• دوشنبه / ۳ مهر ۱۳۹۶ / ۱۶:۲۱
  • دسته‌بندی: رسانه دیگر
  • کد خبر: 96070301972
  • منبع : فضای مجازی

روایت نماینده جانباز مجلس از ماجرای بنیاد شهید

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی

جانبازی که امروز دهه پنجم عمرش را روی ویلچر می‌گذراند شاید همان قهرمانی باشد که دیروز در میادین ورزشی جوانی‌اش قهرمانی را تجربه کرده باشد؛ اما ای کاش هیچ وقت قصه جنگ شروع نمی‌شد که مجبور نباشیم داستانمان را نشسته شروع کنیم.

به گزارش ایسنا، «خانه ملت» با این مقدمه نوشت: در روزهایی که یاد آور آغاز جنگ تحمیلی است و به نام هفته دفاع مقدس نامگذاری شده پای صحبت‌های سیاست‌مداری می‌نشینیم که حالا سال‌هاست ایستادن را فراموش کرده و یادگاری آن روزها هنوز روی تنش جا خوش کرده است.

غلامعلی جعفرزاده نماینده ایثارگر مجلس که شرایط جسمی‌اش هیچ محدودیتی برای فعالیت‌های سیاسی‌اش ایجاد نکرده است معتقد است که سیاست‌ورزی زبان می‌خواهد و خیلی به پا احتیاجی ندارد.

او می‌گوید که عضو هیچ حزب و گروهی نیست و برای خوشایند هیچ جناحی کاری نمی‌کند چون معتقد است یک سیاست‌مدار خوب، سیاست‌مداریست که اصولگرای اصلاح‌طلب با مشی اعتدالی  باشد.

مشروح این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید:

شهید باکری در وصیت‌نامه‌اش رزمنده‌ها را به سه گروه تقسیم کرد؛‌ عده‌ای که پشیمان می‌شوند، عده‌ای که غرق مادیات می‌شوند و عده‌ای که به آرمان‌ها وفادار می‌مانند. شما چقدر به این تقسیم‌بندی قائلید و جزو کدام دسته هستید؟

واقعیت امر این است که این اتفاقات می‌افتد ولی آنچه که مهم است فراموش‌نکردن یاد اینهاست. نه اینکه من بخواهم مقابل دوربین بگویم اما خدا شاهد است من یک لحظه پشیمان نشدم و همه تلاشم این بوده است که حافظ آرمان‌ها باشم و آنها را یک لحظه هم فراموش نکنم.

در دهه‌های اخیر ما شاهد گسترش بی‌اخلاقی‌ها در جامعه هستیم. این همه بی‌اخلاقی از کجا نشات گرفته است؟

به نظر من نشات‌گرفته از بی‌تقوایی‌ها و فراموش‌کردن خدا و آخرت و کمرنگ‌شدن دین در زندگی است اگر آدم ذره‌ای از خدا بترسد به حریم خصوصی افراد وارد نمی‌شود و من فکر می‌کنم ما کمی در اخلاق اسلامی دچار مشکل شده‌ایم.

غلامعلی جعفرزاده که از بچه‌های جبهه و جنگ است آیا اخلاق و منشش خیبری است؟

فکر می‌کنم باید اینگونه باشد و تلاشم بر این است.

شما که خیبری هستید، دود برخی موتوری‌ها شما را اذیت نمی‌کند؟

قطعا اذیت می‌کند. موتوری‌هایی که تخته‌گاز می‌روند و توجهی به عابر پیاده و مردم هم ندارند، همه را متاثر می‌کنند. تندروی این موتوری‌هایی که اگزوز ندارند مردم را اذیت می‌کند و این اشکال دارد.

طبیعتا این تندروی‌ها در مجلس هم هست. البته شدت و حدت آن بالا و پایین دارد اما دعا کنید که این موتوری‌ها پنچر شوند.

کشور نیاز به آرامش دارد و استحقاق کشوری که ۲۳۰ هزار شهید داده، ۵۰۰ هزار جانباز تقدیم کرده و ۳۰ هزار اسیر داشته این نیست و برای اینکه به استحقاق خود برسد ترمزهای مختلف نباید سر راهش باشد. این کشور رهبر دارد، رئیس‌جمهور دارد و روسای قوای سه‌گانه در آن فعال هستند و اگر هرکس بخواهد خودش تشخیص دهد و ورود کند آسیب می‌رساند و این یعنی که سرمایه‌گذار وارد نشود، اقتصاد نچرخد و اینها آسیب می‌رساند. ما باید نشان دهیم انقلابی که با آرمان‌های خود آغاز کرده و موفق بوده می‌تواند موفق‌تر از اینها باشد چون انسان‌هایش از بالاترین سرمایه‌هایشان که جانشان است حاضرند بگذرند و شما کجای دنیا می‌توانید پیدا کنید مردم کشوری از بالاترین سرمایه خود یعنی جانشان بگذرند؟

هیچ کجا نمی‌توانید نمونه آن را پیدا کنید. عراق اگر چنین فرهنگی داشت این چنین نبود، سوریه اگر چنین فرهنگی داشت این چنین نبود اما ایران اینگونه است که مردمش حاضرند جان خود را فدا کنند.

شما بارها در مصاحبه‌های خود کسی را که دو دوره رئیس‌جمهور بوده متهم اصلی فتنه ۸۸ معرفی کردید. این نظرات مبنای حقوقی دارد یا نظر شخصی شماست؟

می‌توانم این قضیه را حقوقی اثبات کنم،  البته نظر شخصی است مبتنی بر شواهد حقوقی که معتقدم می‌توانم آن را اثبات کنم و هر جا هم تا کنون لازم بوده آن را عنوان کردم البته ایشان بالاخره یک مصونیت خاصی دارد که کسی پذیرای آن نشده تا الان.

شما به حجم بالای تخلفات در دولت دهم و نهم همیشه معترض بودید و حتی بارها از آقای روحانی خواستید این مفاسد را اعلام کند. شما به عنوان نماینده مردم که مهم‌ترین وظایفتان نظارت است چرا خودتان این کار را نکردید؟

چرا، به کرات در کمیسیون اصل ۹۰ پیگیری کردم و مستندات آن وجود دارد اما همان طور که عرض کردم اراده‌ای برای پیگیری آن وجود نداشت و تا این لحظه نیز وجود ندارد؛ البته دنبال این نیستیم که حتما با یک مورد خاص برخورد شود. من معتقدم اگر نظام و حاکمیت قاطعیت نشان می‌داد ما شاهد تکرار این مفسده‌ها نبودیم. من به دنبال برخورد با یک شخص نیستم به دنبال ریشه‌کن‌کردن این موضوع هستم.

شما جزو نمایندگانی هستید که صفحه اینستاگرام فعالی دارید. آیا همه مطالب را خودتان تهیه و منتشر می‌کنید؟

از زمانی که رهبری به بسیجی‌ها توسعه کردند بروید از فضای مجازی استفاده کنید یک انگیزه‌ای شد و فکر می‌کنم به اندازه وسع و توان خودم از این فضا خوب استفاده می‌کنم. هیچ پستی بدون تأیید من گذاشته نمی‌شود. یک‌سری پست‌ها را هم من ارجاع می‌دهم و بخشی از پست‌ها را نیز خودم می‌گذارم. دل‌نوشته و خاطرات و برخی از اتفاقاتی که می‌افتد را خودم ارسال می‌کنم و کلا اینستاگرام را خودم شخصا مدیریت می‌کنم.

در طول روز چقدر فضای مجازی را دنبال می‌کنید و وبگردی دارید؟

برای اینکه از اخبار مطلع شوم و با توجه به اینکه هر لحظه ممکن است خبرنگاری تماس بگیرد و سوالی داشته باشد و من نمی‌توانم بگویم از این موضوع بی‌اطلاعم، به همین خاطر تقریبا مدام و هر چقدر که بتوانم فضای مجازی را دنبال می‌کنم.

عکس سلفی شما و آقای تاجگردون در روزی که حادثه تروریستی مجلس اتفاق افتاد حاشیه‌ساز شد. جریان آن چه بود و آیا دلیل خاصی داشت؟

باید بگویم الان هم اگر خدایی نکرده چنین اتفاقی بیفتد دوباره عکس سلفی می‌گیرم و منتشر می‌کنم. من خاطرم هست وقتی این اتفاق افتاد من داخل صحن بودم و خیلی از اتفاقات بیرون مطلع نبودم اما دائما پیام می‌آمد و ابراز نگرانی می‌کردند از احوال ما  و دیگر نمایندگان و این بود که ما این پست را منتشر کردیم. آقای تاجگردون پیش من آمد و چون من مودم اینترنت همراه داشتم به اینترنت من متصل شد و گفت یک فشار بیرونی هست که ما هرچه می‌گوییم حالمان خوب است کسی باور نمی‌کند و وقتی می‌گوییم جلسه روال عادی را طی می‌کند کسی نمی‌پذیرد و تصور این است که رادیو جلسات را از آرشیو پخش می‌کند. پس ما بیاییم یک عکس را منتشر کنیم و ما نیز بلافاصله عکس گرفتیم و منتشر کردیم و لذا می‌گویم اگر باز همچنین اتفاقی بیفتد ما عکس می‌گیریم و می‌فرستیم گرچه می‌دانیم که دیگر چنین اتفاق تلخی ان‌شاءالله نخواهد افتاد.

آقای دکتر! شما از موافقان فیلترینگ هستید یا از مخالفانش؟

اعتقاد من این است که فیلتر واقعا جواب نمی‌دهد و محدودیت‌ها تاکنون پاسخ نداده است. در ۳۸ سال پس از انقلاب شما به دورانی برگردید که ویدئوهای خانگی بود. یادتان هست که چگونه برخورد می‌شد؟ من فکر می‌کنم باید آنقدر توانمان را بالا ببریم که چیزی بر ما تأثیر نگذارد.

برخی صرفا مشی اصول‌گرایی را مخالف آزادی می‌دانند و برخی اصلاح‌طلبی را موافق آزادی. این موضوع را شما قبول دارید؟

مگر می‌شود کسی فاقد اصول باشد و آیا مگر می‌شود کسی بگوید من اصلاحاتی در طول زندگی‌ام ندارم و هرچه که امروز فکر می‌کنم قطعا ۲۰ سال دیگر نیز همین خواهد بود؟ ما در طول دوران زندگی‌مان یک چارچوب و اصولی داریم مثل ارزش‌های انقلاب و آرمان‌هایمان و شهدا که غیرقابل تغییر است اما نوع نگاه ما به مسائل مختلف جامعه و مسائل فرهنگی و سیاسی به مرور، تغییراتی متناسب با پیشرفت جامعه باید داشته باشد و اسمش را می‌گذاریم اصلاح‌کردن امور. اگر اشتباه نکنم یک سالی مقام معظم رهبری در دانشگاه کرمان بهترین وضعیت را اصول‌گرایی اصلاح‌طلبانه عنوان کردند و حالا ما می‌گوییم اصول‌گرای اصلاح‌طلب با مشی اعتدالی.

شما از معدود نمایندگانی هستید که به علت شرایط جانبازی با ویلچر تردد می‌کنید. چقدر در این مدت نمایندگی در تصمیماتتان برای تسهیلاتی که برای جانبازان و معلولان عزیز در نظر گرفته می‌شود تأثیر داشته‌اید؟

واقعیت امر این است که مجلس توجه خاصی به تخصص دارد و نمایندگانی که در موضوعات مختلف تخصص دارند نظرشان در مجلس صائب است و من فارغ از اینکه توفیق دارم جزو جامعه معلولین باشم قریب به سه دهه در بنیاد شهید و جانبازان کار اجرایی کردم و در سطوح مختلف حضور داشتم و اینها همه دلیل بر این شد که یک اشراف خاصی بر موضوع داشته باشم و دوستان هم همیشه از نظرات ما استفاده می‌کنند و من فکر می‌کنم ۹۷ یا ۹۸ درصد مصوباتی که برای جامعه ایثارگری بوده من در بخشی از آن دخیل بوده‌ام. به عنوان مثال در برنامه ششم می‌توانم بگویم در صددرصد موضوعات دخیل بودم و در موضوعات دیگر چه خودم در داستان باشم و آن را مطرح کرده باشم و چه طرح‌هایی که دوستان آن را مطرح می‌کنند بدون نظر من نبوده است.

شرایط جسمی شما محدودیتی هم برای فعالیت‌های سیاسی شما ایجاد کرده است؟

بعید می‌دانم. فعالیت سیاسی بیشتر حرف است و حرف زدن خیلی پا نمی‌خواهد.

به عنوان یکی از اعضای فعال فراکسیون ایثارگران مجلس چه اقداماتی برای این قشر عزیز در مجلس انجام داده‌اید؟

ما قانونگذار هستیم و در مجموعه تقنینی اتفاقی که می‌افتد در حوزه وضع قوانین و نظارت بر انجام قوانین است. من واقعا ادعا دارم اتفاقاتی که در این ۵ سال افتاده در ۳۸ سال بی‌نظیر بوده و اگر بخواهم به صورت مصداقی بگویم ۲ سال متوالی در لایحه دولت تسهیلات مسکن ایثارگران دیده نشد و اگر بیداری ما در صحن و کمیسیون تلفیق نبود مسکن ایثارگران بلاتکلیف می‌ماند و خیلی اتفاقات دیگر مثل پرداخت حقوق به جانبازان زیر ۲۰ و ۲۵ درصد ازکارافتادگی یا پرداخت تسهیلات ارزان‌قیمت به جانبازان زیر ۲۰ درصد و خانواده جانبازان متوفی همه در این دوره اتفاق افتاد. همین طور قوانین پیش‌بینی‌شده در چارچوب برنامه ششم کامل‌ترین قوانین در تاریخ انقلاب اسلامی برای رزمندگان و جانبازان و به‌ویژه جانبازان معسر به تصویب رسیده است و باز چیزی که خیلی ناراحت‌کننده است بیکاری فرزندان شهداست. بالاخره مردم اذعان دارند که شغل و کار نیست اما برای یک گروه خاصی کار وجود دارد و الان فرزندان شهدا به دلیل نداشتن هیچ گونه ارتباطی یا پدری که بتواند برای آنها کاری کند در این قافله خیلی عقب می‌افتند اما در قانون برنامه ششم تعیین تکلیف وضعیت اشتغال آنها شرایط خوبی دارد. همین طور در موضوع خدمات درمانی نیز اتفاقات خوبی افتاد و من فکر می‌کنم در طول سال‌های اخیر، اقدامات کاملا قابل دفاع است.

آقای جعفرزاده! بالاخره بحث تحقیق و تفحص در بنیاد شهید به کجا رسید؟

آنچه که طبق قانون می‌توانستیم انجام دهیم انجام دادیم. فرآیند قانونی آن  طوری بود که باید یک کمیسیون رأی می‌داد که به هر دلیل تعدادی از دوستان ما رأی ندادند یا به نوعی آن را مشمول زمان کردند اما من مطلع هستم که یک نسخه از گزارش تقدیم هیأت رئیسه وقت شد و یک نسخه نیز تقدیم دستگاه قضایی شد. ما بیشتر از قانون نمی‌توانستیم عمل کنیم و آن میزان که قانون اجازه می‌داد عمل کردیم.

گفته می‌شود فشارهایی برای عدم قرائت این گزارش وجود دارد. این فشارها دقیقا از کجا بود؟

اینکه مدام ممانعت شد و در کمیته خاص خود رأی نیاورد طبیعتا بر اثر لابی‌گری‌ها و فشارهای بیرونی بود. البته اینکه همه را هم به گردن عوامل بیرونی بیندازیم درست نیست و بالاخره اشتباهاتی همه ما مرتکب شدیم. آنها بازی راه انداختند که این را تبدیل به یک مسئله سیاسی کنیم و برخی دوستان ما هم در این بازی افتادند و نوعی تلقی شد که این مسئله سیاسی است در حالی که واقعا این مسئله این‌گونه نبود و گزارشی کارشناسی تهیه شد.

منظورتان از آنهایی که فشار آوردند دقیقا چه کسانی است؟

قطعا انتظار ندارید که اسم ببرم؟

می‌گویند دفتر تلفن دکتر جعفرزاده خیلی کامل است و روزانه برای گروه‌های مختلف پیام مناسبتی ارسال می‌کنید. شما چند شماره تلفن دارید؟

من اعتقاد دارم ارتباط خوبی با جامعه هدف خود در حوزه انتخابیه دارم و بالغ بر ۴۸ هزار شماره تلفن دارم و می‌توانم در مقابل دوربین به شما بگویم  که هر شماره‌ای از این ۴۸ هزارتا که شما انتخاب کنید کیست و چه جایگاهی دارد؛ دسته‌بندی و تقسیم‌بندی خوبی برای این شماره تلفن‌ها انجام شده و این ابتکار خودم است و هیچ پیامکی نیست که آن را نخوانم و در ۵ سال گذشته این اتفاق تکرار شد و بالغ بر ۹۵ درصد پیامک‌ها را نیز پاسخ می‌دهم. روزهایی شده که ۳ هزار پیامک دریافت کرده‌ام و هیچ وقت هم نشده زیر ۳۰۰، ۴۰۰ پیامک داشته باشم. یک ارتباط خوب با حوزه انتخابیه و کسانی که با من کار دارند، دارم و همه پیامک‌های آنها را پاسخ می‌دهم. البته پاسخگویی به تلفنم قدری ضعیف است.

بعضی مواقع، مواضع شما اصول‌گرایانه است و بعضی مواقع اصلاح‌طلبانه. شما اصول‌گرای اصلاح‌طلبید یا اصلاح‌طلب اصول‌گرا؟

تشخیص این موضوع با شماست اما من آنچه را که تشخیص می‌دهم درست است عنوان می‌کنم. گاهی می‌بینید این موضوع خوشایند جناح اصول‌گراست و گاهی می‌بینید خوشایند اصلاح‌طلبان است اما من با خدای خود عهد کردم، نه به دنبال شادکردن یک جناح خاص هستم و نه به دنبال ناراحت‌کردن یک جناح دیگر. وقتی در موضوعی تشخیص می‌دهم درست چیست آن را فارغ از نگاه‌های جناحی مطرح می‌کنم. من نماینده مردم هستم و با معیارهای مردم باید سنجیده شوم. احتمال دارد شما البته ایراد بگیرید و بگویید این با فرهنگ حزبی هم‌خوانی ندارد ولی من تا الان وابسته به هیچ حزبی نبوده‌ام و فقط به دنبال آن هستم که آنچه که حق است بگویم البته امکان دارد گاهی در تشخیص خود اشتباه کنم.

شما جایی گفته بودید عده‌ای علیه شما زورگیری اینترنتی راه انداخته‌اند. این یعنی چه؟

متأسفانه در دو سه سال گذشته اتفاقی افتاد که البته فکر می‌کنم هنوز هم وجود دارد و فقط مدل آن فرق کرده است و آن این است که می‌آیند شبکه‌ای را در فضای مجازی باز می‌کنند و وقتی شناخته شدند شروع به حمله‌کردن به یک طرف و یک فرد می‌کنند و بعد با آن وارد مذاکره می‌شوند و شروع می‌کنند به اخاذی‌کردن و باج‌گرفتن که باید برای این موضوع تدبیری اندیشیده شود. زمانی که برای من این اتفاق افتاد به صراحت اعلام کردم و گفتم هر کار می‌خواهید انجام دهید اما الان معتقدم اینگونه اتفاقات هنوز در جریان است.

آینده سیاسی دکتر جعفرزاده ایمن‌آبادی چه خواهد بود؟

قطعا به دانشگاه و تدریس ختم خواهد شد. صادقانه به شما می‌گویم که ورود من به مجلس در سال ۹۱ یک اتفاق بود و بدون هرگونه برنامه‌ریزی قبلی انجام شد و استمرار آن نیز براساس مطالبه مردمی بود که میزان رأی این موضوع را نشان می‌دهد و واقعا هر جا که به این نتیجه برسم که مردم مطالبه‌ای از من ندارند یا من توان کافی را نداشته باشم ادامه نمی‌دهم و هیچ وابستگی دنیایی واقعا ندارم.

برای مقابله با زمین‌خواری و تخریب طبیعت در منطقه خود چه اقداماتی کرده‌اید و آیا موافق بهره‌برداری نفتی از دریای خزر هستید؟

قطعا موافق بهره‌برداری نفتی از دریای خزر هستم. فارغ از اینکه من در این استان هستم باید بگویم کشورهای همسایه مثل آذربایجان ۱۰۰ درصد درآمد خود را از نفت دریای خزر کسب می‌کنند اما ما یک درصد هم برداشت نمی‌کنیم، یعنی یک سفره مشترک با آنها داریم که آنها ۱۰۰ درصد از آن بهره می‌برند و ما فقط نظاره‌گر هستیم و اگر من هرمزگانی هم بودم باز معتقد بودم که باید از نفت دریای خزر برداشت کرد و نباید نظاره‌گر این بود که یک ثروت بین نسلی از سوی دیگران استفاده شود و بعد نسل‌های آینده بگویند که اینها چه کار می‌کردند که کشورهای دیگر از سرمایه‌های زیرزمینی ما استفاده کردند و ما فقط نظاره کردیم و جالب است بدانید در دریای خزر شیب نفت به سمت ماست و برخلاف گاز که شیب آن در خلیج فارس به سمت قطر است در دریای خزر نفت به سمت ماست و من اعتقاد دارم باید به آن توجه شود البته ریشه این موضوع و غفلت از نفت دریای خزر به کوتاهی ما نیز برمی‌گردد و همه آن به نقش‌آفرینی سیاسی انگلیس در سال های‌دور مربوط نمی‌شود.

اما در خصوص مسائل زیست‌محیطی با توجه به اینکه رشته تحصیلی من خاک است باید بگویم من ارزش خاک را می‌فهمم و خاکی که در منطقه ما است بی‌نظیر است و نمی‌دانم چند هزار سال یا چند ده هزار سال طول می‌کشد تا چنین خاکی تولید شود. از این خاکی که چند ده هزار سال طول کشیده تا به ما برسد باید صیانت شود و تبدیل آن و کشتن آن و استفاده از آن غیر از چیزی که صد درصد استعداد آن را دارد کار صحیحی نیست. شما در منطقه ما نیاز نیست درخت بکارید چوب را که پرتاب می‌کنید چوب خود به خود روی زمین تبدیل به درخت می‌شود و این ظرفیت این خاک است که بسیار بسیار برای کشاورزی مناسب است. حالا شما بیایید روی این خاک ویلا بسازید؛ ویلایی که هر جای ایران می‌شود ساخت اما هر جای ایران نمی‌شود این خاک را پیدا کرد. برنجی که در منطقه ما تولید می‌شود هیچ جای ایران کشت نمی‌شود و نمی‌توان آن را پیدا کرد. آن کسی که می‌فهمد به این خاک نگاه فرامادی دارد. کشتن فقط کشتن یک موجود زنده نیست. برای ما که فرآیند ایجاد خاک را می‌دانیم ساختن بنا روی این خاک ناراحت‌کننده است.  فارغ از اینکه در کرسی نمایندگی مجلس هستیم و با قانونگذاری می‌توانیم مانع این اتفاق شویم تمام تلاش خود را می‌کنیم که این اتفاق نیفتد ولی شاید خیلی موفق نبوده‌ایم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.