• جمعه / ۹ آبان ۱۳۹۳ / ۱۴:۳۲
  • دسته‌بندی: گزارش و تحلیل
  • کد خبر: 93080904599
  • خبرنگار : 71415

انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا؛ شش رقابت سرنوشت ساز

کنگره آمریکا

"هر دو سال یک بار، یک سوم نمایندگان سنا در رقابت انتخاباتی از کرسی‌شان دفاع می‌کنند. امسال حزب جمهوری‌خواه امید بسته که با درآوردن کرسی‌های لرزان از چنگ دموکرات‌ها و گرفتن کرسی‌هایی که نمایندگان‌شان بازنشسته شده‌اند، کنترل سنا را به‌دست بگیرد."

"هر دو سال یک بار، یک سوم نمایندگان سنا در رقابت انتخاباتی از کرسی‌شان دفاع می‌کنند. امسال حزب جمهوری‌خواه امید بسته که با درآوردن کرسی‌های لرزان از چنگ دموکرات‌ها و گرفتن کرسی‌هایی که نمایندگان‌شان بازنشسته شده‌اند، کنترل سنا را به‌دست بگیرد."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) شبکه خبری بی.بی.سی در گزارشی درباره انتخابات کنگره آمریکا که روز سه‌شنبه آتی برگزار می‌شود، آورده است: «جمهوری‌خواه‌هان در مجلس نمایندگان اکثریتی قابل توجه دارند، بنابراین اگر در سنا هم حائز اکثریت شوند می‌توانند برنامه‌های اوبامای دموکرات را در دو سال آخر ریاست‌جمهوری‌اش عملا تعطیل کنند و بر سمت و سوی دولتش تأثیر بسزا بگذارند.

از آن‌جا که وضع اقتصاد رو به بهبود است و برنامه اصلاحی و بحث‌برانگیز اوباما برای بیمه درمانی تا حدودی به حاشیه رفته، می‌توان گفت هیچ تک موضوعی نیست که محور همه رقابت‌ها باشد.

جمهوری‌خواه‌هان تلاش می‌کنند نامزدهای حزب دموکراتیک را به رئیس‌جمهوری که دیگر چندان محبوب نیست پیوند بزنند و البته مثل همیشه هر دو حزب مبالغی هنگفت صرف تبلیغات منفی و کوبیدن نامزدهای رقیب می‌کنند.

اگر جمهوری‌خواهان بتوانند شش کرسی را از دموکرات‌ها بگیرند، سنا به‌دست‌شان می‌افتد.

آن‌چه در پی می‌آید معرفی کوتاهی‌ست از شش رقابت جدی و پر افت و خیز برای انتخابات ماه آینده:

کارولینای شمالی – کی هگن و تام تیلیس

این پرخرج‌ترین رقابت این دور انتخابات است. سناتور دموکرات کی هگن در برابر تام تیلیس، رئیس مجلس نمایندگان کارولینای شمالی.

هگن سال ۲۰۰۸ با موجی که در حمایت از اوباما و حزب دموکراتیک راه افتاد به سنا راه یافت

خانم هگن سال ۲۰۰۸ به سنا راه یافت. شاید اگر که بسیاری از رأی‌دهندگان به خاطر اوباما پای صندوق نیامده بودند، در این ایالات عمدتا محافظه‌کار انتخاب نمی‌شد. خانم هگن از دموکرات‌های میانه‌روست که در بیشتر موارد از برنامه اوباما حمایت کرده، اما حالا می‌گوید آن برنامه‌ها نیاز به تغییر دارند. تلاش او این است که با تأکید بر اختلاف نظرهایش با رئیس‌جمهور خود را از او دور نشان دهد.

تام تیلیس

تیلیس خودش را – دستکم در برخی موارد – میانه‌رو معرفی کرده، مثلا از تجویز و دسترسی رایگان به ملزومات کنترل جمعیت حمایت کرده. اما خانم هگن می‌گوید او در مقام ریاست مجلس ایالتی قوانینی بسیار محافظه‌کارانه گذرانده، از جمله محدودیت بر سقط جنین، محدودیت‌هایی بر ثبت‌نام رأی‌دهندگان و دسترسی‌شان به صندوق رأی، و کم کردن بودجه آموزشی ایالت.

آرکانزاس – مارک پرایر و تام کاتن

این‌جا مارک پرایر، سناتور دموکرات، باید از کرسی‌اش در برابر تام کاتن جمهوری‌خواه که تازه به کنگره راه یافته دفاع کند.

کاتن پیش از آن‌که سال ۲۰۰۲ به نمایندگی سنا انتخاب شود، نماینده مجلس ایالتی و دادستان کل آرکانزاس بود. او از دموکرات‌های میانه‌رو است که گاه با جمهوری‌خواه‌ها هم همراه شده، مثلا در مخالفت با طرح افزایش حداقل دستمزد سراسری. او به لایحه اصلاحی اوباما در زمینه بیمه درمانی رأی مثبت داده، اصلاحاتی که جمهوری‌خواه‌ها با آن شدیدا مخالف‌اند.

اگر کاتن پیروز شود، همه نمایندگان ایالت آرکانزاس در کنگره جمهوری‌خواه خواهند بود

کاتن دانش‌آموخته حقوق دانشگاه هاروارد است که پیش از این در افغانستان و عراق هم خدمت کرده. او یکی از محافظه‌کارترین نمایندگان مجلس است.

در دهه گذشته جمهوری‌خواه‌هان همواره در مجلس ایالتی آرکانزاس اکثریت بوده‌اند. در کنگره هم پنج کرسی از شش کرسی آرکانزاس در اختیار آن‌هاست. در واقع پرایر آخرین نماینده دموکراتی‌ این ایالت در پایتخت آمریکاست. از این منظر می‌توان گفت موقعیت‌اش در این دور از انتخابات از بیشتر سناتورها لرزان‌تر است.

کلرادو – مارک یودال و کوری گاردنر

رقابت انتخاباتی در کلرادو مثل همیشه بازتابی از اختلاف‌های جغرافیایی و فرهنگی در این ایالت است. این بار کوری گاردنر، نماینده جمهوری‌خواه، است که می‌خواهد کرسی مارک یودال، سناتور دموکراتیک، را بگیرد.

هم مارک یودال هم کوری گاردنر پیوندی عمیق با ایالت کلرادو دارند

گاردنر نماینده بخش شرقی و عمدتا غیرشهری کلرادو است، در حالی‌که آقای یودال که تازه به سنا راه یافته بخش لیبرال بولدر را نمایندگی می‌کند. آن‌طور که وب‌سایت ۵۳۸ نوشته، اختلاف ایدئولوژیک این دو نفر از هر دو نامزدی که در یک ایالت برای رسیدن به سنا رقابت می‌کنند بیشتر است.

یودال فرزند مو یودال، از نمایندگان لیبرال و کهنه‌کار حزب دموکرات در کنگره آمریکاست که سال ۲۰۰۸ به سنا راه یافت. پیش از آن ده سال در مجلس نمایندگان بود و صاحب شرکتی که کارش حمایت از فعالیت بیرون از خانه کودکان و نوجوانان بود. تمرکزش در این دور از رقابت‌ها بیشتر بر مسائل محیط‌ زیست بوده، و همچنین تجربه‌اش در همکاری با سناتورهای هر دو حزب. او تلاش می‌کند آقای گاردنر را سیاست‌مداری افراطی معرفی کند، به ویژه در مورد سقط جنین.

جمهوری‌خواهان امیدوارند گاردنر جلوی جریان لیبرال را در ایالت کلرادو بگیرد

گاردنر سال ۲۰۱۰ برای اولین بار به کنگره راه یافت. پیش از آن نماینده مجلس ایالتی بود. خانواده او از بزرگ‌ترین فروشندگان تراکتور است. او اخیرا تلاش کرده برنامه‌های محافظه‌کارانه‌اش را تعدیل کند. هم در زمینه کاهش بودجه، هم در زمینه افزایش تولید انرژی ایالات متحده از موضع حمایت از محیط‌زیست وارد شده که ساکنان کلرادو را که اهل فعالیت‌های بیرون از خانه‌اند را بیشتر جذب کند.

جورجیا – میشل نان و دیوید پردو

میشل نان، رئیس یک سازمان غیرانتفاعی است و دیوید پردو یک مهندس که پیشتر مدیرعامل فروشگاه‌های زنجیره‌ای دالر جنرال هم بوده. رقابت‌شان بر سر کرسی سناتور جمهوری‌خواه سکسبی چمبلیس است که اعلام بازنشستگی کرده.

میشل اوباما یکی از حامیان سرشناس و بانفوذ میشل نان است

خانم نان پیش از این مدیرعامل یک خیریه بوده. او دختر سناتور کهنه‌کار سم نان است و اگر در این رقابت پیروز شود، اولین سناتور دموکرات ایالت جورجیا از سال ۲۰۰۰ به این سو خواهد بود. برنامه‌های انتخاباتی او کاهش هدفمند بودجه، اصلاح قوانین مهاجرت، و منع مادام‌العمر نمایندگان کنگره از فعالیت در لابی‌هاست.

پردو با دو شعار انتخاباتی وارد این عرصه شده: زیر و رو کردن نظام مالیات بر درآمد ایالات متحده و برچیدن وزارت آموزش این کشور. او هم مثل بیشتر جمهوری‌خواهان از مخالفان سرسخت برنامه آقای اوباما برای بیمه درمانی است.

از نکات جالب توجه انتخابات در جورجیا این است که هیچ‌یک از دو نامزد سابقه نمایندگی – و در نتیجه سابقه این‌که در چه موردی چه رأیی داده‌اند – ندارند. موضوعی که در رقابت‌های سنای آمریکا بسیار نادر است.

پردو مدیر شرکت‌های متعددی از جمله فروشگاه‌های زنجیره‌ای بوده

در عین حال رقابت این دو نامزد تازه‌کار بسیار منفی شده. پردو خیریه خانم نان را به حمایت مالی از تروریست‌ها متهم کرده. خانم نان هم در تبلیغاتش مدام به یک جمله پردو اشاره می‌کند که در جریان یک پرونده قضایی گفته بوده بیشتر عمر کاریش صرف "منتقل کردن" فعالیت‌های اقتصادی از آمریکا به خارج کشور بوده.

آیوا – جانی ارنست و بروس بریلی

رقابت انتخاباتی در آیوا هم نتیجه بازنشستگی سناتور کهنه‌کار این ایالات است، یعنی تام هارکین از حزب دموکرات. نامزد این حزب برای جانشینی هارکین بروس بریلی از نمایندگان مجلس است. رقیب او جانی ارنست نماینده جمهوری‌خواه سنای ایالتی آیوا است.

انتخابات آمریکا

خانم ارنست از سال ۲۰۱۱ در سنای ایالتی بوده و در ارتش آمریکا هم خدمت کرد. او با حداقل دستمزد سراسری مخالف است، از یک قانون ضد سقط که جنین را یک شخص با حقوق انسانی می‌داند حمایت کرده، و خواهان لغو تغییراتی‌ست که اوباما در نظام بیمه درمانی آمریکا ایجاد کرده.

بریلی وکیل است. او از سال ۲۰۰۷ نماینده بخش شمال شرقی ایالت آیوا در کنگره ایالات متحده بود. نظرسنجی‌های اولیه حاکی از این بود که او رقابت برای کرسی سنا را می‌برد. اما چندی پیش فیلمی از او منتشر شد که به نظر می‌رسید در آن چاک گرسلی دیگر سناتور آیوا را به سخره می‌گیرد که کشاورزی بیش نیست و حقوق نمی‌داند.

خانم ارنست نهایت استفاده را از این فیلم برد. همچنین از دعوایی بین بریلی و یکی از همسایگان‌اش که مرغ و خروس‌هایش را در زمین خانه بریلی رها کرده بوده.

کانزاس – گرگ اورمن و پت رابرتز

با رأی دادگاه پت رابرتز تنها با یک رقیب که روز به روز محبوب‌تر می‌شود روبرو است

از ۱۹۳۲ تا کنون هیچ دموکراتی از ایالت کانزاس به سنا نرفته. و این بار هم نخواهد رفت. اما ممکن است یک نامزد مستقل به نام گرگ اورمن کرسی سناتور جمهوری‌خواه پت رابرتز را از چنگ‌اش درآورد.

نامزد حزب دموکراتیک از رقابت انصراف داده و میدان را به اورمن واگذار کرده که تصور می‌رود شانس بیشتری برای گرفتن کرسی رابرتز داشته باشد.

رابرتز از سال ۱۹۹۶ نماینده سنا بوده و در این مدت هرگز رقیب جدی مثل این بار نداشته. تحلیل‌گران او را یکی از محافظه‌ترین نمایندگان سنا می‌دانند، که البته در کانزاس به‌هیچ‌وجه نکته منفی نیست – ایالتی که همواره در خط مقدم مبارزه با سقط جنین بوده، فرماندارش از محافظه‌کارترین فرماندارهای ایالات متحده است، و از پنجاه سال پیش به این سو به هیچ سیاست‌مدار دموکراتی رأی نداده.

اورمن، رابرتز را متهم کرده که تعلق خاطری به ایالت کانزاس و مردمش ندارد، به ویژه با اشاره به یک گزارش نیویورک تایمز که نوشته بود رابرتز در کانزاس خانه ندارد و ارتباط چندانی هم با این ایالت نداشته.

اورمن نگفته اگر انتخاب شود با کدام حزب همراهی خواهد کرد و به نظر می‌رسد به صف هر گروه که اکثریت داشته باشد، می‌پیوندد.

البته جمهوری‌خواه‌هان که دیده‌اند در نظرسنجی‌ها از رابرتز پیش است، سعی می‌کنند بگویند که او فقط به اسم دموکرات نیست. آن‌ها همچنین به روابط کاری او با راجت گوپتا اشاره می‌کنند که دو سال پیش به خاطر تخلفات مالی به زندان محکوم شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.