• جمعه / ۲۳ آبان ۱۳۹۳ / ۲۲:۱۴
  • دسته‌بندی: دولت
  • کد خبر: 93082311758
  • خبرنگار : 71417

نوبخت عنوان کرد

توجه ویژه بودجه 94 به دریاچه‌ها و راه‌های فارس/ بودجه‌ریزی هدف‌مند و واقع‌گرایانه

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور گفت: در بودجه‌ریزی سال 94 با توجه به روند نزولی قیمت نفت و واقعیت‌های موجود، به‌شکل هدف‌مند اقدام و از پیش‌بینی اعداد و ارقام غیرمطمئن اجتناب خواهد شد.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور گفت: در بودجه‌ریزی سال 94 با توجه به روند نزولی قیمت نفت و واقعیت‌های موجود، به‌شکل هدف‌مند اقدام و از پیش‌بینی اعداد و ارقام غیرمطمئن اجتناب خواهد شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه فارس، محمدباقر نوبخت، شامگاه جمعه 23 آبان در نشست خبری پایان سفر سه‌روزه به استان فارس، گفت: رقمی که اکنون برای هر بشکه نفت پیش‌بینی می‌شود بین 70 تا 80 دلار است و دولت نیز با توجه به این واقعیت‌ها لایحه بودجه را تنظیم می‌کند.

وی تصریح کرد: تاکنون هیچ منبع رسمی پیش‌بینی نکرده است که رقم قیمت هر بشکه نفت خام در بازارهای جهانی به کمتر از 70 دلار برسد اما آنچه مهم است و پیش‌بینی شده، برنامه‌ریزی دقیق و تخصیص هدف‌مند منابع ریالی و ارزی است، همانگونه که در سال 93 نیز علی‌رغم تمام مشکلات شاهد تخصیص‌های مناسب بودجه‌ای بوده‌ایم.

نوبخت با بیان اینکه توسعه کشور در گرو توسعه تمام استان‌ها به شکل متوازن و عادلانه است، گفت: فارس در جمع استان‌های دارای جایگاه ویژه است که در سال 93 بالغ بر 1 هزار و 376 میلیارد تومان اعتبار مصوب برای 177 طرح ملی و استانی ویژه و برخی طرح‌های مشترک با سایر استان‌ها دارد.

وی با بیان اینکه تخصیص اعتبارات در 6 ماهه اول امسال 100 درصد انجام شده است، ابراز امیدواری کرد که در پایان سال نیز شاهد همین میزان تخصیص باشیم و در خصوص نتایج سفر به استان فارس گفت: مقرر شد هفته آینده مسئولان استانداری و نمایندگان استان 2 جلسه با معاونت برنامه‌ریزی رئیس‌جمهوری داشته باشند و در دو موضوع تنش‌های آبی و طرح‌های عمرانی بخش راه تصمیم‌گیری شود.

نوبخت با تصریح اینکه اعتبارات دولت نامحدود نیست، گفت: امروز با کاهش قیمت نفت مواجه هستیم لذا همه وظیفه داریم که به شکل هدف‌مند و هوشمند اعتبارات را به‌بخش‌های اختصاص دهیم که بیشترین بهره‌وری را برای کل جامعه به‌دنبال داشته باشد.

او اضافه کرد: برای سال 94 با توجه به بازدیدی که از دریاچه بختگان داشتیم، تلاش می‌شود با عنایت به سیاست‌های دولت در رابطه با احیای دریاچه‌های کشور، ردیف مستقلی برای دریاچه‌های فارس نیز در نظر گرفته شود.

وی با بیان اینکه در جلسه‌ای از دانشگاهیان فارس خواسته که طرح‌های پیشنهادی خود را که می‌تواند در کوتاه‌مدت نسبت به رفع بحران خشکسالی کمک کند، ارایه دهند و اضافه کرد: اقدام دیگری که در جلسات مختلف با مسئولان استانی در فارس توافق شد، استفاده مطلوب از ظرفیت‌های گردشگری تاریخی، طبیعی و مذهبی فارس بود.

وی گفت: در سال آینده ردیف خاصی در بودجه برای استفاده بهینه از ظرفیت‌های گردشگری و میراثی موجود در فارس تخصیص داده می‌شود و البته قرار شد میراث فرهنگی نیز برای احیای فضاهای گردشگری و جذب هرچه بیشتر گردشگر طرح‌های خود را ارائه دهد.

نوبخت با تصریح اینکه تلاش برای توسعه استان فارس محدود به بودجه 94 نخواهد بود، گفت: کفایت این کار در برنامه ششم توسعه خواهد بود که ارتقا وضع موجود به وضع مطلوب را به‌شکل ویژه دنبال خواهیم کرد و البته فرهیختگان استان هم باید در این مسیر طرح‌ها و پیشنهادهای اجرایی خود را ارائه بدهند.

معاون رئیس‌جمهور همچنین توجه به توسعه امامزادگان و طرح‌های توسعه‌ای گردشگری زیارتی و مذهبی را از جمله موارد مورد توجه دولت دانست و تاکید کرد که تخصیص مناسب و حداکثری به این بخش در نظر گرفته می‌شود.

نوبخت یکی از ظرفیت‌های مهم فارس را منطقه ویژه اقتصادی شیراز دانست و گفت: امسال شاهد رشد فزاینده تولید در بخش‌های مختلف تولید و گردشگری بوده‌ایم و البته این رشد در همه کشور محسوس بوده که در نهایت به رشد 4.6 درصدی تولید ناخالص ملی منجر شده است.

وی در پاسخ به سئوالی در خصوص معرفی وزیر علوم به مجلس، آموزش‌عالی را دارای جایگاهی ویژه برای دولت یازدهم دانست و گفت: برای دولت مهم است که دانشگاهیان با مدیریتی مواجه شوند که آن را می‌پذیرند.

نوبخت با یادآوری اینکه در گذشته شخصیت‌های علمی و فرهنگی ممتازی برای تصدی پست وزارت به مجلس معرفی شده است، گفت: شخصیت‌های معرفی شده از نظر دولت شایسته بودند اما دولت قانون‌مند است و متواضعانه نظر مجلس را می‌پذیرد هرچند که آن را وارد نداند.

وی با اشاره به اینکه وزیر جدید پیشنهادی نیز یکی از شخصیت‌های مبرز علمی و فرهنگی و ارزشی است، گفت: انتظار داریم که با شایستگی‌های موجود در این شخصیت، مجلس محترم رای قاطعی داده و تکلیف وزارت علوم مشخص شود و همانگونه که مجلس تاکنون در خیلی موارد همراهی خود را با دولت نشان داده است، در این موضوع نیز شایسته‌گزینی کند.

نوبخت در خصوص موضوع احیای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در استان‌ها با تاکید بر اهمیت و ابعاد این موضوع، خاطرنشان کرد: در استان‌ها لازم است ساز و کار مناسبی با استانداران اندیشیده شود و ظرف 2 هفته آینده چگونگی اجرای آن به شورای عالی اداری اعلام شود.

سخنگوی دولت در پاسخ به سئوال خبرنگاری در خصوص علت عدم حضور رئیس‌جمهور در نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها گفت: اینکه انتظار داشته باشیم یک فرد در مقام رئیس‌جمهور با همه مسئولیت‌هایی که در سیاست‌خارجه و داخله عهده‌دار است، در همه عرصه‌ها حضوری فیزیکی داشته باشد، شاید چندان وارد نباشد، به همین دلیل معاونان و وزرایی برای رئیس‌جمهور مشخص شده است.

نوبخت حضور معاونان رئیس‌جمهور و وزرا در برنامه‌ها و زمینه‌های مختلف را نشان‌دهنده توجه دولت دانست و گفت: وقتی یک وزیر یا معاون رئیس‌جمهور در نمایشگاه حاضر می‌شود به‌معنای حضور رئیس‌جمهور است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: نباید عدم حضور رئیس‌جمهور در نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها را بی‌توجهی دولت به رسانه‌ها معنا کرد، رابطه دولت یازدهم با رسانه‌ها بسیار دوستانه و صمیمانه است.

وی با بیان اینکه ریز مسائل بودجه را در هفته‌های آتی اطلاع‌رسانی خواهد کرد، از اختصاص سهم قابل قبولی برای فرهنگ در بودجه 94 خبر داد و گفت: البته باید به‌یاد داشته باشیم که 52 درصد از اعتبارات توسعه فرهنگی در بخش غیردولتی و تنها 48 درصد آن در بخش دولتی است، اگرچه تمام انتقادات در مباحث فرهنگی متوجه دولت بوده و هست.

نوبخت تاکید کرد: دولت یازدهم توجه ویژه‌ای به رفاه شهروندان داشته و این توجه را می‌توان در روند توزیع یارانه‌های نقدی و غیرنقدی و کاهش هزینه‌های درمان در بیمارستان‌های دولتی به‌عینه مشاهده کرد.

معاون رئیس‌جمهور گفت: توجه داشته باشیم که درآمدهای 106 و 110 میلیارد دلاری دولت امروز به 26 میلیارد دلار رسیده است اما علی‌رغم این محدودیت منابع، شاهد اتفاقات بسیار مطلوبی در حوزه‌های درمان که یکی از مبانی رفاه اجتماعی به‌شمار می‌رود هستیم.

نوبخت با اشاره به مهار روند تورم و کند شدن سرعت رشد قیمت‌ها توسط دولت، تاکید کرد: توجه کنیم که ما اکنون در سال اول فعالیت دولت بسر می‌بریم و این هنوز ابتدای کار است.

معاون رئیس‌جمهور همچنین پیش‌بینی تسهیلات 50 میلیون تومانی ارزان‌قیمت برای ساخت مسکن را از اقدامات دولت در راستای کمک به قشر ضعیف و آسیب‌پذیر جامعه برای تامین مسکن دانست و گفت: دولت برای تامین این تسهیلات سالانه باید یک هزار و 200 میلیارد سوبسید پرداخت کند.

نوبخت همچنین گفت: تابستان امسال با اقدامات انجام شده بالغ بر 400 هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد شده است اگرچه این عدد در مقابل 2 میلیون بیکار، هنوز اندک است و همچنان نیازمند تلاش بیشتر و هدف‌مند برای ایجاد شغل بیشتر هستیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.