• سه‌شنبه / ۲۵ تیر ۱۳۹۲ / ۱۰:۴۹
  • دسته‌بندی: محیط زیست
  • کد خبر: 92042515447
  • خبرنگار : 71431

ایسنا گزارش می‌دهد؛

ضرب وشتم مدیرکل منابع طبیعی گیلان توسط یک نماینده مجلس برای ندادن مجوز بهره‌برداری ازجنگل!

ضرب وشتم مدیرکل منابع طبیعی گیلان توسط یک نماینده مجلس برای ندادن مجوز بهره‌برداری ازجنگل!

مخالفت مدیرکل منابع طبیعی استان گیلان با افزایش پروانه بهره‌برداری از جنگل شفارود سبب ضرب و شتم این مدیرکل از سوی یکی از نمایندگان استان گیلان شد.

مخالفت مدیرکل منابع طبیعی استان گیلان با افزایش پروانه بهره‌برداری از جنگل شفارود سبب ضرب و شتم این مدیرکل از سوی یکی از نمایندگان استان گیلان شد.

اسماعیل آرمون، رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان گیلان در گفت‌وگو با خبرنگار «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره ضرب و شتم چندی پیش مدیرکل منابع طبیعی استان گیلان از سوی نماینده مردم تالش در مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: به دلیل عدم تمکین مدیرکل طبیعی استان گیلان در هنگام ماموریت به زیاده‌خواهی نماینده شهرستان تالش در مجلس شورای اسلامی در تقاضای صدور مجوز افزایش بهره‌برداری از جنگل‌های تالش برای شرکت بهره‌برداری جنگل شفارود، این مدیرکل مورد فحاشی و ضرب و شتم مستقیم این نماینده مجلس در حضور تعدادی از مدیران استانی و کشوری قرار گرفت.

وی با بیان اینکه این نماینده پس از این اقدام ناشایست آن را در منطقه به عنوان دفاع از مردم تالش اعلام کرده است افزود: البته جای تاسف است که رسانه‌های استان نیز در مقابل این اقدام غیرفرهنگی و ناشایست سکوت کرده‌اند.

رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان گیلان با اشاره به اعلام شکایت از این نماینده و پیگیری آن در مراجع مربوطه، افزود: قطعا عدم برخورد شایسته با چنین رفتارهای ناصواب، امنیت تمامی عوامل اجرایی و حراستی از منابع ملی در انجام ماموریتشان را مورد تهدید قرار داده و به مخاطره خواهد انداخت.

آرمون ضمن تقاضای برخورد قانونی و منطقی با چنین رفتارهایی که آن را زورگویی‌های رضاخانی دانسته است، گفت: انتظار می‌رود مسئولان از جمله رییس جمهوری و رییس مجلس شورای اسلامی و همچنین رسانه‌ها با حساسیت و قاطعیت بیشتری نسبت به این موضوع وارد عمل شوند تا بیش از پیش شاهد شهامت و قاطعیت در انجام مسئولیت‌های محوله از سوی مدیران منابع طبیعی باشیم.

وی از تمام مسئولان، تشکل‌ها، رسانه‌ها و به خصوص شهروندان خواستار دلجویی و حمایت همه‌جانبه از مدیرکل منابع طبیعی استان گیلان شد.

رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان گیلان همچنین درباره سابقه چنین درخواستی در گذشته از سوی مسئولان و نمایندگان نیز به ایسنا گفت: پیش از این سابقه نداشته که یک نماینده یا حتی مدیران خواستار افزایش بهره‌برداری از منابع طبیعی به نفع یک شرکت خاص شود و این موضوع برای اولین بار است که رخ می‌دهد.

وی تاکید کرد: در این راستا نامه‌ای از سوی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان گیلان برای رییس جمهوری، رییس مجلس و دفتر مقام معظم رهبری ارسال شده که در آن خواستار برخورد با این نماینده متخلف و جلوگیری از اقدامات مشابه شده‌ایم.

مهندس رحمانی، مدیرکل منابع طبیعی گیلان نیز که از سوی این نماینده مورد ضرب و شتم قرار گرفته، با تائید این خبر از پیگیری موضوع از مبادی قانونی خبر داد و به ایسنا گفت: این حادثه متاسفانه در حاشیه جلسه بازدید مدیرکل استعدادیابی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور از استان گیلان در روز دهم تیرماه امسال رخ داد که بنده از طریق مبادی و اقدامات قانونی در حال پیگیری این موضوع هستم.

مهندس امیر عبدوس، مدیرکل محیط زیست گیلان نیز با محکوم کردن این اقدام ناشایست و چنین برخوردهایی با مسوولان حفاظت و حراست از عرضه‌های منابع طبیعی و ملی خواستار برخورد قاطع مسوولان ذیربط در این خصوص شد.

وی تاکید کرد: نباید اجازه دهیم هزینه حفاظت از محیط زیست در استان گیلان تا حدی بالا برود که منجر به کتک خوردن و ضرب و شتم مدیران محیط زیست و منابع طبیعی شود.

مدیرکل محیط زیست گیلان با یادآوری اتفاقات مشابه و تلخ گذشته که برای رئیس وقت اداره محیط زیست شهرستان آستارا و رئیس اداره محیط زیست شهرستان آستانه اشرفیه رخ داده است افزود: سه سال پیش راننده کامیون شهرداری لوندویل به دستور شهردار وقت این شهر با کامیون خود به صورت عمدی به رئیس اداره محیط زیست آستارا که مانع از برداشت غیرمجاز شن و ماسه توسط وی شده بود حمله کرد و وی را مصدوم کرد.

وی ادامه داد: همچنین دو ماه پیش نیز راننده بیل مکانیکی یکی از متخلفان مشهور در استان توسط بیل مکانیکی به رئیس اداره آستانه اشرفیه حمله کرد و وی را با بازوی بیل مکانیکی از بالای تپه به پایین پرتاب و مصدوم کرد.

مدیرکل محیط زیست گیلان خاطرنشان کرد: اگر چنین اقداماتی با برخورد قانونی و محکم دستگاه قضایی همراه نشود هزینه‌های حفظ محیط زیست و منابع طبیعی در آینده هرگز قابل جبران و پرداخت نخواهد بود.

وی تاکید کرد: بدیهی است تکرار چنین وقایعی می‌تواند حافظان طبیعت را دلسرد کند.

دوران گردنه‌گیری و قلدری به پایان رسیده است

مسوول امور مجلس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در مورد پیگیری پرونده ضرب و شتم مدیرکل منابع طبیعی استان گیلان توسط از یکی از نمایندگان مجلس، اظهارکرد: اکنون پرونده توسط استانداری و خود شخص مدیرکل منابع طبیعی استان گیلان در حال پیگیری است.

حجت‌الله رحمانی در گفت‌وگو با خبرنگار«محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان اینکه اکنون دوران گردنه‌گیری و قلدری به پایان رسیده است، افزود: در شأن یک نماینده مردم نیست که با یک مدیر اجرایی که وظایف خود عمل می‌کرده گلاویز شده و او را مورد ضرب و شتم قرار دهد.

وی که نماینده سابق مجلس بوده است، ادامه داد: نمایندگان اجرای قانون در چارچوب قانونی به ایفای وظایف خود می‌پردازند و برایشان مهم نیست که نماینده مجلس، وزیر یا هر شخص دیگری بخواهد به دلیل داشتن یک سمت، وظیفه خود را به انجام نرساند، چرا که این قبیل رفتارها به هیچ وجه شایسته نیست.

مسوول امور مجلس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه این نماینده مجلس باید رضایت مدیرکل منابع طبیعی استان گیلان را در این زمینه جلب کند، افزود: هر فردی که مسئولیتی داشته باشد، به ویژه در جایی مانند منابع طبیعی که انفال و سرمایه دولت و مردم را در دست دارد، نباید از این مسئله سوء استفاده کند و بخواهد با هوچی‌گری از موقعیت خود تعرض کند.

رحمانی در خصوص دیگر اقدامات انجام شده پیش از این مورد، برای گرفتن بخشی از منابع طبیعی جهت انجام کارهای شخصی، اظهار کرد: منابع طبیعی با قدرت تمام در برابر این اقدامات ایستاده است که در بسیاری از مواقع به مذاق آقایان خوش نیامده است.

به گزارش ایسنا، از اسفند ماه سال گذشته درخواست‌های این نماینده از مدیرکل منابع طبیعی استان گیلان آغاز شده و وی خواستار افزایش سهمیه بهره‌برداری از جنگل‌های شفارود به نفع یک شرکت خاص بوده، بدون آنکه تعهدات متقابل در قبال جنگل را انجام دهد.

بر این اساس شرکت‌هایی که اقدام به بهره‌برداری از چوب جنگل می‌کنند، می‌بایست در قبال آن اقدام به احیای جنگل از طریق کشت نهال، ساماندهی دام و ... کنند. همچنین در پی وقوع این حادثه، شماری از انجمن‌ها و NGO‌های طرفدار محیط زیست نظیر موسسه سبزکاران گیلان، جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان، جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست گیلان و انجمن طرفداران توسعه انزلی با نگارش نامه‌ای خطاب به حشمتی، رییس کل دادگستری استان گیلان خواستار بستن راه تکرار چنین خطاهایی و جلوگیری از باب شدن این روند ناصواب شده‌اند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۱:۴۵

سلام. کشور ما شده ملوك‌الطوايفي که هر کس براي خودش دستور ميده و بعضي‌ها بايد اجرا کنند! خدا به داد اين ملت برسد. چقدر در اين مملکت از پست و مقام خودشان سوءاستفاده ميکنند. ايراد از عدم اجراي قانون يا ضعف قانون ميباشد.

avatar
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۲:۳۹

چرا که نه؟! بالاخره هرچه باشه، مجلس در راس امور است!!!

avatar
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۲:۴۵

با سلام. متاسفانه قانون فقط براي مردم عادي است. رسانه سكوت كنيد. آقايان مجلسي‌ها سكوت كنيد. چون قانون براي شما تعريف نشده است. با تشكر از نماينده تالش، آقاي شكري.

avatar
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۳:۵۲

دقيقا گل گفتي

avatar
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۲:۵۴

این آقای نماینده را بیاورند در برنامه‌ای تلویزیونی و پس از توضیح ماجرا آنقدر بزنندش که صدای مردم تالش در بیاد که چه کار خوبی کردید تا تو باشی که به نام مردم هر کاری را نکنی

avatar
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۸:۲۷

اي کاش کمي به فکر محيط زيستمان بوديم!

avatar
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۸:۳۳

حق اين مدير کل همين است. من فقط براي يه امضا 4ماه علاف اين آقا بودم. با فشار آقاي استاندار تونستم امضا بگيرم. دم اين نماينده گرم

avatar
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۱۹:۲۸

واقعا براي اين نماينده متاسفم خداوند وي را به راه راست هدايت فرمايد

avatar
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۲۰:۰۸

ممنون از خبرگزاري ايسنا به خاطر اطلاع‌رساني خوبش در حوزه محيط زيست.

avatar
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۲۰:۳۶

بعضي از نمايندگان شهرستانها دچار توهم شده و فکر مي‌کنند حاکم مطلق بر تمام امور بوده و بايد ديگران از آنان تمکين کنند

avatar
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۲۰:۴۷

هنگامي كه انسان چنين اخباري را از رفتار قانون‌گذاران مي‌شنود به آسودگي در مي‌يابد كه چرا محيط زيست كشور با چنين سرانجامي روبروست. تازه، مجلسيان بر اين باورند كه دولت به قانون بي‌توجه است.

avatar
۱۳۹۲-۰۴-۲۵ ۲۳:۳۵

آيا اين نماينده محترم مجلس نمي‌داند که منابع طبيعي متعلق به خدا، رسول و جانشينان وي مي‌باشد و بايستي براي نسل‌هاي بعدي نيز حفظ شود؟

avatar
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۰۰:۲۳

آقاي نماينده محترم که براي راي آوردن دست به هر کاري ميزني، بدان که شعور مردم بافرهنگ تالش و ماسال و رضوانشهر بالاتر از اين حرفهاست که با عوام‌فريبي شما فريب بخورند

avatar
۱۳۹۲-۰۴-۲۶ ۰۰:۲۹

آقاي شکري عزيز، شما اگه دوست داري بجنگي تشريفتو ببر سوريه يا فلسطين...! دست رو مديري بلند کردي که خودش و همکاراش دارن تو جنگل با جونشون بازي ميکنن، بعدش جنابعالي بجاي حمايت کردن ميايي درگير ميشي؟ والا خجالت داره. يارو از انفال دولت و ملت دفاع کنه بعدش نماينده ملت بياد ...! بيخيال آقاي رحماني عزيز. اون دنيا بايد جواب خون شهد را بدهد.

avatar
۱۳۹۲-۰۴-۳۰ ۱۹:۲۶

سلام بايد از اين نماينده محترم تشکر کرد که شان و شخصيت خود را اينگونه به آحاد مردم نشان دادند و همينطور به مردم شهرستان هاي تالش و رضوانشهر و ماسال که يک همچو آدمي بعنوان نماينده آنها بر کرسي مجلس نشسته تسليت گفت ! ! ! مگر انسان به روي ميهمان آنهم در خانه خودش ، دست بلند مي کند ؟