• سه‌شنبه / ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۲:۰۱
  • دسته‌بندی: انرژی
  • کد خبر: 1400022114585
  • خبرنگار : 71498

افتتاح دیسپاچینگ ملی پیشرفته کشور/حرکت به سمت تبدیل ایران به چهارراه انرژی منطقه

افتتاح دیسپاچینگ ملی پیشرفته کشور/حرکت به سمت تبدیل ایران به چهارراه انرژی منطقه

وزیر نیرو گفت: با سرمایه‌گذاری‌های وسیعی که در امکان تبادل انرژی در ایران با تمام کشورهای همسایه صورت گرفته، دیسپاچینگ جدید ملی ایران نقش ارزنده‌ای خواهد داشت و می‌توانیم در توسعه روابط مربوط به انرژی به عنوان چهارراه انرژی منطقه به هدف‌های از پیش تعیین شده با سرعت مناسبی نزدیک شویم.

به‌گزارش ایسنا، رضا اردکانیان امروز در آئین افتتاح طرح‌های ملی صنعت برق کشور که همزمان با هفته ششم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در مرکز پایش شبکه برق ایران تاکید کرد: با اتکای منابع انسانی ارزنده در کشور که به عنوان منبع تجدیدپذیر و ثروت خداداد در اختیار است، این مرکز، ‌تجهیزات، مدیران و کارشناسان آن می‌توانند علاوه بر انجام وظایف خود در پهنه ایران، نقش و سهم خود را در انتقال دانش و تجربه در منطقه ایفا کنند، علاوه بر آن می‌توانیم از تجهیزات و امکانات قبلی هم به عنوان یک مرکز آموزشی در منطقه بهره ببریم.

وی پروژه بزرگ مرکز ملی راهبری شبکه برق ایران(دیسپاچینگ ملی) را نویدی برای مدیریت دقیق، بهنگام و تاثیرگذار در شبکه برق کشور عنوان و اظهار کرد: یکی از بزرگترین طرح‌هایی که امروز در هفته ششم پویش افتتاح شد، پروژه مرکز ملی راهبری شبکه برق ایران (دیسپاچینگ ملی) است که بعد از ۳۰ سال دوره فعالیت موثر مرکز قبلی، این مرکز متکی به دانش روز و آخرین فناوری‌ها پس از ۱۱ سال تلاش و فعالیت در امر ساخت و تجهیز، امروز در مدار بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

وی افزود:‌ افتتاح این مرکز، نوید مدیریت دقیق، بهنگام و تاثیرگذار در شبکه برق است؛ سیستمی کاملاً ایمن که در شرایط این روزها، موضوع ایمنی شبکه یکی از دغدغه‌های مشترک در سطح جهان است.

وی همچنین با اشاره به اقدام‌های سازمان عشایری گفت: برای دولت دوازدهم افتخار است که در این دولت خدمات ارزنده‌ای به هموطنان عشایری ارائه شده و ان‌شاءالله توسعه هم خواهد یافت. امیدواریم باز شدن پای برق و روشنایی به سیاه‌چادرهای عشایر طلیعه‌ای باشد بر این که نسل رو به رشد عشایر در ایران با استفاده صحیح از این نعمت در امر تحصیل و استفاده از فناوری‌های روز در کنار نقش ارزنده‌ای که در تولید کشور دارند، سرآمد باشند.

اردکانیان خاطرنشان کرد: در پویش امسال تاکنون با افتتاح طرح‌های امروز در مجموع ۳۰ طرح با سرمایه‌گذاری ۷۶۱۵ میلیارد تومان بهره‌برداری شده و تا پایان اسفند امسال تمامی ۲۹۰ طرح وعده داده شده در مدار بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

وزیر نیرو ادامه داد: طرح مهم بهسازی شبکه برق روستایی که با هدف بهسازی شبکه برق ۱۰ هزار روستا در سال ۱۴۰۰ آغاز شد و امروز طرح‌های ۵۶۰ روستا در کشور افتتاح شد، طرحی ارزنده و یکی از محصولات کار و حمایت مشترک دولت و مجلس شورای اسلامی از بخش برق بویژه در بودجه ۱۴۰۰ است.

وی گفت: امید است با سرعت گرفتن این طرح، نه تنها روستائیان ما که بالای ۲۰ درصد بیش از متوسط جهانی، تحت پوشش انرژی الکتریسیته قرار دارند، بلکه سیستم عرضه این خدمت در روستاها به گونه ای باشد که روستائیان بتوانند علاوه بر نیازهای اولیه در سایر بخش‌ها بویژه تولید هم با راندمان بالاتر و مشکلات کمتری از این نعمت برخوردار باشند.

اردکانیان در عین حال اظهار کرد: همچنین طرح مهم و ارزنده مجهز کردن عشایر کوچکنده به سیستم‌های قابل حمل انرژی خورشیدی کار ارزنده دیگری است که امروز فاز اول آن مورد بهره برداری قرار گرفت. هدفگذاری کردیم که ۲۰ هزار خانوار امسال از عشایر به این سیستم‌ها مجهز شوند و بتوانند در حد نیازهای ضروری از انرژی برق تجدیدپذیر استفاده کنند.

وی ادامه داد: قطعا همکاری نزدیک‌تر با سازمان امور عشایری، ما را مجهز خواهد کرد که این کار را توسعه دهیم و عملکرد امسال زمینه‌ای خواهد بود تا از حمایت‌های قانونی بیشتری هم برای سال‌های پیش رو بهره مند باشیم و همه ۲۶۰ هزار خانوار بتوانند از این نعمت بهره‌مند باشند.

اردکانیان افزود: برای طرح‌های امروز بالغ بر ۱۳۴۵ میلیارد تومان سرمایه گذاری صورت گرفته که بخش عمده آن به اتکای منابع داخلی است و باید قدردان همراهی و همکاری مردم و ۳۷ میلیون مشترک برق باشیم که خوش حسابی و همراهی آنها صنعت برق را قادر می‌کند به وظایف و تعهدات خود بهنگام عمل کند و این همکاری و همراهی بویژه تابستان امسال در امر مصرف برق هم یکی از نمونه‌ها و مثال‌های ارزنده خود را نشان دهد و بتوانیم در بخش‌های مختلف اعم از تولیدی بدون کوچکترین اختلالی در مسیر تولید و اهداف آن و خدماتی و حتی بخش خانگی با مدارای مناسب‌تر در بخش مصرف، تابستان آرام و بی دغدغه‌ای را از حیث تامین آب و برق پشت سر بگذاریم.

وزیر نیرو گفت: امسال منابعی را که برای پاداش همکاری در پیک‌سایی یا کاهش اوج بار بدون لطمه‌ای به عرضه انرژی در نظر داشتیم، در اختیار استانداران قرار خواهد گرفت که با مدیریت و برنامه‌ریزی خود در سطح استان آنگونه که صلاح می‌دانند هزینه شود و بی‌تردید این عملکرد بهتر از سال‌های قبل خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: امسال در بخش‌های آب و برق با وجود کم بارشی‌ها و همچنین همراه با ضرورت تولید بویژه در شرایط کماکان درگیر با بیماری کووید ۱۹ و نیازهای ضروری به آب و برق بدون مشکل این روزها را سپری خواهیم کرد.

تبلور همکاری دولت و مجلس در طرح بهسازی شبکه‌ برق روستایی

مدیرعامل توانیر در آئین افتتاح طرح‌های ملی صنعت برق کشور با اشاره به طرح "بهارستان" به عنوان طرحی کاملا روستا محور، گفت: در نتیجه تعامل خوب دولت تدبیر و امید و مجلس شورای اسلامی اعتبارهای خوبی برای صنعت برق در بودجه امسال دیده شده است.

محمدحسن متولی زاده امروز در آئین افتتاح طرح‌های ملی صنعت برق کشور اظهار کرد: بر این اساس و با توجه به ردیف‌های اختصاصی در بودجه، طرح جهادی بهارستان با هدف بهینه سازی و اصلاح شبکه‌های فرسوده روستایی از امروز کلید خورد.

وی خاطرنشان ساخت: در قالب طرح "بهارستان" شبکه فرسوده بیش از ۱۰ هزار روستا طی امسال بهینه سازی و اصلاح خواهد شد که جمعیتی بالغ بر ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر را در بر خواهد گرفت.

مدیرعامل توانیر افزود: در قالب این طرح ۱۵۰ هزار مشترک جدید روستایی که در صف دریافت برق بودند از این نعمت برخوردار خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه اجرای این کار باعث تسریع مهاجرت معکوس می‌شود، اضافه کرد: در این طرح ۱۵۰ هزار تیر برق جا به جا و ‌۲۰۰ هزار پایه جدید احداث خواهد شد.

مدیرعامل توانیر گفت: در قالب این طرح از ابتدای سال جاری تاکنون شبکه برق ۵۶۰ روستا به اتمام رسیده است.

متولی زاده درخصوص طرح تامین مولدهای خورشیدی قابل حمل نیز گفت: با این طرح عشایر غیور نیز خواهند توانست از مولدهای خورشیدی قابل حمل استفاده کنند.

استفاده از فن‌آوری‌های روز جهان در زمینه ارتباطات و سیستم‌های SCADA/EMS/WAMs، احداث دو مرکز کاملا مشابه با قابلیت‌های یکسان و تحت مدیریت یکپارچه و یک مرکز سوم برای شرایط اضطراری، فعال بودن توامان هر سه مرکز در هر لحظه، استفاده از سرویس‌های پر سرعت و پر ظرفیت فیبر نوری به عنوان محیط ارتباطی بین مراکز کنترل و پست‌ها و نیروگاه‌ها، امکان پایش و راهبری شبکه انتقال برق کشور از طریق سه مرکز و قابلیت اداره شبکه انتقال برق کشور توسط یک مرکز در هر زمان، از جمله ویژگی‌های مهم این پروژه است.

ظرفیت راهبری و پایش شبکه‌ای برای ۳۰ سال آینده، امکان تامین داده‌ها به هر دو روش مستقیم و سلسله مراتبی از طریق مراکز منطقه‌ای، افزونه بودن مرکز ملی با وجود مرکز پشتیبان و مرکز اضطراری، اختصاصی بودن شبکه مخابرات دیسپاچینگ، اتخاذ راهبردهای جدید در راهبری شبکه و تغییرات فناورانه در ابزار فرماندهی و کنترل شبکه و امکان مدیریت راهبری شبکه فرا ملی به عنوان هاب منطقه، از مزایای راه‌اندازی این مرکز محسوب می‌شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.