• سه‌شنبه / ۱۹ بهمن ۱۳۹۵ / ۱۶:۱۷
  • دسته‌بندی: اقتصاد کلان
  • کد خبر: 95111913586
  • منبع : نمایندگی خراسان رضوی

مدیر امور سهام شرکت پدیده تشریح کرد

جزئیات نقل و انتقالات سهام پدیده در اتاق مبادلات سهام

مدیر امور سهام شرکت پدیده با اشاره به راه اندازی محدود اتاق مبادلات سهام پدیده، جزئیات نقل و انتقالات سهام در این اتاق را تشریح کرد.

به گزارش ایسنا، طوسیان امروز در نشستی پیرامون موضوعات پدیده و بازگشایی اتاق مبادلات سهام این مجموعه در دفتر پدیده با اشاره به بازگشایی اتاق مبادلات سهام این مجموعه از فردا گفت: طی جلسه دیروز ما با سازمان بورس، دستور العمل اتاق مبادلات سهام پدیده نهایی و بیانیه پذیرش ریسک خرید سهام پدیده نیز صادر شد. این بیانیه در کمیته سه نفره نهایی شده است.  

وی اضافه کرد: براساس قانون مبادلات بورس سال ۱۳۸۶ باید تمام اتاق های OTC جمع‌ آوری می شد و همه این ها زیر مجموعه بازار فرابورس قرار  گرفت، چراکه الزامات پذیرش در فرابورس سبک تر است.  

سامانه اتاق مبادلات سهام پدیده به دیتاسنتر معتبر اتصال خواهد یافت

طوسیان تصریح کرد: البته الزاماتی که فرابورس برای حضور پدیده معین کرده را نمی توان در حال حاضر تهیه و ارایه کرد و تهیه برخی از الزامات پنج تا شش ماه طول می کشد. از طرف دیگر با توجه به فشاری که بر سهامداران آمده بود، قرار شد اتاق مبادلات سهام راه اندازی شود. به همین جهت مجوزی برای راه اندازی اتاق OTC اخذ شد تا مراحل پذیرش ما در فرابورس طی شود؛ پس از آن این اتاق مبادلات فعال نخواهد بود.

مدیر امور سهام شرکت پدیده با بیان اینکه پرونده پذیرش پدیده در فرابورس به جریان افتاده است، عنوان کرد: در حال حاضر به دنبال شفاف سازی اطلاعات هستیم تا پدیده برای حضور در فرابورس ضعف اطلاعات نداشته باشد. اتاق مبادلات سهام در قالب یک سامانه ارایه شده و سهامداران می توانند با استفاده از کلمه کاربری و رمز خود وارد آن شوند.  

طوسیان ادامه داد: در این سامانه اطلاعات و برخی گزارشات و همچنین بیانیه شفافیت قرار داده شده است. همچنین مجموعه پدیده این آمادگی را دارد تا از طریق سامانه ۰۵۱۳۸۸۸۸ در دو شیفت صبح و عصر پاسخگوی مسایل سهامداران باشد. البته با توجه به اینکه تعداد سهامداران نزدیک ۱۳۰ هزار نفر است، باید بستر ارتباطی مناسبی برای این تعداد مراجعه فراهم شود. به همین جهت برنامه ما این است که سامانه را به یک دیتا سنتر معتبر کشور انتقال دهیم.

سهامداران در روزهای ابتدایی بارگذاری سامانه اقدام به خرید و فروش نکنند

مدیر امور سهام شرکت پدیده اضافه کرد: این سمانه از بامداد فردا به صورت محدود آماده بارگذاری است. تست های اولیه سامانه نیز انجام شده و خوشبختانه پاسخگو بوده است.  البته آنچه که مد نظر ماست این است که شرایط برای حضور همه سهامداران در سامانه به صورت یکسان فراهم شده و دسترسی برای همه یکسان باشد.  

وی تاکید کرد: البته پیشنهاد ما این است که سهامداران در روزهای ابتدایی بهتر است فروش انجام ندهند چراکه احتمالا در روزهای ابتدایی به جهت صف های فروش و خرید ارزش سهم پایین خواهد آمد. پیشنهاد ما این است با توجه به اینکه عرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت سهام است، بهتر است سهامداران چند روز تحمل داشته باشند.

طوسیان با بیان اینکه اتفاقات شرکت بر ارزش سهم تاثیرگذار است، افزود: روند حل مشکلات پدیده رو به بهبود است. اگر سهامداران یک یا دو هفته تحمل داشته باشند، بهتر است. پیش بینی ما این است که کسانی که در روزهای ابتدایی خرید و فروش می کنندف ضرر خواهند کرد.  

مدیر امور سهام شرکت پدیده تصریح کرد: پیش بینی ما این است، اگر حجم حمله برای فروش سهام کم باشد، بازار برای سهامداران جدید رغبت ایجاد خواهد کرد. ما برای جذب سهامدار کلان نیز با شرکت های مختلف صحبت کرده ایم اما یکی از بحث های اصلی آنان این است که ابتدا باید تکلیف کنسرسیوم بانکی مشخص شود، آن زمان با ۱۰ درصد بیشتر از قیمت خریداری خواهند کرد.

وی با اشاره به ارزش دارایی های پدیده و تاثیر آن بر قیمت سهام گفت: با توجه به اینکه خالص ارزش دارایی های پدیده ۹۳۰۰ میلیارد تومان است، این رقم برای خرید و فروش سهام وسوسه انگیز خواهد بود. قطعا شرایط بازار، عرضه و تقاضا و اطلاعات شرکت در بلندمدت باعث جذب سرمایه دار می شود.

طوسیان در خصوص کاربرد کدهای بورسی برای خرید و فروش سهام بیان کرد: ما در مقطعی دنبال این بودیم که از طریق یک یا دو کارگزاری بورس در کشور خرید و فروش سهام انجام دهیم که این امر به توافق نهایی نرسید. ما برای صدور کدهای بورسی استعلام اطلاعات کل سهامداران را از ثبت احوال گرفته بویدم تا مبادلات را از طریق این چند کارگزار بورس انجام دهیم. اما نتوانستیم از این روش استفاده کنیم. برای همین خود اقدام به پیشرفته تر کردن روش های الکترونیکی کردیم تا زمانی که وارد فرابورس شدیم، اطلاعات آماده باشد. در واقع کدهای بورسی پس از حضور ما در فرابورس کارایی خواهد داشت. هم اکنون ۳۰۰ تا ۴۰۰ سهامدار اطلاعات ناقص داشتند که در حال بهبود آن هستیم.  

مدیر امور سهام شرکت پدیده با بیان اینکه تهیه کد بورسی برای سهامداران خارجی کار پرزحمتی است، تاکید کرد: این مساله نیز حل خواهد شد. خرید و فروش سهام توسط سرمایه گذار خارجی از قاعده خاصی پیروی می کند؛ اگر رقم های مبادلاتی بزرگ باشد، سهامدار باید به وزارتخانه برود ولی برای رقم های ناچیز چنین الزامی وجود ندارد. در حال حاضر حدود ۶۰۰ سهامدار خارجی در پدیده داریم که احتمالا می توانند در اتاق مبادلات سهام حضور یابند.

تمام سهامداران احراز هویت شده‌اند

طوسیان با تاکید بر اینکه تمام سهامداران فعلی احراز هویت شده اند، گفت: احراز هویت به روش پیشرفته و یا با همان کد رهگیری قبلی انجام می شود. سفارشات به صورت یک مرتبه در روز انجام شده و از ساعت ۸.۳۰ تا ۱۵ ادامه خواهد یافت و دستورات و خرید و فروش در این مدت اخذ می شود. حدود ساعت ۱۶ تطبیق قیمت ها صورت می گیرد و تا ساعت ۱۸ اطلاعات در حساب سهامداران درج خواهد شد.  

وی تصریح کرد: قول داده ایم تصفیه حداکثر ۲۴ پول را به حساب مشتری خواهیم ریخت. هیچ پول نقدی از کسی اخذ نشده و پول نقدی هم به کسی پرداخت نخواهیم کرد. برای واریز مبلغ سهام حساب باید به نام سهامدار باشد. البته می توان این اقدام را برای سهامداران زیر ۱۸ سال در حساب والدین آنان انجام داد.

مدیر امور سهام شرکت پدیده تاکید کرد: ارایه اولویت های خرید و فروش سهام بر حسب قیمت، زمان و تعداد است. حق تقدم به کسانی تعلق می گیرد که اگر قیمت و زمان برای مبادله سهام یکسان بود، کسی که سهام وی کمتر باشد، در اولویت خرید و فروش قرار خواهد گرفت.

طوسیان ابراز امیدواری کرد، خرید و فروش سهام به صف فروش نرسد.  

مدیر امور سهام شرکت پدیده ادامه داد: ما برای مبادلات ۵ قیمت برتر را در خرید قرار می دهیم. براساس قیمت پایانی روز گذشته سهم ها دامنه نوسان مثبت و منفی یک درصد تعیین شده است. قیمت هر روز نیز قیمت پایه روز بعد خواهد شد که با یک درصد نوسان تعیین می شود. همچنین در بیانیه، پذیرش ریسک سهام پدیده طراحی شده و کسی که دستور خرید بزند، تا آن بیانیه را مطالعه نکند و تیک آن را نزند، اجازه ورود به سامانه خرید سهم را خواهد داشت.  

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.