• یکشنبه / ۱۶ آبان ۱۴۰۰ / ۱۵:۰۱
  • دسته‌بندی: انرژی
  • کد خبر: 1400081612326
  • منبع : وزارت نفت

ضرورت افزایش آمادگی تولید نفت کشور به میزان پیش از تحریم‌ها

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران بر ضرورت افزایش آمادگی تولید نفت کشور به مقدار پیش از تحریم‌ها نیز تاکید کرد و گفت: اقدام‌های شرکت ملی نفت ایران در زمینه تولید و توسعه نفت و گاز در سه برنامه کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت پیگیری می‌شود که در مرحله کوتاه‌مدت، همکاری تنگاتنگ مدیریت برنامه‌ریزی تلفیقی، معاونت تولید و مدیریت نظارت بر تولید نفت و گاز و معاونت توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران ضروری است.

به گزارش ایسنا، محسن خجسته‌مهر در آیین معارفه هرمز قلاوند به‌عنوان مدیر نظارت بر تولید نفت و گاز شرکت ملی نفت ایران، گفت:  اولویت‌های این شرکت در بخش تولید و توسعه را برشمرد و تأکید کرد که در شرایط کنونی، تولید حداکثری گاز به‌منظور تأمین سوخت زمستانی باید در اولویت کاری معاونت تولید و مدیریت نظارت بر تولید نفت و گاز این شرکت باشد.

به گفته وی این مدیریت باید با همکاری معاونت تولید شرکت ملی نفت ایران، همه تلاش خود را به‌کار گیرد تا برنامه تعهدشده نفت در بخش تولید نفت و گاز به‌ویژه تولید و تأمین گاز در فصل سرد سال محقق شود.

پشتیبانی ویژه از تأسیسات فرسوده

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه همواره فعالیت‌ها باید به نحوی پیش رود که پیشرفت برنامه‌های نگهداشت و توسعه با وضع تولید همخوانی داشته باشد، بر ضرورت همکاری با شرکت‌های تابع برای تحقق برنامه‌های تولیدی نیز تأکید کرد و افزود: در مرحله میان‌مدت، باید به پشتیبانی لازم از تأسیسات توجه شود، به‌ویژه که بسیاری از تأسیسات ما در مناطق نفت‌خیز جنوب مستهلک و فرسوده شده‌اند و نیازمند مراقبت ویژه هستند.

الزام‌های تولید و توسعه

خجسته‌مهر حرکت همگام توسعه و تولید را برای به ثمر نشستن برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت الزامی خواند و بر اجرای پروژه‌های افزایش ضریب بازیافت (EOR) و بهبود ضریب بازیافت (IOR)، پیشبرد طرح‌های نمک‌زدایی، تکمیل توسعه بخش‌های باقیمانده میدان‌های توسعه‌یافته و توسعه میدان‌های توسعه‌نیافته تأکید کرد و گفت: مطالعات مهندسی مخزن و مطالعات شبیه‌سازی و آزمایشگاهی نیز باید به‌عنوان فعالیت‌های پشتیبان دنبال شوند.

توجه به مؤلفه‌های اقتصاد کلان

طبق اعلام شرکت ملی نفت ایران، وی الزام بعدی را پیش‌بینی محل تأمین سرمایه‌های لازم برای اجرای طرح‌ها و پروژه‌ها عنوان کرد و گفت: لازم است بدانیم سرمایه‌های مورد نیاز قرار است به چه شکل تأمین شود، همچنین رویکردهای اقتصاد کلان نیز باید مدنظر قرار گیرد. برای نمونه معتقدیم توان تولید نفت و گاز کشور فراتر از اعدادی است که اکنون از آن صحبت می‌کنیم، اما این مؤلفه‌های اقتصاد کلان است که مشخص می‌کند آیا لازم است به همان مقدار که ظرفیت تولید وجود دارد تولید کنیم؟ یا شاید کمتر یا بیشتر از آن؟

ضریب بازیافت کنونی قابل قبول نیست

معاون وزیر نفت با ابراز تأسف از پایین بودن ضریب بازیافت در برخی میدان‌های نفتی، در تبیین اهمیت ازدیاد برداشت اظهار کرد: بخشی از دلایل پایین بودن میانگین ضریب بازیافت نفت در کشور به نداشتن فناوری‌های روزآمد مربوط است، اما بخشی نیز مرتبط با استفاده غیربهینه از ظرفیت‌های کنونی است و معتقدیم در صورت بهره‌مندی درست از ظرفیت‌های موجود، می‌توان ضریب بازیافت را تا حدودی افزایش داد.

بهره‌مندی از توان بخش خصوصی

خجسته‌مهر با اشاره به‌وجود حدود ۳۰۰۰ چاه نفتی در کشور گفت: برای افزایش تولید، به انجام فعالیت‌های بهبود ضریب بازیافت نیاز داریم و این نشان می‌دهد حجم قابل‌توجهی از کار و فعالیت پیش روی صنعت نفت است.

وی در این زمینه بر ضرورت به‌کارگیری توان بخش خصوصی در توسعه ناوگان سبک حفاری تأکید کرد و افزود: در مجموع برای پیشبرد اهداف تولیدی و توسعه‌ای، بیش از هر موضوعی نیازمند سرمایه انسانی توانمند و ماهر هستیم.

توانمندسازی سرمایه انسانی صنعت نفت

معاون وزیر نفت گفت: لازم است آموزشکده‌ها و مراکز آموزشی که پیش از این در صنعت نفت فعال بوده‌اند بار دیگر احیا شوند تا از طریق آموزش، به توسعه مهارت‌های کارکنان فعال در صنعت کمک شود.

خجسته‌مهر با بیان اینکه انتصاب فردی برای راهبری مدیریت نظارت بر تولید نفت و گاز شرکت ملی نفت ایران با هدف استفاده حداکثری از ظرفیت‌های ساختار کنونی موجود انجام شده است، برای قلاوند در این مسئولیت آرزوی توفیق کرد.

سیاست وزارت نفت در خزر، همکاری سازنده به جای رقابت بازدارنده است

او همچنین در آیین تکریم علی اصولی، مدیرعامل پیشین شرکت نفت خزر و معارفه مراد کمالی به‌عنوان سرپرست این شرکت،   با اشاره به رویکرد «همکاری سازنده به جای رقابت بازدارنده» به‌عنوان سیاست وزیر نفت در خزر، بر تداوم فعالیت‌های اکتشافی در شمال کشور و تقویت شرکت نفت خزر برای پیشبرد اهداف صنعت نفت در این بخش تأکید کرد.

وی میدان سردار جنگل و سکوی ایران‌امیرکبیر را نماد حاکمیتی ایران در خزر عنوان کرد و گفت: نیاز به فناوری‌های روزآمد، ضرورت توجه دوچندان به مباحث زیست‌محیطی و ایمنی و اهمیت نگهداری از سکوی امیرکبیر به‌عنوان دارایی ارزشمند صنعت نفت، از جمله ویژگی‌هایی است که برای توسعه فعالیت‌ها در خزر باید مدنظر قرار گیرد. این موضوع در عین حال که تعیین‌کننده سازوکارهای پیش روی صنعت نفت است، از اهمیت و ارزشمندی فعالیت‌هایی هم که تاکنون در این بخش انجام شده، حکایت دارد.

تداوم فعالیت‌های اکتشافی در شمال کشور

وی درباره اهمیت اکتشاف در شمال کشور گفت: اکتشاف، مبنای برنامه‌های صدساله توسعه کشور است، بنابراین چه توسعه در دستور کار باشد چه نباشد، باید ثروت‌های زیرزمینی احصا شوند و فعالیت‌های اکتشافی با قدرت ادامه یابند. تولید و توسعه، بحث مجزایی است.

هم‌افزایی با هدف کارآمدی بیشتر

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه نظر وزیر نفت درباره فعالیت‌های ایران در خزر مبتنی بر همکاری سازنده به جای رقابت بازدارنده است، تصریح کرد: موقعیت ژئوپلیتیکی ایران در خزر ایجاب می‌کند سیاست‌های ما در این منطقه بسیار هوشمندانه باشد و لازم است رویکردهای این شرکت در هم‌افزایی با دیگر شرکت‌ها و مدیریت‌ها از جمله مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، بیش از پیش تقویت شود.

توجه به اشتغال‌زایی

خجسته‌مهر بر ضرورت بهره‌مندی هر چه بیشتر از متخصصان خبره و توانمند در شرکت نفت خزر تأکید کرد و با اشاره به لزوم دامنه‌دار بودن مطالعات در منطقه خزر، ادامه داد:  این شرکت باید در استفاده از خدمات، بهره‌مندی حداکثری از شرکت‌های خدماتی موجود در منطقه را با هدف ایجاد اشتغال‌زایی دنبال کند.

خجسته‌مهر در پایان از تلاش‌های علی اصولی در شرکت نفت خزر قدردانی کرد.

اولویت‌های نفت خزر

همچنین در این مراسم مراد کمالی، سرپرست شرکت نفت خزر از حسن اعتماد مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و از تلاش‌های علی اصولی و مدیران عامل پیشین نفت خزر قدردانی کرد و گفت: در حکم انتصاب اینجانب ۱۰ مسئولیت اصلی مورد تأکید قرار گرفته که این وظایف سرلوحه کاری نفت خزر خواهد بود.

وی با تأکید بر اهمیت الزام‌هایی از جمله اکتشافات، تعمیر و بهسازی ناوگان، رعایت حداکثری ایمنی، مدیریت دانش، چابک‌سازی و غنی‌سازی ساختار سازمانی، افزایش بهره‌وری، کرامت سرمایه انسانی، شفافیت، بهبودسازی فرآیندها و کاهش هزینه‌ها، افزود: جز در مواردی که نیاز ضروری ایجاب کند، اهل ایجاد تغییر و تحول نیستم و امیدوارم در کنار همکاران خود در نفت خزر با همکاری و همدلی بتوانیم در مسیر اهداف تعیین‌شده گام برداریم.

ابراز امیدواری برای شکوفایی صنعت نفت در خزر

علی اصولی، مدیرعامل پیشین شرکت نفت خزر در این نشست به ظرفیت‌های بی‌شمار هیدروکربوری در بخش جنوبی دریای خزر و موانع تولید و توسعه در این بخش از جمله بعضی از کاستی‌های ایران از فناوری‌های روزآمد به‌واسطه تحریم‌های ظالمانه آمریکا اشاره کرد.

وی گفت: در سطح داخلی نیز ریسک و هزینه بالای فعالیت در آب‌های عمیق، اهمیت مضاعف بحث ایمنی و نبود تجربه پیشین برای توسعه و تولید در این بخش، همواره از دغدغه‌های صنعت نفت به‌شمار می‌رفته است.

مدیرعامل پیشین شرکت نفت خزر اظهار کرد: شرکت نفت خزر برنامه ۲۰ ساله‌ای به شرکت ملی نفت ایران ارائه داده است و امیدواریم با بذل توجه بیشتر به ظرفیت‌های هیدروکربوری شمال کشور، در آینده شاهد توسعه و تولید و شکوفایی هرچه بیشتر صنعت نفت در این بخش باشیم.

سرمایه‌ای به نام مناطق نفت‌خیز شمال

عماد حسینی، رئیس هیئت‌مدیره شرکت نفت خزر نیز در این نشست با اشاره به ظرفیت‌های سرشار بخش جنوبی دریای خزر و خوش‌بینی حاصل از مطالعات نسبت به ظرفیت‌های ساختار چالوس، ابراز امیدواری کرد که فعالیت‌های شرکت ملی نفت ایران و شرکت نفت خزر در شمال کشور به نحوی پیش رود که زمینه ایجاد مناطق نفت‌خیز شمال در این بخش ایجاد شود.

بازنگری در الگوهای قراردادی برای جذب سرمایه

هرمز قلاوند، عضو هیئت‌مدیره شرکت نفت خزر نیز با قدردانی از تلاش‌های علی اصولی و آرزوی موفقیت برای مراد کمالی در مدیریت این شرکت، به ارزش تجهیزات نفت خزر که در رأس آن سکوی نیمه‌شناور ایران‌امیرکبیر قرار دارد اشاره و بیان کرد: با در نظر گرفتن نتایج حفاری‌ها و مطالعات انجام‌شده در خزر جنوبی، جذب سرمایه‌گذار برای توسعه و تولید در این بخش بسیار حائز اهمیت است.

وی با یادآوری اینکه توسعه و تولید در آب‌های عمیق نیازمند سرمایه‌گذاری‌های کلانی است، ادامه داد: در نظر گرفتن تمهیداتی در الگوی قرارداد توسعه‌ای در خزر، می‌تواند به ایجاد جذابیت بیشتر برای جذب سرمایه‌گذاران کمک کند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.