• شنبه / ۶ آذر ۱۴۰۰ / ۱۳:۰۷
  • دسته‌بندی: جامعه، شهری
  • کد خبر: 1400090604207
  • خبرنگار : 71505

رییس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران:

زیرساخت های شهری با میزان جمعیت موجود متناسب نیست

زیرساخت های شهری با میزان جمعیت موجود متناسب نیست

رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری با طرح این پرسش که آیا امکان توسعه زیرساخت ها و خدمات شهری نیز به موازات رشد جمعیت شهرها وجود دارد یا خیر؟ گفت: موضوع وقتی جدی تر می شود که بدانیم که هم اکنون نیز زیرساخت های شهری با میزان جمعیت موجود، متناسب نیست و یک عقب ماندگی جدی در این حوزه وجود دارد.

به گزارش ایسنا، مهدی پیرهادی در نشست هم اندیشی کارگروه های تخصصی کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران گفت: شهرنشینی پدیده ای بسیار پیچیده و در عین حال تاثیرگذار بر زندگی فرد، خانواده و جامعه است. امروزه کیفیت زندگی شهری به طور مستقیم بر همه حیطه های فیزیکی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، زیست محیطی و فرهنگی شهروندان تاثیر می گذارد. 

وی با بیان اینکه جالب است بدانیم که در سال ۲۰۰۷ جمعیت شهرنشین جهان برای اولین بار از مرز ۵۰ درصد گذشت و پیش بینی می شود که این رقم در سال ۲۰۳۰ یعنی کمتر از ۹ سال دیگر  از مرز ۶۵ درصد نیز بگذرد، گفت: در سال ۲۰۳۰ از هر سه نفر جمعیت جهان ۲ نفر آن در شهرها زندگی می کنند. 

رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری با طرح این پرسش که آیا امکان توسعه زیرساخت ها و خدمات شهری نیز به موازات رشد جمعیت شهرها وجود دارد یا خیر؟ گفت: موضوع وقتی جدی تر می شود که بدانیم که هم اکنون نیز زیرساخت های شهری با میزان جمعیت موجود، متناسب نیست و یک عقب ماندگی جدی در این حوزه وجود دارد.

وی تاکید کرد: علاوه بر شهرنشینی، مشکلات مربوط به تغییر اقلیم، امنیت غذا و آب، بحران های اجتماعی – اقتصادی، نزاع ها و درگیری های داخلی و اپیدمی ها نیز از معضلات قرن حاضر هستند. این مشکلات مخصوصا در کشورهای کمتر توسعه یافته و به ویژه در شهرها نمایان تر خواهند بود. 

رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران عنوان کرد: بنابراین سرعت رشد شهرنشینی در جهان به ویژه در کشورهای در حال توسعه، طوری است که شهرها را با مشکلات جدی و متعددی مواجه خواهد ساخت . به عنوان مثال بانک جهانی پیش بینی می کند که بر خلاف تصور عامه، قطب اصلی فقر در آینده، در شهرها متمرکز خواهد بود.

این عضو شورای شهر تهران ادامه داد: بیش از یک سوم شهرنشینان در سراسر جهان، در سکونتگاه های غیررسمی زندگی خواهند کرد که بالطبع این وضعیت جوامع را با مشکلاتی نظیر افزایش آسیب های اجتماعی، شرایط نامطلوب محیط زندگی، افزایش فقر، خشونت، اعتیاد ، بیماری های مزمن و طغیان بیماری های نو پدید، مواجه خواهد ساخت. 

وی گفت: طبق سرشماری های انجام شده در کشور، میزان شهرنشینی در سال ۱۳۳۵ در ایران حدود ۳۱ درصد بوده است که این میزان در سال ۱۳۷۵یعنی فقط طی ۴۰ سال، به میزان ۶۱ درصد رسیده است.آخرین سرشماری مربوط به سال ۱۳۹۵ است که نشان می دهد میزان شهرنشینی در ایران از مرز ۷۰ درصد نیز گذشته است.

وی افزود: این موضوع کاملا واضح است که کلید حل بسیاری از این مشکلات در دست دولتمردان، سیاستگذاران محلی و مدیران شهری است.برنامه ریزی مطلوب و مدیریت شهری مناسب، می تواند از طریق حمل و نقل فعال، طراحی پویای فضاهای شهری، رعایت استانداردهای مسکن و شهرسازی، تسهیل دسترسی شهری برای همه اقشار جامعه، توسعه فعالیت های اجتماعی و مشارکتی و همچنین همکاری و هماهنگی بین بخشی، نقش بسزایی در ارتقاء سطح محیط زیست و سالمت شهر و شهروندان داشته باشد. 

پیرهادی تاکید کرد: در سند چشم انداز ۲۰ ساله کشور، یکی از ویژگی های جامعه ایرانی، برخورداری از رفاه، امنیت غذایی ،  تامین اجتماعی، سلامت، فرصت های برابر، توزیع مناسب درآمد، نهاد مستحکم خانواده به دور از فقر و فساد ، تبعیض و بهره مند از محیط زیست مطلوب، ذکر شده است. 

وی با بیان اینکه دستیابی به این چشم انداز نیازمند توجه جدی به حوزه های مختلف شهری است، افزود: بدین منظور استقرار یک نظام جامع و یکپارچه سیاستگذاری در حوزه سلامت، محیط زیست و خدمات شهری ضروری است. 

پیرهادی افزود: مرور مطالعات انجام شده در حوزه های مختلف مدیریت شهری و محیط زیست شهر تهران حاکی از این است که پایتخت جمهوری اسلامی ایران با چالش های متعددی در حوزه های گوناگون مواجه است که می توان به مواردی همچون،  افزایش میزان بیماری های واگیردار از جمله کووید ۱۹ و بیماریهای غیرواگیردار مزمن ناشی از استرس های شهری اشاره کرد.

وی ادامه داد: ضعف در شاخص های ایمنی، بهداشت و محیط زیست در توسعه شهر اعم از اقدامات زیرساختی و عملکردی، وجود بافت های فرسوده، سکونتگاه های غیررسمی داخل شهرها و حاشیه شهرها و مهاجرین، عدم توجه کافی به سلامت روانی و اجتماعی شهروندان و سیاست گذاریهای مربوط به آن از دیگر موارد مورد اشاره است.

رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران، ادامه داد: وجود انواع آلودگی های زیست محیطی و در راس آنها آلودگی هوا ، ضعف در امنیت و ایمنی مواد غذایی و تغذیه و سبک زندگی شهری، تغییر اقلیم و چالش های مربوط به آن، میزان خطر وقوع حوادث طبیعی از جمله زلزله، سیل، فرونشست از دیگر چالش ها می باشد.

وی به کمبود فضای سبز در برخی نقاط شهر تهران، ضعف در ساماندهی مشاغل، ضعف در سیما و منظر شهری، افزایش ساختمانهای ناایمن در سطح شهر، افزایش هزینه های نگهداشت شهر تهران و ضعف در مدیریت پسماند، به عنوان سایر چالش ها، اشاره کرد و گفت: حل این مشکلات نیازمند نگاه تخصصی و جهادی، مسئله محور بودن، مبتنی بر شواهد و جامعه محور بودن است. 

رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری تاکید کرد که کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران یکی از کمیسیون های ششگانه شوراست که وظیفه سیاستگذاری و تبیین راهبردهای حوزه مربوطه را در راستای توسعه پایدار، حفظ و بهبود محیط زیست شهری، ارتقای سلامت شهر و شهروندان، بهبود ایمنی و کاهش مخاطرات طبیعی و انسان ساخت، ارائه مطلوب خدمات شهری و بهبود سیما و منظر شهری را به عهده دارد. 

وی با بیان اینکه تحقق این مهم، نیازمند استفاده از همه ظرفیت های موجود و مشارکت همه بخشها از جمله نهادهای اجرایی، مردمی، نخبگان و... می باشد، افزود: ساختاری که به لطف خداوند متعال امروز از آن رونمایی خواهیم کرد، سعی دارد بستری را برای تحقق اهداف این کمیسیون در دوره جدید فراهم کند. 

وی تاکید کرد: گستردگی موضوعات و امور محوله به کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری و لزوم اتخاذ رویکرد تخصصی به موضوعات مربوط به کمیسیون و از طرف دیگر تعدد ذی نفعان و همکاران این حوزه در بررسی و تدوین برنامه ها و لزوم استفاده از تمام ظرفیت های موجود در بررسی جامع وضع موجود شهر تهران در شاخص های سلامت، محیط زیست ، ایمنی و خدمات شهری ، سیاستگذاری محلی، نظارت و ارزیابی اقدامات و برنامه ها ما را بر آن داشت که این ساختار را طراحی و پس از کسب نظر خبرگان شهر، آن را اجرایی کنیم. 

وی ادامه داد: آنچه ما به دنبال آن هستیم و امیدواریم کارگروه ها در تحقق آن به کمیسیون و نهایتا شهر کمک کنند این است که اولا وضع موجود شهر را به صورت دقیق بررسی کرده و عوامل و علل زمینه ای آن را تحلیل نمایند. همچنین انتظار داریم راهبردها و راهکارهای بهبود وضع موجود را احصا و پیشنهاد کنند.

رییس کمیسیون سلامت شورای تهران، ادامه‌داد: از اقدامات دیگری که این ساختار انجام خواهد داد این است که برنامه های ۵ ساله شهرداری تهران را با استفاده از شاخص های عینی و کمی مشخص شده پایش نموده و در بررسی طرح ها، لوایح، پیشنهادات، مطالعات و گزارشات همکاری کنند. 

پیرهادی گفت: امیدواریم که این ساختار که متشکل از مسئولین، نهادهای مردمی، دانشمندان و سازمان های مر دمی است بتواند بستری برای تصمیم گیری مناسب و مشارکتی برای حل مشکلات شهر باشد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.