• یکشنبه / ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ / ۱۲:۵۳
  • دسته‌بندی: سیاست داخلی
  • کد خبر: 94112516005
  • منبع : مطبوعات

سردار جزایری:

نمی‌گذاریم وضعیت سوریه مطابق سیاست‌های کشورهای شرور پیش رود

نمی‌گذاریم وضعیت سوریه مطابق سیاست‌های کشورهای شرور پیش رود

معاون رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در واکنش به اظهارات مقامات ریاض و آنکارا در خصوص لشکرکشی به عربستان، تاکید کرد: قطعا اجازه نخواهیم داد وضعیت سوریه مطابق خواسته کشورهای شرور پیش برود و در وقت لازم تصمیمات مقتضی را خواهیم گرفت.

معاون رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در واکنش به اظهارات مقامات ریاض و آنکارا در خصوص لشکرکشی به عربستان، تاکید کرد: قطعا اجازه نخواهیم داد وضعیت سوریه مطابق خواسته کشورهای شرور پیش برود و در وقت لازم تصمیمات مقتضی را خواهیم گرفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سردار مسعود جزایری معاون رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در برنامه "من طهران" شبکه خبری العالم در پاسخ به این سوال که "اگر عربستان به سوریه نیروی زمینی اعزام کند، برخورد تهران با این تحول چگونه خواهد بود؟"، گفت: سال هاست که ارتجاع منطقه در حدی که می توانست و حتی بیش از گنجایش سوریه، برای نابودی زیرساخت ها و تضعیف دولت و همچنین کشتار مردم این کشور، به سوریه نیرو اعزام کرده است.

جزایری تصریح کرد: تروریست هایی که امروز در سوریه می جنگند، آدم های عربستان سعودی یا آمریکایی ها و ایادی ارتجاع منطقه هستند؛ این تروریست ها از کجا به سوریه رفت و آمد می کنند، به جز ترکیه؟ ازکجا حمایت می شوند، به جز کشورهای مرتجع عرب؟ این تعداد تروریست از کجا وارد سوریه شده است؟ لذا آنچه در شرایط امروز و همزمان با پیشروی و پیروزی نیروهای مردمی و ارتش سوریه مطرح می شود که قصد دارند نیروی نظامی وارد کنند، به نظر من یک بلوف سیاسی و یک جنگ روانی است و به نظر می آید که دولت و مردم سوریه و مقاومت تصمیم خودش را گرفته و در برابر اینگونه هجمه های روانی عقب نشینی نمی کند.

به گفته جزایری، "عربستان هرآنچه در توان داشته است در میدان سوریه به کار گرفته و هم اکنون نه تنها در سوریه بلکه در یمن نیز با شکست و ناکامی مواجه شده است و سعودی ها اگر می توانستند تا به حال نیروهای خود را به سوریه وارد کرده بودند؛ عربستان فاقد چنین توانی است و البته اگر بیش از این بخواهد در مساله سوریه ورود پیدا کند، بیش از امروز دچار شکست و ناکامی خواهد شد."

وی در پاسخ به سوال دیگری درخصوص این که "در صورت اعزام نیرو از سوی عربستان به سوریه، آیا ایران نیز مشاوران نظامی بیشتری به این کشور اعزام خواهد کرد و آیا احتمال برخورد نظامی مستقیم میان عربستان و ایران در سوریه وجود دارد؟"، گفت: قطعا ما اجازه نخواهیم داد وضعیت سوریه مطابق آنچه کشورهای شرور به دنبال پیاده سازی سیاست های خود هستند، پیش برود و در وقت لازم تصمیمات مقتضی را خواهیم گرفت.

سردار جزائری همچنین درباره برخی گزارش های ادعایی بویژه گزارش های غربی مبنی بر "اختلاف مواضع سیاسی ایران و روسیه در خصوص سوریه"، بیان داشت: خوشبختانه هماهنگی کاملی میان دو کشور بزرگ ایران و روسیه هم در مسایل سیاسی و هم در مسایل نظامی در مورد سوریه وجود دارد و ما از حضور روس ها در سوریه حمایت می کنیم و این را نقطه قوتی برای پیروزی های آینده دولت و ملت سوریه می دانیم.

معاون ستاد کل نیروهای مسلح با بیان این که سوریه به عنوان یک نمونه بارز در موضوع مبارزه با تروریسم است، گفت: در روزها و هفته های اخیر شاهد تغییر استراتژی درخصوص تحولات میدانی در سوریه بوده ایم و معادله به نفع کسانی که به طور واقعی با تروریسم مبارزه می کنند، مانند ایران، دولت سوریه و روسیه تغییر کرده است.

وی درباره علل تغییر ریشه ای مسایل میدانی سوریه نیز بیان داشت: ما معتقد بوده و هستیم که اگر مردم یک کشور با شناخت کافی و با انگیزه لازم در برابر تجاوزهای بیگانه بایستند ومقاومت کنند، پیروزی از آنِ آنها خواهد بود؛ دولت و مردم سوریه با یکی از بزرگ ترین هجمه های سده های اخیر مواجه شده اند و صف طویلی از دشمنان و شیاطین و در راس آن آمریکایی ها، صهیونیست ها، ارتجاع عرب، ارتجاع منطقه و برخی کشورهای اروپایی علیه دولت و ملت سوریه شوریده اند و مردم و دولت این کشور با یاری خدای متعال تصمیم گرفته اند که بایستند ومقاومت کنند، طبیعی است که جمهوری اسلامی و مقاومت اسلامی منطقه از مظلوم حمایت می کند. ما افتخار این را داشته و داریم که در کنار مقاومت منطقه بایستیم، در کنار ملت و دولت سوریه بایستیم تا آن ها بتوانند از حق مسلم خود دفاع کنند؛ این اصلی ترین عامل تغییر مهندسی فعلی در سوریه و منطقه است؛ ما معتقدیم که ارتجاع عرب و ارتجاع منطقه با همه دد منشی هایی که دارند، نمی توانند منویات خود را پیاده سازی کنند، البته ما با یک واقعیت تلخ مواجه هستیم و آن این است که در واقع این هجمه ای که با سردمداری آمریکایی ها و اروپایی ها علیه مقاومت منطقه وعلیه سوریه شکل گرفت، خسارات جبران ناپذیری را بر این کشور و برای مجموعه منطقه غرب آسیا فراهم آورد و از این جهت است که من عرض می کنم که یکی از بزرگ ترین جنایات علیه بشریت در شرایط امروز را در منطقه شاهد هستیم.

جزایری در پاسخ به این سوال که "با توجه به تحولات میدانی فعلی در سوریه، افق این بحران را چگونه ارزیابی می کنید، آیا بحران سوریه از راه نظامی بدون راه کار سیاسی قابل حل است؟"، گفت: به اعتقاد من، بحران سوریه راه حل سیاسی دارد، اما قدرت های سلطه گر به دنبال راه حل سیاسی متوازن و عادلانه نیستند؛ قدرت هایی مانند آمریکا، صهیونیست ها و ارتجاع منطقه به دنبال باج خواهی و امتیازگیری از دولت و مردم سوریه هستند؛ به نظر بنده تداوم ایستادگی و مقاومت ملت و دولت سوریه، تداوم ایستادگی و مقاومت منطقه است و این تنها راه حل برای پیروزی ما در سوریه به حساب می آید و اگر دیگرانی باشند که به این خواسته مشروع مردم سوریه توجه وعنایت داشته باشند، علی القاعده باید در این مسیر و در این راه قرار گیرند و به نظر می رسد که این تنها راه است.

معاون رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: وجه اصلی سیاست جمهوری اسلامی ایران در سوریه و منطقه مبتنی بر خواست مردم منطقه و سوریه است و به نظر من هر راه حل سیاسی بایستی این مرکزیت تمایلات مردمی در سوریه را بپذیرد و قطعی است که جمهوری اسلامی ایران تلاش می کند تا مساله سوریه به لحاظ سیاسی و مسالمت آمیز حل بشود؛ طرف های متقابل که آتش افروز این جنگ و خونریزی بودند نیز اگر این راه حل را بپذیرند و بپسندند، به نظر من راه حل سیاسی در دسترس خواهد بود.

وی در پاسخ به سوالی درباره اهداف و نتایج همایش ائتلاف نخبگان علیه تروریسم برای صلح عادلانه در تهران، گفت: در شرایط امروز، چه در عرصه مسائل سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، علمی، فن آوری و چه در مفهوم، با یک تحول مهم در واژه تروریسم مواجه هستیم.

وی افزود: اگر در گذشته تروریسم عمدتا به مسائل فیزیکی محدود می شد، امروز دامنه آن گسترده شده است و در عین حال اسناد، مدارک و شواهد نشان می دهد که بعضی قدرت ها بویژه آمریکا و رژیم صهیونیستی باب مسائل تروریستی را گشوده و از این ابزار نامشروع و ضد بشری به طور گسترده برای مقاصد و منویات خود استفاده می کنند.

جزایری با اشاره به این که امروز جهان بویژه در منطقه غرب آسیا شاهد یک جنایت بشری به نام تروریسم است، اظهار داشت: ما در منطقه، با جنگ های گسترده نیابتی در حوزه مربوط به تروریسم مواجه هستیم؛ بنابراین جمهوری اسلامی ایران تلاش می کند که این صحنه را مدیریت کند و مقابله جدی و بلندمدتی را در این عرصه رقم زده است؛ ما امیدواریم که مردم جهان و افکار عمومی هرچه بیشتر با مسائل گسترده تروریسم بویژه تولید و ایجاد کنندگان تروریسم آشنا شوند تا به تبع آن مقابله با این بلای جهانی هم آسانتر شود.

معاون رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در ادامه تصریح کرد که جمهوری اسلامی ایران یکی از بزرگ ترین قربانیان تروریسم فیزیکی و غیرفیزیکی مانند تروریسم اقتصادی، تروریسم در مسائل علمی و فن آوری، تروریسم اجتماعی، سیاسی و فرهنگی است، اما در عین حال می توان تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران یکی از کشورهای بزرگ در عرصه مبارزه با تروریسم است و هم اکنون با یاری خدا ما این افتخار را داریم که به طور تمام قد در برابر انواع تروریسم و جنگ های نیابتی در کل منطقه مقابله و مبارزه کنیم.

وی هدف از این گونه همایش ها (ائتلاف نخبگان علیه تروریسم) را یافتن راه حل مناسب برای مقابله با این بلا، آشنا کردن افکار عمومی با واقعیت های این مساله و چگونگی عبور از سدهای امپریالیسم جهانی و رسانه های صهیونیستی در خلط مفهوم تروریسم، تقسیم بندی های کاذب در زمینه تروریسم با عنوان خوب و بد و نیز یافتن راه حلی برای ایجاد ائتلاف واقعی جهانی علیه تروریسم و تروریست ها و بویژه تروریسم دولتی عنوان کرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۴-۱۱-۲۵ ۱۷:۵۳

جناب سردار امروز درخبرها آمده بود که آمريکا وروسيه در مورد مذاکرات سوريه به توافق رسيدند سوال اين است که ايران کجاي اين چيدمان است؟