• سه‌شنبه / ۵ تیر ۱۳۹۷ / ۱۸:۰۴
  • دسته‌بندی: مجلس
  • کد خبر: 97040502926
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

موسوی لارگانی:

کسی که ۳۹ هزار سکه می‌خرد هدفش چوب گذاشتن لای چرخ اقتصاد است

کسی که ۳۹ هزار سکه می‌خرد هدفش چوب گذاشتن لای چرخ اقتصاد است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: کسی که ۳۹ هزار سکه می‌خرد قطعا هدفش چوب گذاشتن لای چرخ دولت و نظام است. چرا این سرمایه را در راه تولید و حمایت از صادرات غیرنفتی هزینه نمی‌کنند؟

سید ناصر موسوی لارگانی در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص اعلام دولت مبنی بر به رسمیت شناختن بازار غیررسمی ارز و افزایش بی‌سابقه قیمت دلار، اظهار کرد: متاسفانه در دی‌ماه ۹۶ بود که نوسانات بازار ارز شروع شد، اما در حدی نبود که اینقدر نگران کننده باشد. البته در آن زمان برای این افزایش قیمت دلایلی را آوردند که معلوم بود این دلیل قانع کننده نیست. برای مثال می‌گفتند چون سفرهای زیارتی زیاد شده و سال نو میلادی آغازشده است.

وی افزود: البته پایان هر سال نوسان نرخ ارز را داشتیم، اما از فروردین ۹۷ نرخ ارز به شکل بی سابقه‌ای سیر صعودی پیدا کرد. در کمیسیون دولت و بانک مرکزی مقرر شد طرحی به مجلس برای کنترل بازار ارز و رفع آن نابسامانی‌ها ارائه شود. معاون اول رییس جمهور ارز را تک‌نرخی اعلام کرد و حتی رسما اعلام کردند که اگر کسی بیش از ۱۰ هزار یورو داشته باشد قاچاق محسوب می‌شود.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی، گفت: شعار تک‌ نرخی شدن ارز را سال‌هاست دولت‌های مختلف داده‌اند. در دولت‌های نهم و دهم بحث اتاق مبادلات ارزی را مطرح و اعلام کردند به هر گروه درخواست کننده ارز هر مقداری که بخواهند ارز می‌دهیم. بعد از ۲۰ روز به دلیل هجومی که درخواست‌کنندگان ارز آوردند دولت وقت اعلام کرد گروه نهم و دهم ارز مبادلاتی شامل حالشان نمی‌شود.

ارز چند نرخی بازار را ملتهب می کند

موسوی لارگانی تصریح کرد: در نهایت نتوانستند جوابگوی درخواست کنندگان ارز باشند. اگر ارز مورد نیاز باشد تنها راه علاج این نابسامانی‌ها این است که ارز با یک نرخ داشته باشیم. ارزی که چند نرخ داشته باشد و عده‌ای از این فضا سوء استفاده کنند مسلم است که بازار ملتهب می‌شود. اگر بخواهیم به صحبت‌های اخیر نوبخت- سخنگوی دولت دقت کنیم ایشان بیان کرده که عده‌ای از کارکنان دولت ارز ۴۲۰۰ تومان گرفته‌اند و با آن وارداتی انجام داده‌اند و ارز آزاد را در بازار عرضه کرده اند.

وی ادامه داد: پس اگر ارز دو نرخی یا چند نرخی داشته باشیم رانت خواری و ویژه خواری ایجاد می‌شود. دولت اعلام کرده است که ۱۸ میلیون دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیص داده‌ایم. شفاف به مردم بگویند که این ۱۸ میلیون دلاری که تخصیص داده‌اند به چه شرکت ها یا افراد حقیقی و حقوقی داده‌اند و آنان با این مقدار ارز چه کرده‌اند و چه کالایی وارد کرده‌اند. پس اگر این موارد را شفاف اعلام کنند مردم اعتمادشان جلب می‌شود.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، افزود: پس اینکه بیاییم بگوییم این مقدار ارز تخصیص داده ایم، اما معلوم نباشد که این ارز به چه کسانی داده شده و در چه مسیری مصرف شده طبیعی است که اعتماد مردم سلب می‌شود. در دولت دهم مصباحی مقدم از رییس بانک مرکزی وقت سوال کرد که این بسته ارزی که باند بانک مرکزی‌اش هنوز باز نشده چرا دستِ ارز فروش کنار خیابان است؟

موسوی لارگانی گفت: اگر این مقدار ارز را صرف خرید کالاهایی می‌کنیم که مشابه داخلی آن به تولید انبوه رسیده است و حتی قدرت صادرات آن را داریم مسلم است که اقتصاد ضربه می‌خورد. وقتی خلال‌دندان و غذای سگ و گربه و سنگ قبر را از خارج وارد می‌کنند و برای خرید این اجناس ارز صرف کرده اند به کشور ظلم بزرگی می‌کنند.

 نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی، گفت: پشتوانه پول ملی کشور در اختیار عده‌ای قرار می‌گیرد که این واردات را انجام می‌دهند. علی رغم اینکه در گذشته گفتند ارز تک نرخی است، اما هم‌اکنون بحث قیمت ثانوی ارز را مطرح می‌کنند. این موارد جای شک و تعجب دارد.

وی افزود: نباید بهانه دست استکبار جهانی دهیم که فشارها نتیجه داده است. حسن روحانی زمانی که رییس جمهور شد اعلام کرد دولت قبل خزانه خالی تحویل داده است که این صحبت به نفع منافع ملی کشور نبود. اگر خزانه هم خالی بود رییس جمهور نباید آن را رسانه ای می‌کرد تا دشمن فشارها را تشدید کند.

موسوی لارگانی تصریح کرد: بارها مقام معظم رهبری اعلام کردند تنها راه برون رفت از مشکلات این است که چشم امید به دست بیگانگان نداشته باشیم. برخی از رفتارهای مسئولان جای شک دارد. برخی از سیاسیون ناآگاه اعلام می‌کنند که باید با ترامپ مذاکره کنیم، طبیعی است که به این سخنان شک کنیم و این تصور را کنیم که برخی از این سخنان ناخواسته نیست.

روسیه آماده است با ایران مبادلات ارزی انجام دهد

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: ما ناچار به مذاکره با آمریکا نیستیم چراکه بسیاری از کشورها آماده هستند که با ایران همراهی کنند. روسیه که خود تحریم شده آماده است با ایران مبادلات ارز داخلی انجام دهد. چرا برای خودمان فشار ایجاد کنیم؟ رهبری بارها گفته اند که نگذارید ارز خارجی در ایران آقایی کند.

وی گفت: ایران کشوری چهار فصل است با ذخایر خدادادی بی‌شمار. باید از این فرصت‌ها استفاده کنیم. نباید به اروپا دل ببندیم و فریب جنگ زرگری آنان را بخوریم.

موسوی لارگانی ادامه داد: کسی که ۳۹ هزار سکه می خرد قطعا هدفش چوب گذاشتن لای چرخ دولت و نظام است. چرا این سرمایه را در راه تولید و حمایت از صادرات غیرنفتی هزینه نمی‌کنند؟ هم‌اکنون از نظر جایگاه بین‌المللی، علی رغم تمام فشارها جایگاه بسیار خوبی داریم. اگر عزت خود را از دست ندهیم پیروز هستیم. اگر ما تریلیاردر باشیم و عزت نداشته باشیم به هیچ دردی نمی‌خورد.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی، گفت: ترامپ ایرانیان را تروریست می‌داند و از ورود ایرانیان به آمریکا جلوگیری می‌کند. چرا باید بگوییم با این فرد مذاکره کنیم؟ چقدر باید حقارت قبول کنیم؟ کسانی که به دنبال مطامع سیاسی خود هستند اعلام می‌کنند هیچ راهی برای مذاکره با آمریکا نداریم.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که اگر تحریم‌های آمریکا در مردادماه سال جاری اعمال شود قیمت ارز ممکن است باز هم افزایش زیادی پیدا کند؟ گفت: توجه کنیم که از اول انقلاب تحریم بودیم، اما چرا قیمت ارز یک دفعه از یکهزار تومان به ۵۰ هزار تومان نرسید؟ پس ماجرایی پشت این قیمت لجام گسیخته ارز وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: این کشور همان کشوری است که در دولت قبل رییس بانک مرکزی‌اش اعلام کرد ایران به اندازه ۱۵ سال ذخیره طلا دارد. پس نباید مسئولان تراز اول کشور اعلام کنند هیچ پولی در خزانه نداریم. بنابراین برخی از این مشکلات به صحبت‌های مسئولان بر می‌گردد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۷-۰۴-۰۵ ۱۸:۱۳

مرد عمل باشید تا ببینیم ...