• سه‌شنبه / ۱۵ بهمن ۱۳۹۲ / ۰۹:۲۸
  • دسته‌بندی: دولت
  • کد خبر: 92111510321
  • خبرنگار : 71038

رئیس‌جمهور:

به دنبال آشتی برویم/برخی دانشگاه را تهدید می‌دانند/چرا دانشگاهیان سکوت می‌کنند؟

به دنبال آشتی برویم/برخی دانشگاه را تهدید می‌دانند/چرا دانشگاهیان سکوت می‌کنند؟

رئیس‌جمهور با تاکید بر لزوم فراهم کردن فضایی امن در دانشگاه‌ها گفت: برخی افراد دانشگاه و دانشجو را یک تهدید می‌دانند ولی دولت تدبیر و امید چنین چیزی را نمی‌پذیرد بلکه معتقد است دانشگاه راه‌حل است نه مسأله.

رئیس‌جمهور با تاکید بر لزوم فراهم کردن فضایی امن در دانشگاه‌ها گفت: برخی افراد دانشگاه و دانشجو را یک تهدید می‌دانند ولی دولت تدبیر و امید چنین چیزی را نمی‌پذیرد بلکه معتقد است دانشگاه راه‌حل است نه مسأله.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی صبح امروز (سه‌شنبه) در اجلاس رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی، با تاکید بر اینکه "ما باید آینده و منافع ملت را ببینیم"، اظهار کرد: این دولت محیط امن را برای دانشگاه می‌پسندد. امن، یعنی همه احساس امنیت کنند.

وی تاکید کرد: باید فضا را برای رشد علمی دانشجویانمان آماده کنیم و بتوانیم در رشته‌های مختلف تحقیق لازم را انجام دهیم و صاحب نظریه شویم.

برخی چکاره‌اند که خود را متولی همه چیز می‌دانند؟

رئیس‌جمهور با بیان اینکه "همه اساتید و دانشگاهیان ما، کشور، فرهنگ و اسلامشان را دوست دارند"، افزود: یک عده شده‌اند متولی و همه مردم از نظر آنها شده‌اند مشکوک و همه مورد تردید و مورد شک هستند. شما چکاره هستید که خود را متولی همه چیز می‌دانید؟ آیا تنها با یک شعار یا چهره، آدم متولی می‌شود؟ بگذارید محیط باز ایجاد شود.

روحانی اضافه کرد: وقتی یک نقطه ضعف پیدا می‌کنید با ذره‌بین آن را جستجو می‌کنید اصلا ذره‌بین را برای همین خلق کرده‌اند. دست برداریم از کارهای جناحی و حزبی کمی به فکر مردم و کشور باشیم، به فکر آینده باشیم، دانشجوی ما باید دانشجوی مسئول، جامعه‌پذیر و آگاه باشد. این کافی نیست که دانشجو فقط از هندسه، فیزیک، شیمی، فیزیولوژی و چارچوب‌های علمی باخبر باشد بلکه باید از منافع و مصالح ملی و بدخواهان داخلی و خارجی نیز باخبر باشد و دنیا را بشناسد.

هیچکس حق ندارد با پول بیت‌المال برای تبلیغ یک حزب یا جناح در دانشگاه کار کند

وی با تاکید بر اینکه "دانشجو باید سیاست و جهان را بشناسد ولی این بدان معنا نیست که دانشگاه مرکز حزب یا جناحی باشد"، تصریح کرد: هیچکس حق ندارد با پول بیت‌المال برای تبلیغ یک حزب یا جناح در دانشگاه کار کند.

باور نمی‌کنم که یک استاد بین دانشجویان فرق بگذارد

رئیس‌جمهور با بیان اینکه کلاس دانشگاه برای همه است، گفت: حتما برخی گزارشاتی که به دست ما می‌رسد اشتباه است. من باور نمی‌کنم که کسی در سمتی باشد و جایگاهی به عنوان استاد یا مدرس داشته باشد و بخواهد بین دانشجویان فرق بگذارد. من این را باور نمی‌کنم.

روحانی خطاب به رؤسای دانشگاه‌ها و اساتید حاضر در این اجلاس گفت: بیائید برای شایسته‌سالاری هم قسم شویم و هرکس آگاه‌تر، عالم‌تر، اخلاقی‌تر و فداکارتر است برای این ملت قدر بنهیم و فضا را برای پیشرفت او آماده کنیم. باید فضای لازم را برای رشد سیاسی دانشجویان آماده کنیم نه برای رشد جناحی.

دانشگاه راه حل است، نه مسأله

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه "از نظر این دولت، دانشگاه راه‌حل است و مسأله نیست"، خاطرنشان کرد: برخی، خود دانشگاه،‌ استاد و دانشجو را مسأله می‌دانند و از همین‌جاست که ستارگان آسمان و دانشجوی ستاره‌دار به وجود می‌آید. برخی، دانشگاه و دانشجو را تهدید می‌دانند و نه فرصت اما این دولت دانشگاه‌ها را یک فرصت می‌داند پس معتقد است که دانشگاه باید منتقد باشد، اظهارنظر و کمک کند و راه‌حل ارائه دهد.

رئیس جمهور ادامه داد: از نظر آنها‌یی که دانشگاه یک مسأله است، باید مرتب مراقب بود؛ آن هم نه تنها با چشم بلکه با دوربین‌ها متنوع اما ما این را نمی‌پذیریم. ما نمی‌پذیریم که دانشگاه یک مسأله باشد.

چرا یک عده کم‌سواد باید حرف بزنند ولی دانشگاهیان سکوت کنند؟

به گزارش ایسنا، روحانی در ادامه صحبت‌های خود، خطاب به دانشگاهیان گفت: می‌خواهم یک نقد هم نسبت به دانشگاه بکنم؛ البته شما باید نقد کنید. اما من می‌خواهم بگویم چرا دانشگاه خاموش است؟ چرا یک عده کم‌سواد که از بخش‌هایی خاص پول می‌گیرند باید حرف بزنند اما بزرگان،‌ دانشگاهیان و اساتید ما سکوت می‌کنند؟ چرا وقتی یک اتفاق بین‌المللی رخ می‌دهد،‌ اساتید نامه خصوصی به رئیس‌جمهور می‌نویسند؟ چرا فریاد نمی‌زنید؟ چرا وارد میدان نمی‌شوید؟ ما روحیه سقراط ‌وار می‌خواهیم. کسانی که در مذاکرات ژنو،‌ مذاکره کردند نیز از دانشگاه‌ها هستند و از اساتید دانشگاه‌های ما به حساب می‌آیند.

رئیس‌جمهور در ادامه با بیان اینکه "علم، مرز نمی‌شناسد"، گفت: تحقیق، خط قرمزهایی را که امروز در جامعه ما معمول است، نمی‌شناسد. خط قرمز علم و تحقیق منافع و مصالح ملی و خواست و نیاز مردم است؛ البته برخی از آنها خط قرمز نیست بلکه خط راهنما هستند.

روحانی با انتقاد از اینکه "چرا نباید بتوانیم یک نظر علمی را در دانشگاه بیان کنیم"، افزود: چرا در علوم انسانی،‌ حقوق، علوم سیاسی، اقتصاد و علوم اجتماعی رشد نمی‌کنیم و صاحب‌نظر نیستیم ولی در ژنتیک، شبیه‌سازی و انرژی‌های نو پیشرفت می‌کنیم؟ علت آن است که ما در شیمی، فیزیک و علومی اینچنینی خط قرمزی نداریم و راحت می‌توان نظرات را بیان کرد ولی در علوم سیاسی و مسائل آن، گویی به نظر می‌رسد که باید هشت چشم داشته باشیم، ولی ما هشت چشم نداریم، دو چشم داریم و فقط روبرو را می‌بینیم. خداوند دو چشم بیشتر به ما نداده است. ما روبرو یعنی آینده و منافع ملت را باید ببینیم نه اینکه برگردیم و پشت‌سر را نگاه کنیم یا فقط راست،‌ چپ، زمین و آسمان را نگاه کنیم؛ این‌ها کافی نیست.

وی با بیان اینکه این دولت محیط امن برای دانشگاه می‌پسندند، خاطرنشان کرد: محیط امن، یعنی همه احساس امنیت کنند. ما باید فضا را برای رشد علمی دانشجویان فراهم کنیم تا بتوانند در رشته‌های مختلف تحقیقات لازم را انجام دهند و صاحب‌نظر شویم.

رئیس‌جمهور ادامه داد: البته تمام دانشجویان، اساتید ما، ‌انقلاب و کشور را دوست دارند. فرهنگ‌مان و اسلام را دوست دارند ولی یک عده شده‌اند متولی و بر همه مردم مشکوک شده‌اند. یعنی همه مردم مورد تردید و شک هستند.

روحانی خطاب به کسانی که خود را متولی همه‌چیز می‌دانند، گفت: شما چکاره هستید که خود را متولی همه‌چیز می‌دانید؟ با یک شعار و چهره و قیافه، آدم متولی می‌شود؟ به چه مناسبت خود را دلسوزتر از دیگران می‌دانید؟

چرا به همه شک می‌کنیم؟

وی با بیان اینکه "باید اجازه داد فضای باز ایجاد شود"، تاکید کرد: مردم ما عاشق کشور و اسلام هستند، عاشق انقلاب و امام هستند، قانون اساسی و رهبری نظام را قبول دارند. چرا به همه شک می‌کنیم و طرف هرچه قسم می‌خورد قبول نمی‌کنیم؟ تمام زندگی طرف را بررسی می‌کنیم،‌ تمام سخنرانی‌ها و گذشته طرف را بررسی می‌کنیم. چقدر ما آدم بیکار در کشور داریم که به دنبال یک نقطه ضعف از افراد هستند تا آن نقطه ضعف را پیدا کنند و آن را بزرگ کنند.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: دست از این کارهای جناحی و حزبی برداریم. این جناح، آن جناح، چپ و راست، بس است. یک ذره به فکر مردم، کشور و آینده باشیم.

روحانی با بیان اینکه "در دانشگاه‌ها در کنار پرورش و بخش علمی و تحقیق، باید به فکر مسائل اجتماعی و سیاسی هم باشیم"، گفت: دانشجویان ما، باید دانشجویانی مسئول، جامعه‌پذیر و آگاه باشند و این تنها کافی نیست که از هندسه، فیزیک، شیمی، فیزیولوژی و چارچوب‌های علمی برخوردار باشند بلکه باید از منافع ملی و بدخواهان داخلی و خارجی نیز باخبر باشند. باید از مصالح کشور باخبر باشند و دنیا را بشناسند.

وی با بیان اینکه "شناخت از جهان و سیاست باید در دانشگاه صورت بگیرد"، تصریح کرد: البته این بدان معنا نیست که دانشگاه، مرکز یک حزب و جناح باشد. هیچکس حق ندارد با پول بیت‌المال برای تبلیغ یک حزب و جناح در کشور کار کند. ما باید برای ارتقاء افکار اجتماعی و سیاسی دانشجویان تلاش کنیم. ما باید برای آشنایی دانشجویان نسبت به حقوق خود و حقوق شهروندی‌شان و آشنایی‌شان با فضای جهانی تلاش کنیم.

روحانی با تاکید بر اینکه "دانشگاه مرکز حزب و جناح نیست"، گفت: جناح‌ها باید با پول خودشان بروند و یک ساختمان بگیرند و کار کنند ولی از جیب خودشان نه از جیب بیت‌المال. این موضوع اشکالی ندارد و ما حتی از فعالیت آنها استقبال می‌کنیم و حتی اگر لازم باشد دولت کمک می‌کند ولی باید توجه داشت که دانشگاه متعلق به ملت است، متعلق به یک جناح نیست و کلاس و دانشگاه برای همه است.

وی با اشاره به برخی از گزارش‌هایی که به وی می‌رسد، افزود: ممکن است برخی از گزارش‌هایی که به ما می‌رسد اشتباه باشد. باور نمی‌کنم که کسی در دانشگاه مسئولیت داشته باشد و بخواهد بین دانشجویان بر اساس مسائل سیاسی و اینچنینی و تعلق داشتن به این جناح یا آن جناح فرق بگذارد. امکان ندارد چنین چیزی باشد. بیائید برای شایسته‌سالاری هم‌قسم شویم و هرکس عالم‌تر، اخلاقی‌تر و فدارکار برای کشور و ملت است، ارج بنهیم و فضا را برای پیشرفت کشور آماده کنیم.

رئیس‌جمهور در ادامه تاکید کرد: ما باید فضای لازم را برای رشد سیاسی دانشجویان فراهم کنیم، ‌نه رشد حزبی و این وظیفه ماست و برای کشور ضرورت دارد.

وی با تاکید بر اینکه "بحث جسمی و سلامت دانشجویان نیز مهم است"، افزود: باید فضای لازم را برای ورزش دانشجویان، بویژه دانشجویان دختر فراهم کنیم. سلامت، خوابگاه و غذای دانشجویان مهم است و این جزو وظایف ماست، چراکه آنها باید نیروهای سالم و کارآمدی برای پیشرفت و توسعه کشور باشند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه "از نظر این دولت، دانشگاه راه‌حل است"، گفت: دانشگاه مسأله نیست، ولی برخی متأسفانه خودِ دانشگاه، استاد و دانشجو را مسأله می‌دانند و می‌خواهند این مسأله را حل کنند و بعد می‌رسیم به بحث ستاره و دانشجویان ستاره‌دار، ولی آنها خود دانشگاه‌ را نیز مسأله می‌دانند.

روحانی خاطرنشان کرد: برخی، دانشگاه و دانشجو را تهدید می‌دانند و نه فرصت، در حالی که همانطور که گفتم از نظر این دولت دانشگاه، مسأله نیست بلکه راه‌حل است و چون راه‌حل است، پس دانشگاه باید منتقد باشد، اظهارنظر کند، راه‌حل ارائه دهد. از نظر آنها‌یی که دانشگاه مسأله است، باید مرتب مراقب بود، آن هم با دوربین‌های متعدد نه با چشم. در حالی که این دولت این مسائل را نمی‌پذیرد و دانشگاه را مسأله نمی‌داند بلکه دانشگاه‌ را راه‌حل می‌داند؛ راه‌حلی برای پیشرفت کشور. ما می‌خواهیم دانشگاه جهانی بیندیشد و جهانی فکر کند و تحقیق کند اما علمی و محلی عمل کند.

دانشگاه باید با بازار کار ارتباط داشته باشد

رئیس‌جمهور در ادامه صحبت‌های خود با طرح این پرسش که "چرا دانشگاه ما با بازار کار تناسب ندارد؟"، گفت: چرا ما دانشجو را با این همه مشکل مالی تربیت می‌کنیم؟ البته دولت هرچقدر توان داشته باشد، در این ارتباط به کار می‌برد و هرچه پول در این ارتباط هزینه شود، در واقع هزینه نیست و درآمد است ولی علت این است که دانشگاه باید به‌گونه‌ای دانشجو را تربیت کند که بتواند معضلات اجتماعی را حل کند. ارتباط دانشگاه با بازار کار باید وجود داشته باشد.

وی خطاب به شرکت‌کنندگان در این مراسم اظهار کرد: از شما خواهش می‌کنم که منتظر دولت نباشید. شما مسئول هستید. شما باید به ما راه‌حل بدهید. در بخش‌های سیاسی و اقتصادی باید به ما راه‌حل بدهید. من یک گله مطرح می‌کنم؛ البته نمی‌خواهم از دانشگاه نقد کنم و شما باید خودتان نقد کنید ولی چرا دانشگاه خاموش است؟ چرا اساتید خاموش هستند؟ ما در دانشگاه شهامت سقراط وار می‌خواهیم. از چه می‌ترسیم؟ چرا وقتی یک کار بزرگ بین‌المللی انجام می‌شود، نمی‌آیید حرف بزنید و صحبت کنید و خصوصی برای رئیس‌جمهور نامه‌ می‌نویسید؟

روحانی با اشاره به توافق ژنو یادآور شد: همین توافق ژنو، اولین گشایش برای دانشگاه و پول دانشجویان بود. چرا فقط یک عده معدود که از جای معدودی تغذیه می‌شوند، صبحت می‌کنند؟ البته نمی‌گوییم آنها حرف نزنند ولی فقط چرا آنها صحبت می‌کنند؟ چرا فقط یک عده کم سواد صحبت کنند و اساتید دانشمند و بزرگان دانشگاه ما خصوصی حرف می‌زنند؟ چرا آنها به میدان نمی‌آیند؟ آینده تاریخ این را به ما نمی‌بخشد.

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه "ما رسالت سنگینی به دوش داریم"، گفت: چرا وقتی ما یک قدم برمی‌داریم، صهیونیست‌ها شب و روز فریاد می‌زنند؟ چرا برخی از کشورها که از لحاظ جغرافیایی همسایه و نزدیک ما هستند، همه‌جا داد می‌زنند؟ پس معلوم است کار بزرگی شکل گرفته است. این اقدام از آثار دانشگاه است؛ چراکه کسانی که در مذاکرات حرف می‌زنند و تصمیم می‌گیرند، تربیت شده دانشگاه هستند.

آیا می‌خواهیم رودرروی هم بایستیم و موضوعی را که در گذشته رخ داده است، رها نکنیم؟

وی با بیان اینکه "چرا در جامعه نمی‌آییم و به جریان خروشان مردم وصل نمی‌شویم؟" افزود: اکثریت جامعه خوب می‌بینند و می‌فهمند. من در آسایشگاه جانبازان حضور پیدا کردم، آنها دقیقاً می‌دانستند که چه خبر است و می‌گفتند ما می‌دانیم چه اتفاقاتی در حال رخ دادن است و چه کسانی چه کارهایی می‌کنند.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: محاسبه‌گری را کنار بگذاریم و اینکه دیگران به ما چه می‌گوید و اینکه چه کسانی به ما به‌به و چه‌چه می‌گویند، کنار بگذاریم. دانشگاه باید خود را نقد کند. من نمی‌خواهم فقط به مسائل سیاسی اشاره کنم.

روحانی همچنین اظهار کرد: آیا ما نمی‌خواهیم دنبال آشتی برویم؟ آیا می‌خواهیم رودرروی هم بایستیم و موضوعی را که در گذشته رخ داده است، رها نکنیم؟ آیا پیامبر اینگونه بود؟ پیامبر وقتی به مکه آمد با آن همه افراد بدخواه که به او و یارانش ظلم کرده بودند و یارانش را به صورت وحشیانه کشتند و بزرگترین ظلم‌های تاریخی را انجام داده بودند، چگونه برخورد کرد؟ وقتی پیامبر مکه را فتح کرد چه گفت؟ مگر نگفت امروز، روز وحدت است و روز انتقام نیست؟ مگر نگفت که بروید همه آزاد هستید و خانه سرسخت‌ترین دشمن خود یعنی ابوسفیان را تبدیل به مأمن کرد و گفت هرکس به خانه او برود در امان است؟ ما پیروی این پیامبر هستیم. انقلاب اسلامی و 22 بهمن برای این بود که ما اسلام و اخلاق را حاکم کنیم. آیا شما نمی‌خواهید پرچم‌دار آشتی باشید؟

وی به شعار اعتدال که مورد تاکید دولت است، اشاره کرد و گفت: اعتدالی که ما می‌گوییم، یعنی عقلانیت، توجه به منافع کشور، مدارا و اعتدال، یعنی فاصله گرفتن از افراط و تندروی‌های نابجا. چه کسی می‌خواهد این پرچم را به دوش بگیرد؟ شما باید به دوش بگیرید. مردم در 24 خرداد کار خود را انجام دادند و ما باید دنباله‌روی ملت باشیم.

همش به فکر ISI نباشیم؛ مقاله به تنهایی به درد نمی‌خورد

روحانی در ادامه سخنان خود خطاب به رؤسای دانشگاه، ‌اساتید و شرکت‌کنندگان در این مراسم اظهار کرد: آیا دانشگاه نمی‌خواهد در گرفتاری‌های مردم و مشکلات آنها و بحث محیط زیست و هوای آلوده ورود پیدا کند؟ من نمی‌گویم تحقیقات بنیادین انجام ندهید، ولی برخی از تحقیقات مورد نیاز جامعه یک ضرورت و وظیفه است. امروز در هر استانی دانشجویان و دانشگاه باید جهانی بیندیشد ولی بصورت علمی عمل کند. همش به فکر ISI و امتیاز نباشیم. رها کنید این شرک‌ها را و به فکر ملت و کشور باشیم. زنجیره علم در کشور را کامل کنیم، چراکه مقاله به تنهایی به درد نمی‌خورد. مقاله باید به زندگی مردم بیاید مردم چشم امید به شما دارند.

وی با تاکید بر اینکه "دانشگاه باید از خودش نقد کند و راه‌حل بدهد"، افزود: هیأت امناهای دانشگاه‌ها باید تقویت و پررنگ شوند و شایسته‌سالاری در این هیأت‌ها حاکم باشد و دلباختگان علم در آن حضور پیدا کنند. دانشگاه محل علم، فن‌آوری، تحقیق و ایجاد ثروت است. همه ما باید برای تحقق این اهداف دست به دست هم بدهیم.

دانشگاه، «دانش‌کاه» نشود

رئیس‌جمهور همچنین گفت: دانشگاه باید برای ملت و کشورمان، «دانش‌گاه» باشد نه اینکه خدایی نکرده یک وقتی به «دانش‌کاه» تبدیل شود. ما باید دانشگاه را مرکز علم، تحقیق و پژوهش قرار دهیم و دانشجویان را به عنوان کارآفرین برای توسعه کشور و ترقی کشور آماده کنیم.

بگذارید وزیر علوم به وظایفش عمل کند

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار کرد: من از همه عزیزان در کشور می‌خواهم بگذارند وزارت علوم به وظایف قانونی خود عمل کند و قانون را اجرا کند. اگر وزیر مسئول است، باید به مسئولیت خود عمل کند.

روحانی با اشاره به ویژگی‌های وزیر علوم گفت: وزیر علوم از اندیشمندان است و مورد قبول و احترام اکثریت قاطع اساتید دانشگاه است. بگذاریم که وزارت کار خود را بکند، رؤسای دانشگاه‌ها به وظایف خود عمل کنند و فضایی را ایجاد کنیم که تحمل در دانشگاه‌ها بالا برود. اشکالی ندارد که گروهی به یک فکر سیاسی خاصی وابسته باشند؛ آنها آزاد هستند ولی دانشگاه باید محیط مدارا شود و زبان علم و عقلانیت در آن گسترش پیدا کند.

رئیس‌جمهور با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در ارتباط با کرسی‌های آزاداندیشی نیز خطاب به دانشگاهیان تصریح کرد: کرسی‌های آزاداندیشی که رهبری بر آن تاکید داشتند چه شد؟ آزاداندیشی یعنی تضارب آرا و اینکه تحمل‌ها را بالا ببریم و در این ارتباط بار بزرگی بر دوش شماست.

وی خاطرنشان کرد: دولت به دانشگاه، دانشجو، ‌اساتید و فرهیختگان احترام می‌گذارد و از هر استاد و رئیس دانشگاهی که به دنبال شایسته‌سالاری باشد و برای پیشرفت دانشگاه قدم بردارد، با تمام وجود از او حمایت می‌کند.

به گزارش ایسنا، روحانی با بیان اینکه "دانشگاهیان نقش بسیار پررنگی در پیروزی انقلاب اسلامی و ادامه راه داشتند"، گفت: خوشحال هستم که در طول شش ماه از آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید این ششمین نوبتی است که در جمع دانشگاهیان توفیق حضور پیدا کرده‌ام. یک توفیق الهی است و از سوی دیگر نشانگر اهمیت این دولت به دانشگاه‌، دانشجویان و پارک‌های علم و فن‌آوری و علم و تحقیقات است.

وی با اشاره به محتوای سخنان قبلی خود در جمع دانشجویان یادآور شد: من در سخنان قبلی‌ام گفته‌ام که دانشگاه باید استقلال آکادمیک و آزادی آکادمیک خود را بازیابد. تحقیق، آزادی و توسعه علمی همواره دستشان در دست یکدیگر است و هیچ‌جا هم تحقیق بدون محیط آزاد نمی‌توانید بیابید، ما نیاز به محیط امن در دانشگاه داریم ولی نیاز به محیط امنیتی نداریم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه "دانشگاه باید فضای علم باشد، نه سیاست‌زدگی"، تاکید کرد: فضای دانشگاه باید فضایی آرام باشد اما نه یک فضای خاموش. ما نیاز به دانشگاهی داریم که در آن آموزش،‌ پژوهش، علم، تحقیق و بینش باشد. دانشوری و روشن‌فکری از دانشگاه به فضای جامعه منتقل شود و فضای جامعه را عوض کند.

روحانی ادامه داد: ما دانشگاه منزوی جدا از جامعه، دانشگاهی که در کنجی تحقیق کند ولی تحقیق به جامعه برنگردد، نمی‌خواهیم. ما به دنبال تحقیق تا تدوین مقاله نیستیم. باید چرخه علم و فن‌آوری در دانشگاه کامل شود و از سوی دیگر مقاله و پژوهشی که ارائه می‌شود، توأم با اخلاق باشد. ما نیاز به پژوهش‌هایی داریم که اصیل باشد یعنی محقق از خود و تلاش خود مایه گذاشته باشد. ما نیاز به دانشگاهی داریم که در آن کارآفرین تربیت شود، نه کارجو. ما نیاز به دانشگاهی داریم که در آن دانشجو با ذهن خلاق تربیت شود، به ذهن خلاق نه ذهنی که پر از محفوظات باشد. نیاز به دانشگاهی داریم که علم و پژوهش در آن مکمل یکدیگر باشند. ما نیاز به دانشگاهی داریم که قدرت تعامل با جهان با توجه به روند پیشرفت جهان را داشته باشد. ما نیاز به دانشگاهی داریم که اثر و نتیجه آن تولید قدرت و ثروت باشد. نیاز به دانشگاهی داریم که مردم جامعه و ملت آثار آن دانشگاه را در زندگی خود لمس کنند.

وی با تاکید بر اینکه "ما هم معلم، مدرس، پژوهشگر، روشنفکر و دانشور می‌خواهیم"، گفت: تعلیم یافته دانشگاه که اهل تحقیق است باید مسائل اجتماعی و سیاسی اطراف خود را ببیند و برای حل مسائل اجتماعی و سیاسی از علم بهره بجوید و آن وقت می‌شود دانشور و روشنفکر.

به هرآنچه در مورد دانشگاه گفته‌ایم، پایبندیم

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه دانشگاه برای تحقق این موضوع مسیری طولانی در پیش دارد"، اظهار کرد: دولت به هر آنچه که در مورد دانشگاه گفته، پایبند است. دولت به دنبال دانشگاهی است که بین کیفیت و کمیت آن توازن وجود داشته باشد. ما نیز خوشحال می‌شویم که ببینیم 40 هزار دانشجوی دکتری داریم ولی شما دانشگاه‌های بزرگ را نیز مشاهده کنید، ببینید دانشجوی دکتری آنها چند نفر است؟ در سال یک دانشگاه اروپایی و آمریکا‌یی چند نفر دانشجوی دکتری می‌پذیرد؟ خیلی خوب است، همه دکتر شوند!

وی به شوخی با بیان اینکه "هرکس را می‌بینیم انگار دکترا دارد"، گفت: البته ما افتخار می‌کنیم که همه دارای مدرک دکتری باشند و تحقیق کرده باشند و مراحل علمی را طی کرده باشند اما آیا واقعا کیفیت لازم وجود دارد؟ اگر شما بگویید که این کیفیت است، ما خوشحال می‌شویم. شما به هر حال رؤسای دانشگاه،‌ مدیران و مسئولان دانشگاه هستید و اگر بگویید کیفیت است، ما می‌پذیریم.

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه "کیفیت و کمیت باید توازن داشته باشد"،‌ اظهار کرد: درست است که ما قول کنکور را پشت سر گذاشته‌ایم و وحشت کنکور در دوره کارشناسی کنار رفته است، اما آیا مشکل ما حل شده و دانشگاه‌ها دارای کیفیت مطلوب هستند؟

روحانی خطاب به رؤسای دانشگاه‌ها و شرکت‌کنندگان در اجلاس، گفت: شما می‌خواهید در دانشگاه‌ها چکار کنید؟ شما می‌خواهید غنچه‌ها را به گل شکوفای معطر تبدیل کنید؟ شما به دنبال شکوفایی ذهنی و علمی دانشجویان هستید. شما می‌خواهید میراث گذشتگان را به بیان علمی و روز منتقل کنید و آنها را در علم و دانش در مسیر رشد قرار دهیم. شما باید دانشجویان را از دانش و تحقیقات نیز مطلع کنید. در این ارتباط یک محیط مناسب، یک کتابخانه مناسب احتیاج دارید، گرچه شاید اینترنت جای آن را مقداری پرکرده باشد ولی شما نیاز به امکاناتی دارید که دانشجویان شما بتوانند به راحتی در فضای مجازی سیر کنند. شما نیاز به محیط امن برای بیان حرف و دیدگاه خود دارید.

وی که به عنوان اولین سخنران اجلاس، صحبت‌های خود را آغاز کرده بود، همچنین اظهار کرد: البته حقش این بود که در ابتدا وزیر محترم علوم صحبت می‌کردند ولی به دلیل ضیق وقت و برنامه‌های بعدی که وجود دارد، این امر میسر نشد وگرنه من نیز دوست داشتم از نکات ایشان بهره‌مند شوم.

روحانی در بخش دیگری از صحبت‌هایش، با تبریک دهه فجر انقلاب اسلامی گفت: دانشگاه‌ها در نهضت اسلامی و پیروزی انقلاب نقش بسیار زیادی داشتند. از همان آغاز نهضت که از مهر 1341 آغاز شد، دانشگاه‌ها به همراه حوزه، جوانان، مردم و فرهیختگان همه با هم این مسیر را آغاز و شروع کردند و در این نهضت دانشگاهیان، حوزویان و مردم عزیز در صف مقدم بودند.

وی با بیان اینکه "وقتی که امام(ره) از زندان آزاد شد، در فروردین 1343 جشن بزرگی در مدرسه فیضیه آغاز شد"، گفت: حضور دانشگاهیان در مدرسه فیضیه پررنگ بود. آن شب دو دسته گل به مدرسه فیضیه وارد شد؛ یک دسته گل بزرگ سفید و یک دسته گل قرمز. یک دسته گلی که مربوط به دانشگاه تهران بود و دیگری بازار تهران.

رئیس‌جمهور با اشاره به نقش پررنگ دانشگاه‌ها در روزهای پر فراز و نشیب پیروزی انقلاب اسلامی و نهضت مردم ایران، خاطرنشان کرد: بعد از پیروزی انقلاب نیز در همه مقاطع، دانشگاه جز پیشتازان حرکت تبثیت انقلاب اسلامی و تکامل راه انقلاب بودند. در دوران دفاع مقدس نیز دانشجویان و دانشگاهیان جزو اقشاری بودند که نقشی فعال داشتند. در علم، فن‌آوری، تحقیقات و پیشرفت علمی دانشگاه در صف مقدم بوده و هست.

روحانی ادامه داد: پژوهشگاه‌ها، پژوهشکده‌ها،‌ دانشگاه‌های بزرگ، پارک‌های علم و فن‌آوری و نخبگان نقش بسیار ارزشمندی در حرکت این کشور در مسیر توسعه داشتند. جشن انقلاب، جشن همه است؛ بویژه دانشگاهیان که نقش پررنگی در پیروزی و ادامه آن داشته‌اند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۲-۱۱-۱۵ ۱۰:۰۸

بخاطر اينكه برخي فقط مدرك گرفته اند ولي انجماد فكري دارند. از دوران تحصيل و مدرك خود به معرفت و پرورش فكري نرسيده اند. عوام ما مردم عادي نيستد. عوام ما دانشگاه رفته هاي پرورش نيافته و سربار جامعه هستند كه احساس فرهيختگي مي كنند

avatar
۱۳۹۲-۱۱-۱۵ ۱۰:۱۹

آقاي روحاني مگر شما نمي گوييد دانشجويان حرف بزنن ، خب من هم دانشجوي ارشد هستم و انتقاد دارم به اين مذاکرات،از جايي هم پول !! نگرفتم،حتما بايد تمجيد اين دولت و مذاکرات باشد تا اسم با سواد روي آنها بگذاريد؟

avatar
۱۳۹۲-۱۱-۱۵ ۱۰:۵۳

شما بفرمايين مطلبتونو تا من خودم جوابتونو بدم. رئيس جمهور رو به زحمت نندازين. بفرمايين....

avatar
۱۳۹۲-۱۱-۱۵ ۱۱:۰۱

آقاي احسان برو بزرگترت رو بگو بيا ..................... اين دفاع کردن شما، دامن خودتون رو هم خواهد گرفت...

avatar
۱۳۹۲-۱۱-۱۵ ۱۱:۱۳

مطلبتونو نفرموديد. شما بفرماييد اگه کارتون با من کوچکتر نشد بزرگترمم ميگم بياد. چشم. شما بفرماييد

avatar
۱۳۹۲-۱۱-۱۵ ۱۱:۵۳

باريکلا اقا احسان که ادبياتتون منطقي و با شخصيت است. کسي که ارشد خونده و تحصيل کرده با کسي با ادبيت تحقير آميز صحبت نميکنه!!

avatar
۱۳۹۲-۱۱-۱۵ ۱۲:۲۲

من جواب دادم نمي دونم چرا تاييد نشد ، اما جناب آبتين! وقتي رئيس جمهور ديگران را بيسواد خطاب کند ، يا وقتي رئيس جمهور اسبق در جمع دانشجويان بگويد : ساکت شويد و گرنه مي گويم به بيرون بندازنتون ! آنهم از طرف کسي که ادعاي آزادي بيان داشت ! بعد شما خودتان را با ادب بخوانيد نبايد زياد تعجب کرد ...

avatar
۱۳۹۲-۱۱-۱۵ ۱۲:۳۰

يه نگته ديگه به آبتين !! کلي از اون ادبيات هشتادوهشتي شما ، مشعوف شديم !!!!!

avatar
۱۳۹۲-۱۱-۱۵ ۲۲:۱۶

جناب دانشجوي ارشد شايد تحليلتون بحد کافي براي مسئولان سايت خردمندانه نبوده استاد. در هر حال بنده از ديگر افاضات شما در اينجا و در ساير خبرگزاريهايي که اين خبر رو کار کرده بودن بهره بردم. عذر ميخوام که ذهنتون و سرانگشانتون رو درگير کردم. اشتباه از من بوده. براتون آرزوي بهروزي دارم. حلال کنيد. آبتين جان از شما ممنون

avatar
۱۳۹۲-۱۱-۱۵ ۱۰:۲۲

آفرين .آقاي روحاني فرهنگستان زبان ترکي آذربايجاني چي شد؟

avatar
۱۳۹۲-۱۱-۱۵ ۱۰:۴۸

شما فضا رو درست کنيد حتما همه حرفشان را ميزنند.

avatar
۱۳۹۲-۱۱-۱۵ ۱۰:۵۵

درود بر خبرگزاري ايسنا که عين سخنان رييس جمهور رو منتشر کرد ولي برخي از خبرگزاري ها به تحريف سخنان رييس جمهور پرداخته اند و دنبال ايجاد دشنمان بسياري براي دولت تدبير و اميد هستند . من کاري به درست يا غلط بودن سخنان روحاني ندارم ولي انتشار غلط اخبار توهين به ملت است .

avatar
۱۳۹۲-۱۱-۱۵ ۱۱:۰۸

احسنت. کاملا موافقم تا دانشگاه راه نيفتد مملکت به همين منوال پيش مي رود. وقتش است که دانشگاه براي حل مشکلات کشور کاري کند. فضاي دانشگاه ها خيلي تغيير کرده.

avatar
۱۳۹۲-۱۱-۱۵ ۱۱:۲۲

آخه مي دوني چيه آقا جان ! شما صرفا اگه حمايت کني ، مي توني نفس بکشي ، اگه به دولت انتقاد کني که ميشي بيسواد يا از جايي پول گرفتي ...

avatar
۱۳۹۲-۱۱-۱۵ ۱۲:۰۰

دوست عزيز دانشجو، که گمونم دو سه کامنت قبلتر دانشجوي ارشد هم بودين، انتقاد بفرماييد برادر من. اينهايي که ميفرماييد شبيه نق زدنه بيشتر تا انتقاد. انتقاد بايد مبنا و منطق داشته باشه. قبول کنين که دولت انتقاداي مبنادار رو داره پاسخ ميده. با صبوري هم داره پاسخ ميده. ولي خيلي از انتقادها بي مبنا و بي منطق و افراطي هستن. خواهش ميکنم اگه قبلاً 8 سال زمان داديد، دو سال هم به اين سيستم زمان بديد

avatar
۱۳۹۲-۱۱-۱۵ ۱۱:۳۵

تحسين برانگيزه. هرچند اين سخنان رئيس جمهور رو ما دانشگاهيان قبلا با تمام وجود درک کرده بوديم اما کسي جرأت گفتنشان را نداشت. (مخصوصا"عده اي چه کاره هستند که...")

avatar
۱۳۹۲-۱۱-۱۵ ۱۱:۵۰

جناب روحاني اگر واقعا به اين حرفها اعتقاد داريد پس چرا در انتخاب روساي دانشگاه ها رفته ايد سراغ يه سري افراد خاص از جناح سياسي خاص و افراد شايسته را اصلا نمي بينيد و يا کنار مي گذاريد؟ شما حتي در انتخاب وزرا و معاونين و مديران مياني هم افراد شايسته را صرفا به دليل اينکه در هشت سال گذشته سمت داشته اند حذف مي کنيد!! اي کاش اينقدر وقتي به دانشجو و دانشگاهيان مي رسيديد اينگونه شعار نمي داديد و ... هر سايتي که مي رويم و يه انتقاد خيلي کوچک هم که مي کنيم اجازه انتشارش را ندارند و حرف ها و انتقادها را ناديده مي گيرند! به عنوان مثال يکيش همين ايسنا که هيچوقت انتقادها را چاپ نمي کنه و فقط کساني که به به و چه چه مي کنند نظراتشون منتشر مي شه.

avatar
۱۳۹۲-۱۱-۱۵ ۱۲:۰۱

فقط بنده خدا زيبا کلام بعضي موقع ها حرف مي زنه وانگار ديگر هيچکس نيست.

avatar
۱۳۹۲-۱۱-۱۵ ۱۲:۵۶

درود بر دکتر روحاني با تفکراتش. باور کنيد اگر اين تفکرات عملي شوند ثباات، اميد به اينده و تلاش و رقابت در دانشگاه بيشتر خواهد شد. مشکل ما در دانشگاهها و نهادهاي پژوهشي و فرهنگي اين است که در استان ها بعضي افراد امنيتي در رأس اين نهادها قرار گرفته اند و دارند برخوردهاي حذفي سياسي با افراد مي کنند که انتظار مي رود اين افراد هر چه سريعتر عزل شوند.

avatar
۱۳۹۲-۱۱-۱۵ ۱۳:۴۶

آقاي روحاني اين جوانان براي آينده ايران به شما چشم دوختنه اند . متشکريم

avatar
۱۳۹۲-۱۱-۱۵ ۱۳:۵۱

آيا در دولت هاي قبلي به منتقدين لقب کم سواد داده مي شد. بعد از تحقير هنرمندان و خبرنگاران با جاَي دادن آن در ليست چند کيلو مرغ و برنج کوپني حالا بقيه مردم کم سواد هستند و اگر تعريف کنند دانشمند ناميده مي شوند. متن توافق به زبان انگليسي منتشر شده است. دولتيان براي چه اظهار مي کنند که متن محرمانه است. شايد چون مردم بي سوادند!!!

avatar
۱۳۹۲-۱۱-۱۵ ۱۴:۱۹

آقاي رييس جمهور فرموديد چرا در علوم انساني پيشرفت نميکنيم؟ از نظر من هر اندازه براي يک بخش بيشتر اهميت قائل شويم آن بخش هم بيشتر رشد خواهد کرد. اگر به همان اندازه که به انرژي هاي نو اهميت ميدهيم و هزينه ميکنيم در علوم انساني هم هزينه مي کرديم شرايط بسيار بهتر از حال مي شد. شما کافيست هزينه اي که در بخش علوم انساني در کشورهاي مختلف انجام ميشود را ببينيد تا متوجه شويد چرا بين کشورهاي توسعه يافته و بقيه کشورها تفاوت هست. آقاي رييس جمهور تکنولوژي روز دنيا را مي شود وارد کرد اما علوم انساني را بايد پايه ريزي کرد و بايد ساخت. پس اندکي بيشتر اين بخش را دريابيد!

avatar
۱۳۹۲-۱۱-۱۵ ۱۴:۳۲

جناب رئيس جمهور محترم؛ واقعا اگه بخواهم به عنوان يه استاد دانشگاه ، در مورد دستاوردها و پيامدهاي قرارداد ژنو بيني و بين الله حرف بزنم کفه پيامدها خيلي بيشتر از دستاوردها خواهد بود. و در اين صورت بنا بر استدلال تلويحي شما جز آن دسته از اشخاص بي سوادي خواهم بود که از جايي تغذيه مي شوم.

avatar
۱۳۹۲-۱۱-۱۶ ۰۲:۴۸

همکار محترم، رئيس جمهور از اصطلاح کم سواد استفاده کردند نه بي سواد و از متن سخنراني ايشان نمي توان استدلال کرد که هرکس با مذاکرات ژنو مخالف است کم سواد است. ولي نظر من اين است که مخالفين مذاکرات ژنو از اوضاع کشور بي اطلاع هستند. آيا شما از پيامد هاي تحريم ها آگاهيد؟ آيا شما مي دانيد آلودگي هوا بر اثر بنزين غير استاندارد چقدر افزايش يافته؟ آيا مي دانيد ميزان سرطان و ساير بيماريها بر اثر آلودگي محيط زيست چقدر افزايش يافته؟ آيا مي دانيد بخش قابل توجهي از ملت مخصوصا سرطانيها قادر به تهيه دارو نيستند؟ آيا مي دانيد بر اثر تحريمها چند نفر تاکنون مرده اند؟ ....!!! اينها را در کفه دست آوردهاي قرارداد ژنو قرار دهيد خواهيد ديد که ترازويتان جابجا خواهد شد.

avatar
۱۳۹۲-۱۱-۱۵ ۱۴:۵۹

احساس ميکردم وعده هاي زمان انتخابات آقاي ريس جمهور فراموش شده ولي با اين سخنراني شيوا و اصلاح طلبانه اميدوار به آينده شدم زنده باد خاتمي و هاشمي و روحاني

avatar
۱۳۹۲-۱۱-۱۵ ۱۶:۱۵

همين دليل بر اين است که شما انحصار طلب هستيد و بار ديگر روشن ساخت که اصلاح طلب ها فقط مدعي نقد آزاد هستند... منظورشان اين است که فقط خودشان حق اظهار نظر دارند...

avatar
۱۳۹۲-۱۱-۱۵ ۱۵:۲۰

طرف استاد دانشگاه ست يعني عقلش نميرسه بايد چه بگه ديگه اينقدر که مي فهمه حتما فهميده اين توافق ارزش چنداني نداره.

avatar
۱۳۹۲-۱۱-۱۵ ۱۵:۳۲

واقعاآدماي بي جنبه اي هستيم.رئيس جمهور مملکت چند کلمه حرف زد همه صداشون در اومد!بعد يه عده که معلوم نيست سمتشون چيه هر روز حرف ميزنن و سرو صدا راه ميندازن هيشکي صداش در نمياد!واقعا که جالبه!

avatar
۱۳۹۲-۱۱-۱۵ ۱۷:۰۷

بررسي متون نظرات انحرافات رفتاري نظردهندگان را به روشني نشان ميدهد، استفاده از روش هايي مانند مغلطه يا فرار به جلو و يا طرح سوال به جاي پاسخ دادن به سوال، روش منتخب براي فرار از واقعياتي است که به کام برخي شيرين نيامده است.

avatar
۱۳۹۲-۱۱-۱۵ ۱۸:۲۷

زنده باد آزادي زنده باد راست گويي ورک گويي زنده باد. روحاني

avatar
۱۳۹۲-۱۱-۱۵ ۱۹:۱۴

بامحمودهم نظرم.

avatar
۱۳۹۲-۱۱-۱۵ ۱۹:۴۴

خيلي حرفها براي گفتن هست اما ما رو از نون خوردن ميندازند ما اول بايد به فکر خانواده خود باشيم بعد به فکر ملت و کشور پس با اين جوي که حراست درست کرده و هر چيزي رو به سياست و امنيت و بي ديني ربط ميده نميشه حرفي زد. هر نقدي بشه اونها به چشم نقد به خدا و اسلام ميدونند. هنوز که هنوزه در سن 40 سالگي از من استاد ميخواهند وضو گرفتن رو توضيح بدم به کي بگم خدايا

avatar
۱۳۹۲-۱۱-۱۵ ۲۰:۵۰

فکر کنم بعضي ها هنوز به دنبال استراتژي «بگم» هستند و هر کاري ميکنند تا اقدامات مفيد دولت رو سياه کنند. اينها هنوز در فکر انتقام جويي هستند تا انتقاد هايي که در 8 سال گذشته به آنها وارد شده رو تلافي کنند و هرکسي که ميخواد اظهار نظر بکنه, اول به گذشته ي اون نگاه ميکنندو ميگن «تو فتنه گري». اما بي خبرند که 8 سال زمان کافي براي اقدام بود و الان نوبت ملت ايرانه که توانايي خودشونو به رخ جهان بکشند.

avatar
۱۳۹۲-۱۱-۱۵ ۲۱:۰۸

من عضو هيات علمي و دانشجوي دکتري هستم. سخنان رياست جمهوري حداقل مرا به ادامه تحصيل و خدمت براي کشورم اميدوار کرد. اميدوارم اين راه و نگرش ادامه يابد زيرا اين نگرش باعث دلگرم شدن افراد دلسوز جامعه مي شود که به نفع همه از جمله مخالفان است.

avatar
۱۳۹۲-۱۱-۱۵ ۲۲:۳۶

برخي از اعضاي هيئت علمي رشته تحصيليشان با گروه آموزشي آنها مطابق نيست. با پارتي کلفت آمده اند