• شنبه / ۳ اسفند ۱۳۹۸ / ۱۵:۵۲
  • دسته‌بندی: اندیشه امام و رهبری
  • کد خبر: 98120302220
  • خبرنگار : 90089

در بیروت برگزار شد

نشست همگرایی ایرانی - عربی با موضوع بیانیه گام دوم

نشست همگرایی ایرانی - عربی با موضوع بیانیه گام دوم

نشستی با عنوان «همگرایی عربی پیرامون برنامه گام دوم امام خامنه‌ای» توسط رایزنی فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در بیروت با همکاری مرکز مطالعات و پژوهش‌ها در چارچوب گفت‌وگوی ایرانی - عربی با حضور جمعی از کارشناسان، فرهیختگان و نخبگان ایرانی و عربی با گرایش‌های مختلف برگزار شد.

به گزارش ایسنا، در ابتدای این نشست کلیپی جهت معرفی دستاوردهای انقلاب اسلامی به نمایش درآمد سپس دکتر عبدالحلیم فضل‌الله ، مدیر مرکز مطالعات مشاوره‌ای با خوشامدگویی به میهمانان و تشکر از رایزن فرهنگی ایران در بیروت، گفت: بیانیه گام دوم امام خامنه‌ای برای آینده ایران و منطقه و برای آینده ما بسیار مهم است.

وی ادامه داد: در این پیام هیچ گونه صبغه اسلامی و شیعی و حتی ایرانی دیده نمی‌شود. الگوی انقلاب اسلامی در این پیام را می‌توان بدون رنگ و بوی ایرانی، اسلامی و حتی شیعی دید و این پیام فرا ایرانی و فرا اسلامی است و تجربه‌ای قابل استفاده برای دیگر کشورهای منطقه و جهان با محوریت ارزش‌های اخلاقی و انسانی و جوان‌گرایی می باشد.

فضل‌الله در ادامه خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران در این بیانیه نشان داد با هرگونه تعرض به دیگران و تحجرگرایی مخالف است و در پی سازندگی بر اساس منافع انسان‌ها و کشورهاست و بر اصول ثابتی که به آنها پایبند است، تنظیم شده است. موفقیت‌های ایران را نباید تنها در جنگ و از خودگذشتگی جوانان این کشور محدود کرد بلکه در این پیام حاکمیت علم، اقتصاد و حضور مردمی را می‌توان به عنوان الگو مشاهده کرد و عدالت و اخلاق را در آن لمس کرد.

مدیر مرکز مطالعات مشاوره‌ای با بیان اینکه آشتی میان دولت و انقلاب از دیگر مواردی است که در این پیام کاملاً دیده می‌شود، ادامه داد: منافع انقلاب هیچگاه با منافع دیگر کشورها در تضاد نبوده است. منافع ایران با عربستان و یا با عراق و دیگر کشورها در تجربیات مشترک میان آنهاست و هر دو بُعد دین و دنیا را در نظر گرفته است، لذا استقلال با شکوفایی کشور همخوانی دارد و در تضاد با یکدیگر نیست.

وی با بیان این که ایران همزمان به آزادی فرد و جامعه در کنار یکدیگر احترام می گذارد، گفت: در طرح تمدنی جمهوری اسلامی ایران این امر به طور کامل مشهود است زیرا بر اساس معیارهای علم، اخلاق، عدالت، استقلال و تکنولوژی تنظیم شده و می‌توان گفت که این پیام در حقیقت گفتمان مثبتی میان ایران و کشورهای منطقه به شمار می رود چرا که آمادگی خود را برای انتقال تجربیات و تکنولوژی خود به دیگر کشورها را اعلام نموده است.

فضل‌الله افزود: در این پیام تعریف جدیدی از عدالت به همراه اقتصاد را می بینیم که توزیع عادلانه درآمدها نه تنها در سطح کشور بلکه در سطح منطقه را نیز قابل اجرا دانسته است و درباره تکنولوژی نظامی و غیر نظامی باید گفت که هر دو رابطه متقابلی با یکدیگر دارند. بابت برگزاری این نشست به رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان تبریک می گویم و از این که ما را در اجرای این نشست سهیم کرد تشکر می کنم.

رایزن فرهنگی ایران در بیروت: در خصوص انعکاس آنچه در ایران رخ می دهد، کوتاهی کرده‌ایم

در ادامه این نشست دکتر عباس خامه‌یار گفت: اعتراف می کنم در خصوص انعکاس آنچه در ایران رخ می دهد، کوتاهی کرده‌ایم و شاید دلایل و توجیهاتی وجود داشته باشد اما واقعاً نتوانستیم تصویر واقعی از زندگی جامعه ایران و پیشرفت‌های همه جانبه‌اش را در چهار دهه گذشته به درستی ارائه کنیم اما هر شخصیتی با هر دیدگاهی چه سیاسی، جغرافیایی و طایفه‌ای که وارد کشورمان شود، هنگام خروج از ایران نگاهش کاملا متفاوت می‌شود و به عظمت جمهوری اسلامی پی می‌برد و شگفت زده می‌شود.

رایزن فرهنگی کشورمان با بیان اینکه بیانیه گام دوم برای اولین باری است که در یک کشور عربی معرفی می‌شود، ادامه داد: شاید نخستین باری است که تصویر واقعی از جامعه ایران و جمهوری اسلامی ایران این گونه با دقت و موشکافی و عالمانه ارائه می‌شود و با نگاه مختصری به بندهای آن می‌توان گفت به طور قطع این پیام گام مهم و راهبردی است که مسائل منطقه و جهان را حل می‌کند. پیشنیه انقلاب اسلامی هنوز به درستی آن چنان که شایسته است معرفی نشده است و مقام معظم رهبری با ارائه گزارشی از گذشته ایران بیانیه خود را آغاز می‌کنند چرا که ایشان از معدود شخصیت‌هایی هستند که خود در بطن اتفاقات حوادث گذشته حضور داشتند و از نزدیک شاهد این اتفاقات بوده اند و نه صرف یک روایتگر که تاریخ را مطالعه کرده باشند.

خامه‌یار افزود: بخش دوم این بیانیه به مسائل پس از انقلاب و جایگاه علمی، دینی و... می‌پردازد که در حال حاضر در آن قرار داریم و باید در آینده قرار داشته باشیم و بخش دیگر نیز به آینده انقلاب اسلامی توجه کرده که تمام امید رهبرمان به قشر جوان است و بیشترین واژه مورد کاربرد ایشان در این بیانیه جوانان بوده و تمام امیدها بر جوانان و توانمندی آنها متمرکز شده است، ایشان همواره نسل امروز را نسبت به جوانان نسل اول انقلاب انقلابی تر و کار آمدتر می‌دانند. نکته دیگر درباب سیاست خارجی است که می بینیم تمام جوانب مختلف روابط خارجی با دیگر کشورها را لحاظ نموده و ارتباط با محیط حاکم بر جهان را مد نظر داشته است.

رایزن فرهنگی کشورمان خاطرنشان کرد: درک ایشان از تجربیات گذشته، کنونی و آینده برای هر اندیشمندی قابل تأمل است؛ و در بُعد سیاست خارجی باید گفت ایران هیچ جنگ و اختلافی با دیگران ایجاد نکرده بلکه این دیگران هستند که اختلاف و جنگ افروزی می‌کنند و مشکلات را برای ایران ایجاد کرده اند. ایران هیچگاه مشکلی برای کشورهای دیگر ایجاد نکرده اما همیشه ایران را متهم به ایجاد مشکل می‌کنند و آن را تهدیدی برای دیگر کشورها معرفی کرده اند در حالی که ما آغازگر هیچ جنگی تاکنون نبوده ایم و نیستیم و این همان نقطه قوت و قدرت ماست که هیچ گاه از قدرت نظامی خود استفاده منفی نکرده ایم در حالیکه پایگاههای نظامی آمریکا در منطقه همیشه برای کشورهای مختلف منطقه مشکل ساز و توطئه گر بوده اند، با این حال ایران دخالتی در این امر نداشته است.

خامه‌یار ادامه داد: روش ایران در برخورد با دیگران همراه با لطف و محبت و تؤام با رحم و مروت بوده تا اسلام را بتواند به درستی به دیگران معرفی کند زیرا دشمنان در حال ترویج اسلام خون‌ریز و خشونت طلب هستند تا بدینوسیله مردم دنیا را نسبت به اسلام ناب و مهربان بدبین کنند و اسلام‌هراسی را در میان آنها ترویج کنند. اما رفتار ج.ا.ایران باعث شده تا خشونت‌ها و وحشی‌گری‌هایی که به نام اسلام تمام می‌شود را از چهره مهربان و درخشان اسلام بزداید.

وی یادآور شد: استراتژی اسلام بسیار مهم بوده و باید توجه داشت که با گذشت 41 سال از انقلاب اسلامی، این انقلاب همچنان مایه نگرانی غربی‌ها و آمریکا بوده و آنها نه تنها با انقلاب اسلامی ایران مخالفت می‌کنند بلکه ایران را تهدیدی برای خود می‌دانند و بارها کشورمان را تهدید کرده اند. و آمریکائی‌ها، ایران را تنها دولت انقلابی بر روی زمین مر دانند که می خواهند به آن پایان دهند و مشکل آنها همان ماهیت انقلاب اسلامی است و تمام تلاش آمریکایی‌ها این است که دستاوردهای ما را بگیرند و در رسانه‌های خود می‌گویند که ایران باید «انقلابی‌گری» خود را کنار گذارد، بنابراین دشمن با اصل و ماهیت انقلابی کشورمان مشکل دارد و آن را مشکل اصلی خود با ایران می داند لذا تلاش می‌کند تا مردم ایران را از روحیه انقلابی شان تخلیه کند.آمریکا انقلاب را تخریب کننده اندیشه‌های غرب می داند و این نشان‌دهنده اهمیت و قدرت انقلاب اسلامی است.

رایزن فرهنگی کشورمان در ادامه با تبیین آثار بیانیه گام دوم، گفت: انقلاب اسلامی با گذشت 41 سال بدون عقب‌نشینی از اصول خود، به راهش ادامه داده و انحرافی در مسیر آن ایجاد نشده است. امروز در ایران انتخابات مجلس برگزار شد و مردم با حضور خود بر این امر تأکید کردند بنابراین دشمنان در پی گرفتن روحیه انقلابی از مردم هستند تا بتوانند بدین وسیله موجب سلب هویت، آزادی و اصول ما شوند، و این هویت انقلابی ماست که چارچوب منافع ما را مشخص می‌کند.

خامه‌یار از دیگر ابعاد سیاست خارجی کشورمان را رهایی از وابستگی به کشورهای قدرتمند عنوان کرد و افزود: ایران در گذشته وابسته به آمریکا و غرب بود و تحلیل‌گران ریشه انقلاب را جهت رهایی از وابستگی ایران به غرب می‌دانند، بنابراین ما در استقلال تمام ابعاد آن را مد نظر داریم از سیاسی گرفته تا اقتصادی و نظامی را شامل می‌شود و همین استقلال ماست که مورد هدف آمریکا قرار گرفته شده است. نکته دیگر این که رهبر انقلاب به سه اصل در سیاست خارجی اشاره نموده اند و آن، عزت، حکمت و مصلحت است که سیاست خارجی ما بر اساس همین سه اصل شکل گرفته است؛ عزت یعنی این که در عرصه بین الملل در برابر دیگران سرخم فرود نیاوریم و در حکمت یعنی این که در روابط خارجی خود به رغم انتقادات نسبت به استکبار جهانی اما روابطمان را قطع نمی کنیم و سوم این که بر اساس منافع و با حفظ فاصله خود با دشمن حرکت می کنیم.

وی در پایان سخنان خود با اشاره به موضوع تمدن اسلامی گفت: انقلاب اسلامی برای رسیدن به همین هدف تلاش می‌کند و با گذشت بیش از چهل سال در مسیر رسیدن به تمدن اسلامی در حرکت هستیم و هیچ گونه عقب ماندگی نداشته ایم و امام خامنه‌ای به آن وعده داده است که با تمدن کنونی خود چگونه می توانیم با تمدن غرب مقابله کنیم چرا که تمدن ما بر پایه عدالت و حق استوار گردیده و جای خود را در جهان معاصر در میان دیگر تمدن‌ها باز کرده است.

یک روزنامه‌نگار مسیحی: بیانیه گام دوم نشان‌دهنده عقلانیت انقلاب اسلامی است

در ادامه این نشست سرکیس ابو زید، روزنامه‌نگار و نویسنده مسیحی، گفت: گام اول و دوم نشان‌دهنده عقلانیتی است که انقلاب را به مراحل مختلفی تقسیم کرده و پس از استقرار و ثبات ایران به مرحله بعدی می‌اندیشد، این گام نشان‌دهنده این است که در این مرحله بر مقابله با رژیم صهیونیستی و بهره بردن از توانمندی جوانان تأکید کرده است.

نویسنده کتاب مسیحیت در ایران، ادامه داد: قشر جوان در جهان سوم و به ویژه در جهان عرب مورد تغافل قرار گرفته شده است و متأسفانه تبدیل به هیزمی برای حرکت‌ها و انقلاب‌ها شده اند لذا امیدی در این کشورها به آنان نبسته‌اند، آنها شغل و آینده‌ای ندارند، لذا در این میان توجه گام دوم به پتانسیل جوانان نشان‌دهنده دقت نظر امام خامنه‌ای و طراحی و استفاده از آنهاست، طرحی بسیار عالی و ارزنده‌ای است که برای آینده بر روی آن تأکید شده است. درست است که دعوت به آینده شده اما الگوی جدیدی برای جوانان است و اعراب و جوامع عربی باید از آن استفاده کنند تا بیشتر مورد توجه قرار گیرند.

ابوزید، هوشیاری عملی را از نقاط قوت بیانیه گام دوم برشمرده و افزود: در حقیقت این همان نقطه قوت و قدرت است که آن را در اختیار گرفته و در دورانی به سر می بریم که هرکسی معرفت بیشتری داشته باشد قدرت بیشتری نیز خواهد داشت، آمریکا از قدرت نرم خود استفاده می‌کند، لذا تأکید بر این بُعد بسیار حائز اهمیت بوده و مقاومت در ایران و لبنان با استفاده از همین قدرت بود که موفق شد.

وی در پایان سخنان خود ضمن اشاره به این نکته که ما در حال حاضر میان دو الگوی آمریکائی -غربی و الگوی ایرانی قرار گرفته ایم و غربی‌ها در تلاش برای سیطره یافتن بر عقول ایرانیها هستند، گفت: ما نمی اندیشیم تا بتوانیم بر سلطه آمریکائیها غلبه کنیم، لذا نقش تفکر در اینجا روشن می‌شود لذا ما باید بتوانیم از توانمندی‌های جوانان خود بهره ببریم، بنابراین تأکید بر قدرت تفکر جوانان و رشد و بالندگی توانمندی‌های آنها برای معرفی الگو به جوانان و جوامع ما بسیار قابل توجه است.

یک روحانی اهل تسنن لبنانی: انقلاب اسلامی با شعار «ما می توانیم» مردم را وارد صحنه کرد

در ادامه نشست شیخ محمد زُعبی از علمای اهل تسنن شمال لبنان، گفت: ما از کودکی با آرزوی بر پایی دولت اسلامی رشد کردیم اما فکر می‌کردیم دولت اسلامی، جهان را به عقب بر می‌گرداند. جهان به دعوت ما گوش می‌داد اما نمی‌دانستیم چرا مردم به دعوت اسلام گوش نمی‌دهند به همین دلیل احساس انفعال ما بر عقلانیت‌مان چیره شده بود و بیشتر بُعد عاطفی داشت تا عقلانی و هیچ انتقادی را نمی‌پذیرفت، لذا همیشه در رؤیاها و آرزوهای بدون تحقق و اراده‌های بدون عمل به سر بردیم.

این روحانی اهل سنت ادامه داد: آنانی که اسلام را تنها راه‌حلی می‌دانستند هیچ راه‌حلی ارائه نمی دادند و در حقیقت به گذشته بازگشتند و بین واقعیت و الگویی که باید ارائه شود، اعتدال وجود نداشت. غرق شدن در این افکار و منفعل بودن نگذاشت ما الگویی عقلانی معرفی کنیم و در ذهن‌مان نیز هیچ الگویی برای عرضه نداشتیم.

زعبی با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران آرزوی‌مان را تحقق بخشید، گفت: انقلاب اسلامی به گذشته تکیه نکرد بلکه با شعار «ما می توانیم» مردم را وارد صحنه کرد و بیداری در جامعه ایجاد کرد و اسلام از محدوده کتاب‌ها و تریبون‌ها خارج شده و وارد میدان عمل کرد و تمام مردم و اقشار مختلف جامعه به اسلام روی آوردند و نتیجه اش سرنگونی استبداد شد و مستکبران نتوانستند آن را به زانو درآورند و این همان الگوی اسلامی پیشرفته برای آزادگان جهان است، لذا اسلام توانست الگویی برای زندگی، اقتصاد و دیگر ابعاد مختلف معرفی کند و عدالت را در میان همه تقسیم کند. این موفقیت بر اساس تنها اخلاق و معنویت به دست نیامد بلکه با تمسک به ارزش‌ها و توانمندی‌های ملت بود.

وی در پایان ضمن اشاره به این نکته که گام دوم، اسلام را از متون کتاب‌ها و شعارهای خشک خارج کرده گفت: اسلام در عمل وارد صحنه شده و در برابر استکبار جهانی ایستاد و تمام مستضعفان جهان به آن دل بستند و فهمیدند که می‌توان حکومتی با تکیه بر اسلام و معارف آن تشکیل داد، لذا غربی‌ها تلاش می‌کنند تا با از بین بردن جمهوری اسلامی ایران قدرت اسلام را محدود کنند، بنابراین ما باید برخیزیم و از ج.ا.ایران محافظت کنیم و از خواب خود ساخته خودمان بیدار شویم و بیداری ایران را به رغم مخالفت غربی‌ها به همه کشورهای اسلامی منتقل کنیم، لذا وظیفه ما شکستن این محدودیت بر ضد جمهوری اسلامی ایران است.

یک کارشناس مسائل راهبردی: بیانیه گام دوم خلاقانه است

در ادامه نشست ریاض صوما نویسنده مسائل سیاسی و کارشناس مسائل راهبردی گفت: بیانیه را به دقت خواندم و شگفت‌زده شدم. نخست این که این پیام به جوانان خطاب شده تا به آنها دیدگاه سیاسی ارائه کند و انقلاب را معرفی نماید، لذا بسیار ارزشمند و خلاقانه بوده و راهبرد عمومی ایران در منطقه و جهان را معرفی کرده است.

وی افزود: مهم این است که ایران در برابر نظام جهانی آمریکا ایستاد و هیچ انقلابی در جهان نتوانست مثل این انقلاب در برابر نظام حاکم جهانی بایستد، لذا ایران با صبری راهبردی و غیرمنفعلانه توانست در برابر دشمنان خود بایستد و به چالشی برای نظام حاکم بر جهان تبدیل شود. استقلال و تکیه بر فرهنگ و اراده انقلابی بسیار مهم بوده و اهمیت اقتصاد در این پیام نشان داد که به عنوان اصل در استقلال باید مورد توجه قرار گیرد و این امری قابل تأمل و دقت می باشد.

این کارشناس مسائل راهبردی ادامه داد: اهمیت دادن به مقوله فرهنگ نشان داد که انقلابی دینی باید نسبت به فرهنگ و هویت دینی تمام فرهنگ‌های دیگر انعطاف پذیر باشد و به نوبه خود این امر بسیار قابل ملاحظه است؛ و همین نکته است که رهبر انقلاب اسلامی را به عنوان بزرگترین استراتژیست جهان به دنیا معرفی کرده است.

صوما در پایان به مسئله ایستادگی و مقاومت ایران در برابر قدرت‌های جهان اشاره کرد و افزود: ایران با همکاری جنبش‌ها و نیروهایی مانند حماس، سوریه و نیروهای مسیحی و سنی منطقه، و نیز کشورهایی مانند ونزوئلا، کره شمالی و چین در برابر قدرت‌ها ایستادگی کرد و باید گفت (امام)خامنه‌ای رهبری جهانی است و بر او درود می فرستیم و امیدواریم بتواند تمدن نوین را با کمک کشورهای دیگر بنا کند.

مدیر مؤسسه مطالعاتی امان: تواضعی ایرانیان مانع از معرفی آنان است

در ادامه، انیس نقاش مدیر مؤسسه مطالعاتی «امان» گفت: در خصوص ناتوانی ایران در معرفی صحیح دستاوردهای خود به دیگران که رایزن فرهنگی بدان اشاره کرد، باید بگویم مشکل در فرهنگ ایرانی‌هاست و آن همان تواضع ایرانی است که نمی‌تواند خود را به بهترین وجه معرفی کند.

وی ادامه داد: مشکل دیگر گفتمان جهانی است، چرا که شما با زبان ویژه خود سخن می‌گویید و زمانی که شما بخواهید با دیگران حرف بزنید حتی اگر بر حقانیت خود ایمان هم داشته باشید نمی‌توانید آن را به مخاطب خود تفهیم کنید بنابراین باید با زبان خودشان با آنان صحبت کنید و آن زبان را به درستی بشناسید.

نقاش افزود: مشکل دیگر این است که شما که با خون خود در برابر تحریم‌ها ایستادگی کردید و توانستید طرح و نقشه آمریکا و جهان را در منطقه برهم بزنید به رغم تمام این موفقیت‌ها اما نتوانستید نظام حکومتی خود را به دیگران معرفی کنید تا الگوی برای جهانیان شود و به رغم چالش‌هایی که قدرت نظامی ایران برای آنها ایجاد کرده، نتوانستید خطرهای امپریالیسم و نقاط ضعف خود را شناسایی کنید.

مدیر مؤسسه مطالعاتی امان در پایان با اشاره به گذشت چهل سال از پیروزی انقلاب گفت: ما هنوز در فضای انقلاب به سر می بریم، انقلاب این گونه نیست، امام از همان آغاز سفارت آمریکا را اشغال کرد و نشان داد که آمریکا دشمن است، فتوای قتل سلمان رشدی نشان داد که ایران فراتر از مرزها عمل می‌کند، توانایی ایران در اجرای عملیات خارج از خانه خود همچنان با مشکل روبروست به ویژه این که در اندیشه صهیونیست‌ها، ایران به عنوان انقلابی که قرار است به انقلاب جهانی حضرت مهدی متصل شود معرفی شده است، حال ایران چگونه می‌تواند این پیام را برای جهانیان شرح و تفسیر کند؟ ما باید شعار مرگ بر آمریکا را برای جوانان تفسیر کنیم و اندیشه و اهداف صهیونیست‌ها را باید با زبان دنیا برای جهانیان شرح دهیم.

کارشناس مسائل سیاسی: تفکر در موضوع مهدویت را همه مردم دنیا نمی‌پذیرند

سپس خانم احلام بیضون کارشناس مسائل سیاسی با طرح پرسش‌هایی گفت: ایران برای ایجاد موازنه میان علم و دین چه کرده است؟ تعداد مؤسسه‌های دینی در مقابل با تعداد مؤسسه‌های علمی چه میزان است؟ تقلید از ولایت فقیه چیست؟ چرا باید مجسمه‌هایی مانند قاسم سلیمانی در جنوب لبنان نصب گردد که باعث ایجاد مسائل تحریک آمیز شود؟ تفکر در موضوع مهدویت را همه مردم دنیا نمی پذیرند.

یک نویسنده لبنانی: بررسی بیانیه گام دوم نباید به تاخیر می‌افتاد

در ادامه قاسم قصیر نویسنده و روزنامه نگار مستقل در سخنان خود با بیان این که بررسی محتوای بیانیه نباید تا این زمان به تأخیر می‌افتاد، ادامه داد: این جلسه برای بررسی این پیام کافی نبوده و باید کنفرانسی به همین منظور جهت بررسی بندهای هفتگانه آن برگزار گردد و تنها در محدوده شعار و حرف نباشد، باید دید ایران تاکنون چه کرده و چالش‌ها چیست؟ هنوز می‌گویند ایران الگوی مناسبی در اقتصاد، سیاست و... ارائه ننموده است و برای آینده موانعی وجود دارد تا بتواند ایران به عنوان الگو و زبان جهان و با بیان امروزی به دنیا معرفی گردد.

وی ادامه داد: نکته دیگر در خصوص آینده پژوهی گفته می‌شود ایرانبین سال‌های 2020 تا 2025 قدرت مهمی در جهان خواهد بود، باید در این زمینه کار کرد و مهمترین مشکل ایران، مسئله اقتصادی است که نتوانسته الگوی جهانی ارائه کند، امیدوارم این جلسه سرآغاز کنفرانسی علمی‌شود.

یک تحلیل‌گر سیاسی لبنانی: ما اندیشمندانی در سطح بهشتی، مطهری و شریعتی نداریم

سپس توفیق شومان تحلیل گر مسائل سیاسی گفت: توجه به این نکته که چرا بیانیه خطاب به جوانان صادر شده، باید گفت که جوانان بودند که انقلاب کردند و میزان جمعیت جوانان در ایران بالاست لذا در این پیام می خواهد به جوانان بگوید انقلاب چه نتایجی داشته و به کجا خواهد رفت. همچنین درباره اندیشه سیاسی ایران، رسانه و گفتمان، وحدت اسلامی و انسانی با مقایسه‌ای گذرا بین پیش از انقلاب و پس از آن، باید گفت ما اندیشمندانی در سطح بهشتی، مطهری و شریعتی نداریم و یا نمی شناسیم، مشکل کجاست؟ تواضع آنهاست؟ اندیشمندان کنونی ایران گفتمان رسانه‌ای با خارج را از دست داده اند و جنجال‌های رسانه ای، آنها را از صحنه رسانه‌ها بیرون می‌کند، به نظرم این سخنان نه به انقلاب و نه به ایران خدمتی خواهند کرد، ما در اینجا خلأ داریم که چطور بتوانیم غربی‌ها را قانع کنیم؛ من حتی برخی شیعیان لبنان و بحرین را نمی توانم قانع کنم چه برسد به اهل سنت و غربی‌ها. ایرانی‌ها هنوز نتوانسته اند دستاوردهای خود را به درستی به خارج معرفی کنند. در روابط خارجی ایرانی‌ها، به ویژه با جهان عرب باید بازنگری صورت گیرد.

مدیر بخش آنلاین المیادین: انقلاب اسلامی تمام شدنی نیست

در ادامه محمد فقیه، مدیر بخش آنلاین المیادین گفت: انقلاب اسلامی ادامه‌دار است و مانند یک حکومت نیست که بخواهد تمام شود. آمریکایی‌ها متوجه شده اند که ایرانی‌ها توانمند و تأثیر گذارند و در اینده کشوری قدرتمند خواهند بود، لذا نمی خواهند چنین اتفاقی بیافتد، آمریکایی‌ها در منطقه، اسرائیل و عرب‌ها را در اختیار دارند، بنابراین تحمل پیدایش یک قدرت جدیدی را ندارند. سخنان رهبر انقلاب فوق العاده بود، وی از مهمترین شخصیت‌های استراتژیک جهان به شمار می رود.

وی ادامه داد: این مسئله قابل توجه است که رهبر انقلاب در سخنان خود با ارجاع دادن به برخی کتابها، میزان مطالعات خود و همه جانبه بودن آن را نشان می دهد. ما همان گونه که قدرت نظامی ویژه باید داشته باشیم، باید قدرت فرهنگی ویژه‌ای نیز داشته باشیم. ایران باید مجموعه‌ای از کارشناسان معرفت شناسی داشته باشد تا سخنان رهبر انقلاب را مورد بررسی قرار دهند. ایشان با سخنان خود نقشه راه را به ما نشان می دهد. اما باید به دقت مورد تحلیل قرار گیرد. ما باید افراد دیگری غیر از چهره‌های معمول و همیشگی بیاوریم که افکار آقای خامنه‌ای را بهتر می شناسند و بتوانند آن را تحلیل کنند چرا که ایشان ادبیات جهان را بسیار خوب می داند.

نایب رئیس مدیر مرکز مطالعات اسلامی آستان مقدس حضرت ابا الفضل در لبنان: آثار دانشمندان فعلی ایران برای‌مان ترجمه نمی‌شود

سپس جهاد سعد، نایب رئیس مدیر مرکز مطالعات اسلامی آستان مقدس حضرت ابوالفضل در لبنان گفت: پیش از این پیام، رهبر انقلاب طرحی مبنی بر دعوت از اندیشمندان را مطرح کرده بودند. ما از شهید بهشتی، مطهری، جلال آل احمد و علی شریعتی بسیار خوانده ایم، اما در حال حاضر مشکل داریم، زیرا آثار دانشمندان کنونی برای ما ترجمه نمی‌شود. لذا هنوز بسیاری از شخصیت‌های فکری را نمی شناسیم. باید گفت ایران تنها به عنوان یک کاتالیزور برای انقلاب‌های دیگر جهان می‌تواند عمل کند،‌هانری کاربن درباره ایران گفت: «حسین» از دل تاریخ آنها را به جلو می راند و «مهدی» در آینده منتظر آنهاست. مردم ایران به امام خمینی ایمان داشتند و به سخنان او گوش دادند و عمل کردند.

عضو نشست گفتگوی ملی: ایستادگی ایرانیان موجب تدریس در مقاومت در دانشگاه‌های غرب شد

در ادامه حیّان حیدر، عضو نشست گفتگوی ملی با ریاست سلیم الحُص گفت: تردیدی نیست که در بیست سال اول انقلاب، ایران در برابر استکبار غرب ایستاد و همین امر باعث شد تا دانشگاههای غربی، مقاومت و ایستادگی ایران را در برابر فشارهای غربی تدریس کنند و ساده زیستی ایرانیان را برای مقابله با فشارها را مورد بررسی قرار دادند.

وی ادامه داد: به شما تبریک می گویم که ایران گام اول خود را با موفقیت پایان داد و در حال برداشتن گام دوم خود است.نوعی قصور و کوتاهی در معرفی جمهوری اسلامی ایران وجود دارد و غربی‌ها نگران هستند. شاید ایران هنوز گرفتار زبان و ادبیات خود می باشد، عرب‌ها علمایی دارند که ریشه آنها ایرانی بوده اما تمام علوم خود را به زبان عربی می نوشتند. کشورهای عربی زیادی وجود دارد که با پشتوانه غرب، به دشمنی با ایران برخاستند.

حیدر خاطرنشان کرد: باید گفت پیشرفت و تکنولوژی خوب است که در این پیام برای همه ارائه شده است. ما در جهان عرب مشکل داریم، زیرا جوانان ما بدون فرهنگ و هرگونه طرح و برنامه‌ای برای آینده خود هستند در حالی که ایران برای جوانان خود برنامه ریزی می‌کند.

استاد دانشکده حقوق دانشگاه لبنان: محور اصلی این بیانیه جوانان است

سپس علی شُکر، استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه لبنان گفت: محور اصلی این بیانیه جوانان است. قرائت اصلی همان نگاه به جوانان می باشد که ایشان فرمود ما از صفر شروع کردیم و از این پس شما باید با زمینه‌هایی که دارید راه را ادامه دهید و بهتر از ما نتیجه بگیرید.از هفت توصیه ایشان، دوتای آن محتوای اقتصادی و علمی است و پنج تای آن بر مسائل معنوی و ارزش‌های اخلاق تأکید دارد،و تأکید بر روی اخلاق است که جهان امروز فاقد آن است.

وی ادامه داد: الگویی است که با تکیه بر ارزش‌های معنوی به همراه پیشرفت مادی قابل ارائه است. باید بگویم بیشتر حرفهای این جلسه خارج از چارچوب این پیام بود که چه باید کرد تا بین اعراب و ایرانیها راه گفتگوی بین جوانان باز شود و زمینه فراهم گردد. در نتیجه راه باز کردن کانال گفتگو میان جوانان عرب و ایران چگونه باید باشد؟

عضو دفتر سیاسی جبهه ملی آزادی فلسطین:زمان شاه بر روی مسئله فلسطین اختلاف نظر وجود داشت

در ادامه حمزه البشتاوی، شاعر و ادیب فلسطینی و عضو دفتر سیاسی جبهه ملی آزادی فلسطین تصریح کرد: دو مسئله در این پیام مورد توجه قرار گرفته است اول پیروزی انقلاب و دستاوردهای آن و دوم چالش‌های انقلاب اسلامی ایران در چهار دهه دوم. ابعاد معنوی، اخلاقی، سیاست خارجی و مسئله فلسطین در این پیام برجسته تر دیده می شوند.

وی ادامه داد: در زمان شاه بر روی مسئله فلسطین اختلاف نظر وجود داشت، اما پس از انقلاب در مورد این مسئله با بسته شدن سفارت اسرائیل و بازگشایی سفارت فلسطین اتفاقنظرصورتگرفت، از دیگر مسائل می‌توان انتقال سلاح به داخل فلسطین و نوار غزه باعث ایجاد نگرانی در میان اسرائیلی‌ها شده است. ما مشاهده می کنیم که پس از انقلاب تحول بزرگی در جهان عرب رخ داده است. لذا باید ایران با جنبش‌های عربی مختلف ارتباط برقرار کند چرا که با این کار دیگر نیازی به برقراری ارتباط با دولت‌های عربی نخواهد داشت.

تحلیل گر مسائل سیاسی: امام خامنه‌ای یک فیلسوف کامل است

سپس دکتر ناصر قندیل، تحلیل گر مسائل سیاسی و مدیر مسئول تحریر روزنامه البناء، گفت: در این جلسه مسائل مختلف جالبی ارائه شد. با نگاه به این بیانیه می‌توان مشاهده نمود که از یکنواختی حرکت به متن فلسفی منتقل شده است و این همان الگوی اسلامی است. گزارش دستاوردها و چشم انداز آینده، خود یک کار فلسفی است، لذا امام خامنه‌ای یک فیلسوف کامل است.

وی ادامه داد: دو مثالی که با نگاه به ایران می توانیم بزنیم: اول، جنبش‌هایی که ما در جهان غرب تجربه کردیم زیر مجموعه دو هدف استقلال و توسعه بوده اند. به طور مثال آلمان شرقی از نظر فکری و نظری مستقل بود اما در زیر مجموعه شوروی قرار داشت، و آلمان غربی در اوج صنعت و عملگرا بود اما در زیر مجموعه آمریکا جا گرفته بود. در تجربه عربی ما جمال عبدالناصر و در هند گاندی را داشتیم که هر دو شکست خوردند. کسانی که عبدالناصر را بالا بردند نتوانستند مانع شکست او از اسرائیل بشوند. اما ایران توانست با 1+5 مذاکره کند و در نهایت حرف خود را پیش ببرد. مثال دیگر این که اتحاد جماهیر شوروی نتوانست مقاومت کند و فرو ریخت اما تجربه چهل ساله ایران توانست برای چهار دهه آینده خود برنامه ریزی کند اما شوروی نتوانست دوام بیاورد. باید گفت هنوز در ایران انتخابات با جدیت برگزار می‌شود و هیچ کشور عربی حتی ظرفیت برگزاری انتخابات را نیز ندارد. آزادی، انتخابات و مبارزه با فساد جزء اصول اساسی جمهوری اسلامی ایران است.

مدیر مسئول تحریر روزنامه البناء تصریح کرد: به نظرم این سه عنصر ضمانت وقوع در تجربه‌های دیگر انقلاب به شمار می روند که توانسته ایران را سرپا نگاه دارد. الگوی استقلال و توسعه در کشور ایران شرط اصلی برای موفقیت بوده و مسائلی مانند اخلاق و معنویت ضمانت برای اجرای این دو اصل هستند. ما باید فلسفه انقلاب و دولت را در گفتمان گام دوم مورد بررسی قرار دهیم.

رئیس شورای ملی مقاومت در برابر سازش: برگزاری چنین نشست‌هایی واجب است

در ادامه دکتر عبدالملک سُکریّه، رئیس شورای ملی مقاومت در برابر سازش، گفت: ما نیازمند این گونه نشست‌ها هستیم که این عناوین را مورد بررسی و مورد بحث و تبادل نظر قرار دهد.

وی ادامه داد: من به عنوان کسی که از روز اول پیگیر مسائل ایران بوده ام، می خواهم بگویم امام خمینی هنوز در حد و اندازه‌ای که باید میان جوانان ما معرفی شود، نشده است. لذا برادران ما در ایران باید به آن توجه کنند. انقلاب اسلامی زمانی رخ داد که تمام جهان بر ضد آن صف آرایی کردند و ایران با سختی توانست مسیر خود را باز کند و ادامه دهد. پیام امام خامنه‌ای بر روی جوانان تأکید کرده است. انقلاب باید به نسل جوان ارائه شود، زیرا جوانان مورد هدف دشمنان قرار گرفته اند به ویژه در جنگ نرم که ایشان روی آن تأکید بسیار دارند.

در ادامه این نشست دکتر خامه یار رایزن فرهنگی کشورمان در بیروت به برخی پرسشها پاسخ داد و افزود: ارائه گزارش فعالیت‌ها و دستاوردها به یاد ماجرایی افتادم، امام خمینی در دیداری با کابینه دولت بود که مسئولان در آن زمان نتوانسته بودند موفقیت‌های خود را درست بازگو کنند، ایشان گفتند چرا از موفقیت‌های خود نمی گوئید؟ سپس مثال مرغ را زدند که به هنگام تخم گذاری با صدای خود به همه می فهماند که تخم کرده است.

وی ادامه داد: بله این فرهنگ است شاید بخشی از آن به مقوله«ریا» برگزدد!! و هنوز مشکل داریم. در خصوص تفاوت میان مراکز دینی و علمی باید بگویم که همین مراکز بود که دین را از گوشه مساجد به صحنه جامعه و زندگی بیرون آورد. لذا نباید بین این دو جدایی ایجاد کرد. سرعت پیشرفت علم در ایران از بیشتر کشورهای دنیا بالاتر است و ما رتبه شانزدهم را در تولید علم در جهان داریم. ما در صنعت، پزشکی، کشاورزی، نانو و. .. رشد بالایی داشتیم. باید میان گذشته و حال مقایسه‌ای انجام دهیم و با توجه به تحریم‌ها می‌توان گفت که موفقیت بزرگی و فوق العاده‌ای به دست آوردیم. ترور دانشمندان ما به دلیل همین پیشرفت‌های علمی ما بوده است.

خامه‌یار اظهار کرد: در خصوص اقتصاد باید بگویم که به نظرم مسئله مهمی است که ایران به رغم تحریم‌ها توانسته این موفقیت‌ها را به دست بیاورد و اگر کشور دیگری بود تاکنون فروپاشیده شده بود. ایران در سایه همین تحریم‌ها در شش ماه گذشته هفتاد میلیون تن صادرات غیر نفتی داشته و بودجه سال آینده کشور تنها ده درصد بر درآمدهای نفتی تکیه کرده در حالی که سال جاری 25درصد متکی بر درآمدهای نفتی بوده و پیش از این نیز ما 99درصد متکی بوده ایم و این میزان را کاهش دادیم تا به این جا رسیدیم.

سپس دکتر عبدالحلیم فضل‌الله با اشاره به بخش‌هایی از بیانیه گام دوم، گفت: گفتمان این پیام در سه محور خلاصه می‌شود حاکمیت و استقلال، ارزش‌ها و اقتصاد.در خصوص علم و تکنولوژی به مسئله گفتگو و تبادل نظر با کشورهای منطقه اشاره شده است که نکته مهمی است و در منطقه در موضوع حاکمیت اختلاف نظر وجود دارد مانند حمایت از فلسطین و مقاومت در برابر تهاجم آمریکا به منطقه، اما پیچیدگی جهان عرب را ما هنوز به طور کامل دریافت نکرده ایم، نظام کنونی عربی بسیار ضعیف است.

وی ادامه داد: باید به دو نکته توجه کنیم، الگوی ایرانی از قبل معرفی شده و باید جامعه را در چارچوب آن همراه کرد، امامدر این پیام آورده اند که باید بر اساس گذشت زمان و آن هم بر اساس اخلاق، عقیده و. .. به آن رسید، و همین امر درباره مهدویت مطرح است.

فضل‌الله خاطرنشان کرد: مسئله بعدی این پیام درباره دستاوردهای واقعی است اما پرسش‌هایی مطرح است مانند فرد و جامعه که آیا جامعه را باید بر فرد ترجیح داد؟ موضع ما درباره آزادی‌های جامعه چیست؟ رفاه فرد در چه جایگاهی قرار دارد؟ مسئله دیگر این است که با نگاه فرهنگی به جهان نباید نگریست، بلکه با نگاه جهانی باید به فرهنگ نگاه انداخت. اگر اجرایی نشود باید نسبت به افکارمان تجدید نظر کنیم. باید برخی نگاهها و گفتمان خود را تغییر دهیم و گفتمان رسانه‌ای نیز ریشه‌های فرهنگی دارد.

وی ادامه داد: ایران پیشرفت‌های تکنولوژی بالایی دارد اما در علوم انسانی رشد چندانی نداشته است. دیگر این که باید محور مقاومت را قانع کنیم که دولت باید اصل قرار بگیرد و بتواند روی پای خود بایستد تا بتوان بر اساس آن کار کرد.

در پایان این نشست عباس خامه‌یار بار دیگر در سخنان ضمن معرفی دو کتاب به قلم مقام معظم رهبری، گفت: ترجمه آثار اندیشمندان ما هنوز با مشکل روبروست، چه از عربی به فارسی و چه فارسی به عربی. از عربی به فارسی کتاب‌های زیادی ترجمه شده است اما ترجمه فارسی به عربی باید کار بیشتری صورت گیرد. نهضت ترجمه را باید به طوری جدی راه انداخت. کتابی روز گذشته با عنوان«فلسفه اندیشه امام خامنه‌ای درباره مقاومت» منتشر شد که نگاه رهبری به مقاومت و فلسفه مقاومت در آن مطرح شده که مطالعه آن توصیه می‌شود.

خامه‌یار ادامه داد: کتاب دیگر با عنوان«هویت زن و دیدگاه جمهوری اسلامی ایران به زن» نیز با توجه به این که ما متهم هستیم که حقوق زنان در ایران پایمال شده است، می‌توان با مطالعه این کتاب به واقعیت موجود درباره زنان و اندیشه امام خمینی در این رابطه آگاه شد و برنامه رونمایی ویژه‌ای برای این دو کتاب در آینده خواهیم داشت.

این نشست مورد استقبال حاضران قرار گرفت و شرکت کنندگان بر ادامه چنین نشست‌هایی تأکید کردند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.