• جمعه / ۲۹ اسفند ۱۳۹۹ / ۰۰:۱۹
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 99122921943
  • منبع : فضای مجازی

نصرالله: می‌توانیم بدون استفاده از دلار از ایران مشتقات نفتی بخریم

نصرالله: می‌توانیم بدون استفاده از دلار از ایران مشتقات نفتی بخریم

دبیر کل حزب‌الله لبنان گفت: ما می‌توانیم بدون استفاده از دلار از ایران مشتقات نفتی بخریم و با لیره پول آن را پرداخت کنیم.

به گزارش ایسنا به نقل از «العالم»، سیدحسن نصرالله در سخنانی تلویزیونی به مناسبت روز «جانباز مقاومت»، به دلایل انتخاب این روز به عنوان روز جانباز پرداخت و گفت که حضرت ابالفضل العباس (ع) شخصیتی فراتر از یک جانباز است.

وی گفت: مجروحان ما به حضرت ابوالفضل العباس این سمبل عظیم اقتدا کردند. در مسیر طولانی‌مان این مجروحان صبر کردند، استقامت کردند و اهل وفا بودند. این مجروحان حتی یک لحظه از این مسیر عدول نکردند و به تلاش در میادین مختلف ادامه دادند.

دبیرکل حزب‌الله در ادامه با تقدیر از خانواده‌های شهدای مقاومت و تسلیت به خانواده‌های شهدای اخیر خاطرنشان کرد: دو برادرمان شیخ احمد الزین و انیس نقاش را از دست دادیم و به خانواده‌هایشان تسلیت می‌گوییم.

نصرالله افزود: اشخاصی که در سال‌های گذشته بویژه در زمان اشغال لبنان توسط اسرائیل مجروح شدند، آگاهی و درکشان نسبت به واقعیت‌ها بیشتر می‌شود. هر روز که می‌گذرد واقعیت گروه‌های تروریستی مسلح و حامیانشان بیشتر آشکار می‌شود. ما در برابر گروه‌های تروریستی تکفیری مسلح قرار داریم که از سوی سازمان جاسوسی آمریکا برای انهدام ملت‌ها و ارتش‌ها تشکیل شده‌اند. رد پای آمریکا در حمایت از این گروهک‌ها از یمن گرفته تا عراق و سوریه دیده می‌شود.

دبیرکل حزب الله به افشاگری‌های یمنی‌ها طی روزهای اخیر درباره روابط بین گروه تروریستی  القاعده با سرویس اطلاعات آمریکا اشاره کرد و گفت: روز به روز حقیقت وجودی این گروه‌های تروریستی و اینکه چه کسی آنها را ایجاد کرده و از آنها حمایت می‌کند، بیشتر برملا می‌شود.

وی افزود: اسناد جدید، نقش سازمان جاسوسی آمریکا در جذب سران داعش در زندان‌های عراق و آزادی‌شان را آشکار می‌کند.

سیدحسن نصرالله در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شرایط حاکم بر لبنان گفت: لبنان در قلب یک بحران واقعی ملی بزرگ اقتصادی، اجتماعی، مالی و سیاسی است و برخی برای شعله‌ور کردن آتش جنگ داخلی در لبنان می‌کوشند.

دبیرکل حزب‌الله لبنان یادآور شد: ما در حزب‌الله نمی‌خواهیم برای تشکیل دولت یا حل اوضاع اقتصادی و مالی یا اصلاح در ساختار حکومت به اسلحه متوسل شویم.

وی گفت: برخی طرف‌های خارجی و داخلی به دنبال سوق‌دادن کشور به سمت جنگ داخلی هستند و برای این کار دنبال «سوخت و هیزم» می‌گردند.

نصرالله با انتقاد از برخی دیدگاه‌ها درباره بحران لبنان گفت: اینکه برخی دلایل اشتباه برای این بحران فرض می‌کنند، بدین معناست که ما به دنبال درمان‌های اشتباه راه افتادیم و هستند کسانی که به دنبال تسویه‌حسابند و برای یافتن راه حل برای بحران‌های موجود تلاش نمی‌کنند.

دبیرکل حزب‌الله لبنان تصریح کرد: بحرانی که لبنانی‌ها با آن روبه‌رو هستند دلایل متعددی دارد و اگر آنها صرفا یک علت را برطرف کنند و بقیه دلایل را کنار بگذارند، به نتیجه مورد نظر نخواهند رسید.

او گفت‌: برخی در تعامل با این بحران‌ها می‌گویند همه مشکلات لبنان زیر سر سلاح لبنان است. آیا ما سلاحمان را زمین بگذاریم مشکلات حل خواهد شد؟ آنها می‌گویند حزب‌الله، حزب‌الله، حزب‌الله ... این ظلم و ستم است که همه تقصیرات را متوجه حزب‌الله بدانیم و بگوییم سلاح حزب مقاومت دلیل این همه مشکلات است.

سیدحسن نصرالله با اشاره به وام‌های گرفته‌شده از سوی لبنان و شرایط اقتصادی این کشور گفت: وضع اقتصادی فعلی ناشی از اوضاع ده‌ها سال گذشته است. مشکلات و بحران‌های لبنان مجموعه دلایلی دارد که می‌توان به قاچاق اموال و پول به خارج و بلوکه‌کردن ودیعه‌ها و سپرده‌ها و انفجار بندر بیروت و تنش‌ها اشاره کرد و لبنانی‌ها باید این عوامل و اسباب را حل کنند و الا نمی‌توان به راه حلی دست یافت.

او ادامه داد:‌ فشارهای آمریکا بر لبنان و ترساندن کشور از رفتن به سمت گزینه‌های اقتصادی معین دلیل اصلی بحران لبنان است.

دبیرکل حزب‌الله لبنان ادامه داد: حل بحران، صرفاً تشکیل دولت نیست. تشکیل دولت، آغاز مسیر حل بحران است.

وی گفت: آیا دولت تکنوکرات می تواند با فشارها مقابله کند؟ صندوق بین‌المللی پول نمی‌خواهد کمک کند بلکه می‌خواهد وام بدهد و از طریق آن شروطش را بر لبنان تحمیل کند. به نخست وزیر که مامور تشکیل کابینه شده می‌گویم آیا می‌توانی مسئولیت را قبول کنی؟ به این دلیل که اگر نمی‌توانی، با آتش بازی می‌کنی.

دبیر کل حزب‌الله اظهار کرد: نخست‌وزیر مکلف در لبنان باید کابینه‌ای را تشکیل دهد که شامل نیروهای سیاسی شود تا همه آنها مسئولیت‌های خود را برعهده بگیرند و هر کسی که از زیر بار این مسئولیت‌ها شانه خالی کرد باید محاکمه شود.

او گفت: کابینه متخصصان اگر تشکیل شود هرگز نمی‌تواند مقاومت کند و نخواهد توانست مسئولیت بحران در کشور را برعهده بگیرد.

سیدحسن نصرالله با بیان اینکه در لبنان مسئولی وجود ندارد، از همه نیروهای سیاسی خواست که از توانمندی‌های داخلی و روابط خارجی خود برای حل بحران لبنان استفاده کنند.

دبیرکل حزب‌الله در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ایران برای حل بحران سوخت در لبنان پیشنهاد خوبی داده است. ما می‌توانیم بدون استفاده از دلار از ایران مشتقات نفتی بخریم و با لیره پول آن را پرداخت کنیم. پیشنهاد ایران برای خرید مشتقات نفتی به لیره لبنانی پابرجاست و اجرای پیشنهاد ایران، از طریق دولت لبنان و بر اساس قوانین آن انجام خواهد شد.

سیدحسن نصرالله خاطرنشان کرد: رئیس بانک مرکزی بیشترین مسئولیت را در زمینه حفظ ارزش لیره لبنان دارد. ای رئیس بانک مرکزی! با اختیاراتت و روابطت می‌توانستی مانع این افزایش غیرقابل قبول شوی و تو این را می‌دانی و این مسئولیت توست.

دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به اینکه برخی مسیرها توسط گروه‌ها در لبنان بسته شده است، گفت: تو ای راهزن! مردم را گرسنه کردی، به قتل رساندی و کشور را در آستانه جنگ داخلی قرار دادی و در اقدامی مشکوک مشارکت داری.

وی تشکیل کابینه را برای حرکت به سمت حل بحران‌های لبنان را ضروری دانست و گفت:‌ اگر بحران در پرونده تشکیل کابینه لبنان ادامه یابد، راه حل اول این است که فعالیت کابینه فعلی (پیش‌برد امور به نخست‌وزیری حسان دیاب) از سرگرفته شود.

او گفت: در صورت تدام این بحران چاره‌ای جز مراجعه به قانون اساسی نیست.

او درباره اتهام‌ها علیه نیروها و حامیان حزب‌الله مبنی بر اینکه همه آنها به دلار حقوق می‌گیرند، گفت که بخش بزرگی از نیروهای این حزب داوطلب هستند و در برابر همکاری و تلاش‌هایشان مبلغی دریافت نمی‌کنند.

سید حسن نصرالله گفت: حتی آن زمانی که برخی در لبنان مستمری بالایی دریافت می‌کردند، کسانی که از حزب‌الله حقوق دریافت می‌کردند، زندگی سختی را می‌گذراندند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۹-۱۲-۲۹ ۰۷:۳۰

آقا این حرفها چیه کی از شما پول خواست شما همین که عوامر ما‌را را در‌به‌خاک مالیدن پوزه اسراییل اجرا میکنید بس است

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۲۹ ۰۸:۴۵

انوقت لیر بی ارزش لبنان به چه درد ابران و ایرانی مبخوره؟

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۲۹ ۰۸:۵۶

شما چرا پول میدی ......علی برکت الله

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۲۹ ۰۹:۵۲

ابوبکر بغدادی از وقتی ک در زندان آمریکایی ها بود توسط میکرو چیپ ک در بدنش جاسازی شده بود تحت نظر بود دقیقا مثل فیلمها و وقتی ک دیگه داعش کاملا از هم پاچید دیگه لازمش نداشتند و زدند پودرش کردند.. گفتند خودشو منفجر کرد. ؟! کلا توی خاورمیانه و افریقا بازی کثیفی رو راه انداختند و این 60ساله ادامه داره از جنگهای داخلی لبنان و نجات سومالی اریتره. سودان الان هم سوره و قیمت. عراق و کردستان چهار کشور ترکیه و ایران و عراق و سوریه رو مشغول کردند. متاسفانه

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۲۹ ۱۰:۰۵

حاجی نصرالله این چه حرفیه شیخ ، دلار چه سیغه ای شما جون بخواه لب تر کنید ما در خدمتیم هرچی داریم برای شماست ما که من وشما نداریم کامیونها رو بفرست

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۲۹ ۱۰:۰۶

سلام بر سید بزرگوار حسن نصرالله آفرین به شما و نیروهای مقاومت لبنان اسراعیل به زانو دراوردین ما به شما افتخار میکنیم یار دیرین امام خامنه ای یاد شهید سلیمانی که اینروزها جایش خیلی خالی روحش شاد باشه

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۲۹ ۱۰:۲۲

فدایت‌ شوم‌ سید مقاومت‌ سید خوبیها

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۲۹ ۱۰:۲۹

مرد دلاور یاور شهیدبزرگواارسردار دلها

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۲۹ ۱۰:۳۴

درود برحزب الله سیدحسن نصرالله آقای خامنه ای سربازان ولایت ومقامت ماازشما تاپای جان حمایت می کنیم پیروز و موفق باشید تا نابودی آل سقوط عربستان وهابیت بهاییت اسراییل آمریکامنافقین داعش تکفیرانگلیس و تمام ایادی آمریکادردنیاومنطقه

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۲۹ ۱۰:۴۸

احسنت لبیک یا خامنه ای

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۲۹ ۱۰:۴۸

زنده باد دو سید عزیز سید علی وسید حسن جانم وفرزندم فدای راهتان

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۲۹ ۱۱:۰۲

این چه حرفیه.هر چی توی ایران هست متعلق به شماست.

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۲۹ ۱۱:۲۷

تو گفتی و ما باور کردیم

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۲۹ ۱۱:۲۷

سیدعزیز. ایران با دشمن دشمنش دوست هست. انشاالله تانابودی صهیونیستها این ره ادامه دارد.

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۲۹ ۱۱:۴۱

خدا را شکر

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۲۹ ۱۱:۴۹

سید مقاومت خدای بزرگ به شما طول عمر و صبر عنایت فرمایند

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۲۹ ۱۱:۵۵

دقیقا بدون دلار

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۲۹ ۱۳:۰۷

قابلی نداره

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۲۹ ۱۴:۵۸

مرحبا به سید مقاومت سید حسن نصرالله. این نامرد های داخل و خارج باید از این مرد الگو بگیرند.

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۲۹ ۱۵:۱۳

شما مجانی هم ببر مشکلی نیست

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۲۹ ۱۵:۲۸

بدون دلار که سهله !حتی بدون پرداخت یک ریال هم میتونی بخری .

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۲۹ ۱۷:۰۵

دورود به حسن نصرالله ای کاش یک حسن نصرالله در ایران داشتیم

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۲۹ ۱۸:۱۶

توخودت صاحب مالی کوچیک نفسی نفرمائید

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۲۹ ۲۰:۰۳

سلام برسید عزیز وبزرگوار خداوند بهت طول عمر عطا فرماید

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۲۹ ۲۱:۰۷

بابا ایران که دیگه مال خودتونه این حرفا چیه حاجی.قابل شمارو نداره

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۲۹ ۲۳:۳۸

داداش جون بخواه نفت چیه دلار کیه

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۲۹ ۲۲:۱۹

درود بر حزب ا...

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۲۹ ۲۲:۴۵

آقاسید این چه حرفیه شما تاالان با چوب خط میخریدید از این به بعد هم همینطور ادامه میدیم اصلا نیازی به دلار ولیر نیست

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۲۹ ۲۳:۲۸

داداش مال خودته

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۲۹ ۲۳:۴۷

چرا بعضیها از چیزی که سر درنمیارن اظهارنطرمیکنن؟ آیاشده راجع به جراحی مغزواعصاب،ساختن واکسن و ... نظربدیم؟ نه ،چرا؟چون سر در نمیاریم ولی در سیاست همه ادعا دارن اگر سیدحسن نصرالله دنبال پول بود مطمئن باشید وسرچ کنید گوگل تا باورکنید بارها آمریکا واروپاو... به ایشون وعده پول اونم انقدری که توخواب ندیدیم دادن و پیشنهاد رهبری لبنان و.. ولی اون مردخدا بخاطر خداو رهبری و امنیت شیعیان ایران پشت پابه همه زده و هرلحظه به خاطر ایران قصد ترورش رودارن لطفا سیاست رو بسپاریدبه اهلش یک کلام این سید و دیگرنیروهای حزب الله برای امنیت ما دارن توسوریه و... میجنگن وگرنه اونا چکاربه سوریه و... دارن قدردان باشیم زودبفهمیم تادیرنشده

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۲۹ ۲۳:۵۴

دوست داشتم رفقایی داشتم که من را فقط برای خودم بخواهند، ولی افسوس هر وقت خرج دوستانم نکردم آنها مرا تنها گذاشتند، سال خوبی داشته باشید پراز سلامتی

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۲۹ ۲۳:۵۴

سیدحسن نصرالله احتیاجی به پول مانداره چون اگر بخواد یه چراغ سبز به آمریکا و اروپا و رژیم صهیونیستی نشون بده صدهامیلیارددلار به پاش میریزن هرچندتابحال بارهاپیشنهاددادن وایشون به امام خامنه ای عزیز و محورمقاومت وفادارموند بچه اش شهیدشد ، توسوریه بخاطر ماداره میجنگه باز حرف مفت میزنن بعضیها میدونید آمریکا سالانه چند ده میلیارددلار خرج رژیم جعلی صهیونیست میکنه؟چرا؟ به خاطر حفظ منافعش اعم از سیاسی،اقتصادی،امنیتی و... لطفابانگاه باز و بامشورت باصاحب نظران ومتخصصین سیاست نظربدید.حیف فرصت کمه وگرنه ثابت میکردم این حزب الله مومن چه نعمت گرانبهایی هست که خدابه ماداده درود بر سیدحسن نصرالله

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۲۹ ۲۳:۵۵

سلام ودرود برسید مقاومت ...ان شاءالله خداوند یاریتان کند .

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۳۰ ۰۲:۵۰

زنده بادسیدبزرگوار،بخداشمامجانی ببری بهتراز اینه پول بگیریم،پولشودزدان،مفسدین وطنفروش بیشرف ببره،

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۳۰ ۰۵:۴۶

دمت گرم نصرالله. شیر بچه امام حسین.بخدا عاشقتیم

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۳۰ ۱۳:۴۰

متخصصان نمیتونن مقاومت کنن پس نباید کابینه متخصص تشکیل داد خب این دقیقا همون کاری که تو ایران داره انجام‌میشه هیچ کاری به متخصصین و اهل فن واگذار نمیشه و نتیجشم داریم میبینیم ایشون چه اصراری داره از تجربه شکست خورده ایران دوباره استفاده کنه

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۳۰ ۱۹:۳۱

پول بی ارزش لبنان به چه دردی میخوره حتی خود شما هم از ایران دلار دریافت میکنید

avatar
۱۳۹۹-۱۲-۳۰ ۲۳:۱۶

حسن جان این چه حرفیه کلا کشور ما از آن شماست شکسته نفسی میفرمایید