی ایران انحرافی پیدا نکرده است.

روحانی با تاکید دوباره بر این‌که ایران به دنبال سلاح هسته‌یی نیست و نخواهد بود، افزود: اگر دنیا هدفش این است که ایران فعالیتش انحرافی نداشته، بداند خودبخود این موضوع تحصیل حاصل و انجام شده است، اما اگر کسی به دنبال این است که ایران را از توسعه بازدارد بداند که این کار امکان‌ناپذیر خواهد بود.

وی تاکید کرد: فناوری هسته‌یی برای توسعه ایران است و این فناوری بومی شده و جوان‌های کشور ما دانشمندان و اساتید کشور کوششی را که حداقل از سال 1367 آغاز شده و تا امروز ادامه یافته است و به ثمر رسانده‌اند، ادامه خواهند داد و ما آماده‌ایم که در این راستا با دنیا و آژانس همکاری کنیم تا شبهات و اقدامات در این زمینه مرتفع شود.

موفقیت در مذاکرات، در سایه رهنمودهای رهبری، حمایت ملت و تلاش دیپلمات‌ها بوده است

رئیس‌جمهور در ادامه صحبتهای خود گفت: لازم می‌دانم بگویم موفقیتی که تا امروز حاصل شده، در سایه رهنمودهای رهبری، حمایت‌های بی‌دریغ ملت بزرگ و تلاش و کوشش‌های دیپلمات‌ها و دستگاه‌های کشور از جمله شورای عالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی بوده است.

روحانی ادامه داد: من لازم می‌دانم یاد امام عزیز را گرامی بدارم که در سایه راه و خط او مردم ایران مسیر استقلال، استقامت و ایستادگی را آموختند و عملی کردند. از رهنمودهای رهبری هم که از ابتدا تاکنون ارشادهای ایشان برای ما راهگشا بوده و همچنین از شهدا و خانواده شهدا و بویژه خانواده شهدای هسته‌ای تشکر می‌کنم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه "امروز ایران دارای فن‌آوری هسته‌ای و توان غنی‌سازی است"، اظهار کرد: این توانایی ادامه می‌یابد و ما در همه زمینه‌های صلح‌آمیز هسته‌ای، فعالیت خود را ادامه می‌دهیم و با تلاش سازمان انرژی اتمی و رئیس این سازمان و همه اندیشمندان و دانشمندان، این راه ادامه خواهد یافت.

رییس‌جمهور همچنین اظهار کرد: وقتی تیم هسته‌ای از سفر بازگشتند، مفصل‌تر درباره جزئیات این توافقنامه صحبت می‌کنند.

به خانواده‌های شهدای هسته‌ای افتخار می‌کنیم

به گزارش ایسنا، در این لحظه با اشاره رئیس‌جمهور، خانواده شهدای هسته‌ای در کنار وی قرار گرفتند.

روحانی گفت: ما به این خانواده‌های عزیز افتخار می‌کنیم. آنها در این مسیر عزیزترین فرد خود را تقدیم کردند و همواره به این ایثار افتخار می‌کنند. ما به صبر و ایثار آنها افتخار می‌کنیم.

مسیر را آماده کردیم؛ اکنون نوبت فعالان اقتصادی است

وی در ادامه با بیان اینکه "اکنون نوبت فعالان اقتصادی است"، خطاب به فعالان این عرصه تصریح کرد: ما مسیر را آماده و هموار کردیم؛ از امروز تلاش و کوشش شما آغاز می‌شود.

رییس‌جمهور خطاب به مردم نیز گفت: من به مردم عرض می‌کنم که ما هرچه داریم از ایستادگی، وحدت و انسجام و حمایت بی‌دریغ شما داریم.

روحانی در پایان با بیان اینکه "حماسه 24 خرداد را مردم آفریدند که امروز این موفقیت یکی از ثمرات آن حماسه سیاسی است"، خاطرنشان کرد: امروز نود و نهمین روز آغاز بکار دولت است و دولت افتخار می‌کند که قبل از پایان 100 روز این موفقیت را به دست آورده است. من امیدوارم این مسیر با کمک شما مردم ادامه یابد.

به گزارش ایسنا، نشست خبری رییس‌جمهور در حیاط ساختمان دفتر رییس‌جمهور برگزار شد.

در این نشست اسحاق جهانگیری، علی‌اکبر صالحی، حسام‌الدین آشنا، محمدرضا صادق، محمدرضا نهاوندیان و حجت‌السلام والمسلمین شهیدی، رییس‌جمهور را همراهی کردند.

در نشست خبری رییس‌جمهور، خانواده برخی شهدای هسته‌ای کشورمان نیز حضور داشتند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۱:۵۹

انشاءالله اين تعامل در داخل هم صورت بگيرد و گروهها دست از نزاع با هم بردارند

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۲:۰۸

خدا کنه تحريم‌ها برداشته بشه. به خدا کمر مردم رو خم کرد اين گروني‌ها

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۲:۱۰

سلام. تبريک. کسي که حاصل انتخاب درست بوده، درست انتخاب ميکنه. درود بر دکتر روحاني و دکتر ظريف. به درستي دکتر روحاني را انتخاب کرديم، پس به او اعتماد کنيم و بگذاريم کارش را بکند.

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۲:۱۲

درود بر روحاني و ظريف

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۲:۱۴

شتر در خواب بيند پنبه‌دانه. زهي خيال باطل. بريد ببينيد اوباما درباره اين توافق چي گفته ...

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۲:۱۴

نميخوام ساز مخالف بزنم اما تکريم زمانيست که آمريکا اين همه خط و نشون نکشه و تهديد نکنه براي حق مسلم استفاده از انرژي هسته‌اي، انشاءالله که خير است.

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۲:۱۹

با سلام. انتخاب درست نتيجه درست نيز در پيش خواهد داشت. به اميد تداوم پيروزي‌ها

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۲:۳۰

ضمن حمايت از تيم مذاكره‌كننده كشورمان و تبريك در برداشتن گام اوليه در همزيستي صلح‌آميز با همه جهانيان، برايم جالب بود كه از همان دقايق اول اعلام توافق، تندروهاي هر دو سوي ماجرا اعلام مي‌كردند كه چيزي جز خروس قندي بدست نياورده‌اند. اين را هم تندروهاي داخلي مي‌گويند و هم تندروهاي عرب و آمريكايي و اسرائيلي!

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۲:۳۰

روحاني و ظريف مچکريم

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۲:۴۱

واقعا چرا فکر ميکنيد ريشه اين گروني‌ها در تحريم هستش؟!!! اينو از يک اقتصاددان بپرسيد تا بگه اگه الان با امريکا که هيچ، با کل دنيا رابطه داشته باشيم، اثرات سياستهاي مخرب احمدي‌نژاد رو بايد تا چند سال آينده تحمل کنيم.

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۳:۱۳

روحاني دمت گررررررم خسته نباشي

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۳:۱۳

انشاالله به لطف خدا اين دولت با درايت بتونه مشكلات اقتصادي كه عامل اصلي بدبختي جوانان مملكت ماست را از بين ببرد

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۳:۲۱

آقاي روحاني با همه ارادتي كه به شما دارم ولي از حق نگذريم همه‌جوره باهاشون كنار اومديدا. 20 درصد كجا 5 درصد كجا؟ يه جورايي كوتاه اومديد، مگه نه ....؟

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۳:۲۴

احمدي‌نژاد ياد بگير. ما داريم تاوان كارهاي امثال تو رو پس ميديم. از آقاي روحاني براي سياست درستشان در تعامل با دنيا سپاسگزاريم.

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۳:۳۶

آقاي رئيس‌جمهور ضمن تقدير از تدبير شما و مشاوران و تيم مذاکره‌کننده، استدعا دارد با انتصاب مديران تحصيلکرده، کاردان و شايسته، اقتصاد و مديريت کشور را از سوء تدبير برخي مديران نجات دهيد و از مسئولين بخواهيد کمتر مصاحبه کنند و بيشتر مرد عمل باشند. متاسفانه سوء مديريت‌ها بيش از تحريم‌ها به کشور لطمه وارد کرده است.

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۳:۳۹

اين شاهکار دکتر ظريف بود. خواهشا نگذاريد تندروهاي داخلي که خود باعث اين فلاکت در ايران بودند در محافل اجتماعي اظهار نظر کنند

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۳:۴۲

من به ايراني بودنم حالا ديگه افتخار مي‌کنم. روحاني ما جوانان دوستت داريم.

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۳:۴۲

مرسي روحاني، مرسي ظريف و ممنون ايسنا که جانب اعتدال را داشتي هميشه و در اوج نوميدي خبراي اميدوارکننده‌اي مخابره مي‌کني. محض اطلاع بعضي روزنامه‌هاي مثلا ارزشي که فقط نوميدي از تيترشون فوران مي‌کنه

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۴:۰۰

به عنوان يک رزمنده دوران دفاع مقدس از رئيس جمهور، دکتر ظريف، دکتر عراقچي و تيم مذاکره‌کننده تشکر ميکنم. خدا يارتان

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۴:۲۹

بياييم ابتدا خداوند بزرگ را شکر کنيم زيرا بي اذن او هيچ چيزي وجود نخواهد داشت و نيز به روح پرفتوح امام راحل صد درود و صلوات بفرستيم که ما ايرانيان را پيامبرگونه به عزت واقعي رساندند و با همه وجودمان از رهبري عزيز و باکياست و بادرايتمان امام خامنه‌اي بخاطر تحمل بيشترين سختي در اين راه تقدير و تشکر کنيم و براي طول عمر باعزت و سلامتي کامل ايشان با هم دعاکنيم و به روح بلند شهداي هسته‌اي درود بفرستيم و در آخر همه باهم يکي شويم و از همه کساني که از هشت سال پيش تا کنون براي اين موفقيت بزرگ تلاش و کوشش کردند تشکر کنيم.

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۴:۴۵

از خوشحالي نميدونم چيکار کنم! خدا رو شکر بابت موففيت بدست آمده. خسته نباشي وزير محبوب! دست‌مريزاد رييس‌جمهور دوست‌داشتني!

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۵:۴۵

همه دولتها زحمت کشيدند و نبايد کسي را تخريب کرد و درود بر دکتر ظريف که غرور ، افتخار ،حسن خلق و منطق را معني نمودند.

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۶:۵۴

بالاخره اين کليد کارساز شد! روحاني تشــکر.

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۶:۵۶

باتشکر از مقام معظم رهبري که با پشتيباني و ارائه راهکار هيات مذاکره کننده را مورد لطف و عنايت قراردادند. لطفا" درپي تخريب دولت قبلي نباشيم.

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۶:۵۹

آ خي يه نفس راحت كشيديم ، خدا خيرت بده آقاي دكتر ظريف ، اين احمدي نژاد بايد تاوان اين همه بدبختي كه براي مردم ايران درست كرده بود رو پس بده.

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۸:۲۰

اين مسير تا آن قله‌اي که مد نظر شهيدان هسته‌اي بوده، به حول و قوه الهي ادامه خواهد يافت. اين سخن من نيست سخن آقاي روحاني است واقعا اين سوال براي من مطرح شد مگر غير ازاستفاده صلح آميز از انرژي هسته اي هدفي ديگر هم مدنظر هست؟

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۸:۲۱

عالي عالي. ممنون از رييس جمهور و همه مسئولين. به اميد ايراني آباد و شاداب. يا علي

avatar
۱۳۹۲-۰۹-۰۳ ۱۸:۳۶

باسلام وخسته نباشيد به سرداران وسازند گان واقعي کشور امام زمان . انشاءالله کمر گراني که باعث بسياري از فسادهاي اقتصادي واجتماعي گرديده است را نيز بشکنيد