• سه‌شنبه / ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۲:۰۹
  • دسته‌بندی: سیاست خارجی
  • کد خبر: 1400063022396
  • خبرنگار : 71290

دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی مطرح کرد

صلح و عدالت در گرو همکاری سازمان‌های بین المللی و عدم مداخله منافع قدرت‌های بزرگ 

صلح و عدالت در گرو همکاری سازمان‌های بین المللی و عدم مداخله منافع قدرت‌های بزرگ 

دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی گفت: یکی از بزرگترین آرمان های بشری صلح و عدالت است. اما متاسفانه این آرمان بزرگ به جهت عدم همکاری سازمان های بین المللی و مداخله منافع قدرت های بزرگ تاکنون امکان‌پذیر نشده است.

به گزارش ایسنا، داوود عامری دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی در پیش در آمد کنفرانس بین‌المللی ائتلاف سازمانهای مردم‌نهاد برای صلح و عدالت و همگرایی ملل گفت: شایسته است در روز جهانی صلح اندیشمندان و سازمان‌های مردم نهاد با هم ائتلاف کنند برای این آرمان بزرگ. از این رو مجمع جهانی صلح اسلامی با همکاری شبکه‌ای از NGOهای ایران و جهان و بعضی دستگاه های فرهنگی بر آن شدند تا برای این آرمان بزرگ با هم ائتلاف کنند و با همراهی و هماهنگی هم این خواست نهایی را پیگیری کنند.
وی با بیان این که کنفرانس بین المللی ائتلاف جهانی سازمان‌های مردم‌نهاد برای صلح، و عدالت و همگرایی ملل به همین جهت برگزار می شود، گفت: این کنفرانس با هدف؛  «تبیین حوزه آرمان صلح و عدالت جهانی»،  « شناسایی و هم مسیر شدن سازمان های علاقه‌مند»،  « ساخت یک ائتلاف مفهومی»،  « صدور بیانیه جهانی صلح و عدالت»  برگزار می شود. 
وی افزود :  امیدواریم تا سال ۱۴۰۱ بیانیه صلح و عدالت جهانی توسط شورای مرکزی ائتلاف اعلام جهانی شود و راهی برای این آرمان بزرگ بردارد. بی شک این قدم موثری برای همگرایی ملل خواهد بود. از این فرصت استفاده کرده از همه آزادگان، اندیشمندان و مدیران NGO ها می خواهم که ما را در این مسیر خیرخواهانه و بشردوستانه همراهی کنند.
 لاله افتخاری نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی و دبیرکل اتحادیه جهانی زنان مسلمان گفت: اگر مومنان بخواهند به رستگاری و صلاح برسند باید به چند برنامه توجه کنند . یکی از برنامه‌ها این است که صبر کنند و بدانند راه حق سخت و پرپیچ‌وخم است. راه حق دشمن زیاد دارد اگر در جایی هم دیگر امکان صبر نیست باز تصبر کنند یعنی همچنان صبر را نشان بدهند و در راه حق حرکت کنند.

وی در بخشی دیگر از سخنانش افزود: دوم اینکه مومنان باید بایکدیگر ارتباط داشته باشند تا جامعه ایمانی به سوی صلاح و فلاح ایجاد کنند. در دوران معصومین هم چیزی شبیه به این بود. مردم به صورت مویرگی حول امام ارتباط داشتند این چیز جدیدی نیست و اهل بیت هم انجام می‌دادند.مردم باید تحت لوای سازمانهای مردم‌نهاد به هم پیوند خورند و حرکت کنند.
یعنی هویتهای و اذهان مستقل اما متحد یعنی وحدت در عین کثرت. یعنی هویتهای مستقل اما در راستای یک هدف در قالب تشکلهای مردم نهاد که باید مورد تاکید اسلام باشد یعنی بر مبنای نیکی و تقوا همراه هم شوند تا هدفی محقق شود.
افتخاری در ادامه تاکید کرد: یکی از مصادیق مهم و ارزشمند “بر” که از طریق تقوا بدست می‌آید همان صلح عادلانه و نرمش قهرمانانه است؛ که مورد تاکید رهبری بوده است و نه هر صلحی که بر پایه ذلت و انفعال باشد.
دبیر اتحادیه زنان مسلمان در ادامه تصریح کرد: اگر شبکه سازی از مردم صورت گیرد و در راه درست و هدف حق خود صبر و مقاومت و جهاد پیشه کنند راهگشا خواهد بود. صبر بر مصائبی که کلا از سوی دشمنان میرسد و همین طور صبر بر طاعت و معصیت.
وی در پایان تاکید کرد: ما می‌دانیم نقش بانوان در مکتب وحی چیست.آن‌ها بسیار نقش آفرین هستند. زنان در عرصه انقلاب‌ها هم دوش و بلکه جلوتر از مردان هستند.فراموش نکنیم که امام می‌فرمود اگر زنی به میدان بیاید گروهی را با خود آورده و اگر مردی به میدان بیاید تنها یک نفر آمده است. باید از زنان در این مسیر مهم در جوامع استفاده کرد.

همچنین زهره الهیان دبیر فراکسیون سازمانهای مردم نهاد نیز در این همایش گفت :سازمانهای مردم‌نهاد می‌توانند فارغ از اعمال نفوذ دولتها و قدرتها بستر را برای اشاعه صلح و عدالت فراهم کنند. ما در گام دوم باید ظرفیت این سازمانهای مردم‌نهاد را شناسایی کنیم و قدر بدانیم و دیپلماسی عمومی را تقویت کرده و با کمک آن‌ها برقرار کنیم تا پیام انقلاب که صلح و عدالت است را بتوان با کمک آن ترویج داد.
وی در بخشی دیگر از سخنانش ابراز امیدواری کرد: ان‌شاءالله این هم فکری‌ها در ایجاد عدالت و صلح کمک کننده باشد ؛که اسلام مبانی جدیدی نیز برای آن دارد. تفکر عدالت محور را باید تبیین کنیم و بابی با مردم جهان باز کنیم.
محمد رضا مجیدی ، دبیرکل مجمع مجالس آسیایی نیز تاکید کرد: مباحث نظری بسیاری در این زمینه طرح شده است. باید دید که سازمانهای مردم نهاد در همگرایی ملتها فرصت است یا تهدید و چه نقشی در صلح بانی و صلح آفرینی دارند؟ نقش سازمانهای مردم نهاد باید در سطح محلی و ملی و منطقه ای و بین المللی و دخالت دادن آنها در اداره امور مورد توجه باشد و با غفلت روبرو نشود . تجربه نشان داده است هر کار، مردم، پایه آن باشند آن سرنوشت خوبی دارد و به ثمر می‌رسد.
وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: شاید شکل و شمایل سازمانهایی که مردم بانی آن هستند، عوض شده باشد اما کارکرد آنها در روابط انسانی و اجتماعی چه در سطح داخل یا بین الملل را ما از گذشته دور داشته‌ایم. باید گفت سازمانهای مردم نهاد در تمام سطوح بسیار فرصت ساز است و نه تهدید ساز بلکه اگر رها شدگی مردم و حرکت انفعالی را داشته باشیم و اگر از تاثیرگذاری سازمانهای مردم نهاد در جوامع غافل شویم، این تهدید است.
وی در ادامه تاکید کرد: اگر سازمانهای مردم نهاد ، حرکت نخبگان و دانشگاهیان و نیز رسانه ها مورد محرومیت واقع شود این برای جوامع تهدید زاست . اگر ما بتوانیم ظرفیت سازمانهای مردم نهاد را با پایش حاکمیتی در خدمت اهداف نظام بگیریم بسیار می‌تواند در عرصه دیپلماسی موفق تر باشند. ما باید یک بازخوانی از ظرفیتهای سازمانهای مردم نهاد به ویژه در حوزه صلح و عدالت و حل مسائل داخل و خارج داشته باشیم.

محسن پاک آئین، سفیر سابق کشورمان نیز در این نشست تاکید کرد: سازمانهای مردم نهاد یک پدیده اجتماعی محسوب می‌شـوند و در کشورهای مختلـف بـا توجـه بـه فرهنـگ موجود در آن کشور، برای انجـام امـور داوطلبانـه بـا گـرایش هـای فرهنگی، خیریه‌ای، محیط زیـست، بـشردوستانه و … در چـارچوب قوانین کشورها فعالیت می کنند. این سازمانها معمولاً با همت افرادی پدید مـی‌آینـد کـه تـلاش بی‌قید و شرط و خالصانه و بـدون چـشمداشـت را سـرلوحه عمـل خویش قرارداده و هرچند معمولاً بدون حمایت دولتها در جامعـه شکل میگیرند اما دارای تعاملات و ارتباطات دو جانبه با دولتهـا می‌باشند و معمولاً در راه اهداف آرمانی و مقدس گام بر می‌دارنـد.
وی تاکید کرد: میتوان گفت کـه مـشارکت در ایـن سازمانها سبب تشویق افراد جهـت انجـام خـدمت بـه یکـدیگر و احساس تعهد نسبت به هم می‌باشد. آموزش و توسعه و ترویج حقوق بشر اسلامی کرامت اسلامی گفتمان سازی و جلب افکار عمومی و نخبگان ،ارائه گزارش از وضعیت حقوق بشر در کشورهای جهان نقش موثر در روند ایجاد قوانین بین المللی مرتبط با حقوق بشر مبتنی بر کرامت انسانی سازمانهای بین المللی از راهکارهای تحقق امنیت اجتماعی شوند.
لازم به ذکر است پنل اول کنفرانس بین‌المللی “ائتلاف سازمانهای مردم‌نهاد برای صلح و عدالت و همگرایی ملل” در روز اول با حضور اندیشمندان و فعالان سازمان‌های مردم‌نهاد دکتر داود عامری(دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی)، لاله افتخاری(دبیرکل اتحادیه جهانی زنان مسلمان)، مسعود چینی‌گر زاده(رئیس انجمن جهانی صلح و سلامت)، زهره الهیان (رئیس فراکسیون سازمان‌های مردم‌نهاد در مجلس شورای اسلامی)، محسن پاک آئین(سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران)،محمد رضا مجیدی (دبیرکل مجمع مجالس آسیایی) برگزار شد. 
انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.