• پنجشنبه / ۱۰ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۷:۴۴
  • دسته‌بندی: صنفی، فرهنگی
  • کد خبر: 98051005324
  • منبع : نمایندگی مرکزی

در جلسه رؤسای دانشگاه‌های استان مرکزی با اعضای کمیسیون آموزش مجلس چه گذشت؟

در جلسه رؤسای دانشگاه‌های استان مرکزی با اعضای کمیسیون آموزش مجلس چه گذشت؟

روسای دانشگاه‌های استان مرکزی در نشستی مشترک با اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، ضمن بیان نقطه نظرات و پیشنهادات خود در خصوص نظام آموزشی استان مرکزی، مشکلات و چالش‌های خود را با رئیس و سایر اعضای این کمسیون در میان گذاشتند.

به گزارش ایسنا، دکتر سعید حمیدی، رئیس دانشگاه اراک در این نشست با بیان اینکه بیش از ۹۵ درصد از مشکلات آموزشی در سطح کشور به مسائل اقتصادی و ناکافی بودن بودجه های در نظر گرفته شده بر می‌گردد، اظهار کرد: ما از اعضای کمیسیون تقاضا داریم تا از مصوبه ساماندهی مراکز آموزش عالی کشور حمایت‌های لازم را انجام دهند؛ چرا که دستیابی به توسعه پایدار اقتصادی، الزاما از مسیر علم و دانش عبور می‌کند.

حمیدی تاکید کرد: اگر بتوانیم در قانون مالیات بر ارزش افزوده، یک واحد درصد به سهم دانشگاه‌ها اضافه کنیم و این اعتبارات را صرفا به خرید و تجهیز امکانات کارگاهی و آزمایشگاهی دانشگاه ها اختصاص دهیم، توان دانشگاه ها به شدت افزایش می‌یابد؛ چرا که در حال حاضر بسیاری از دانشگاه ها در جهت تأمین و تجهیز آزمایشگاه ها و کارگاه‌های خود با مشکلات متعددی روبرو هستند و به حمایت و پشتیانی مسئولین ذی ربط نیاز دارند.

وی با تاکید بر اینکه داشتن ۵۰ یا ۶۰ دانشگاه قدر و توانمند می‌تواند اقتصاد کشور را متحول کند، ادامه داد: آئین نامه هیأت امنای دانشگاه ها نیازمند یک بازنگری جدی و اساسی است و در حال حاضر با وجود چنین شرایطی امکان فعالیت هیأت امناها در حد دانشگاه های توسعه یافته دنیا وجود ندارد. همچنین سقف حقوق اساتید و اعضای هیأت علمی دل نگرانی شدیدی را در بین جامعه دانشگاهیان ایجاد کرده است که امیدواریم برای این مهم نیز تدابیر لازم اندیشیده شود؛ چرا که بی توجهی به این موضوع می تواند برای اساتید و اعضای هیأت علمی باسابقه دانشگاه‌ها آسیب زا باشد.

حمیدی با بیان اینکه دانشگاه اراک در طی چندین سال گذشته در راستای پیگیری و جذب پروژه‌های عمرانی تلاش مجدانه‌ای داشته است، تاکید کرد: خوشبختانه در چند سال اخیر به اندازه ۴۵ سال گذشته توانسته‌ایم بودجه های لازم را در جهت تکمیل پروژه های عمرانی دانشگاه جذب کنیم، اما با این شرایط هنوز هم در راستای تکمیل برخی از پروژه های عمرانی و تأسیسات زیربنایی خود نیازمند یک پل ارتباطی هستیم. تقاضا داریم تا در بودجه سال ۹۹، حداقل مبلغ ۲۰ میلیارد تومان برای تکمیل پروژه های عمرانی نیمه تمام دانشگاه اراک به این دانشگاه اختصاص داده شود تا بتوانیم امکان استفاده دانشجویان را از این فضاهای آموزشی و رفاهی جدید فراهم کنیم.

افزایش دوبرابری پذیرش دانشجویان پزشکی کارشناسی شده نیست

سید محمد جمالیان، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اراک، کمبود فضاها و سرانه آموزشی را از جمله مشکلات مشترک دانشگاه ها دانست و افزود: ما در دانشکده های ساوه و خمین و حتی دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز با چنین مشکلاتی مواجه هستیم و در حال حاضر تنها ۲۰ هزار متر مربع فضای آموزشی در شهرستان اراک داریم که بر اساس استاندارد، این میزان باید در حدود ۳ برابر مقدار کنونی خود باشد.

جمالیان اضافه کرد: از طرفی مشکل کمبود فضاهای آموزشی سبب شده است تا کلاس‌های درس این دانشگاه با ازدحام بیش از حدی مواجه شود و از طرف دیگر نیز استقبال خوب دانشجویان از رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی مشکلات ما را در این زمینه دو چندان کرده است. هم اکنون بسیاری از دانشگاه‌های کشور صندلی‌های خالی زیادی دارند که در این راستا، تصویب قانونی مبنی بر امکان استفاده دانشگاه‌ها از امکانات و فضاهای آموزشی سایر دانشگاه‌ها می‌تواند در جهت رفع چنین مشکلاتی و تأمین منافع دانشگاه‌ها بسیار تاثیرگذار باشد.

وی اعمال محدودیت سقف حقوق اعضای هیأت علمی دانشگاه ها را تهدیدی برای جامعه دانشگاهیان دانست و افزود: در صورتی که چنین موضوعی به تصویب برسد، یقینا وضع دانشگاه‌های علوم پزشکی در رشته های پزشکی و پیراپزشکی به مراتب بدتر می شود و حتی این امکان وجود دارد تا ظرفیت برخی از رشته ها به طور کلی خالی شود. اعمال چنین سقفی در میزان حقوق اساتید، چیزی جز کاهش انگیزه و تبعات اجتماعی در حوزه های درمان و آموزش را به دنبال نخواهد داشت و باید برای این مهم فکری شود.

تأمین غذای دانشجویان گاها به یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های روسای دانشگاه‌ها تبدیل می‌شود

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اراک با بیان اینکه بودجه های فرهنگی دانشگاه ها، حتی کفاف تأمین غذای دانشجویان را نیز نمی دهد، خاطر نشان کرد: ما مجبوریم در این جنگ فرهنگی که دانشجوی ما نیاز به انجام کارهای فرهنگی دارد، از بودجه فرهنگی خود برداریم و آن را صرف تأمین غذای دانشجویان کنیم؛ مطمئنا رفع چنین موضوعی که حتی گاها به یکی از اصلی ترین دغدغه های روسای دانشگاه ها نیز تبدیل می شود، نیازمند تدبیر و توجه ویژه مسئولین است.

وی افزود: ما در ماه گذشته مجبور شدیم برای تأمین حقوق اعضای هیأت علمی دانشگاه، از درآمدهای اختصاصی دانشگاه که صرفا باید در جهت تأمین نیازهای درمانی و دارویی هزینه شود، برداشت کنیم که مطمئنا اگر وضعیت به همین منوال ادامه پیدا کند، روزی می رسد که ما برای تأمین دارو و امکانات درمانی خود نیز به مشکل برمی خوریم.

جمالیان با اشاره به بحث افزایش دو برابری پذیرش دانشجویان پزشکی، بیان کرد: این موضوع به هیچ عنوان کارشناسی شده نیست؛ چرا که ما در حال حاضر به هیچ عنوان کمبود پزشک نداریم و تنها پزشکان به دلیل عدم انگیزه کافی از حضور در برخی مناطق خودداری می کنند. وارد کردن ظرفیت دو برابری به دانشگاه هایی که فضاهای آموزشی آنها کفایت مباحث آموزشی را ندارد، منجر می شود تا به دانشجویان لطمه جدی وارد شود و سطح کیفی آموزش نیز به طرز چشمگیری کاهش پیدا کند.

دانشگاه صنعتی اراک حلال بسیاری از مشکلات معدنی استان مرکزی

حمیدرضا رضایی آشتیانی، سرپرست جدید دانشگاه صنعتی اراک نیز در این نشست با تاکید بر اینکه دانشگاه صنعتی اراک از الزامات استان مرکزی به عنوان قطب صنعتی کشور است، اظهار کرد: استان مرکزی از لحاظ تنوع محصولات صنعتی رتبه اول کشور را داراست و از حیث تعداد صنایع مادر نیز در رتبه دوم کشور قرار می گیرد که این مهم سبب شده است تا استان مرکزی به عنوان چهارمین قطب صنعتی کشور شناخته شود.

رضایی آشتیانی ادامه داد: در حال حاضر ۲۲ دانشگاه صنعتی در سطح کشور وجود دارد که اگر بخواهیم تنها ۴ دانشگاه صنعتی را باقی بگذاریم، مطئمنا دانشگاه صنعتی اراک به دلیل شرایط ممتاز خود و قرارگیری در استانی با چنین پتانسیل های علمی و صنعتی بالا، یکی از این چهار دانشگاه خواهد بود.

وی بر ضرورت ارتباط صنعت و دانشگاه و روی آوردن صنایع به تکنولوژی و فناوری های نوین تاکید کرد و افزود: خوشبختانه ما در این مدت زمان محدود توانستیم چهار مرکز تحقیقاتی را با همکاری صنایع بزرگ استان راه اندازی کنیم که مرکز تحقیقات آلومینیوم و مرکز تحقیقات صنایع فلزیاز جمله این مراکز تحقیقاتی هستند که همگی در راستای افزایش تعاملات صنعت و دانشگاه راه اندازی شده اند.

رضایی آشتیانی با بیان اینکه دانشگاه صنعتی اراک به دلیل پتانسیل های بالای خود در حوزه معدن و علوم زمین می تواند بسیاری از مشکلات معدنی استان را حل کند، گفت: فعالیت های علمی و پژوهشی دانشگاه صنعتی اراک با چشم انداز توسعه علمی کشور و مأموریت گرایی کیفی دنبال می شود که امیدواریم با پیشبرد اهداف خود بتوانیم در راستای کاهش مشکلات جامعه و صنعت گام های موثری را برداریم.

سرپرست دانشگاه صنعتی اراک با تاکید بر اینکه کمبود فضای فیزیکی این دانشگاه یکی از عمده‌ترین مشکلات این مجموعه آموزشی در جهت افزایش تعاملات خود با صنعت و راه‌اندازی مراکز تحقیقاتی جدید در این دانشگاه است، تصریح کرد: امیدواریم با حمایت های کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، بحث الحاق دانشگاه صنعتی اراک با سایت مجاور دانشگاه آزاد و همچنین بودجه مورد نیاز این دانشگاه به زودی حل و فصل شود تا بتوانیم در آینده تحولات شگرفی را در این دانشگاه صنعتی شاهد باشیم.

کمبود نیروی انسانی در دانشگاه فرهنگیان بیداد می کند

سعید فخاری، رئیس پردیس شهید باهنر دانشگاه فرهنگیان اراک نیز در این نشست مشترک تاکید کرد: دانشگاه فرهنگیان محل ساخت شخصیت فرهنگیان است و مطمئنا بدون توجه به دانشگاه فرهنگیان، سند تحول آموزش و پرورش محقق نمی شود.

فخاری با بیان اینکه ۱۰۰ درصد دانشجویان این دانشگاه در آینده استخدام وزارت آموزش و پرورش خواهند شد، افزود: دانشگاه فرهنگیان اراک در حال حاضر در مجموع دو پردیس شهید باهنر و پردیس حضرت زینب کبری (س)، تعداد هزار و ۴۰۰ دانشجوی پیوسته و ۷۰۰ مهارت آموز دارد که با توجه به فرسودگی ساختمان ها و کمبود نیروی انسانی در این مجموعه آموزشی، در این زمینه با مشکلات متعددی روبرو هستیم.

وی با اشاره به برگزاری جلسات منظم هیأت امنای این دانشگاه در سال گذشته، خاطر نشان کرد: متاسفانه کمبود نیروی انسانی در این دانشگاه بیداد می کند و با وجود این تعداد دانشجو، تنها ۶۹ نفر نیروی اداری و ۹ عضو هیأت علمی در این دانشگاه فعالیت می کنند.

آمادگی دانشگاه آزاد اراک جهت خدمات رسانی به سایر دانشگاه ها

عباسعلی حیدری، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک، با بیان اینکه در حال حاضر در این مجموعه آموزشی، ۱۲ واحد دانشگاهی، ۴ مرکز آموزشی و ۳ آموزشکده سما وجود دارد، گفت: این دانشگاه مجموعا ۲۴ هزار دانشجو، ۸۰۰ عضو هیأت علمی و ۱۲۰۰ کارمند دارد و از امکانات آموزشی، رفاهی و آزمایشگاهی برجسته ای نیز برخوردار است.

حیدری با اشاره به اینکه وزارت آموزش و پرورش می تواند در راستای تأمین نیروهای مورد نیاز خود علاوه بر استفاده از پتانسیل های دانشگاه فرهنگیان، از ظرفیت سایر دانشگاه ها نیز بهره ببرد، افزود: معمولا دانشگاه فرهنگیان نمی تواند کفاف نیروهای مورد نیاز آموزش و پرورش را بدهد که به همین منظور آموزش و پرورش می تواند از ظرفیت سایر دانشگاه ها نیز برای گذراندن دوره آموزشی یک ساله دانشجویان استفاده کند. دانشگاه آزاد اسلامی اراک به عنوان یکی از سرمایه های ملی این کشور، با وجود ۸۰۰ عضو هیأت علمی خود این آمادگی را دارد تا مطابق با همان سرفصل های ارائه شده در دانشگاه فرهنگیان، هر ساله در حدود ۲۰ هزار دانشجو را برای گذراندن این دوره آموزشی یکساله، به خدمت بگیرد و امکانات خود را نیز در اختیار سایر دانشگاه های استان قرار دهد.

وی با اشاره به زمین هایی که وزارت راه و شهرسازی برای تداوم فعالیت های آموزشی در اختیار دانشگاه آزاد اسلامی اراک قرار داده است، گفت: بر اساس قرارداد این امکان در اختیار ما قرار داده شده است تا در حدود ۴۰ درصد از این محوطه را ساخت و ساز کنیم. متاسفانه پس از صرف هزینه های بسیار و ساخت و سازهای متعدد در این زمین، هنوز سندی برای این زمین در اختیار دانشگاه آزاد قرار داده نشده است که امیداریم با حمایت های کمیسیون مربوطه و وزارت علوم، به زودی این مشکل برطرف شود و شاهد روزی باشیم که مراکز آموزش عالی از این تطابق عرصه و اعیان معاف شوند.

رئیس دانشگاه آزاد اراک در پایان سخنان خود خواستار نگاه یکسان وزارت علوم به دانشگاه های آزاد و سایر مراکز آموزش عالی شد.

تبدیل وضعیت نیروهای شاغل، اصلی ترین مشکل دانشگاه پیام نور استان

علی اکبر ملکی راد، رئیس دانشگاه پیام نور استان مرکزی با بیان اینکه این دانشگاه در هر دوره ای که نیاز بوده، خدمات ویژه خود را ارائه داده است، اظهار کرد: این دانشگاه توانسته تا کنون سطح آموزش عالی را در کشور توسعه دهد و امکان آموزش و تحصیلات عالیه را نیز برای نقاط محروم کشور فراهم کند.

ملکی راد با اشاره به اینکه بر اساس آمار وزارت علوم، این دانشگاه توانسته است طی چند سال گذشته عملکرد خوبی داشته باشد، گفت: خوشبختانه این دانشگاه در سطح کشور در حوزه های فرهنگی، ورزشی و هنری از جایگاه خوبی برخوردار است و توانسته است تا هر ساله در حدود ۳۰ درصد از قبولی های کارشناسی ارشد را به خود اختصاص دهد.

ملکی راد به تفاهم نامه هایی که این دانشگاه با سازمان فنی و حرفه ای استان به منظور افزایش سطح تعاملات صنعت و دانشگاه امضا کرده است، اشاره کرد و افزود: ما سعی داشته ایم تا در کنار آموزش های خود، مهارت آموزی را نیز به دانشجویان بیاموزیم تا این افراد پس از فارغ التحصیلی بتوانند از توانایی های خوبی برای ورود به بازار کار و صنعت برخوردار باشند.

وی تبدیل وضعیت نیروهای شاغل در این مجموعه را از اصلی ترین مشکلات این دانشگاه دانست و اضافه کرد: متاسفانه در برخی از نقاط استان مانند شهرستان محلات، امکانات آموزشی کافی برای ادامه تحصیل دانشجویان به مقاطع تحصیلی بالاتر وجود ندارد که امیدواریم با وجود پتانسیل های لازم و توسعه تجهیزات تکمیلی دانشگاه پیام نور بتوانیم خدمات ارزنده تری را به نسبت گذشته ارائه دهیم. همچنین در تکمیل برخی از پروژه‌های دانشگاه نیز با مشکلاتی روبرو هستیم که امیدواریم با همت مجموعه ملی و استانی بتوانیم این طرح های نیمه تمام را که بعضا پیشرفت بالای ۷۰ درصدی داشته اند را نیز به اتمام برسانیم.

به گزارش ایسنا، در این نشست معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فنی و حرفه ای استان مرکزی و رئیس پارک علم و فناوری استان نیز به بیان نقطه نظرات و مشکلات حوزه فعالیت خود پرداختند.


انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.