• سه‌شنبه / ۲۹ فروردین ۱۳۹۶ / ۱۰:۱۱
  • دسته‌بندی: دولت
  • کد خبر: 96012912861
  • خبرنگار : 71463

سخنگوی دولت:

جهانگیری مکمل روحانی خواهد بود/دولت مسئول قطع تلگرام نیست

جهانگیری مکمل روحانی خواهد بود/دولت مسئول قطع تلگرام نیست

سخنگوی دولت تاکید کرد: که حضور جهانگیری درانتخابات مکمل روحانی است و اتفاقا باعث می شود واقعیت ها بهتر گفته شود.

به گزارش ایسنا، محمد باقر نوبخت صبح امروز (سه شنبه) درنشست خبری خود باخبرنگاران در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه برخی منتقدین می گویند جهانگیری ثبت نام کرده چون روحانی نمی تواند از عملکرد دولتش دفاع کند وعملکرد دولت قابل دفاع نیست اظهار کرد:  الان مهمترین اقدام این است که عملکرد دولت به درستی تبیین شود. ما از این کار در برابر تعداد کاندیداها استقبال می کنیم چرا که همه می گویند رقیبمان یک نفر است پس باید این اقدامات توضیح داده شود.

وی ادامه  داد: اینکه از دولت کسی برود و دستاوردها را توضیح بدهد  سنجیده است. وقتی دستاوردی نباشد اگر 200 نفر هم بروند و توضیح بدهد فرقی نمی کند. اما حضور آقای جهانگیری مکمل آقای روحانی است و باعث می شود واقعیت ها بهتر گفته شود. به این ترتیب انتخابات سالم‌تری برگزار خواهد شد و مردم می توانند براساس واقع بینی تصمیم بگیرند.

نوبخت در پاسخ به این سوال که آیا حضور همزمان رئیس‌جمهور و معاون اولش در انتخابات باعث نمی شود کارهای دولت مختل شود، یادآور شد: با توجه به اقدامات رئیس‌جمهور در این دوره نیازی ندارد برای معرفی شخص خود از این طرف به آن طرف برود چراکه شناخته شده است. بهترین تبلیغ دولت ارائه خدمات است و اقداماتی هم که صورت می گیرد چیزی جز وظیفه خاص دولت نیست. افتتاح پروژه ها هم تبلیغات انتخاباتی به حساب نمی‌آید و در راستای وظایف دولت صورت می‌گیرد. آقای جهانگیری هم در محل کارش حضور دارد. اگر یک روز دولت تشکیل جلسه نداد یا مصوبه ای نداشت آنوقت می توان گفت که نقصی و جود دارد.

وی همچنین درباره رویکرد انتقادی صداوسیما نسبت به  دولت و اینکه گفته می شود هیئت نظارت بر صداوسیما تشریفاتی است خاطر نشان کرد: به دفعات بحث شد که اگر دولت می توانست شبکه مستقلی داشته باشد بسیار خوب بود اما الان طرح  و لایحه ای برای نظارت بر صداوسیما در دولت مطرح نیست.

ما توصیه ها و تقاضاهایی را از رسانه محترم ملی داریم چون همه اصولی داریم که باید به آن پایبند باشیم و بعضی چیزها مثل امانت دست ماست . ان‌شاءالله این مسائل بعد از 29 اردیبهشت حل می شود. البته من باید از بدنه صداوسیما تشکر کنم که در شرایط سخت همیشه درحال خدمت هستند و قطعا اگر دراین سازمان یک جریان سیاسی خاصی و جود دارد حسابش از بدنه اصلی صداوسیما جداست.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به حادثه سیل در چهار استان کشور با ابراز همدردی با حادثه دیده‌گان عنوان کرد: برای جبران خسارات مالی بالغ بر صد میلیون تومان در هیئت دولت تصویب شد تا از سوی سازمان برنامه به این چهار استان تخصیص داده شود.

وی ادامه داد: مسائل دیگری که درهیئت وزیران تصویب شد افزایش یارانه افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی بود که برای افزایش مستمری تا 20 درصد حداقل دستمزد به خانواده یکنفره 95 هزار تومان ،دو نفره 189 هزار تومان، سه نفره 253 هزار تومان، چهار نفره 337 هزار تومان و 5 نفره به بالا 365 هزار تومان یارانه نقدی علاوه بر یارانه ماهانه پرداخت شود که در 26 فروردین این کار انجام شد.

نوبخت همچنین بیان کرد: برای افزایش حقوق بازنشستگان جهت همسان سازی به منظور نزدیک شدن به عدالت در سال جاری بالغ بر 3400 میلیارد توامان اقدام صورت گرفت که امتیاز گروهای شغلی یک و دو 4000 بود و 2785 امتیاز افزوده شد.برا ی گروه سه 4500، 2385 امتیاز افزوده شد و به همین ترتیب تا گروه 20 که 700 امتیاز اضافه شد که صندوقهای بازنشستگی از همین ماه اقدام می کنند.

سخنگوی دولت ادامه داد: با تصویب هیات وزیران در راستای اجرای راهبرد مقام معظم رهبری برای سال 96 مبنی بر اشتغال و تولید رئیس جمهور بخشنامه ای را خطاب به معاون اول و 7 دستگاه اجرایی ابلاغ کرد که در فواصل زمانی یک ماهه گزارش پیشرفت هر یک از این موارد باید به اطلاع رئیس جمهور برسد.

نوبخت در ادامه گفت: تا صبح 21 فروردین 96، 24 هزار و 731 بنگاه 17 هزار و 175 میلیارد تومان تسهیلات دریافت کرده اند. البته بعضی رسانه ها به سراغ واحدی می روند و می پرسند آیا تسهیلاتی گرفته‌اند یا نه؟ که آنها هم می گویند نه ،‌ در حالی که ما از هشتاد هزار بنگاه موفق شده ایم تاکنون به 24 هزار واحد تسهیلات بدهیم. چون باید مطمئن می شدیم که این کار منجر به تحرک بخشی به آن واحد می شود.

نوبخت اضافه کرد: به طور مثال هزار کیلومتر راه آهن در این دوره کار شده است، اما برنامه می سازند که مثلا فلان چاله در فلان نقطه پر نشده،‌ از این چاله ها فراوان وجود دارد و ما هم ادعا نمی کنیم همه آنها را بر طرف کرده ایم و علت اینکه آقای روحانی قبول کرده که دوباره بیاید برای این است که کارهای باقی مانده را تکمیل کند.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره قطع صوتی تماس تلگرام تصریح کرد: قطع تلگرام صوتی در خارج از دولت انجام شد و مسئولیتش به عهده دوستانی است که تشخیص دادند این کار صورت بگیرد.

نوبخت همچنین درباره صحبت های جهانگیری مبنی بر موضع دولت و روشنگری هایی که صورت می گیرد، تاکید کرد: الان رویکرد برخی از منتقدان این است که بخش خالی لیوان را نشان بدهند و مختصات موجود را با وضع مطلوب مقایسه کنند ما هم معتقدیم این لیوان باید پر شود  و با وضع مطلوب فاصله داریم اما باید مقایسه کنیم که اگر 92 ادامه پیدا می کرد به کجا می رسیدیم. دولت نیازمند این است که این مساله را تبیین کند و این اقدام آقای جهانگیری ارزشمند است که در جهت دفاع از عملکرد دولت وارد صحنه شده اند.

وی همچنین بیان کرد: دعوی دولت متشنج کردن جامعه،‌ بگم بگم راه انداختن و کاغذ از جیب در آوردن نیست. یک عده ای که باید به ما و مقام قضا پاسخگو می بودند یک وجه طلبکاری پیدا کرده اند که باید این مسائل گفته شود. سیاست دولت تخریب هیچ کاندیدایی نیست چون یکی از الزامات مشارکت حداکثری عدم تخریب و کثرت کاندیداهاست که خوشبختانه کثرت وجود دارد. ما توانمندی خودمان را عرضه می کنیم و نکته دیگر سلامت انتخابات است که دولت با توجه به اینکه برگزار کننده انتخابات است با کمک مردم و شورای نگهبان سلامت انتخابات را تضمین می کند.

سخنگوی دولت درباره درخواست جهانگیری برای برداشت 1.5 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی جهت افزایش اشتغال و جلوگیری از مهاجرت، یادآور شد: این مساله در نامه ای از مقام معظم رهبری درخواست شد و ایشان فرمودند که خوب است به جای دستور من از مجلس مجوز بگیرید و با فوریت اجرا شود. ما هم لایحه را به مجلس فرستادیم،‌ اما از دستور کار خارج شد. البته قطعا مجلس و هیات رئیسه خدمات و هماهنگی زیادی با دولت داشته اند. اما با توجه به اینکه رهبر انقلاب هم در این زمینه صحبت کرده اند چقدر خوب است که مجلس آن را تصویب کند.

وی ادامه داد: از پاییز 92 تا 95،‌ دو میلیون و 200 هزار نفر جویای کار جدید وارد بازار کار شدند. همیشه 300 تا 400 هزار فرصت شغلی هدف بود،‌ اما الان یک میلیون و 550 هزار نفر مشغول شده اند ولی باز هم به بیکاران اضافه شده آن هم با وجود اینکه از هر سه نفر دو نفر مشغول کار شده اند. اگر این یک و نیم میلیاردها کمک کند در کنار روش عادی سرمایه گذاری می توانیم به اشتغال کمک بیشتری کنیم.

نوبخت در پاسخ به سوالی درباره قرارداد با توتال و اینکه در صورت ارائه گزارشات ایران به رقبا آیا امکان شکایت وجود دارد؟ تصریح کرد: قبل از انعقاد قراردادها پیش نویس و چارچوب ها را ارائه کردیم و در کارگروه های مختلف بررسی شد و دولت تصویب کرد. اگر قراردادی بسته می شود در صورتی که طرف مقابل بخواهد گزارشات فنی را منتشر کند قابل تعقیب است. حال چه توتال باشد چه بقیه و ما پیگرد قانونی خواهیم داشت و در این مورد هم انجام می دهیم.

وی در واکنش به این انتقاد که گفته می شود دولت طرح هایی را افتتاح می کند که خودش شروع نکرده است، خاطر نشان کرد: این حرف می تواند درست باشد. وقتی رئیس جمهور به سفرهای استانی می رفت با طرح های ناتمام قبلی مواجه می شد. ما از استاندار و مجامع نمایندگی استان ها می پرسیدیم که کدام طرح ها اولویت دارند و با دو هزار و46 طرح ناتمام مواجه شدیم. در این زمینه خیلی به دولت ظلم شد. چون ما براساس واقع بینی اقدام کردیم ولی از این دست حرف ها پیش می آید.

سخنگوی دولت درباره افزایش مستمری کمیته امداد، ‌بهزیستی و یارانه ها و اینکه منابع این افزایش از کجاست، بیان کرد: این روش وجود دارد که خانواده های برخوردار شناسایی شوند که ما بیش از 4 میلیون را شناسایی کردیم. البته امکان ندارد دولت یارانه کسی را که نیاز دارد قطع کند، تا وقتی که ثابت شود نیازمند بوده بلافاصله پرداخت کرده است.

وی افزود: 11 میلیون در این فاصله دفترچه بیمه رایگان گرفته اند که بخشی از پول یارانه ها بوده است. تلاشمان این است ضمن قطع نکردن یارانه بی نیازها پولی که می آید را به خزانه نریزیم و برای سلامت جامعه و زیرساخت ها مصرف کنیم.

رئیس سازمان برنامه در واکنش به برخی ادعاهای مطرح شده از سوی بعضی کاندیداها برای افزایش یارانه یا افزایش اشتغال تا 5 میلیون و از این دست وعده ها،‌ یادآور شد: برای پرداخت یارانه چند برابری باید منابعی به دست بیاوریم و بعد از پرداخت هزینه هایی که این منابع را به دست آورده اند کل پول 70 تا 80 هزار میلیارد تومان است که با حذف کسورات طبق گزارش واقعی دیوان محاسبات کل پول 35 تا 36 هزار میلیارد می شود و با وضع موجود 42 هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت می شود. افزایش در صورتی انجام می شود که بگوییم قیمت ها را آنقدر بالا می بریم که بتوانیم چند برابر یارانه بدهیم.

وی اضافه کرد: برای افزایش اشتغال یا دولت باید افزایش سرمایه گذاری انجام دهد یا از بیرون سرمایه گذاری صورت گیرد. در سال 92 کل مجوز برای سرمایه گذاری خارجی 1.4 میلیارد دلار بود که به بیش از 13.5 میلیارد دلار رسیده با همه این ها ما همچنان مشکل داریم. این الفاظی که گفته می شود نشانگر این است که برای عزیزان واقعیت اقتصادی ایران باید بیشتر توضیح داده شود. این که همین جوری در یک سخنرانی حرفی زده شود صادقانه نخواهد بود و اطرافیان باید اطلاعات درستی به اشخاص بدهند تا بتوانند بهتر تصمیم بگیرند.

نوبخت درباره تغییر ذهنیت ها نسبت به ارائه آمار و اینکه گفته می شود آمار ارائه شده ملموس نیست، عنوان کرد: مجامع جهانی ریز آمار و ارقام را دارند و اگر می خواهید تمامی آمار و ارقام ما را کنار بگذارید و بروید از مجامع جهانی آمار بگیرید. خواهید دید که آنها هم آمار ما را می دهند.

سخنگوی دولت درباره اقدامات انجام شده برای شرکت های دانش بنیان گفت: ما توانستیم تعداد این شرکت ها را به مقدار قابل توجهی افزایش دهیم و از چند صد به چند میلیون تبدیل کردیم. همچنین منابعی را در اختیار صندوق توسعه و شکوفایی قرار دادیم که از ابتدا تا الان مرتب تامین شده است. این اقدامات باعث شد آثارش را در برنامه های تولیدی مشاهده کنیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت آشفته بانک ها و این که گفته می شود ورشکسته هستند یادآور شد: نظام بانکی واقعا مشکل دارد اما وضعیتش بحرانی نیست. دولت باید خودش پیش قدم شود  و پولی را که از بانک ها گرفته است، پس دهد ضمن اینکه سرمایه کم بانک ها را افزایش دهد. ما طی یکسال گذشته با مجوز مجلس 13 هزار و 200 میلیون تومان از بدهی دولت به نظام بانکی را کم کردیم و علاوه بر آن 29 هزار میلیارد تومان تا امروز به سرمایه بانک ها از سوی دولت افزوده شده است. اینکه بگوییم وضعیت بانک ها بحرانی است اغراق گویی خواهد بود.

رئیس سازمان برنامه درباره گفته مدیر عامل شرکت برق خوزستان که اظهار کرده تصمیم رئیس جمهور درباره ریزگردها هنوز ابلاغ نشده است، تصریح کرد: برای مردم خوب و مقاوم خوزستان هر کمکی که می توانیم باید انجام دهیم که یک کمک به آب شمال شرق،‌جنوب شرق و کارون 3 بود که 9 هزار و 500 میلیارد تومان در نظر گرفته شد. رئیس جمهور دستور داده و ابلاغ کرده، اما نمی دانم کدام مقام گفته که ابلاغ نشده است که این مساله باید پیگیری شود.

وی همچنین درباره صحبت های زنگنه درباره بابک زنجانی خاطر نشان کرد: دولت این پرونده را دنبال کرد و قوه قضائیه همکاری های ارزشمندی داشت که این مقدار وصولی هم تلاش قوه قضائیه بود. ما تلاش داریم تا قبل از اجرای حکم بقیه اموال هم برگردانده شود. مسئولین قضائی از آقای زنگنه برای پیگیری هایش تشکر کردند و قوه قضائیه هم تلاش می کند اصل پول ها را برگرداند چون این یک حق ملی است که باید برگردانده شود.

نوبخت در پاسخ به سوالی درباره تعطیلی داروگر اظهار کرد: وزارت صنعت گزارش مقدماتی داد که ممکن است خیلی از شرکت ها قبلا مشکل داشته اند و الان هم مشکل داشته باشند و وزارت صنعت جهت رفع مشکل این واحد و همه واحدها عمل خواهد کرد.

رئیس سازمان برنامه در پایان در پاسخ به این سوال که دولت مبالغی را به شهرداری ها اختصاص می دهد اما شهروندان معترض اند که دولت نظارت نمی کند و این نظارت به شوراها داده شده است، بیان کرد: انتظارمان از شوراهای شهر و روستا این است که نظارت را داشته باشند و البته سازمان برنامه استان ها چشم نظارتی سازمان برنامه هستند و این مبالغ را به سازمان برنامه استان ها می دهیم که آنها به شهرداری ها تخصیص می دهند و انتظار نظارت هم داریم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.