• دوشنبه / ۲۳ فروردین ۱۳۹۵ / ۱۰:۲۸
  • دسته‌بندی: سیاست داخلی
  • کد خبر: 95012308769
  • خبرنگار : 71480

فرمانده نیروی زمینی ارتش :

سال 95 چهار رزمایش بزرگ برگزار می‌شود/ارتش حضور یگانی در سوریه ندارد

سال 95 چهار رزمایش بزرگ برگزار می‌شود/ارتش حضور یگانی در سوریه ندارد

فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: نیروی زمینی در سال 95، چهار رزمایش بزرگ و 17 رزمایش تخصصی برگزار می‌کند.

فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: نیروی زمینی در سال 95، چهار رزمایش بزرگ و 17 رزمایش تخصصی برگزار می‌کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، امیر سرتیپ احمدرضا پوردستان در نشست خبری صبح امروز خود با اشاره به اینکه اولین رزمایش نیروی زمینی در تاریخ سوم خرداد در منطقه نصرآباد اصفهان و با نام بیت‌المقدس برگزار می‌شود، اظهار کرد: فضای این رزمایش‌ها، امنیتی و دفاعی بوده و ما با توجه به تهدید آمادگی خود را افزایش می‌دهیم.

وی در ادامه افزود: رزمایش‌های تخصصی در حوزه موشکی، مهندسی، فرماندهی الکترونیک، پهپاد، هوانیروز، جنگ نوین و رهایی گروگان برگزار می‌شود.

به گفته امیر پوردستان، در سطح گردان‌های نیروی زمینی 300 تا 400 نوع تمرین و در رده تیپ 13 نوع تمرین روی نقشه و 14 تمرین پاسگاه فرماندهی نیز برگزار می‌شود علاوه بر آن پنج رزمایش در حوزه بحران و بلایای طبیعی و چند رزمایش امداد و نجات در سال 95 برگزار خواهد شد.

فرمانده نیروی زمینی همچنین با اشاره به رونمایی از دستاوردهای جدید این نیرو خاطرنشان کرد: در روز 25 فروردین سامانه پدافند هوایی 57 میلی‌متری خودکششی چرخدار، خودرو تاکتیکی بومی کیان، خودرو تجسسی شهرام رونمایی شده و تانک بهینه‌سازی شده چیفتن، سلاح تک‌تیرانداز پیشرفته و انواع خودروهای سبک، نیمه‌سنگین و سنگین به یگان‌ها تحویل داده خواهد شد. بخشی از این سلاح‌ها و تجهیزات در رزمایش بیت‌المقدس استفاده خواهد شد.

در بخش دیگری از این نشست خبری درباره امنیت مرزهای کشورمان اظهار کرد: تهدیدات وسیع شده اما متناسب با تهدیدات ظرفیت‌های لازم را در خود ایجاد کرده‌ایم. اکنون پهپاد، رادارهای مراقبت زمینی و سیستم‌های تصویری در اختیار یگان‌های مستقر در مرزها قرار گرفته و تجهیزات و سلاح‌های لازم نیز فراهم شده است. تهدیدات خاصی در مرزها نداریم هرچند برخی کشورها تلاش می‌کنند تهدیدهای گروه‌های تروریستی را به مرزهای ما نزدیک کنند. در اسفندماه سال قبل یک گروه تروریستی به مرز ما نفوذ کرد اما در همان لحظه اول نیروی زمینی با آنها برخورد کرد و دو نفر که جلیقه انتحاری داشتند را از بین برد. ما هیچ مشکل امنیتی در مرزها احساس نمی‌کنیم.

فرمانده نیروی زمینی ارتش همچنین درباره اعزام تیپ 65 نوهد به سوریه نیز خاطرنشان کرد: ما سرباز نظامیم و هرجا نظام صلاح بداند با قوت و استحکام وارد می‌شویم. ما به عنوان مستشار در سطح یگان در سوریه حضور نداریم زیرا داعش را تهدید اصلی نمی‌دانیم که با یگان وارد سوریه شویم. ما با جنگ‌های نیابتی مواجه هستیم و وظیفه داریم که این تهدید را شناسایی کنیم. به همین منظور تعدادی از کارکنان خود و یگان‌های مختلف را به سوریه اعزام کردیم تا این تهدیدها را در فضای عملیاتی شناسایی کنند.

وی با تاکید بر اینکه ما حضور یگانی در سوریه نداریم، اظهار کرد: نیروی زمینی یگان‌های واکنش سریع و مدرسه تک‌تیراندازی را برای مقابله با گروهک‌های تروریستی ایجاد کرده و ظرفیت و سلاح‌های کافی را برای مقابله با این تهدیدات طراحی کرده است.

امیر پوردستان در ادامه درباره خرید سلاح‌های جدید از روسیه گفت: پیشنهاد خرید تانک T90 و هواپیمای سوخو30 مطرح شده است که در ستاد کل نیروهای مسلح در دستور کار قرار گرفته و ما می‌خواهیم از همه امکانات کشورهای مختلف برای ارتقای توان دفاعی خود استفاده کنیم با این وجود به حوزه خطوط قرمز نظام مثل سلاح‌های هسته‌ای، شیمیایی و میکروبی وارد نمی‌شویم.

وی با بیان اینکه خرید تانک T90 هیچ منافاتی با قطع‌نامه‌های سازمان ملل ندارد، خاطرنشان کرد: آمریکا در این زمینه یاوه‌گویی می‌کند اما ما تلاش می‌کنیم توان دفاعی خود را افزایش دهیم. در این زمینه از ظرفیت‌های موجود در کشور هم که ظرفیت‌های بسیار بالایی است استفاده می‌کنیم.صنعت دفاعی کشورتانک "کرار" را آماده کرده که بزودی رونمایی خواهد شد و در نیروی زمینی ارتش وسپاه به کار گرفته خواهد شد.

فرمانده نیروی زمینی در ادامه با اشاره به اینکه پیش از این فاصله ایده تا محصول زیاد بود، گفت: اما اکنون ارتباط خوبی میان یگان‌ها در صنعت دفاعی و دانشگاه‌ها ایجاد شده و ما نیازهای خود را به صورت ایده مطرح کردیم و صنعت دفاعی و دانشگاه‌ها این ایده را در کوتاه‌ترین زمان به محصول تبدیل می‌کنند.

امیر پوردستان در مورد شعار سال (اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل) نیز تصریح کرد: از دو سال قبل قرارگاه اقتصاد مقاومتی در نیروی زمینی تشکیل شده و امسال سال عمل است. ما تلاش می‌کنیم تا آنجا که امکان دارد نیازهای خود را از داخل کشور تامین کنیم و یکی از اقدامات نیروهای مسلح در ارتباط با اقتصاد مقاومتی صرفه‌جویی در همه حوزه‌هاست که ما سعی می‌کنیم به این حوزه‌ها توجه کافی داشته باشیم.

به گزارش ایسنا، فرمانده نیروی زمینی ارتش در بخش ابتدایی اظهارات خود با تبریک 29 فروردین روز ارتش و نیروی زمینی گفت: دیدار با خانواده‌های شهدا، تجلیل از جانبازان، آزادگان و بازنشستگان، برگزاری مسابقات ورزشی و قرآنی، سخنرانی فرماندهان در مدارس و دانشگاه‌ها، برگزاری جشن سربازی، برگزاری صبحگاه مشترک، دیدار با وابستگان نظامی و رونمایی از دستاوردهای تحقیقاتی بخشی از برنامه‌های نیروی زمینی به مناسبت 29 فروردین است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: رژه ارتش در 29 فروردین در جوار حرم حضرت امام و با حضور رئیس‌جمهور و حضور همه یگان‌های ارتش برگزار شده و همزمان شناورهای نیروی دریایی هم در خلیج فارس و دریای عمان رژه می‌روند.

فرمانده نیروی زمینی ارتش همچنین با اشاره به نقش ارتش در روزهای اول انقلاب اظهار کرد: کمک ارتش برای تشکیل سپاه و همچنین مقابله با ضدانقلاب از مهمترین اقدامات ارتش در آن روزها بود.

امیر پوردستان در ادامه خاطرنشان کرد: استکبار از انقلاب اسلامی ناخرسند بود، بنابراین انواع توطئه‌ها را علیه انقلاب انجام داد که ایجاد ناامنی‌های گسترده در شمال غرب کشور یکی از آن اقدامات بود. در آن مقطع هنوز سپاه کاملا سازماندهی‌شده نبود و عمده انرژی آن هم برای مقابله با خرابکاری‌های داخلی صرف می‌شد، اما ارتش با ضدانقلاب در کردستان مقابله و از انقلاب دفاع کرد. نیروی زمینی در این ایام دو هزار شهید را تقدیم انقلاب کرد.

وی در پایان درباره نقش ارتش در شکل‌گیری سپاه نیز گفت: در آن روزها یک افسر انقلابی از ارتش به نام کلاهدوز قائم‌مقام کل سپاه شد و شهید نامجو نیز در ارتش انجام وظیفه می‌کرد. نامجو افسران انقلابی ارتش را شناسایی کرده و به شهید کلاهدوز معرفی می‌کرد و شهید کلاهدوز آنها را در سپاه به کار می‌گرفت در مقابل شهید کلاهدوز نیز جوانان انقلابی را شناسایی کرده و به شهید نامجو معرفی می‌کرد تا در دانشگاه افسری امام علی(ع) تحصیل کنند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.