• دوشنبه / ۴ مرداد ۱۴۰۰ / ۱۱:۱۲
  • دسته‌بندی: خانواده
  • کد خبر: 1400050402186
  • منبع : سازمان بهزیستی

دریافت کنندگان وام از صندوق فرصت‌های شغلی معلولان مشمول دریافت مستمری می شوند؟

 دریافت کنندگان وام از صندوق فرصت‌های شغلی معلولان مشمول دریافت مستمری می شوند؟

رییس هیات مدیره صندوق حمایت از فرصت‌های شغلی افراد دارای معلولیت درخصوص نحوه اخذ وام جامعه هدف از صندوق مذکور بیان کرد: به طور قطع بهره‌مندی از وام و تسهیلات برای جامعه هدف، در چارچوب کلی و شرایط و نحوه بهره‌مندی همانند سایر صندوق‌ها و در چارچوب سیاست‌های شورای عالی اشتغال خواهد بود چراکه صندوق در کنار سازمان بهزیستی در راستای ایجاد و توسعه اشتغال فعالیت می‌کند.

به گزارش ایسنا، هفته گذشته بود که ساختمان مرکزی "صندوق حمایت از فرصت‌های شغلی افراد دارای معلولیت"، با حضور محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ولی اسماعیلی رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، وحید قبادی دانا رییس سازمان بهزیستی کشور و جمعی از معاونین و نمایندگان افراد دارای معلولیت افتتاح شد. صندوقی که قرار است با هدف تسهیل و تسریع اشتغال توان یابان فعالیت کند.

آنطور که مصطفی سراج رییس هیات مدیره صندوق حمایت از فرصت‌های شغلی افراد دارای معلولیت در خصوص جزئیات تشکیل این صندوق و هدف از راه اندازی آن می‌گوید : این صندوق، به استناد ماده ۱۰ قانون حمایت از افراد دارای معلولیت که در سال ۱۳۹۶ تصویب و برای حمایت از فرصت‌های شغلی افراد دارای معلولیت تشکیل شد تاسیس شد.

وی می‌افزاید: هیات وزیران در نهم مهرماه سال 99 به پیشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اساسنامه صندوق را در ۱۷ ماده و ۷ تبصره به تصویب رساندند که در 29 دی ماه سال 99 نیز توسط شورای نگهبان تایید شد.

سراج، هدف از تاسیس صندوق را، ایجاد و توسعه، تقویت اشتغال و کارآفرینی و حمایت از فرصت‌های شغلی افراد دارای معلولیت می‌داند و تصریح می‌کند: این صندوق وابسته به سازمان بهزیستی کشور بوده و دارای شخصیت حقوقی و مالی و اداری مستقل است.

به گفته وی، ارکان این صندوق متشکل از اعضای هیات امنا، هیات مدیره، مدیرعامل و بارزس قانونی است.

رییس هیات مدیره صندوق حمایت از فرصت‌های شغلی افراد دارای معلولیت یادآور می‌شود: اعضای هیات امنای این صندوق؛ شامل وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان رئیس هیات امنا، وزیر امور اقتصاد و دارایی، رئیس سازمان برنامه و بودجه، رئیس کل بانک مرکزی، رئیس سازمان بهزیستی کشور به عنوان دبیر هیات امنا و دو نفر از افراد امین دارای معلولیت به پیشنهاد شبکه ملی تشکل‌های مردم نهاد افراد دارای معلولیت که مورد تایید رئیس سازمان بهزیستی کشور است، هستند.

سراج درخصوص اینکه صندوق به چه میزان از توانمندی و پتانسیل افراد جامعه هدف استفاده خواهد کرد می‌گوید: در اساسنامه این صندوق پیش‌بینی شده که دو نفر از ۷ نفر عضو هیات امنا، از نمایندگان جامعه هدف باشند تا حضور آنها در راس صندوق علاوه بر تصویب سیاست‌ها و تعیین خط و مشی صندوق، نظارت لازم را نیز بر فعالیت‌های صندوق داشته باشند. بنابراین به طور قطع تلاش خواهد شد تا از حداکثر میزان توانمندی و پتانسیل و ظرفیت افراد جامعه هدف استفاده شود و حتی از مشاوره آنها و افراد صاحب نظر در حوزه اشتغال و کارآفرینی نیز استفاده شود.

وی در ادامه خاطر نشان می‌کند: با توجه به عنوان صندوق که حمایت از فرصت‌های شغلی افراد دارای معلولیت است، بنابراین همه تشکل‌ها در فعالیت‌های صندوق مشارکت و همکاری دارند و تعیین میزان همکاری بستگی به عوامل مختلفی از جمله؛ تعداد افراد متقاضی شغل، نوع و شدت معلولیت، سطح نیازمندی و شرایط احراز دارد. بنابراین تفاوتی از این حیث برای افراد دارای معلولیت وجود ندارد.

به گفته سراج، در خصوص ایجاد فرصت شغلی برای افرادی که دارای اختلالات شنوایی هستند طبیعی است که وجود تشکل های ناشنوایان می‌توانند در این زمینه موثر باشد تا به صندوق کمک کند. حتی در خصوص سایر گروه‌های معلولین نیز این امر صدق می‌کند.

رییس هیات مدیره صندوق حمایت از فرصت‌های شغلی افراد دارای معلولیت درخصوص نحوه اخذ وام از این صندوق بیان می‌کند: به طور قطع بهره‌مندی از وام و تسهیلات برای جامعه هدف، در چارچوب کلی و شرایط و نحوه بهره‌مندی همانند سایر صندوق‌ها و در چارچوب سیاست‌های شورای عالی اشتغال خواهد بود چراکه صندوق در کنار سازمان بهزیستی در راستای ایجاد و توسعه اشتغال فعالیت می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه وظایف متعددی دراساسنامه این صندوق پیش‌بینی شده است و نمی‌توان درخصوص جزئیات اخذ وام اطلاع رسانی کرد می‌افزاید: یکی از وظایف صندوق پرداخت وام و تسهیلات است که پس از جذب منابع و بودجه لازم قابل بحث و ارایه است از طرفی، با توجه به اینکه آیین‌نامه مالی و معاملاتی صندوق و دستورالعمل نحوه پرداختی تسهیلات هنوز به تصویب هیات امنا نرسیده است  بنابراین لازم است درصورت تصویب این مهم اطلاع‌رسانی شود. البته اداره کل اشتغال سازمان در این زمینه پاسخگو بوده و بعد از اینکه ساز و کار لازم برای صندوق مصوب شد در این زمینه اطلاع رسانی خواهد شد.

وی همچنین در خصوص ادامه پرداخت مستمری افرادی که از وام صندوق بهره‌مند خواهند شد خاطرنشان می‌کند: صندوق در این خصوص تصمیم‌گیرنده نیست بلکه حوزه معاونت توانبخشی و ریاست سازمان در این زمینه تصمیم می‌گیرند. البته در حال حاضر اینگونه نیست که هر فردی که از تسهیلات بهره‌مند می‌شود مستمری او قطع شود بلکه موضوع در کمیته‌های بهزیستی طرح و تصمیم‌گیری می‌شود بطوریکه در حال حاضر مددجویانی هستند که به دلیل شدت معلولیت، نیازمندی و نوع شغل، علاوه بر برخورداری از تسهیلات از مستمری نیز برخوردار هستند.

سراج در ادامه به برنامه‌های آتی صندوق اشاره می‌کند و می‌گوید: این صندوق، علاوه بر برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت به دلیل شرایط خاصی که درحال حاضر وجود دارد و از طرفی با توجه به اینکه پایان دوره کاری دولت فعلی و استقرار دولت جدید در روزهای آتی است، بنابراین اقدامات فوری برای صندوق پیش بینی شده تا انجام شود.

وی تصویب آیین نامه مالی و معاملاتی، ساز و کار اجرایی بانکی و افتتاح حساب، سازمان‌دهی اولیه نیروی انسانی صندوق و غیره را ازجمله برنامه‌های آینده این صندوق ذکر می‌کند و می‌افزاید: تلاش می‌کنیم تا قبل از اتمام فعالیت دولت فعلی بتوانیم نظر مساعد هیات امنا را جلب کنیم تا مصوبه‌های لازم اخذ شود و صندوق رسما بتواند پاسخگو باشد.

سراج تاکید می‌کند: البته اهداف صندوق در راستای ارتقای توانمندسازی افراد دارای معلولیت و سطح مشارکت اجتماعی اقتصادی جامعه هدف است لذا صندوق می‌تواند در حوزه اشتغال و کارآفرینی با شناسایی افراد نخبگان کارآفرین و ظرفیت‌های بالقوه‌ای که در جامعه وجود دارد و پشتیبانی لازم هم، از نظر اعطای تسهیلات خود اشتغالی و کمک‌های مالی و پشتیبانی و تضمین طراحی اشتغالزایی بویژه برای افراد دارای معلولیت شدید و بسیار شدیدی که تاکنون در جامعه  فرصتی برای آنها فراهم نشده، زیرساخت‌های لازم را فراهم کند.

وی خاطرنشان می‌کند: تاسیس این صندوق از خواسته ها و آرزوهای دیرینه جامعه هدف سازمان بوده که خوشبختانه این خواسته جامه عمل پوشیده، بنابراین از همه تشکل‌ها وافراد دارای معلولیت طلب یاری و همکاری داریم و شعار "با افراد دارای معلولیت را به جای برای افراد دارای معلولیت" را در دستور کار صندوق قراردادیم.

به گزارش روابط عمومی واموربین الملل، وی با بیان اینکه تاسیس صندوق اقدام بسیار مناسبی بوده وآثارو برکات تشکیل آن درماه‌های و سال‌های آتی نمایان خواهد شد، ضمن تشکر ازهمه کارشناسان، تشکل‌ها و افراد دارای معلولیت، دولت، مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان که درمحقق شدن این موضوع تلاش کردند اظهار امیدواری کرد که پس از استقرار دولت جدید نیز فعالیت‌های صندوق که در ابتدای کار قراردارد ازحمایت‌های لازم برخوردار باشد تا هرچه سریعتر به جایگاه و سازوکارهای پیش‌بینی شده دست پیدا کند و بتواند پاسخگوی مطالبات جامعه هدف باشد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.