• سه‌شنبه / ۴ آذر ۱۳۹۹ / ۱۲:۱۶
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 99090403038
  • خبرنگار : 71415

اوباما: تغییرات یک شبه روی نمی‌دهند

اوباما: تغییرات یک شبه روی نمی‌دهند

اوباما معتقد است سیاست خارجی ترامپ لطماتی به آمریکا وارد کرده، اما بایدن تیم مناسبی برای خارج کردن واشنگتن از این وضعیت دارد. با این حال همه این موارد به فوریت و یک شبه روی نمی‌دهند.

به گزارش ایسنا، باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا در گفتگو با واشنگتن‌پست نسبت به اینکه بایدن می‌تواند پیشرفتی چشمگیر در خنثی کردن سیاستهای ترامپ در عرصه جهانی حاصل کند؛ سیاستهایی که در آن برخی ابتکارها متکی به موافقت کنگره و مهارتهای دیپلماتیک نبودند، ابراز خوشبینی کرد. او گفت که سیاست خارجی دونالد ترامپ لطماتی به آمیکا وارد کرد، اما بایدن تیم مناسبی برای خارج کردن واشنگتن از این وضعیت دارد.

او متذکر شد، برخی از مقامهای دولت بعدی که از سوی جو بایدن انتخاب شده‌اند نظیر آنتونی بلینکن، گزینه وزارت خارجه و جک سالیوان، گزینه مشاور امنیت ملی، در دولت خود او خدمت کرده‌اند.

اوباما آنتونی بلینکن را که رئیس جمهوری منتخب به عنوان وزیر خارجه خود برگزیده است، "برجسته" و "یک دیپلمات ماهر ، مورد توجه در سراسر جهان" خواند و درباره کابینه بایدن گفت: من آنتونی را می‌شناسم. او معاون مشاور امنیت ملی دولت من بود. او مشاور سیاسی جوبایدن معاون من بود. او همیشه یکی از افراد حاضر در نشست‌های ما بود. او در زمان ریاست جمهوری من فرد فوق العاده‌ای بود. او فردی هوشمند و یک دیپلمات با تجربه و ماهر و فردی مورد احترام در سراسر جهان است. من می‌دانم که او می‌تواند کار بزرگی را انجام دهد. بر اساس گزارش‌ها جیک سالیوان به عنوان مشاور امنیت ملی آمریکا خدمت خواهد کرد. او یک جوان پرانرژی است. به نظرم او می‌تواند فوق العاده باشد. ما تیمی را می‌بینیم که در حال تشکیل است و ما به آن اعتماد زیادی داریم. به نظرم اعتماد از دست رفته متحدان آمریکا را نمی‌توان یک شبه احیا کرد. زمانی که آن‌ها می‌بینند افرادی، چون آنتونی در حال رسیدن به قدرت هستند احساس آرامش می‌کنند. آن‌ها او را در بسیاری از کنفرانس‌ها در سراسر جهان دیده اند. او نقش راهبرانه آمریکا را در جهان نشان داده است.
وی افزود: یک احساس طولانی مدت وجود خواهد داشت که آمریکا همچنان دچار شکاف است. برخی رفتارهای متعصبانه در رابطه با انتخابات سبب شده است که جهان از خود این سوال را بپرسد که آمریکا تا چه اندازه می‌تواند قابل اعتماد باشد. تغییر مواضع آمریکا درباره مسائلی مثل توافق اتمی ایران و توافق نامه پاریس در زمان ترامپ می‌تواند نوعی موانع در رابطه با ورود دوباره به این توافق‌ها ایجاد کند. هنوز معلوم نیست که در زمان دولت آینده آمریکا به وضعیت گذشته بازگردیم. آسیب‌هایی زده شده است. برای خروج از این وضعیت ما به زمان نیاز داریم. اما شکی وجود ندارد که جو بایدن درست‌ترین افراد را برای این کار در اختیار دارد. من اطمینان دارم که او می‌تواند این کار را انجام دهد. اما همه این موارد به فوریت و یک شبه روی نمی‌دهند.

وی همچنین درباره چالش‌های احتمالی دولت با توزیع واکسن کرونا و برخورد با این پاندمی گفت: به نظرم یکی از اقدامات دولت بایدن باید اطمینان از این موضوع باشد که چه فردی نخست واکسن را دریافت کند. این افراد می‌توانند افراد بخش بهداشت که در خط مقدم مقابله با کرونا هستند و همچنین افراد آسیب پذیر باشند. سپس باید از این مرحله حرکت کنیم. سپس ما باید مسائل بین المللی را بررسی کنیم. داروهایی از این دست زمانی که تولید می‌شوند بسیار گران قیمت هستند و کشورهای فقیر آخرین کشورهایی هستند که این دارو را دریافت می‌کنند. برخی از این کشورها هرگز آن را دریافت نمی‌کنند. همکاری بین المللی در این رابطه بسیار مهم است.

وی همچنین انتقادها از خود مبنی براینکه برای پیشبرد دستور کار حزب دموکرات این کشور نیروی کافی به خرج نداده و اینکه بیش از حد زمانش را صرف درک مخالفان سیاسی خود و همکاری با آنها کرده، رد کرد.

او درباره کتاب خاطرات جدیدش، توضیح داد که به عنوان یک رئیس جمهور هیچ انتخابی بجز تلاش برای همکاری با مخالفانش در صورتی که به دنبال به سرانجام رساندن امور باشد، نداشته است.

اما او در عین حال همچنان که معاونش در زمان ریاست جمهوری برای شروع ریاست جمهوری آماده می‌شود اظهار کرد، اختلافات میان احزاب آمریکا آنقدر دارد زیاد می‌شود که برای آنکه کنگره بتواند قوانین ضروری را تصویب کند نیاز به یک "راه اندازی مجدد سازمانی" است.

اوباما همانطور که در کتابش هم اینطور نوشت، جمهوریخواهان را به مانع تراشی در اجرای سیاستهایش دانسته و عنوان کرد، با مقاومتهایی از جانب اعضای حزب خودش – از لیبرالها که او را به اندازه کافی دور از چپها نمی‌دانستند تا میانه‌رو هایی که او را بیش از حد چپگرا می‌دانستند – مواجه شد. او گفت زمانی که تلاشهایش برای سازش شکست خوردند، برخی در حزبش به این فکر می‌کردند چه بر سر بلاغتی که دو بار او را به ریاست جمهوری رساند، آمده است.

اوباما در کتابش نوشته است، در حالی که برخی افراد ممکن است او را یک چهره انقلابی دیده باشند، او خود را یک "اصلاحگر" در نظر می‌گرفت که خواستار دگرگون ساختن نظم اجتماعی نیست. او در این مصاحبه بیان کرد، دومین سخنرانی افتتاحیه ریاست جمهوری آبراهام لینکلن الهام بخش او بوده است؛ سخنرانی که در آن این رئیس جمهور زمان جنگ‌های داخلی آمریکا گفت "در صحبت کردن به دنبال بدخواهی برای هیچکس نیست بلکه خواستار خیر و صلاح همه است".

اوباما خاطرنشان کرد: من فکر می‌کنم این گویای هر چیزی است که من انجام دادم. اما در محیط سیاسی فعلی، ما نسبت به این توانایی که بتوانیم طرف مقابل را ببینیم بی تحملی زیادی داریم.

در حالی که بسیاری معتقد بودند برخی کوتاه آمدن‌های او نشان دهنده ناتوانی او در عمل است، این رئیس جمهور سابق گفت: اتفاقا قضیه برعکس بود. دقیقا چون می‌توانستم هر دو طرف یا همه طرفهای یک مساله یا مشکل را ببینم، بعدا احساس می کردم که دارم تصمیمی خوب میگیرم.

او گفت که درک می‌کند چرا برخی خواستار آن بودند که به همان شیوه حزبی دونالد ترامپ و به شکلی تغییرناپذیر دستورکارش را به پیش ببرد اما بیان داشت: این یک اشتباه است، چون نتیجه کار به لحاظ سیاسی واقعا بد خواهد بود.

اوباما متذکر شد که در خاتمه کتابش، کنتراستی میان تصمیم دسته جمعی دولتش برای کشتن اسامه بن لادن و "سیرک تردید افکنی در محل تولدش" که طی آن ترامپ در ادعایی غلط اوباما را یک شهروند زاده آمریکا ندانست، ارائه کرد.

اوباما گفت: ابدا روشن نیست که در سیاست آمریکا جریان غالب کدام است. آیا این شکل پرداختن به توطئه، نمایشهای با بار نژادپرستانه غالب است یا فرآیندی سنجیده، متفکرانه، حرفه‌ای و دارای تحلیل قوی برای حل مشکلات و انجام امور؟ و در پایان کتاب ما هنوز این را نمی‌دانیم.

اوباما خاطرنشان کرد: مجموعه فراگیری از کارها هست که اکثریت آمریکایی‌ها خواستار انجام آنها در ارتباط با مسائلی همچون پایه دستمزد و اصلاحات مهاجرتی هستند اما شما نمی‌توانید کنگره را وادار به انجام کاری در قبال آنها کنید.

او گفت: لازم است تمامی انواع شروع مجددهای سازمانی صورت بگیرند که این نیازمند "نوعی مهندسی مجدد" است. او همچنین بیان داشت، در کتاب او "شخصیت شرور"، اطاله بررسی است که طی آن ۶۰ رای برای جلوگیری از کشتن یک لایحه لازم است.

کنترل کنگره برای قابلیت جو بایدن به منظور به تصویب رساندن قوانین کلیدی خواهد بود و این رئیس جمهور سابق آمریکا خاطرنشان کرد، او "کاری که من خواستارش باشم را انجام خواهد داد" تا به انتخاب شدن دموکراتها در دو کرسی ایالت جورجیا در مجلس سنا کمک کند. اگر دموکراتها در این دو کرسی برنده شوند هر حزب در سنا پنجاه کرسی خواهد داشت و این نتیجه مساوی توسط کامالا هریس، معاون رئیس جمهور شکسته خواهد شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.