• جمعه / ۲۰ شهریور ۱۳۹۴ / ۱۲:۳۵
  • دسته‌بندی: رسانه دیگر
  • کد خبر: 94062012613
  • منبع : فضای مجازی

در ستایش رفتار انسانی مردم آلمان + تصاویر

«ممکن است ملاحظات سیاسی و اقتصادی موجب آسان‌گیری صدراعظم و دولت آلمان شده باشد. این‌که اقتصاد آلمان بستر مناسب‌تری برای جذب نیروی کار است یا جمعیت آلمان رو به پیری می‌رود نیز واقعیت دارد؛ اما تصاویر استقبال انسانی نیز واقعی است و پیش چشم ماست و چه صحنه‌های شورانگیزی هم هست.»

به گزارش ایسنا، این بخشی از یادداشت مهرداد خدیر در «عصرایران» است. در این مطلب آمده است: «من برای مهاجران احترام قائل هستم. آنها از سرزمین‌هایی که به مشکلاتی مبتلا هستند مهاجرت می‌کنند تا ببینند پشت کوه‌ها چه خبر است؟ آنها در پی تغییر هستند. من به این تکاپوی تغییر و تن ندادن به هر وضعیت محیطی احترام می‌گذارم.» (کوستا گابراس/ کارگردان مشهور سینما)

به راه افتادن موج پناه‌جویان در اروپا - که غالباً نیز سوری هستند - یکی از مهم‌ترین اخبار در هفته‌های اخیر است که در سراسر دنیا به آن توجه و درباره آن گزارش تهیه می‌شود.

تقاضای پناهندگی البته همیشه وجود داشته اما آنچه موج اخیر را بسیار متفاوت جلوه می‌دهد، چند سبب دارد:

نخست، جمعیت انبوهی است که تصمیم گرفته‌اند به جای ماندن و مردن حرکت کنند و جای جدیدی برای زندگی پیدا کنند. خاصه این که در سوریه اوضاع آشفته شده و معلوم نیست کی با کی می‌جنگد. اگر برای دموکراسی است، داعشِ دشمن دموکراسی چه می‌کند؟ اگر جنگ علیه داعش است، چرا همه متحد نیستند؟ و اگرهای دیگری که مجال بحث درباره آن جای دیگری است.

وجه دوم این است که پناه‌جویان حاضر نیستند در کشورهایی چون صربستان و مجارستان اسکان داده شوند و هدف آنان صرف نجات از جنگ و خون‌ریزی و زنده ماندن نیست تا در اردوگاه‌ها استقرار یابند. بلکه می‌خواهند از این فرصت استفاده کنند و زندگی بهتری را برای خود رقم بزنند. از این روست که مقصد اصلی خود را آلمان ذکر می‌کنند یا با قدری تخفیف به اتریش هم رضایت می‌دهند.

تا اینجا، صحبت از خواست‌های پناه‌جویان است اما این موضوع وجه سومی هم دارد که کمتر سابقه داشته و آن استقبال پر از عاطفه مردم در آلمان است.

استقبال شماری از مردم آلمان از پناهجویان خارجی

صحنه‌های انسانی استقبال از پناه‌جویان همه مردم دنیا را تحت تاثیر قرار داده و چون با تبلیغات قبلی درباره دور شدن جوامع غربی از انسانیت و معنویت سازگار نیست برخی از رسانه‌ها و محافل در ایران دست‌در‌کار شده‌اند تا انگیزه‌های انسانی مردمی را با اهداف صرفاً اقتصادی توضیح دهند و جنبه انسانی و شوق‌آمیز ماجرا را که انسان آلمانی به انسان سوری - فارغ ازتعلقات سرزمینی و مذهبی و قومی - پناه می‌دهد یک پروژه تعریف‌شده توصیف کنند.

از جمله این که 20 درصد جمعیت آلمان بیش از 65 سال سن دارد و با ادامه روند فعلی در سال 2040 این میزان به 30 درصد می‌رسد. جمعیت پیری که مولد نیست و چون در سن بازنشستگی است حقوق آنها را باید جمعیت مولد تامین کنند. با اینکه آلمان با رقم بیشتر از 6 درصد، پائین‌ترین سطح بیکاری را از هنگام اتحاد با آلمان شرقی سابق دارد اما در همین حال به بیش از 140 هزار مهندس، برنامه‌ریز و کارگر فنی نیاز‌مند است و پیش‌بینی می‌شود در صورت دوام وضعیت موجود، آلمان تا سال 2020 یک ملیون و 800 هزار نفر و تا افق سال 2040 نزدیک به چهار میلیون نفر در بازار کار کمبود داشته باشد.

منظور از این تحلیل‌ها این است که آلمان به دلایل انسانی به روی سوری‌ها آغوش نگشوده و انگیزه‌های اقتصادی و اجتماعی دارند، و چه بسا سیاسی. درباره انگیزه‌های سیاسی این پرسش هم مطرح می‌شود که اگر تا این اندازه مهربان هستند و قصد اعطای پناهندگی دارند چرا این لطف را از فلسطینی‌ها دریغ می‌کردند و می‌کنند و حالا در قبال سوری‌ها دست و دل باز شده‌اند؟

یا این‌که می‌خواهند نزد افکار عمومی در دنیا، گذشته آلمان را که با نازیسم و فاشیسم شناخته می‌شد ترمیم و تلطیف کنند. یا شخص خانم آنگلا مرکل به خاطر نوع مواجهه‌ای که قبلاً با پناه‌جویانی از فلسطین داشته عذاب وجدان دارد.

به لحاظ اقتصادی اما تاکید بر بازار کار است و در واقع به پناه‌جویان به چشم نیروی کار می‌نگرند.

این تحلیل‌ها شاید درباره پاره‌ای انگیزه‌های سیاست‌مداران درست باشد اما آیا مردمی که پناه‌جویان را در آغوش می‌گرفتند و می‌گریستند و صحنه‌های با‌شکوهی از انسانیت و معنویت را به تصویر می‌کشیدند در اندیشه پیری جمعیت کشورشان و تامین نیروی بازار کار و صحنه‌سازی بودند؟

انسانیت محدود به جغرافیا نیست. همچنین محدودیت منحصر به جوامعی نیست که اتفاقاً بعضاً مبتلا به پول‌زدگی و حاکمیت ارزش‌های مادی شده‌اند.

صف استقبال و ارائه هدیه و غذا توسط شماری از مردم آلمان
در ایستگاه راه‌آهن در استقبال از پناهجویان

صحنه‌هایی که این روزها در آلمان و دیگر کشورهای اروپایی شکل گرفته، انسانی است. انسانیت نیز مرز و جغرافیا نمی‌شناسد؛ این تصور که می‌توان دنیا را به شرق و غرب تقسیم کرد و هرچه صفت مذموم را به مغرب‌زمینی‌ها نسبت داد و هرچه انسانی است، منحصر به شرق باشد.

جالب این که این شرقی / غربی کردن‌ها حتی در حوزه علومی که منشاء آنها غرب بوده نیز دیده می‌شود. کما اینکه در شماره جدید مجله گفتمان الگو با دکتر رضا منصوری این استاد سرشناس فیزیک دانشگاه شهید بهشتی و معاون پیشین وزیر علوم به صراحت می‌گوید یک استاد آلمانی هم انسان است و چرا نظر او را به همه فرهنگ غرب نسبت می‌دهید؟ هر انسان غربی را همان فرهنگ غرب ندانید.

چگونه می‌توان باور کرد مردمی که با اتومبیل خودشان پناه‌جویان را به شهر آورده یا به آنها آب و غذا داده‌اند و می‌دهند و بین آنها میوه توزیع می‌کنند، نیز انگیزه‌های اقتصادی و مادی داشته‌اند؟

آری، ممکن است ملاحظات سیاسی و اقتصادی موجب آسان‌گیری صدراعظم و دولت آلمان شده باشد. اینکه اقتصاد آلمان بستر مناسب‌تری برای جذب نیروی کار است یا جمعیت آلمان رو به پیری می‌رود نیز همه واقعیت دارد؛ اما تصاویر استقبال انسانی نیز واقعی است و پیش چشم ماست و چه صحنه شورانگیزی هم هست.

از دوستی که به کشور فنلاند سفر کرده بود و جراح مغز و اعصاب هم هست و برای گذراندن دوره تخصصی رفته بود پرسیدم کدام ویژگی در آن جامعه جالب‌تر بود؟ پاسخ تکان‌دهنده‌ای داد: معنویت!

برای ما که همه جوامع غربی را غرق در مادیات می‌دانیم و غوطه‌ور در فساد، این توصیف شوک‌آور است. اما آیا این همه بانک که در گوشه گوشه شهر سر برآورده‌اند نماد مادیت هستند یا معنویت؟ این همه تکاپو برای برخورداری بیشتر مادی است یا معنوی؟

کافی است اندکی در مکالمات و گفت‌وگوهای روزانه مردم یعنی خودمان دقت کنیم. بیش از هر واژه‌ای کلمه «پول» را می‌شنویم!

به تعبیر شازده کوچولو، آن‌قدر که درباره «چند»‌ها می‌شنویم، از «چون»ها و «چگونگی»ها نمی‌نشنویم. این‌که دولت‌های غربی و خصوصاً آلمان بخواهند از موج پناه‌جویان منافع اقتصادی کسب کنند یا جامعه احساس کند اینها سربار نیستند، یک موضوع است و این‌که چشم خود را به روی صحنه‌های زیبای استقبال مردم از آنان ببندیم موضوعی دیگر و البته کج‌سلیقگی.

این واقعیت را هم نمی‌توان نادیده انگاشت که چرا از میان این همه کشور که در اطرافشان بوده، رنج سفری چنین دشوار و پر مخاطره را به جان خریده‌اند تا به «آلمان» برسند؟

به گزارش ایسنا، «فرادید» نیز تصاویر بیشتری از این رویداد منتشر کرده است که در زیر می‌بینید:

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۴-۰۶-۲۰ ۱۴:۱۵

مونده تا بفهمن از کجا خوردن .

avatar
۱۳۹۴-۰۶-۲۰ ۱۵:۲۰

درود بر شما.

avatar
۱۳۹۴-۰۶-۲۰ ۱۶:۲۰

مردم داري رو بايد از اينها ياد بگيريم

avatar
۱۳۹۴-۰۶-۲۰ ۱۶:۲۰

آفرين :)

avatar
۱۳۹۴-۰۶-۲۰ ۱۶:۴۶

رسانه هاي ما با اين مرزبندي ها به جايي نمي رسند. اكنون ديگر مردم به رسانه هاي دولتي اكتفا نمي كنند و اخبار را از شبكه هاي اجتماعي و اينترنت پيگيري مي كنند، زودتر از اينكه رسانه هايي مانند صدا و سيما با سانسور و اضافه كردن چاشني شرقي/ غربي آن را به خورد مردم بدهند. اينگونه رسانه ها در صورت ادامه دادن اين روند محكوم به شكست و طرد از سوي مردمند.

avatar
۱۳۹۴-۰۶-۲۰ ۱۹:۳۱

هر انسان واقعا ارزشمند است اين افرادي که به اين کشور پناهنده شدند فقط خواستار يک زندگي خيلي ساده و آرام هستند دولت آلمان به اين افراد کمک مي کند در عوض اين افراد هم با کار در کارخانه هاي بزرگ آلمان هم به کشور آلمان کمک مي کنند و هم کمبود نيروي کار آلمان را جبران مي کنند حتي اگر کودکان اين خانواده هاي سوري در آلمان تحصيل کنند و به دانشگاه بروند چقدر مي توانند به توليد ناخالص ملي اين کشور کمک کنند يادمون نره که ماهم پذيراي ميليونها مهاجر افغان بوده ايم و اگر امکانات بهتري براي اين افراد فراهم کنيم اين انسانهاي رنج ديده هم مي توانند براي کشور ما هم مفيد باشند

avatar
۱۳۹۴-۰۶-۲۰ ۲۰:۵۴

چه با لياقتن

avatar
۱۳۹۴-۰۶-۲۰ ۲۱:۱۶

انسانيت

avatar
۱۳۹۴-۰۶-۲۰ ۲۳:۵۷

همين چند هفته قبل بود که مرکل در پاسخ به التماسهاي يک دختر مهاجر عربي گفته بود نيازي به کمک به شما نيست کمک به شما موجب هجوم گسترده شماها ميشود. المان و اروپا بايد شرمسار اين وضعيت باشند. داعش ساخته و پرداخته غربيها است حمله و فتح ليبي با کمک داعش انجام شد دومين تجربه دستور هجوم به سوريه بودو در ان هنگام انقلابیون سوريه, مخالفان مسلح اسد, پيکار جويان ازادي خواه ناميده ميشدند المان به عنوان رهبر اروپا در حال پاک نمودن دستهايش است

avatar
۱۳۹۴-۰۶-۲۱ ۰۹:۳۵

به واسطه حضور و تحصيل چند ساله در آلمان به شدت از این نوشتار متعجب شدم!! در آلمان و بسياري از کشورهاي اروپائي مردم هرگز درگير سياست نيستند و بازيچه سران حکومت خود نمي‌شوند، به عبارت ديگر حرکت‌هاي خودجوش و NGO ها هرگز وابستگي دولتي و سياسي ندارند. بنابراين اگر دولت آلمان و شخص مرکل بخواهند هم نمي‌توانند مردم را وادار به چنين عملي کنند، حرفهاي شما بيشتر کپي اخبار اين روزهاي تحليل‌گران رسانه‌اي ايران است ولاغير! اگر حتي نسبت به يک حرکت انسان دوستانه شک وجود داشته باشد بهتر نيست نفس عمل تائيد شود؟! از اينها گذشته مرکل صدراعظم آلمان است و اين کاملا طبيعي و منطقي است که منافع آلمان را در نظر داشته باشد با اين حال مطمئن باشيد وضعيت پناهجويان و نحوه برخورد با آنان در آلمان بسيار بهتر از کشورهاي ديگر است.

avatar
۱۳۹۴-۰۶-۲۱ ۱۰:۳۵

متاسفانه سينماي غرب چهره وحشتناکي را از مردم آلمان بخصوص در باره جنگهاي جهاني به خورد دنيا داده است .... اميدورام اين مردم دوستي ها چهره واقعي آنها را بهتر به دنيا نشان دهد .

avatar
۱۳۹۴-۰۶-۲۱ ۱۱:۴۳

سلام فقط يک چيز ميتوان گفت: درود بر غيرت و شرافتشان و مردانگيشان

avatar
۱۳۹۴-۰۶-۲۱ ۱۴:۰۶

بيايييد به جاي حرف زدن، بيشتر بينديشيم. به اين بينديشيم که چرا برخلاف تلبيغات جاري، بعضی اصول انسانيت در جوامع غربي بعضا پررنگ‌تر از کشور خودمان است. چرا؟؟!!