• دوشنبه / ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۳:۳۴
  • دسته‌بندی: علم و فناوری ایران
  • کد خبر: 98051407139
  • منبع : معاونت علمی ریاست جمهوری

ستاری عنوان کرد

حمایت معاونت علمی از رونق کسب‌وکارهای حوزه علوم انسانی/بخش خصوصی به میدان سرمایه‌گذاری وارد شود

حمایت معاونت علمی از رونق کسب‌وکارهای حوزه علوم انسانی/بخش خصوصی به میدان سرمایه‌گذاری وارد شود

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور گفت: حرکت در مسیر تجاری‌سازی ظرفیت‌های علوم انسانی با میدان دادن به کسب و کارهای دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها، فرصت‌های تازه اشتغال و ارزش‌آفرینی را از راه برطرف کردن مشکلات جامعه خلق می‌کند و پیروزی در میدان مبارزه تمام عیار علیه تهاجم فرهنگی را به ارمغان می‌آورد.

به گزارش ایسنا، سورنا ستاری در جمع دانشجویان حاضر در «پنجمین دوره گفتمان نخبگان علوم انسانی» با اشاره به اهمیت علوم انسانی در تحول جامعه و خلق ارزش افزوده، بر اهمیت وجود یک زیست‌بوم برای بروز توانمندی‌ها در حوزه علوم انسانی تاکید و اظهار کرد: نام دانشمندان ارزنده‌ای همچون ابن هیثم، زکریای رازی و فارابی بر تاریخ این کشور ماندگار شده است، اما اکنون با وجود این که کشور در آموزش نسبت به هر دوره دیگری به میزان بیشتری بودجه هزینه می‌کند، اما نتوانسته‌ایم این تجربه موفق را در بروز و ظهور دانشمندان نام آور تکرار کنیم. خلأ وجود یک زیست‌بوم مساعد برای بروز این دانشمندان حس می‌شود.

ستاری از جزم شدن عزم‌ها برای ایجاد زیست‌بوم مساعد نوآوری‌ها و زمینه بروز دانشمندان تاریخ‌ساز کشور سخن گفت و ادامه داد: این ظرفیت شکوفایی دانشمندان برجسته در میان دانشجویان و استعدادهای برتر کشورمان وجود دارد، اما باید محیطی وجود داشته باشد تا این افراد توانمندی‌هایشان را نمایان کنند.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور با بیان مثالی، توسعه پایدار را مستلزم وجود این زیست‌بوم دانست و گفت: جنگل‌های دست‌کاشت حوالی پایتخت، بدون بودجه دولت و شهرداری، برای نگهداری ماندگار نخواهد بود؛ در مقابل اما، جنگل‌های بارانی و سرسبز شمال کشور که در یک محیط بومی فضایی رشد یافته، ماندگار و استوار شده است. پژوهش وابسته به بودجه دولتی نیز، کارآمد نمی‌شود و محصول کارآمد و اثرمند برای جامعه از دل پژوهش بخش خصوصی به ثمر می‌نشیند.

به گفته معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور، اندیشه ناصواب ناشی از خام فروشی و نفتی، به ما قبولانده است که حل تمامی مشکلات کشور در گروی درآمدهای نفتی است، در صورتی‌که چنین نیست؛ خوشبختانه این فرهنگ و تفکر در سال‌های اخیر، با حضور فعالان جوان و خلاق دانش‌بنیان و استارتاپی بر بستر زیست‌بوم نوآوری تحول یافته است.

وی با بیان این که بسیاری از کسب و کارهای استارتاپی در مسیر تولید محصولات علوم انسانی گام گذاشته‌اند و به موفقیت‌های چشمگیری در خلق ارزش افزوده و اشغال توأم با تحول فرهنگی جامعه دست‌یافته‌اند، اظهار کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌های حوزه تولید محتوا و علوم انسانی، مبارزان خط مقدم تهاجم فرهنگی و اقتصادی به شمار می‌روند.

ضرورت ایجاد زیست‌بوم لازم برای ورود بخش خصوصی به میدان سرمایه‌گذاری

ستاری با تاکید بر ضرورت تمرکز بر حضور بخش خصوصی، گفت: در حوزه علوم بنیادی و پایه، دولت‌ها موظف به سرمایه‌گذاری هستند، اما برای تولید محصول و لمس رشد اقتصادی، باید میدان به سرمایه‌گذار بخش خصوصی داده شود که با پول خود پژوهش را به پیش می‌برد.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور حضور بخش خصوصی و حمایت از محصول مبتنی بر نیاز بومی جامعه را عامل اثرمند در جریان‌ساز بودن و رونق محصول حوزه علوم انسانی دانست و افزود: محصولی تأثیرگذار خواهد بود که جامعه خواهان و مشتاقش باشد، به ویژه در حوزه علوم انسانی و فرهنگی؛ زمانی جامعه شیرینی چنین محصولی را می‌چشد که بخش خصوصی به میدان سرمایه‌گذاری وارد شود. اگر بتوانیم چنین زیست بومی را برای نقش آفرینی بخش خصوصی به راه بیندازیم، قطعا می‌توانیم اندوخته‌های فرهنگی و تاریخی و دینی خود را نیز به مدد یک محصول ارزش آفرین و رقابتی، فرهنگ‌سازی و ترویج کنیم.

وی ادامه داد: اگر به بخش خصوصی که سرمایه خود را با پژوهش‌های علوم انسانی همراه کند میدان دهیم، قطعا به محصول کارآمد و اثرمند خواهیم رسید. هیچ دانشگاه یا مرکز پژوهشی در دنیا مستقیما محصول تولید نمی‌کند و این کار، در قالب شرکت‌های حمایت شده توسط دانشگاه محقق می‌شود، اگر به دنبال محصول فرهنگی موفق و اثرگذار هستیم، این شرکت‌ها با پشتوانه دانشگاه باید در این مسیر وارد شود.

جایگاه علوم انسانی در رونق اقتصاد دانش‌بنیان

ستاری با اشاره به جایگاه تعیین‌کننده علوم انسانی در رونق اقتصاد دانش‌بنیان، اظهار کرد: هنگامی که از اقتصاد دانش‌بنیان می‌گوییم درباره علوم انسانی صحبت می‌کنیم چراکه بخش عمده‌ای از این اقتصاد، متکی و مبتنی بر علوم انسانی است. بسیاری از کسب و کارهای استارتاپی موفق، سوار بر ویژگی‌های علوم انسانی و تولید محتوا است. غرب با سینمای خود توانسته است تسلط فرهنگی خود را ایجاد کند، ما نیز با فرهنگ چندهزارساله و ارزش‌های غنی دینی، می توانیم در توسعه فرهنگ و اقتصاد به کمک علوم انسانی موفق باشیم.

ستاری با بیان این‌که دانشگاه باید بر مدار حل مشکلات جامعه حرکت کند، افزود: دانشگاه باید جهت‌گیری خود را با مسیر حل مشکلات جامعه و بر اساس ویژگی‌های بومی همراه کند. این جهت‌گیری را در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، به طور جدی پیگیری می‌کنیم.

وی با بیان این‌که در میدان مبارزه تمام عیار فرهنگی علیه کشورمان، شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها سربازان خط مقدم میدان تلاش برای حفظ ارزش‌ها هستند، اظهار کرد: فعالان زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری از جمله شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپی گرفته تا سرمایه گذارهای بخش خصوصی، نقش مهم و سرنوشت‌سازی در رویارویی با تهاجم فرهنگی و اقتصادی ایفا می‌کنند. باید فعالان پشت صحنه از جمله سیاست‌گذاران، نهادهای فرهنگی و دانشگاه‌ها به مثابه جزء جدایی ناپذیر زیست‌بوم، محیطی مساعد برای فعالیت این مبارزان فراهم کنند.

ستاری با بیان این‌که رسالت اصلی علوم انسانی در تولید محصول فرهنگی تحول آفرین و رقابتی، مطابق با ویژگی‌های فرهنگی جامعه پدیدار می‌شود، خاطرنشان کرد: ماحصل پژوهش علوم انسانی به تولید کتاب یا پژوهش محدود نمی‌شود؛  اگر علوم انسانی به درستی در مسیر تجاری سازی قرار گیرد، بسیاری از معضلات اجتماعی و فرهنگی کشور را به دست کسب و کارهای خلاق این حوزه حل می‌کند و همچنین به یک فرصت تازه برای اشتغال و خلق ارزش افزوده بدل می‌شود.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور، از فعالان برجسته و نخبگان علوم انسانی خواست موضوع تجاری سازی را ستون کارهای علمی و پژوهشی خود قرار دهند چراکه فرهنگ‌سازی و ترویج ارزش‌ها، با وجود یک محصول یا خدمت دارای متقاضی و رقابتی مبتنی بر زیست بوم جامعه رنگ واقعیت می‌گیرد.

ستاری همچنین به حمایت از کسب و کارهای دانش بنیان و استارتاپی این حوزه اشاره و تصریح کرد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در این راه، حمایت از زیست بوم نوآوری و رونق کسب و کارهای حوزه تولید محتوا و علوم انسانی را در اولویت‌های خود قرار داده است.

رونمایی از 10 کتاب

همچنین در ادامه این مراسم با حضور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور، از 10 کتاب در حوزه علوم انسانی رونمایی شد.

مجموعه چهار جلدی «ما و علوم انسانی»، شامل درس گفتارهای مقدماتی ارائه شده به دانشجویان شرکت‌کننده طرح در چهار دوره پیشین گفتمان نخبگان علوم انسانی در طول سال‌های 94 تا 97 با ویرایش، طراحی جدید و یکپارچه منتشر شده بود که در این مراسم رونمایی شد.

کتاب «رویکردهای فقهی، فقه فردی، فقه اجتماعی و فقه حکومتی» که درس‌گفتارهای حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر احمد واعظی در دوره‌های این طرح را شامل می‌شد، در میان کتب رونمایی شده در این مراسم قرار داشت.

همچنین کتاب‌های «درآمدی بر چیستی علوم انسانی اسلامی»، «درآمدی بر تکوین حقوق مدرن در ایران»، «درآمدی بر فقه حکومتی و نظام سازی حقوقی» و همچنین کتای «درآمدی بر نسبت فلسفه اسلامی و علوم انسانی» در معرض نمایش حاضرین قرار گرفت.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.