تاپ سه گزارش و تحلیل

 • کار پلیس آمریکا تنها اعمال "برتری سفیدپوستان" است

  کار پلیس آمریکا تنها اعمال "برتری سفیدپوستان" است

  «روز جمعه "عمر خیمنز"، خبرنگار شبکه سی‌ان‌ان درحین پوشش اعتراضات به بی رحمی‌های پلیس آمریکا در شهر مینیاپولیس ایالته مینه‌سوتا به صورت زنده، به دست ماموران دستگیر شد. خیمنز خودش را به عنوان یک آمریکایی-آفریقایی و لاتین تبار معرفی می‌کند و وقتی که پلیس با او برخورد می‌کند کاری را می‌کند که اکثر والدین متعلق به اقلیتها در آمریکا از بچه‌هایشان خواسته‌اند. خیمینز همکاری کرده و رفتارش محترمانه بوده و حتی کاملا تسلیم است. او گفت: "ما اصلا هر جایی که شما دوست دارید برمیگردیم...ما از سر راه شما کنار می‌رویم...ما هر جایی که شما بخواهید می‌رویم."»

 • پروپاگاندای سعودی، اسلام و مساله فلسطین را قربانی می‌کند

  پروپاگاندای سعودی، اسلام و مساله فلسطین را قربانی می‌کند

  یک تحلیلگر عربستانی معتقد است، تلاش‌های سرکوبگرایانه دولت سعودی برای ایجاد کنترل، مشروعیت این کشور را هم به لحاظ سیاسی و هم اخلاقی از میان برده است.

 • گام‌های اخیر پوتین در سوریه برای نقش بر آب کردن توطئه‌های آمریکا

  /تحلیل-النشره/

  گام‌های اخیر پوتین در سوریه برای نقش بر آب کردن توطئه‌های آمریکا

  یک رسانه عرب زبان نوشت که تعیین سفیر روسیه در دمشق به عنوان فرستاده ویژه رئیس جمهوری این کشور برای گسترش روابط میان دو طرف، برخلاف تحلیل گروه‌های مخالف سوری به معنای پایان حمایت مسکو از دمشق و اداره کردن مستقیم سوریه نیست، بلکه پاسخ مستقیمی به اقدامات نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه به شمار می‌رود.

 • چرا ترامپ برای فروش سلاح به عربستان اصرار دارد؟

  /گزارش-واشنگتن مانتلی/

  چرا ترامپ برای فروش سلاح به عربستان اصرار دارد؟

  به رغم درگیری این روزهای آمریکا با آشوب‌های مربوط به خشونت نژادی و همه‌گیری ویروس، رئیس جمهوری این کشور اما دنبال استفاده از غفلت عمومی و دور زدن دوباره کنگره حهت فروش سلاح بیشتر به عربستان است و در این راه به بهانه تکراری‌اش یعنی تهدید ایران متوسل خواهد شد؛ اقدامی که مثل گذشته به مذاق دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان خوش نخواهد آمد.

 • تقابل چین و هند بر سر مرز لداخ

  /یادداشت/

  تقابل چین و هند بر سر مرز لداخ

  "منطقه لداخ (لدک) واقع در شمال شرقی هند یکی از بحران‌خیزترین مناطق جغرافیای قاره آسیا است. این منطقه در کنار کشمیر و شبه جزیره کره یکی از پیچیده ترین معادلات نظامی، امنیتی و ژئوپلتیکی را تشکیل می‌دهد. این منطقه در قرن بیستم و بیست و یکم شاهد درگیری‌های محدود و سخت بوده است و در ماه می باز این منطقه عامل افزایش تنش میان دو کشور چین و هند شده است."

 • آمریکا در آستانه انقلابی علیه نژادپرستی است

  /تحلیل- عبدالباری عطوان/

  آمریکا در آستانه انقلابی علیه نژادپرستی است

  همچنان تنش‌ها، آشوب و خشونت در شهر مینیاپولیس آمریکا بعد از کشته شدن یک جوان سیاه پوست به دست پلیس ادامه دارد. این پلیس جوان سیاه پوست را خفه کرده و او را روی زمین رها کرد تا جان خود را از دست داد. این جنایت شنیع پرونده ظلم به سیاه پوستان توسط پلیس آمریکا و برخی نهادهای حکومتی‌اش را مجددا مطرح کرد.

 • گذر از «ثبات هژمونیک» به «نهادگرایی بین المللی»٬ نیازی مبرم اما بدون راهکار

  گذر از «ثبات هژمونیک» به «نهادگرایی بین المللی»٬ نیازی مبرم اما بدون راهکار

  خروج ایالات متحده تحت رهبری ترامپ از معاهدات بین‌المللی بسیاری همچون پیمان تجاری شراکت فرا آتلانتیک (تی‌پی‌پی)، پیمان اقلیمی پاریس، پیمان جهانی مهاجرت سازمان ملل، سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو)، شورای حقوق بشر سازمان ملل، پیمان تجارت آزاد آمریکایی شمالی (نفتا)، توافق هسته‌ای ایران (برجام) و اینک خروج واشنگتن از معاهده آسمان‌های باز، دوباره این پرسش‌ را مطرح کرده است که جهان تا چه زمانی می‌تواند تحت سیطره «ثبات هژمونیک» آمریکا به سر برد و عصر «نهادگرایی بین‌المللی» چه زمانی فرا خواهد رسید.

 • طالبان با سرسختی و قتل‌عام، یک ابرقدرت را از میدان به در کرد

  /گزارش-نیویورک‌تایمز/

  طالبان با سرسختی و قتل‌عام، یک ابرقدرت را از میدان به در کرد

  "گروه شبه‌نظامی طالبان در آستانه تحقق یکی از اصلی‌ترین تمایلاتش قرار دارد: خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان. اما آن‌ها برای رسیدن به این مطالبه چندان از ایدئولوژی افراطی خودشان فاصله نگرفته‌اند."

 • ولیعهد سعودی و پادشاهی هراس؛ تاکتیک "ربودن" برای ترساندن

  ولیعهد سعودی و پادشاهی هراس؛ تاکتیک "ربودن" برای ترساندن

  "مخالفان آل سعود و به ‌ویژه ولیعهد سعودی در هر نقطه‌ای از جهان نگران امنیت جانشان هستند و اکثر آن‌ها از زمان کشته شدن جمال خاشقجی سکوت اختیار کرده‌اند. با تداوم انفعال بین‌المللی، آن‌ها باید هم نگران حرکات محمد بن سلمان باشند."

 • ویدئو / از حضور نفتکش‌های ایران در ونزوئلا تا انتقادات شدید از ترامپ

  بسته اخبار بین‌الملل؛

  ویدئو / از حضور نفتکش‌های ایران در ونزوئلا تا انتقادات شدید از ترامپ

  در این شماره از بسته اخبار بین‌الملل ایسنا، خبرهایی از صادرات محموله نفتی ایران به ونزوئلا، آزادی اولین گروه زندانیان طالبان توسط دولت افغانستان، انتقادات شدید تازه از دولت آمریکا و شخص دونالد ترامپ و چند خبر دیگر را مرور می‌کنیم. با ما همراه باشید.

 • غرب برای هیولای داعش آماده نیست

  /گزارش-گاردین/

  غرب برای هیولای داعش آماده نیست

  حملات اخیر گروه تروریستی داعش نشان می‌دهند این گروه به رغم از دست دادن به اصطلاح "خلافت" خود و رهبرانش مجدداً شروع به بازیابی خود در ضمن عدم وجود یک اتحاد بین المللی برای برخورد با آن کرده است؛ اتفاقی که مهارش آسان نیست.

 • اسد و رویارویی با دشوارترین چالش‌ها

  اسد و رویارویی با دشوارترین چالش‌ها

  واشنگتن پست نوشته است: رئیس‌جمهوری سوریه با بزرگترین چالش‌ها از زمان تلاش برای حفظ قدرت در ۹ سال پیش روبروست و مواردی از جمله شکاف در خانواده‌اش، اقتصاد در حال فروپاشی و افزایش تنش‌ها با روسیه به عنوان متحد کلیدی را شاهد است.

 • از ادلب تا طرابلس؛ ترکیه به دنبال نفوذ در منطقه

  از ادلب تا طرابلس؛ ترکیه به دنبال نفوذ در منطقه

  ماجراجویی‌های اخیر رجب طیب اردوغان در لیبی و پشتیبانی از دولت حاکم در طرابلس با به کارگیری مزدوران سوری و امضای توافق‌ دریایی، تنها بخشی از طرح بلندپروازانه ترکیه برای برتری طلبی در حوزه شرق مدیترانه هستند.

 • توافق الکاظمی و حشد شعبی برای آرام نگه داشتن اوضاع عراق

  /گزارش - العربی الجدید/

  توافق الکاظمی و حشد شعبی برای آرام نگه داشتن اوضاع عراق

  از زمانی که مصطفی الکاظمی سمت نخست‌وزیری عراق را برعهده گرفته است، منطقه سبز یا الخضراء بغداد شاهد هیچ گونه حمله موشکی یا خمپاره‌ای از سوی نیروهای حشد شعبی نبوده است جز یک بار که یک خمپاره به خارج این منطقه شلیک شد و تحلیلگران آن را به منزله اعتراضی علیه برافراشتن پرچم همجنس‌گرایان در مقر اتحادیه اروپا دانستند.

 • عبدالباری عطوان آزادسازی جنوب لبنان را "پیروزی محوری" برای مقاومت لبنان خواند

  عبدالباری عطوان آزادسازی جنوب لبنان را "پیروزی محوری" برای مقاومت لبنان خواند

  "ما جزو آن دسته از نویسندگانی نیستیم که در سالروز برخی وقایع مهم تاریخی فورا دست به قلم می‌شوند و همان عبارات را تکرار می‌کنند اما دشوار است بیستمین سالروز پیروزی بزرگ مقاومت لبنان در ۲۵ مه ۲۰۰۰ و خروج مفتضحانه نیروهای اسرائیلی را نادیده بگیریم به ویژه اینکه گابی اشکنازی، وزیر خارجه دولت کنونی بنیامین نتانیاهو آخرین افسر اسرائیلی بود که در آن زمان از لبنان عقب‌نشینی کرد."

 • مسیر جمهوری آذربایجان برای مقابله با کووید-۱۹

  /یادداشت/

  مسیر جمهوری آذربایجان برای مقابله با کووید-۱۹

  "امروز دستور کار جهانی بر روی کووید-۱۹ متمرکز است. تمامی کشورهای تاثیر پذیرفته از این بیماری به دنبال راه‌هایی برای مقابله با این پاندمی هستند. جمهوری آذربایجان هم در مسیر تاریخی خود در مقابله با کروناویروس است. این مسیر بر روی ماموریت "ما با هم قوی‌تر هستیم"، بنا شده است. از همان روزهای نخست پاندمی، الهام علی‌یف، رئیس جمهوری آذربایجان از مردم خواست تا با یکدیگر علیه کووید-۱۹ مبارزه کنند. در نتیجه سیاست‌های فکر شده، اقدامات پیشگیرانه علیه این ویروس انجام شده است."

 • مروری بر اولویت‌های نخست‌وزیر جدید عراق

  مروری بر اولویت‌های نخست‌وزیر جدید عراق

  نخست‌وزیر جدید عراق پس از ماه‌ها بحران سیاسی در این کشور چندی پیش بالاخره توانست نظر مثبت پارلمان را نسبت به دست‌کم بخشی از فهرست پیشنهادی خود برای کابینه جلب کند و در حال حاضر به نظر می‌رسد، برقراری امنیت، زمینه‌سازی برای برگزاری انتخابات زودهنگام، توجه به خواسته‌های معترضان و نیز اجرای مصوبه پارلمان مبنی بر اخراج نیروهای خارجی بیگانه جزو اصلی‌ترین اولویت‌های «مصطفی الکاظمی» باشد.

 • ائتلاف محمد بن سلمان و محمد بن زاید در یمن به پایان رسیده است

  /تحلیل- العهد/

  ائتلاف محمد بن سلمان و محمد بن زاید در یمن به پایان رسیده است

  با وجود اینکه حمایت‌های ظاهری مسؤولان امارات از عربستان در مسأله یمن ادامه دارد، اما آنچه در واقعیت شاهد آن هستیم، مساله دیگری است که عبارت از درگیری هولناک نیروهای اماراتی و عربستانی در عدن است. این امر جایی برای تردید باقی نمی‌گذارد که ائتلاف محمد بن زاید و محمد بن سلمان در یمن به پایان رسیده است. با اقدام شورای انتقالی جنوب (مورد حمایت امارات) در اعلام دولت خودمختار در جنوب یمن؛ ریاض ضربه سنگینی را متحمل شده است و پس از فروپاشی ائتلاف عربی؛ به یاری خداوند مقاومت یمنی‌ها به پیروزی منجر خواهد شد.

 • دلایل و پیامدهای خروج پنتاگون از خاورمیانه

  /گزارش/

  دلایل و پیامدهای خروج پنتاگون از خاورمیانه

  "خروج نیروها و تجهیزات نظامی آمریکا از عربستان سردرگمی‌هایی را در پی داشته که می‌تواند افزایش درگیری ها و حملات در منطقه را به دنبال داشته باشد و نیروهای آمریکایی و منافع این کشور را در خطر قرار دهد."

 • چشم انداز بن سلمان عربستان را به ریاضت اقتصادی کشاند!

  /گزارش- القدس العربی/

  چشم انداز بن سلمان عربستان را به ریاضت اقتصادی کشاند!

  روزنامه‌های بین‌المللی بی‌شماری، معتقدند که دو عامل اصلی منجر جمع شدن بساط طرح‌های بزرگ ولیعهد عربستان و تبدیل شدن چشم انداز وی به تصمیمات ریاضتی شده است که نوید روزهای دشواری را برای ریاض می‌دهد.