در نشستی خبری در تهران

مسجدی: نمی‌خواهیم عراق محل کشمکش ایران و دیگران باشد/ به بهبود روابط بغداد و اربیل کمک می‌کنیم

مسجدی

سفیر ایران در عراق اعلام کرد: ایران تلاش می کند که به بهبود روابط بین بغداد و اربیل کمک کند به نحوی که منافع دو طرف تامین شود.

به گزارش ایسنا، ایرج مسجدی صبح روز شنبه در نشستی خبری در تهران اعلام کرد: در حال حاضر سطح مناسبات تجاری و اقتصادی ایران و عراق حدود ۱۲ میلیارد است.

این دیپلمات ارشد کشورمان در بخشی دیگر از صحبت های خود مرز دو کشور را یکی از امن ترین و فعال ترین مرزهای منطقه عنوان کرد و گفت : تمام مرزهای دو کشور در زمینه مبادلات اقتصادی فعال هستند.

سفیر ایران در عراق در  بخشی دیگر از سخنان خود با خبرنگاران افزود: ما نمی‌خواهیم عراق محل کشمکش بین ما و دیگران شود مثلاً ما با عربستان و آمریکا مشکل داریم ولی این ربطی به عراق ندارد. عراق یک کشور مستقل است و خودشان در مورد منافع و مصالح‌شان تصمیم‌گیری می‌کنند.

وی تاکید کرد: رابطه بین عراق و عربستان به این معنا نیست که عربستان در عراق  بیاید و جای ما بنشیند . مقامات دو کشور ایران و عراق  بر گسترش و تقویت روابط تاکید دارند.

پرونده خسارات جنگ ایران و عراق مفتوح است

ایرج مسجدی، در ادامه نشست خبری خود در موسسه مطالعات راهبردی اندیشه‌سازان نور که با عنوان "هزینه‌ها و منافع روابط ایران و عراق" برگزار شد، در پاسخ به سوالی در مورد پیگیری خسارت‌های حمله عراق به ایران در جریان جنگ تحمیلی و این که چرا تا کنون این خسارت‌ها به ایران پرداخت نشده است، گفت: این موضوع مربوط به قطعنامه ۵۹۸ است. مواد زیادی از این قطعنامه اجرا شده است. در مورد خسارت‌های مربوط به جنگ هنوز فرصتی پیدا نشده است که به این موضوع رسیدگی شود. در زمان صدام این موضوع محقق نشد بعد از سقوط صدام، دولت عراق آن‌چنان درگیر بحران‌های مختلف شده است که تا کنون این امکان فراهم نشده است که به این موضوع رسیدگی شود.

این دیپلمات کشورمان افزود: این موضوع یک پرونده مفتوح بین دو کشور است و باید در شرایط مناسبی به این موضوع رسیدگی شود.

سفیر ایران در عراق با تاکید بر این‌که به احتمال زیاد ایران یک برآورد اولیه از این خسارت‌ها وجود دارد، گفت: نحوه پرداخت خسارت‌ها و این‌که این خسارات‌ها را باید عراق یا سازمان ملل پرداخت کند، به مذاکراتی بستگی دارد که در این ارتباط انجام می‌شود. 

این دیپلمات ایرانی کشورمان در عراق در پاسخ به سوالی در مورد همکاری‌های نظامی و دفاعی ایران در دوران پساداعش گفت: در این دوران نیز روابط نظامی و همکاری‌های دفاعی ایران در سطوح مختلف با عراق ادامه پیدا می‌کنند.

مسجدی با اشاره به کمک‌ های نظامی و مستشاری ایران به عراق در جریان مبارزه با داعش اظهار کرد: در جریان مبارزه عراق با گروه‌های تروریستی در این کشور، ایران در زمینه‌های مستشاری، آموزشی، سازماندهی، مدیریت و لجستیک به بغداد کمک کرد. در واقع حمایت ایران از عراق در مبارزه با تروریسم یک حمایت همه جانبه بود و این حمایت‌ها بنا بر خواست دولت عراق و شرایط و نیاز آن کشور بود. حضور مستشاران ایرانی در عراق و سردار قاسم سلیمانی به عنوان فرمانده میدان یک حضور جدی و میدانی بود.

وی ادامه داد: با پایان یافتن داعش در عراق طبیعی است که این حضور و فعالیت‌ها کم‌تر شود چون این همکاری‌ها متناسب با شرایط و نیاز صورت می‌گیرد.

سفیر ایران در عراق با تاکید بر این‌که روابط دفاعی و امنیتی ایران و عراق کماکان ادامه خواهد یافت، تصریح کرد: ما با ارتش، پلیس، وزارت دفاع، وزارت کشور و حشد الشعبی ارتباط خوبی داریم.

سفیر ایران در عراق در ادامه گفت‌وگوی خود باخبرنگاران در پاسخ به سوالی در ارتباط با جریان لغو روادید بین ایران و عراق گفت: از طرف جمهوری اسلامی ایران آمادگی برای این موضوع وجود دارد و ما به صورت رسمی اعلام کرده‌ایم که خواهان لغو روادید بین دو کشور هستیم.

ایرج مسجدی با بیان اینکه این موضوع از سوی طرف عراقی هنوز اجابت نشده، تصریح کرد: آنها می‌گویند برای تحقق این موضوع نیاز به زمان دارند و برای آنها در حال حاضر دو موضوع درآمد مالی که از طریق صدور ویزا حاصل می‌شود و همچنین ایجاد زیرساخت‌های لازم برای لغو روادید دارای اهمیت است. از طرف دیگر مسائل امنیتی را نیز در این ارتباط مورد توجه قرار دارند.

این دیپلمات کشورمان خاطر نشان کرد: اما روز به روز زمینه برای تسریع این روند فراهم‌تر می‌شود.

سفیر ایران در عراق همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با تعداد زندانیان ایرانی در عراق و همچنین زندانیان عراقی در ایران گفت: من در حال حاضر آمار دقیق تعداد آنها را به یاد ندارم ولی تا کنون بین قوه قضائیه ایران و مقامات قضایی عراق جلسات و گفت‌وگوهای خوبی صورت گرفته و توافقات مناسبی در زمینه استرداد زندانیان بین دو کشور صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه به صورت مستمر این موضوع در حال انجام است، ادامه داد: در ایام اربعین امسال ما از مقامات عراقی درخواست کردیم که اگر در زمینه حرکت زائران اربعین بحث قضایی مطرح می‌شود، آن مساله را در مرزها حل و فصل کند و روند به گونه‌ای نباشد که موضوع به دادگاه و محاکم قضایی بکشد. آنها نیز در این زمینه همکاری خوبی داشته‌اند.

وی گفت: در سفارت آمار دقیقی از تعداد زندانیان ایرانی در بخش اقلیم کردستان و حکومت مرکزی عراق داریم و موضوع استرداد آنها را به صورت جد پیگیری می‌کنیم.

این دیپلمات ایرای در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان این‌که عراق به تازگی از دو بحران بسیار بزرگ با موفقیت بیرون آمد، اظهار کرد: بحران اول مبارزه این کشور با داعش و گروه‌های تکفیری بود. گروه‌های تکفیری بخش‌هایی از این سرزمین را اشغال کرده بودند و تهدید جدی و مهم برای این کشور و منطقه بودند. جمهوری اسلامی ایران در این زمینه در کنار دوستان عراقی بود و در  حمایت از آنها برای عبور از این بحران نقش مهمی را ایفا کرد و مقامات عراقی نیز از این همکاری قدردانی کردند.

مسجدی بحران دوم را بحث کردستان عراق و مسائل مربوط به آن عنوان کرد و افزود: اگر این موضوع به درستی مدیریت نمی‌شد، ممکن بود تبدیل به یک بحران جدی در این کشور شود و حتی به جنگ داخلی در عراق منجر شود. دوستان عراقی این مساله را نیز با موفقیت پشت سر گذاشتند و در این پرونده نیز ایران نقش مهمی داشت.

سفیر ایران در عراق با بیان این‌که در حال حاضر این کشور با عبور از این بحران‌ها وارد مرحله جدیدی یعنی مرحله سازندگی، بازسازی و گسترش روابط اقتصادی و سیاسی خود با سایر کشورها شده است، خاطر نشان کرد: در واقع دوران جدیدی فرا روی عراق است که از این دوران به عنوان دوران بازسازی و سازندگی یاد می‌شود. قطعا در این مرحله هم باید ایران نقش بی‌بدیلی را ایفا کند و ما باید در کنار دولت و ملت عراق در سازندگی این کشور فعال باشیم و این وظیفه ایران به عنوان یک کشور همسایه و دوست عراق است.

او در ادامه به تشریح سطح تعاملات سیاسی و اقتصادی ایران و عراق در زمان کنونی پرداخت و گفت: امروز روابط ما در یک سطح خوبی قرار دارد. در ابعاد امنیتی، نظامی و دفاعی رابطه بسیار خوبی وجود دارد و در بعدهای فرهنگی، دانشگاهی و علمی این روابط قابل توجه است.

مسجدی روابط دو کشور را در سطح اجتماعی روابط بی‌نظیری عنوان کرد و گفت: هر ساله بین دو کشور شش میلیون نفر ایرانی و عراقی رفت و آمد می‌کنند که عموما چهار میلیون نفر از ایران با احتساب زائرین اربعین به عراق سفر می‌کنند و بین یک میلیون و 700 تا دو میلیون عراقی نیز به ایران سفر می‌کنند.

وی با بیان این‌که این سفرها دارای جنبه‌های زیارتی، فرهنگی، درمانی و ... است، اظهار کرد: در بعد سیاسی نیز روابط ما با دولت‌های عراق بعد از سقوط صدام روابط خوبی بوده است. دو کشور در بعد پارلمانی نیز با یکدیگر تعاملات خوبی دارند.

مسجدی همچنین به رابطه ایران با منطقه اقلیم کردستان عراق اشاره کرد و گفت: گرچه در قضیه کردستان فطره‌ای در روابط ایران و اقلیم به وجود آمد، اما همواره روابط ایران و اکراد حسنه بوده است و ایران تلاش می‌کند که به بهبود روابط بین بغداد و اربیل کمک کند به نحوی که منافع دو طرف تامین شود.

ایران در رتبه دوم مناسبات اقتصادی عراق است

وی هم‌چنین به سطح تعاملات اقتصادی ایران و عراق اشاره کرد و گفت: در بعد مناسبات اقتصادی با عراق، ایران در حال حاضر در رتبه دوم قرار دارد. چینی‌ها در رتبه اول هستند و ایران و ترکیه در رتبه دوم و سوم قرار گرفته‌اند. در حال حاضر حجم معاملات بازرگانی بین دو کشور 6.5 تا 7 میلیارد دلار در سال است و اگر موضوع فروش برق، گاز و همچنین موضوع زائران را نیز  در نظر بگیریم، می‌توان گفت سطح مناسبات تجاری و اقتصادی بین ایران و عراق 12 میلیارد دلار است.

مسجدی اعلام کرد: هدف‌گذاری ما این است که مناسبات اقتصادی و تجاری خود را در یک برنامه پنج ساله به 20 میلیارد دلار افزایش دهیم.

سفیر ایران در عراق با بیان این‌که در حال حاضر روزانه بین هفت تا 12 میلیون مترمکعب گاز از نفت شهر به بغداد صادر می‌شود و سه نیروگاه در عراق از گاز ایران برای تولید برق استفاده می‌کنند، ادامه داد: این ظرفیت تا سقف 40 میلیون متر مکعب قابل توسعه است.

وی با بیان اینکه 3200 مگاوات نیز برق به صورت مستقیم و غیرمستقیم از ایران به عراق ارسال می‌شود، ادامه داد: قراردادهای زیادی در بخش بازرگانی، تجاری بین دو کشور منعقد شده است.

مسجدی با بیان این‌که مرز ایران و عراق یکی از طولانی‌ترین مرزها در منطقه است ودر عین حال یکی از امن‌ترین مرزها است، خاطر نشان کرد: تمام مرزهای ما بین دو کشور در مبادلات اقتصادی فعال هستند.

سفیر ایران در عراق همچنین اعلام کرد: چهار هزار دانشجوی عراقی به صورت رسمی در دانشگاه‌های ایران مشغول به تحصیل هستند.

وی با اشاره به در پیش بودن انتخابات پارلمانی و شوراها در این کشور گفت: طبق آنچه اعلام شده این انتخابات در اردیبهشت ماه برگزار می‌شود و ما امیدواریم انتخاباتی خوب و موفق در عراق برگزار شود و ما به آنها اعلام کرده‌ایم که حاضریم هرگونه کمکی را برای برگزاری یک انتخابات با شکوه در عراق به دوستان عراقی‌مان ارائه کنیم.

این دیپلمات کشورمان در ادامه نشست خبری خود با خبرنگاران در تهران در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که اعلام شده در برخی از مناطق عراق تعرفه ورود کالاهای ایرانی افزایش پیدا کرده و این باعث حضور کم‌رنگ‌تر ایران در بازار عراق شده به نحوی که ترکیه جای ایران را در این منطقه به نوعی گرفته است، اظهار کرد: برخلاف آنچه که گفته می‌شود پیش از این ترکیه در بحث تعاملات اقتصادی با عراق در رتبه دوم در این کشور قرار داشت و ایران رتبه سوم را داشت اما در حال حاضر طبق آخرین آمار رسمی که از سوی عراق اعلام شده است در حال حاضر چین رتبه اول در بازار این کشور را دارد و بعد ایران و سپس ترکیه. بنا بر این اگر ترکیه قبلا در بازار عراق رتبه دوم را داشت اکنون به رتبه سوم تنزل پیدا کرده و ایران جای آن را گرفته است.

وی با بیان اینکه البته این موضوع نیز مورد توجه است که ترکیه تلاش می‌کند در بازار عراق حضور خوب و جدی داشته باشد، در مورد عوارض گمرکی نیز گفت: ‌در برخی از استان‌های عراق آنها به دلیل درآمدهای محلی بعضا عوارض ورود کالا را کم و زیاد می‌کنند مثلا ما در فرودگاه نجف شاهد افزایش تعرفه‌ها برای پروازهای ایران بودیم که در همین چارچوب ما پروازهای‌مان را به نجف متوقف کردیم.

مسجدی با بیان این‌که این مشکلات وجود دارد ولی ما باید تلاش کنیم که این مسائل باعث کاهش سطح مناسبات اقتصادی نشود، بار دیگر به تعاملات ایران و عراق در زمینه انرژی از جمله گاز و برق اشاره کرد و افزود: ما آمادگی داریم سطح مناسبات‌مان را در این زمینه‌ها افزایش دهیم ولی در مورد برخی از مسائل به دلیل مشکلات زیرساختی عراقی‌ها آمادگی لازم در این زمینه را ندارند چرا که بخش زیادی از هزینه‌های آنها در سال‌های اخیر صرف مبارزه با تروریسم شده است.

وی همچنین در مورد همکاری‌های آبی ایران و عراق توضیح داد و گفت: ما در این زمینه دریغ نکرده‌ایم ولی باید در نظر بگیریم که ایران نیز خود با موضوع خشکسالی روبروست. از طرف دیگر هشت درصد آب‌های عراق از طرف ایران تامین می‌شود و بیش از 90 درصد آن از طرف سوریه و قسمت شمالی این منطقه و من به خبرنگاران عراقی نیز که در این ارتباط سوال کرده بودند توضیح دادم، ما در این زمینه دریغی نداریم ولی آنها باید به این موضوع نیز توجه کنند درصد بسیار کمی از آب آنجا از طرف ایران تامین می‌شود و از دیگر سو ایران نیز در این زمینه خود با مشکلاتی روبرو است.

این دیپلمات کشورمان همچنین به همکاری‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی ایران و عراق اشاره کرد و گفت: دو کشور در این زمینه همسویی خوبی دارند گرچه ممکن است در مورد برخی از پرونده‌ها و مسائل ما توقعات بیش‌تری از عراقی‌ها داشته باشیم اما عراقی‌ها واقعا تلاش کردند که در مناسبات بین‌المللی و منطقه‌ای خواسته‌های ایران را نیز تامین کنند.

ما با آمریکایی‌ها و سعودی‌ها مشکل داریم ولی این مشکل ربطی به عراق ندارد

مسجدی با تاکید بر این‌که عراق با هیچ معادله منطقه‌ای و بین‌المللی که علیه ایران بوده، همراهی نکرده است، ادامه داد: البته همان‌طور که گفتم شاید در برخی از موارد توقع و درخواست ما این بوده که عراقی‌ها با یک موضوع مخالفت شدیدتری کنند و شاید این توقع به حق بوده است. از دیگر سو ما شاهد این هستیم که مقامات عراقی نیز نگاه مثبتی به ایران دارند و تلاش داشته‌اند که خواسته‌های ایران را در مناسبات سیاسی و منطقه‌ای تامین کنند.

سفیر ایران در عراق تصریح کرد: ما نمی‌خواهیم سرزمین عراق محل کشمکش بین ما و دیگران باشد. ما با آمریکایی‌ها و سعودی‌ها مشکل داریم ولی این مشکل ربطی به عراق ندارد. عراق یک کشور مستقل است و خودشان منافع و مصالح‌شان را تشخیص می‌دهند.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی در مورد گسترش روابط عراق و عربستان، گفت: گسترش روابط بین این دو کشور به این معنا نیست که عربستان بیاید در عراق جای ما بنشیند. مقامات دو کشور ایران و عراق بر گسترش روابط با یکدیگر تاکید دارند و این حق دولت و ملت عراق است که خودشان تصمیم بگیرند.

مسجدی با بیان این‌که گسترش روابط بین دو کشور ایران و عراق در دستور کار مقامات دو طرف است، افزود: عراق بخشی از جبهه مقاومت است. امروز جبهه مقاومت قوی‌تر از گذشته شده است. روز به روز تقویت‌ شده است و دشمنان آن ضعیف شده‌اند.

حشد الشعبی نیروی بازدارنده در برابر خطرات احتمالی پیش‌روی عراق است

این دیپلمات کشورمان با بیان این‌که کشورهای عضو جریان مقاومت ممکن است در زمینه‌هایی اختلاف نظر داشته باشند، ادامه داد: وجود اختلاف نظر یک امر طبیعی است مثل اختلافی که ممکن است در یک خانواده باشد و همان‌طور که گفتم در این موضوع آنچه که مهم است این است که جبهه مقاومت رو به پیشرفت است.

وی همچنین با اشاره به نقش حشد الشعبی یا بسیج مردمی عراق در مبارزه با داعش و نقش مرجعیت عراق در تشکیل این گروه، گفت: حشد الشعبی یک نیروی بازدارنده در برابر خطرات احتمالی پیش‌روی عراق است. تروریسم هنوز به طور کامل در عراق پایان نیافته است. در برخی از جاها بستر آن فراهم است و از حشدالشعبی می‌توان به عنوان یک قدرت بازدارنده در راستای تامین امنیت امروز و آینده عراق نام برد.

مسجدی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا در مورد انتخابات پارلمانی پیش‌رو در عراق و اختلافاتی که بین برخی از گروه‌های شیعه در عراق وجود دارد و این‌که ایران از این اختلافات نگران است؟ بیان کرد:‌ در انتخابات در عراق ما جریان‌های مختلفی داریم و وجود اختلاف بین جریان‌های مختلف از جمله شیعیان در جریان انتخابات یک امر عادی است و ما این موضوع را در ایران نیز شاهد هستیم. مهم این است که بعد از انتخابات در یک فراکسیون واحدی شرکت کنند، فراکسیونی که اکثریت پارلمانی را تشکیل می‌دهد.

این دیپلمات کشورمان با بیان این‌که نبود اختلاف یک امر غیرممکن است، ادامه داد: مهم این است که این اختلافات به تنازع منجر نشود.

آقای العبادی امروز جایگاه مهمی در عراق دارد و در انتخابات وضعیت خوبی خواهد داشت

وی با بیان این‌که ما علاقه‌مند هستیم که انتخابات به صورت با شکوه و به شکل حداکثری در عراق برگزار شود، در پاسخ به سوال دیگر ایسنا در مورد ارزیابی ایران از فعالیت‌های حیدرالعبادی نخست‌وزیر عراق و این‌که ایران از نخست‌وزیری وی حمایت خواهد کرد یا نه؟ گفت: در دوران نخست‌وزیری آقای حیدر العبادی، این کشور توانست در مبارزه با داعش و تروریست‌ها موفق شود، بحث کردستان را پشت سر بگذارد و امروز جایگاه مهمی را آقای العبادی در عراق دارد و به نظر می‌رسد که در جریان انتخابات نیز از وضعیت خوبی برخوردار باشند.

مسجدی همچنین در مورد نخست‌وزیری آینده عراق نیز بیان کرد: این موضوع معطوف به تصمیم عراقی‌ها است و ما از هر تصمیمی که مردم و گروه‌های سیاسی عراق اتخاذ کنند حمایت می‌کنیم. ما به رای شیعیان و انتخاب آنها احترام می‌گذاریم، برای ما فرقی نمی‌کند حیدر العبادی یا فرددیگری باشد، مهم آن است که آن کسی مسوولیت را بر عهده بگیرد که مردم عراق آن را انتخاب می‌کنند.

این دیپلمات ایرانی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا مبنی بر اینکه به تازگی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و همچنین سخنگوی سپاه پاسداران اعلام کردند که در اعتراضات اخیر مردمی در ایران برخی از عوامل خاندان صدام و حزب بعث دخالت داشتند و جلساتی را نیز با برخی از مقامات سیا در اربیل کردستان عراق برگزار کرده‌اند این در حالی است که وزارت خارجه این گزارش‌ها را دقیق عنوان نکرده است، آیا شما به عنوان سفیر ایران در عراق اطلاعی از این موضوع دارید؟ گفت: من اطلاعی در این ارتباط ندارم بنا بر این نمی‌توانم به این سوال پاسخ دهم.

سفیر ایران در عراق همچنین در پاسخ به سوالی در مورد بحث ریزگردها و همکاری‌های ایران و عراق در این زمینه، با مهم ارزیابی کردن این موضوع، گفت: تا کنون بحث‌های زیادی بین این دو کشور در این زمینه صورت گرفته است. عراقی‌ها با توجه به مشکلاتی که در این کشور وجود داشته نتوانستند در این زمینه اقدامات مناسب را داشته باشند.

وی گفت با وجود این‌که موضوع ریزگردها در دستور کار مذاکرات بین دو کشور است امیدواریم با تلاش‌هایی که صورت می‌گیرد، بتوانیم این مساله را حل کنیم. این موضوعی نیست که بشود یک شبه آن را حل کرد و برای حل آن احتیاج به همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی وجود دارد.

مسجدی همچنین در مورد دخالت‌های آمریکا در امور عراق و تلاش آنها برای تضعیف ایران در منطقه به خصوص در این کشور، اظهار کرد: قلدری آمریکا و ترامپ هیچ وجاهت بین‌المللی و قانونی ندارد و این موضوع بر کسی پوشیده نیست. آمریکایی‌ها به گونه‌ای رفتار می‌کنند که انگار خود را مالک همه جا می‌دانند.

این دیپلمات کشورمان ادامه داد: این‌که آمریکایی‌ها تصور می‌کنند برای مردم کشوری مثل عراق می‌توانند خط و نشان بکشند تصور اشتباه است و در پیشبرد این هدف موفق نمی‌شوند و مردم عراق نسبت به استقلال و سرزمین‌شان بسیار جدی هستند.

وی با تاکید مجدد مبنی بر این‌که این مردم عراق هستند که سرنوشت کشورشان را تعیین می‌کنند، در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: مناسبات بین ما و عراق آنقدر جدی و عمیق است که هیچ کشوری از جمله آمریکا و عربستان نمی‌توانند جایگزین آن شوند. ایران و عراق بر گسترش روابط تاکید دارند و هدف‌گذاریشان این است که سطح مناسبات خود را در یک برنامه پنج ساله به 20 میلیارد دلار برسانند.

باید در بازسازی مناطق اهل سنت مشارکت داشته باشیم تا آنها از خدمات ایران نیز بهره‌مند شوند

مسجدی در سخنان خود با تاکید بر اینکه باید شرکت‌ها و بخش خصوصی ایران در بازار عراق حضور پیدا کند و با به وجود آمدن یک مشکل نباید از حضور در این بازار صرف‌نظر کنند، ادامه داد: من معتقدم که ما باید در مناطق اهل تسنن نیز حضور داشته باشیم و به نحوی عمل کنیم که آنها نیز از خدمات ایران بهره‌مند شوند، مثلا در بازسازی مناطق اهل سنت مشارکت داشته باشیم.

سفیر ایران در عراق با بیان اینکه ما نباید کاری کنیم که با دست خودمان روابط تضعیف شود و بازار عراق را از دست بدهیم، به فعالیت منطقه آزاد اروند اشاره کرد و گفت: در حال حاضر بین سه تا پنج هزار عراقی روزانه وارد این منطقه می‌شوند. موضوع ویزا در این منطقه برداشته شده و ما تاکید داریم که باید مناطق آزاد گسترش پیدا کند و مساله ویزا در این مناطق را حل کنیم، این موضوع به گسترش روابط اقتصادی کمک ویژه‌ای می‌کند.

مسجدی همچنین به برخی از طلب شرکت‌های ایرانی از عراق اشاره کرد و گفت: این میزان طلب حدود 110 میلیون دلار بود که با پیگیری‌های انجام شده رقم آن اکنون به حدود 12 الی 13 میلیون دلار کاهش پیدا کرده است.  

درباره گسترش روابط عراق و عربستان جای نگرانی نیست

وی همچنین از برخی از نگرانی‌های بیش از اندازه در کشور به خاطر گسترش روابط عربستان سعودی و عراق انتقاد کرد و گفت: بعضا اظهار نگرانی‌هایی را در این زمینه در رسانه‌ها می‌بینیم در حالی‌که به نظر می‌رسد جای نگرانی به این شدت وجود ندارد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.