• دوشنبه / ۵ آبان ۱۳۹۳ / ۰۰:۴۲
  • دسته‌بندی: ارتباطات و فناوری اطلاعات
  • کد خبر: 93080502038

چگونگی تبدیل موبایل به کیف پول

چگونگی تبدیل موبایل به کیف پول

با اطرافیانتان تماس می‌گیرید، پیام می‌فرستید، وارد شبکه جهانی اینترنت می‌شوید و خرید می‌کنید. این نقشی است که موبایل در زندگی بشر مدرن ایفا می‌کند و کم کم استفاده از این تکنولوژی جای پول نقد، چک و حتی کارت‌های اعتباری را خواهد گرفت.

با اطرافیانتان تماس می‌گیرید، پیام می‌فرستید، وارد شبکه جهانی اینترنت می‌شوید و خرید می‌کنید. این نقشی است که موبایل در زندگی بشر مدرن ایفا می‌کند و کم کم استفاده از این تکنولوژی جای پول نقد، چک و حتی کارت‌های اعتباری را خواهد گرفت.

به گزارش خبرنگار ایسنا، از زمانی که جوامع برای خرید مایحتاجشان از معاملات پایاپای استفاده می‌کردند، قرن‌ها می‌گذرد و شاید با پررنگ‌تر شدن نقش فناوری در زندگی روزمره انسان‌ها استفاده از پول‌های کاغذی که روزی بزرگترین دستاورد بشر به حساب می‌آمد به یک رویا تبدیل شود.

در سالهای اخیر واژه «کیف پول همراه» توانسته جای خود را در دنیای تجارت الکترونیکی باز کند. این تکنولوژی جدید به مشترکانش دامنه‌ای وسیعی از خدمات دیجیتالی تا خریدهای حضوری را ارائه می‌دهد. اگرچه سیستم پرداخت غیرنقدی تاریخچه‌ای طولانی در قرن حاضر دارد اما تنها در 10 سال اخیر است که تکنولوژی استفاده از چنین سیستمی را به طور گسترده فراهم کرده است.

در کشورهای در حال توسعه استفاده از تکنولوژی پرداخت از طریق تلفن همراه به عنوان وسیله‌ای برای گسترش خدمات مالی در آن بخش از جامعه که ارتباط کم‌تری با خدمات بانکی دارد راه‌اندازی می‌شود.

شرکت «جیرینگ» وابسته به اپراتور همراه اول در سال‌های گذشته توانسته است برخی از خدمات کیف پول همراه مانند امکان خرید شارژ تلفن همراه و پرداخت قبوض از طریق درگاه USSD را فراهم کند.

اما طرح مهم‌تری که این شرکت به مدت سه سال منتظر دریافت مجوز برای راه‌اندای آن بود مهمترین ویژگی کیف پول همراه یعنی امکان خرید اجناس از طریق موبایل است.

اگرچه استفاده از کارت بانک‌ها به بخشی از زندگی روزمره جامعه تبدیل شده است اما عده‌ای هم هستند که هنوز اطمینان کافی برای استفاده از کارت‌های الکترونیکی ندارند، برای این افراد خدمات کیف پول همراه بسیار کارآمد خواهد بود. علاوه برآن برای کسانی که نگران کارمزد استفاده از دستگاه‌های کارتخوان هستند و انجام خریدهای کوچک از این طریق را چندان به صرفه نمی‌دانند، شرکت جیرینگ وعده داده است که خدمات کیف پول جرینگ فعلا رایگان است و در آینده نیز کارمزد آن کمتر از کارمز تراکنش از طریق دستگاه‌های Pos خواهد بود.

ویژگی استفاده از کیف پول جیرینگ چیست؟

«امنیت» در پرداخت مهمترین مسئله‌ای است که ذهن مشتریان و فروشندگان را به خود مشغول می کند. زمانی ترس از دزدیده شدن پول در خیابان‌های شلوغ مقابل مراکز خرید و وحشت از گرفتن پول‌های تقلبی بزرگترین کابوس خریداران و فروشندگان بود.

امروز اما ترس از دزدیده شدن رمز عابر کارت است که به دغدغه مهم استفاده کنندگان این کارت‌ها تبدیل شده و با وجود اخباری که هر روزه از خالی شدن حساب‌ها از طریق کارت‌های عابر به گوش می‌رسد می‌تواند گفت که این ترس نابه‌جا نیست. اما کیف پول همراه تا حدی این مشکلات را برطرف می‌کند.

خرید اینترنتی از طریق کیف پول همراه به این صورت انجام می‌شود که پول از حساب جیرینگ کاربر که پیش از این شارژ شده‌است کسر می‌شود بنابراین حتی اگر پسورد خریدار نیز به سرقت برود سارق تنها به حساب کاربری کیف پول همراه دسترسی خواهد داشت، نه حساب بانکی اصلی وی و با توجه به اینکه علی‌القاعده کاربر مبلغ کمتری را در این حساب ذخیره کرده است در صورت دزدیده شدن اطلاعات ضرر کمتری به او وارد خواهد شد.

از سوی دیگر در خرید اینترنتی که مشتریان ممکن است از درگاهی که از طریق آن خرید می‌کنند اطمینان کافی را نداشته باشند در صورت استفاده از حساب کیف پول به جای حساب بانکی، این حساب پیش از کسر مبلغ خرید از کاربر یک پیام به تلفن همراه مشتری می‌دهد و مشتری باید خرید خود را تایید کند به این صورت کیف پول از صحت خرید مطلع می‌شود. این در حالی است که بانکها پس از کسر مبلغ از حساب فرد به وی اطلاع می‌دهند.

ویژگی خدمات

در حال حاضر خدمت امکان پرداخت قبوض و خرید شارژ معمولی و فوق‌العاده برای سیم‌کارت‌های اعتباری همراه اول از سوی شرکت جیرینگ راه‌اندازی شده است. می‌توان گفت ویژگی عمده این دو خدمت این است که مشترک در جایی که امکان اتصال به شبکه اینترنت را ندارد می‌تواند از خدمات جیرینگ استفاده کند که استفاده از این خدمات در حال حاضر هزینه‌ای نیز برای کاربر نخواهد داشت.

خدمانی که هنوز منتظرند

خرید حضوری و پرداخت برای کارت سوخت، مترو و پارکومتر از جمله خدماتی است که شیرکت جیرینگ در نظر دارد در صورت دریافت مجوز از سوی بانک مرکزی آن‌ها را راه‌اندازی کند. کاربر می‌تواند با وارد کردن کد فروشگاهی که به شبکه جیرینگ متصل است به سیستم کیف پول خرید خود را انجام دهد.

راه‌اندازی کیف پول

مشترکان سیم کارت همراه اول می‌توانند با وارد کردن کد #123* و دکمه تماس وارد سامانه جیرینگ شوند. برای افرادی که عضو سامانه جیرینگ نیستند پیام خوش‌آمدگویی به سامانه ارسال می شود و این افراد می‌توانند طبق دستورالعملی که به آنها داده می‌شود عضو سامانه شده و رمز ورود خود را به صورت پیامکی دریافت کنند.

پس از عضویت در صورت گرفتن کد #123* منوی خدمات جیرینگ برای مشترکان باز می‌شود که گزینه‌های مختلف خدمات را به کاربر ارائه می‌دهد.

پیش از استفاده از حساب کیف پول لازم است کاربران کیف پول خود را شارژ کنند که این امر از دو راه حضوری و غیر حضوری استفاده کنند. در روش غیر حضوری کاربر می‌تواند با وب سایت جیرینگ و ورود به گزینه شارژ کیف پول با انتقال وجه از حساب بانکی کیف پول خود را شارژ کند.

علاوه بر آن کاربر می‌تواند از طریق شماره گیری یکی از دو کد #733* و یا #724* اتخاب گزینه پرداخت(پنجم) و سپس انتخاب گزینه جیرینگ(اول) مبلغ مورد نظر خود را وارد کرده و پس از تایید مبلغ شماره حساب و رمز دوم خود را ارسال کنند. سپس حساب کیف پول جیرینگ آن‌ها پر خواهد شد.

انجام خرید اینترنتی

انجام خرید اینترنتی تازه‌ترین خدمتی است که جیرینگ آن را ارائه می‌دهد؛ این خدت هم‌زمان با بازگشایی نمایشگاه تله‌کام در نیمه مهرماه به بهره‌برداری رسید. سایت‌های خرید اینترنتی که امکان خرید از طریق کیف پول را راه‌اندازی می‌کنند به درگاه‌های خرید خود که بانک‌های مختلف هستند یک درگاه خرید با نام «کیف پول من» را اضافه می‌کنند که مشتری می‌تواند از طریق آن خرید خود را انجام دهد.

شرکت جیرینگ برای تشویق مشتریان به استفاده از این درگاه با انجام توافق با طرف فروشنده بسته‌های تخفیفی را به مشتریان خود ارائه خواهد داد.

به این نکات توجه کنید

کاربران برای استفاده از شبکه USSD و استفاده از کدهای جیرینگ باید اعداد کد را به انگلیسی وارد کنند در غیر این صورت کدهای آن‌ها شناسایی نشده و نامعتبر خواهد بود.

از سوی دیگر برای کاربران جدید شبکه جیرینگ پیامکی حاوی رمز عبور ارسال می‌شود که این کاربران باید توجه کنند که رمز مشترک 1234 برای همه مشترکان جدید ارائه می‌شود و به لحاظ امنیتی لازم است که کاربران به محض دریافت رمز خود آن را تغییر دهند. تغییر رمز عبور از طریق شماره‌گیری کد #123* و سپس انتخاب گزینه حساب من (نهم) و سپس انتخاب گزینه تغییر رمز(سوم) امکان پذیر است.

می‌توان گفت ارائه رمز عبور مشترک به تمامی کاربران تازه وارد سیسم جیرینگ نوعی ضعف امنیتی در این سیستم به حساب می‌آید چراکه با توجه به اینکه امن بودن استفاده از کیف پول همراه مهمترین ویژگی این سیستم خرید است ارائه رمز عبور یکسان به تمام کاربران خطایی بزرگ در این سیستم خواهد بود.

نقطه ضعف دیگر سیستم جیرینگ این است که فرصت فکر کردن و تصمیم گیری را از کاربر می‌گیرد. کافی است مدت زمان تصمیم گیری شما برای اینکه کدام گزینه را انتخاب کنید چند ثانیه بیش از حد معمول طول بکش تا با پیام خطای سیستم مواجه شوید.

علاوه بر آن شارژ کردن حساب کیف پول از طریق سایت جیرینگ فعلا امکان‌پذیر نیست و این سایت تا چندی پیش از ضعف‌های دیگری نیز رنج می برد اما به گفته مشاور ارتباطات این شرکت سایت مذکور اکنون به روزرسانی شده است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.